Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
211
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
εγώ νομίζω για κάποιον που πάει για 6-7 ημερες στο λονδίνο συμφέρει η 7ήμερη travel card η οποια έχει 30 λίρες περίπου και ξενοιάζεις από εισιτήρια!! μπαινοβγαίνεις όσο θέλει οποτε θέλεις k όπου θέλεις ! έτσι δεν είναι ?
τo μονο που δεν ξέρω ακόμα με σιγουριά είναι αν τελικά χρειάζεται μικρή φωτό για την βγάλεις! οποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μου πει. ευχαριστώ
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
211
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
τελικά πριν από λίγο πήρα απάντηση από τo επίσημο site τον σιδηροδρομων του Λονδίνου ! η απάντηση είναι η εξής
You will need a passport-sized photograph if you are buying a 7-Day Travelcard for the first time.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Jose , φωτό θες μόνο αν βγάλεις την χάρτινη travelcard και όχι αυτή που μπορείς να φορτώσεις μέσα στην Oyster. Με την χάρτινη μπορεις να εκμεταλευτείς και τις προσφορές 2for1. Αν δε θες καλύτερα πήγαινε στην λύση Oyster και φόρτωσε μια εβδομαδιαία travelcard και ξεμπερδεψες. Και ένα μικρό ποσό (5 λίρες) για το πήγαινε έλα απο Heathrow. Εμείς αυτό κάναμε για 6 μέρες.
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
211
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Jose , φωτό θες μόνο αν βγάλεις την χάρτινη travelcard και όχι αυτή που μπορείς να φορτώσεις μέσα στην Oyster. Με την χάρτινη μπορεις να εκμεταλευτείς και τις προσφορές 2for1. Αν δε θες καλύτερα πήγαινε στην λύση Oyster και φόρτωσε μια εβδομαδιαία travelcard και ξεμπερδεψες. Και ένα μικρό ποσό (5 λίρες) για το πήγαινε έλα απο Heathrow. Εμείς αυτό κάναμε για 6 μέρες.
αυτό ακριβώς είπα, για την travel card χρειάζεσαι την φωτό, μου το επιβεβαίωσε και το ίδιο το site μετά από επικοινωνία μέσο email που είχαμε! προτιμώ την χάρτινη που θα μου βγει 35 λίρες γιατί συνηθίζω να μπαινοβγαίνω στα μέσα μεταφοράς!!
αλλα για οποιον θέλει την travel card να ξέρει ότι θέλει φωτογραφία, βεβαια αν δεν την έχετε μαζί σας, σας βγάζουν εκεί επιτόπου χωρίς χρέωση ! αυτά έμαθα μέσο του mail που μου στείλανε από το επίσημο site!
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
211
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Τελικά τι συμφέρει για 4 μέρες; Oyster ή Travelcard?
αυτό εγώ δεν τo ξέρω, δεν έχω πάει ακόμα, απλά τo ψάχνω, λογικά για μένα που μπαινοβγαίνω στα μμμ η travel card, 35 λίρες και ξεμπερδεύω, τώρα για 4 μέρες μπορεί και η Oyster που φορτώνεις λίρες κάτι μάλλον σαν prepaid card είναι :) βεβαια μπορείς να βγάλεις και travel card για μια μέρα, να βγάλεις δηλαδή 4 travel card μια κάθε μέρα δες εδώ
http://visitorshop.tfl.gov.uk/travelcards/1-day/product/day-anytime-travelcard.html
βεβαια για τις 4 μέρες θα σου βγει σαν να παίρνεις μια 7ήμερη travel card και μονο για τις 1-2 zones
ενω μια 7ημερη Travelcard εχει 35 λυρες για 1-3 zones,
αυτα ξερω εγω, αν καποιος αλλος γνωριζει κατι παραπανω ας help !!! :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Απο 4 μερες και πανω συμφερει η εβδομαδιαια καρτα, ζωνη 1-2, με τις 30 λιρες.
Γιατι 4 μερες επι 8.40 λιρες( που ειναι το ανωτερο που μπορει να σε χρεωσει η oyster την ημερα ) μας κανει 33,6.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
αν δεν κανω λαθος σου φορτωνει σε oyster την εβδομαδιαια travelcard... που δεν κανω δηλαδη γιατι το καλοκαιρι αυτο μας εκαναν :)
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
I have received my 7 Day Travelcard order and read it’s “valid only when shown with a photo card”. What does this mean and where do I get one from? This refers to the previous policy which no longer applies to 7 Day Travelcards. You will not need an accompanying photo card.

Το μυστηριο της αναγκαιότητας φωτογραφιας η όχι θα λυθει μετα τον Καινουργιο χρονο που θα γραψω πως την απεκτησα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
I have received my 7 Day Travelcard order and read it’s “valid only when shown with a photo card”. What does this mean and where do I get one from? This refers to the previous policy which no longer applies to 7 Day Travelcards. You will not need an accompanying photo card.

Το μυστηριο της αναγκαιότητας φωτογραφιας η όχι θα λυθει μετα τον Καινουργιο χρονο που θα γραψω πως την απεκτησα.
Πόσο μυστήριο?
2 μήνες πριν πάντως που έβγαλα την 7ημερη μου ζήτησαν κατευθείαν φωτογραφία που την είχα μαζί μου.
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Πόσο μυστήριο?
2 μήνες πριν πάντως που έβγαλα την 7ημερη μου ζήτησαν κατευθείαν φωτογραφία που την είχα μαζί μου.
μυστηριο είναι αφου πιο πανω γραφει ότι δεν χρειαζεται φωτο, ενώ εσυ όπως και αλλοι αναφερουν ότι χρειαστηκαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.007
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom