OΣΕ, το φαινόμενο :-(

nickzark

Member
Μηνύματα
85
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Οπουδηποτε εξωτερικο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
παιδια μπηκα στο σαιτ της τρενοσε και ειδα εισητηρια για Αθηνα απο Θεσσαλονικη.ειχε μονο (15 μερες μετα) εισητηρια το ελαχιστο 37 ευρω.κανω κατι λαθος??γιατι ειχα ακουσει οτι ταχα μπορεις να βρεις και με 10 ευρω.αντε βαρια 20 ευρω..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλη χρονια σε ολους. Σε λίγες μερες θα κανω το πρωτο μου ταξιδι για Σουηδία και θα ηθελα να με κατατοπισετε σε κάποια πραγματα σαν πρωταρης.Η βοήθεια σας θα ειναι ζωτικής σημασίας για μενα.Απο Λάρισα θα παρω το βραδινό τραινο για Αθηνα. Τι εμπειρίες εχετε απο το συγκεκριμένο τραινο; ειναι καλα; Άξιζει το κόπο; Άκουσα τερατούργηματα για άσχημες εμπειρίες και δεν ξερω τι να πρωτοπιστεψω; υπαρχει περίπτωση να υπαρχει εστω μια μπριζα να φόρτισω το κινητο μου ή αποτελεί όνειρο θερινής νυκτος; Γενικα οτι πληροφορία καλοδεχούμενη.
Έχω πάρει αρκετές φορές το συγκεκριμένο τραίνο. Δεν μου έχει τύχει κάτι άσχημο, ή για να το θέσω ορθότερα, όχι κάτι χειρότερο από οποιοδήποτε άλλο ταξίδι με τον ούτως ή άλλως προβληματικό ΟΣΕ (καθυστερήσεις, σπάσιμο νεύρων, συχνά προβλήματα στις τουαλέτες, τα οποία είναι ενοχλητικά αν κάθεσαι κοντά τους). Απλά το νυχτερινό έχει πάρα πολύ κόσμο. Πολλά βαγόνια και πολύς και ετερόκλητος κόσμος (από ξένους backpackers μέχρι οικογένειες, μετανάστες, ηλικιωμένους, φοιτητές, φαντάρους, τους πάντες!).
Πέρα από κάτι πολυλογάδες και μουρτζούφληδες δεν έχω αντιμετωπίσει κάποια ιδιαίτερα ενοχλητική κατάσταση. Απλά θεωρώ ότι το βράδυ με την κούραση οι παραξενιές του καθενός τείνουν να μεγενθύνονται. :)
Καλύτερα να κλείσεις από την ιστοσελίδα του ΟΣΕ για να επιλέξεις τη θέση σου και να σου βγει και φθηνότερα.
Πρίζα έχω δει μόνο στα κουπέ στα πίσω βαγόνια, αλλά παίζει να υπάρχουν και αλλού και να μην τις έχω προσέξει. Στα κουπέ αυτά κλείνουν τα φώτα, οπότε μπορείς να τα προτιμήσεις αν σε ενοχλεί το φως, εμένα δεν μου αρέσουν επειδή θέλω να μπορώ να διαβάσω, να δω καμιά ταινία και τα σχετικά.
Γενικώς το βασικό πρόβλημα του συγκεκριμένου τραίνου είναι η έλλειψη υποδομών για νυχτερινό ταξίδι, με αποτέλεσμα, εκτός κι αν είσαι πολύ εύκολος στον ύπνο, να φτάνεις το πρωί σαν ζόμπι στον προορισμό σου.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
ειναι μολις βγαίνω απο το σταθμό ή απεναντι ;
αυτο δεν ξερω ακριβως...αν μπορει να μας πει καποιος αλλος....
Μολις φτασεις συνταγμα,δεν βγαινεις εξω,αλλα οπως εισαι στην αποβαθρα,υπαρχουν διαφορες εξοδοι...εσυ ακολουθησε αυτην που σε βελος σου εχει ζωγραφισμενο ενα αεροπλανακι...και αυτο θα ακολουθησεις,που θα σε βγαλει στην αποβαθρα που παιρνεις το μετρο για αεροδρομιο.
Εχει ηλεκτρ.πινακες που λενε σε ποση ωρα ερχεται το μετρο για αεροδρ.
Απο μια σελιδα ειδα οτι απο σταθμο συνταγματος περναει καθε μιση ωρα και συγκεκριμενα....
"Σύνταγμα πρωτο δρομολογιο 05:37 -δευτερο 06:03 και μετα στο και 03' και 33' -τελευταιο δρομολογιο 23:04."
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
παιδια μπηκα στο σαιτ της τρενοσε και ειδα εισητηρια για Αθηνα απο Θεσσαλονικη.ειχε μονο (15 μερες μετα) εισητηρια το ελαχιστο 37 ευρω.κανω κατι λαθος??γιατι ειχα ακουσει οτι ταχα μπορεις να βρεις και με 10 ευρω.αντε βαρια 20 ευρω..
Aν βλέπεις εισιτήρια μόνο των 37 ευρώ μάλλον κάπου κάνεις λάθος. Εχει και φθηνότερα.Καταρχάς να βλέπεις για τιμές κάτω από την στήλη προσφορές web και να έχεις υπόψιν σου γενικά πως αυτά των 9 και των 19 ευρώ είναι πολύ λίγα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
παιδια μπηκα στο σαιτ της τρενοσε και ειδα εισητηρια για Αθηνα απο Θεσσαλονικη.ειχε μονο (15 μερες μετα) εισητηρια το ελαχιστο 37 ευρω.κανω κατι λαθος??γιατι ειχα ακουσει οτι ταχα μπορεις να βρεις και με 10 ευρω.αντε βαρια 20 ευρω..
Έχεις κάνει λογαριασμό με το mail σου και τα σχετικά; Για να βλέπεις τις προσφορές πρέπει να μπαίνεις με αυτόν και όχι ως επισκέπτης.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Έχω πάρει αρκετές φορές το συγκεκριμένο τραίνο. Δεν μου έχει τύχει κάτι άσχημο, ή για να το θέσω ορθότερα, όχι κάτι χειρότερο από οποιοδήποτε άλλο ταξίδι με τον ούτως ή άλλως προβληματικό ΟΣΕ (καθυστερήσεις, σπάσιμο νεύρων, συχνά προβλήματα στις τουαλέτες, τα οποία είναι ενοχλητικά αν κάθεσαι κοντά τους). Απλά το νυχτερινό έχει πάρα πολύ κόσμο. Πολλά βαγόνια και πολύς και ετερόκλητος κόσμος (από ξένους backpackers μέχρι οικογένειες, μετανάστες, ηλικιωμένους, φοιτητές, φαντάρους, τους πάντες!).
Πέρα από κάτι πολυλογάδες και μουρτζούφληδες δεν έχω αντιμετωπίσει κάποια ιδιαίτερα ενοχλητική κατάσταση. Απλά θεωρώ ότι το βράδυ με την κούραση οι παραξενιές του καθενός τείνουν να μεγενθύνονται. :)
Καλύτερα να κλείσεις από την ιστοσελίδα του ΟΣΕ για να επιλέξεις τη θέση σου και να σου βγει και φθηνότερα.
Πρίζα έχω δει μόνο στα κουπέ στα πίσω βαγόνια, αλλά παίζει να υπάρχουν και αλλού και να μην τις έχω προσέξει. Στα κουπέ αυτά κλείνουν τα φώτα, οπότε μπορείς να τα προτιμήσεις αν σε ενοχλεί το φως, εμένα δεν μου αρέσουν επειδή θέλω να μπορώ να διαβάσω, να δω καμιά ταινία και τα σχετικά.
Γενικώς το βασικό πρόβλημα του συγκεκριμένου τραίνου είναι η έλλειψη υποδομών για νυχτερινό ταξίδι, με αποτέλεσμα, εκτός κι αν είσαι πολύ εύκολος στον ύπνο, να φτάνεις το πρωί σαν ζόμπι στον προορισμό σου.
Ησουν πολυ κατατοπιστική.Ευχαριστω πολυ...!!!
Αν ταξιδεύουν δυο άτομα μαζι λες να υπαρχουν πιθανότητες να βρουν άδειο κουπε ή μιλάμε για τοσο τιγκα τραινο ;
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ησουν πολυ κατατοπιστικός.Ευχαριστω πολυ...!!!
Αν ταξιδεύουν δυο άτομα μαζι λες να υπαρχουν πιθανότητες να βρουν άδειο κουπε ή μιλάμε για τοσο τιγκα τραινο ;
Κατατοπιστική. :p
Χαίρομαι αν βοήθησα!
Όχι, τα κουπέ είναι για έξι άτομα, μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να μείνουν τέσσερις θέσεις κενές. 'Εχει πολύ κόσμο το συγκεκριμένο τραίνο.
 

nickzark

Member
Μηνύματα
85
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Οπουδηποτε εξωτερικο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
οχι δεν εκανα λογαριασμο με email.ευχαριστω πολυ.παω να κανω εναν.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Κατατοπιστική. :p
Χαίρομαι αν βοήθησα!
Όχι, τα κουπέ είναι για έξι άτομα, μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να μείνουν τέσσερις θέσεις κενές. 'Εχει πολύ κόσμο το συγκεκριμένο τραίνο.
Χεχε σορρυ το διόρθωσα.
Και παλι πολλα ευχαριστω :D
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Ησουν πολυ κατατοπιστικός.Ευχαριστω πολυ...!!!
Αν ταξιδεύουν δυο άτομα μαζι λες να υπαρχουν πιθανότητες να βρουν άδειο κουπε ή μιλάμε για τοσο τιγκα τραινο ;
Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις το βραδινό κτελ ήρεμα και ωραία χωρίς την πολυκοσμία του νυχτερινού τρένου(και του πανικού που γίνεται εκεί), σταματάς στο κτελ και ακριβώς με το που βγαίνεις από την είσοδο των λεωφορείων θα πάρεις το αστικό για αεροδρόμιο με 5 ευρώ το κανονικό ή 2,5 το μισό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.465
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom