"No photos, please!"

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Aν και έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αυτό παλιότερα (κάπου θα το ξεθάψει η υπέροχη Anny!!! :clap:) προσωπικά είμαι αντίθετη σ'αυτό που λες. Τι σημαίνει ότι ένα μέρος δέχεται τουρίστες και είναι αναμενόμενο να φωτογραφίζεται; Αν σου λένε απαγορεύεται, απαγορεύεται. Μπορεί να είναι για λόγους προστασίας εκθεμάτων, για λόγους πνευματικής ιδιοκτησίας, για λόγους άλλης φύσεως (πχ θρησκευτικοί χώροι).
Ειδικά για την τελευταία περίπτωση, θεωρώ εντελώς απαράδεκτους τους τουρίστες που φωτογραφίζουν και τραβούν βίντεο σε χώρους κατάνυξης και ειδικά εν ώρα λειτουργίας. Οποιασδήποτε θρησκείας.
Η άποψη αυτή με εκφράζει απόλυτα. Όταν λέμε απαγορεύεται, απαγορεύεται τέλος, για ποιον λόγο να κάνεις να κάνεις το αντίθετο? Να φανείς ο έξυπνος, ότι τα κατάφερες, ο αντιδραστικός, ο δεν μασάω και δεν καταλαβαίνω απαγορεύσεις ή μήπως το ταξίδι σου θα γίνει λιγότερο όμορφο αν δεν τραβήξεις κάποιες φωτο? Γι αυτό ταξιδεύεις δηλαδή, για να έχεις να δείχνεις φωτογραφίες μετά? Για όποιον λόγο και να είναι, απλά απαγορεύεται, ας μάθουμε και λιγάκι να σεβόμαστε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω και γω με τα χιλια κοριτσια ..αλλα να το πω και το παραπονακι μου.
Ποσο θα ΄θελα αυτη τη θεσπεσια Καπελλα Σιστινα να την εχω τραβηξει ενα βιντεο!!
Αχ βαχ!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ποσο θα ΄θελα αυτη τη θεσπεσια Καπελλα Σιστινα να την εχω τραβηξει ενα βιντεο!!
Αχ βαχ!
Στο εμπόριο δεν κυκλοφορούν επαγγελματικές δουλειές?
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
190
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Κοιλάδα των Βασιλέων μεσα στους ταφους για να μην ξεθωριαζουν τα χρωματα απο τα φλας.Σε μερικα σε αφηναν χωρις φλας.Στις καταβοθρες παλι απαγορευεται ακομα και video
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ε ναι ειμαι ντιπ για ντιπ ......ουτε μου ειχε περασει απο το μυαλο να το ψαξω εκει το θεμα.:haha:
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
1.395
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Γενικα τωρα με το ιντερνετ, αν μπεις στο google map εχει παρα πολλες εικονες απο πανοραμιο ή αλλα σαιτ.... Ενω παλια ειχα το αγχος νβα φωτογαρφισω τα πάντα, τώρα είναι εντελως διαφορετικα, γιατι βρισκεις οσες φωτο θελεις απο ολα τα αξιοθεατα! Οχι οτι δεν βγαζω βεβαια κι εγω (οπου επιτρεπεται... )
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
το No photos μου θυμίζει ένα χαζό ανέκδοτο με τα νομιστεράκια και το no mister no mister....
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Συμφωνω και γω με τα χιλια κοριτσια ..αλλα να το πω και το παραπονακι μου.
Ποσο θα ΄θελα αυτη τη θεσπεσια Καπελλα Σιστινα να την εχω τραβηξει ενα βιντεο!!
Αχ βαχ!
Την οποία σημειωτέον ότι απαγορεύεται δεν απαγορεύεται, όταν την επισκέφθηκα εγώ, την φωτογράφιζαν όλοι κανονικότατα και μάλιστα με φλας.

Αρκετές φορές έχει τύχει όπως π.χ. στο Palacio Real στην Μαδρίτη σε εσωτερικούς χώρους.Ωστόσο πολλοί έβγαλαν κρυφά.Ειδικά ένα γκρουπ με Άραβες έβγαζαν συνέχεια μέχρι που τελικά τους πήραν χαμπάρι οι Ισπανοί και φώναζαν.
Στο Placio Real επιτρέπεται η φωτογράφηση και η βιντεοσκόπηση, αλλά απαγορεύεται η χρήση του φλας. Αυτά τουλάχιστον εν έτη 2007...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.212
Εν ετη 2011 πάντως στο Palacio Real μόνο στα κρυφά έβγαζαν φωτογραφίες και υπήρχε και υπάλληλος που έκανε και βόλτες γύρω από τους τουρίστες να τους βάλει της φωνές με το που έβγαζαν μηχανή από την τσάντα.Ωστόσο ο ξεναγός έλεγε οτι πάντα πρέπει να ρωτάς γιατί δεν ξέρεις σε ποιόν υπάλληο θα πέσεις.Άλλοτε αφήνουν και άλλοτε όχι λέει...Αυτό πραγματικά γιατί γίνεται δεν ξέρω...Εμείς πάντως πέσαμε στην περίοδο του όχι:mad:
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Οντως στην Cappella Sistina απαγορεύονται οι φωτογραφίες κι όταν βρέθηκα εκεί το Φεβρουάριο μου έκανε εντύπωση το πόσοι φύλακες βρισκόταν στην αίθουσα. Η ξεναγός μας (Ιταλίδα αρχαιολόγος που είχε ζήσει στη Θεσσαλονίκη για 10 μήνες και μιλούσε ελληνικά) μας εξήγησε ότι η φωτογράφιση και βιντεοσκόπηση απαγορεύεται γιατί η ιαπωνική εταιρεία (Nippon Television Network) που χρηματοδότησε αποκλειστικά τη συντήρηση των τοιχογραφιών έχει τα αποκλειστικά δικαιώματα!!!

Κάπου αλλού που βρέθηκα πρόσφατα και απαγορευόταν οι φωτογραφίες ήταν στο Beylerbeyi Palace στην Κωνσταντινούπολη.

Συμφωνώ κι εγώ πως όταν απαγορεύεται πρέπει να το σεβόμαστε.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Την οποία σημειωτέον ότι απαγορεύεται δεν απαγορεύεται, όταν την επισκέφθηκα εγώ, την φωτογράφιζαν όλοι κανονικότατα και μάλιστα με φλας.


Στο Placio Real επιτρέπεται η φωτογράφηση και η βιντεοσκόπηση, αλλά απαγορεύεται η χρήση του φλας. Αυτά τουλάχιστον εν έτη 2007...
Εν ετη 2011 πάντως στο Palacio Real μόνο στα κρυφά έβγαζαν φωτογραφίες και υπήρχε και υπάλληλος που έκανε και βόλτες γύρω από τους τουρίστες να τους βάλει της φωνές με το που έβγαζαν μηχανή από την τσάντα.Ωστόσο ο ξεναγός έλεγε οτι πάντα πρέπει να ρωτάς γιατί δεν ξέρεις σε ποιόν υπάλληο θα πέσεις.Άλλοτε αφήνουν και άλλοτε όχι λέει...Αυτό πραγματικά γιατί γίνεται δεν ξέρω...Εμείς πάντως πέσαμε στην περίοδο του όχι:mad:
Κοριτσια και στις 2 περιπτωσεις που αναφερατε,οταν πηγα εγω απαγορευονταν οι φωτογραφιες και οταν λεμε απαγορευονταν ..μιλαμε για εκκλησια ...οχι αστεια !!!!!!!
Ειδικα στην Καπελα Σιστινα ...ηταν τοσα ατομα και ολοι κολλεγιο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.343
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom