Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εκτός από την travelcard μπορείς να χρησιμοποιήσεις και εισιτήρια του τρένου για την προσφορά.
Εσένα αυτό δεν σε απασχολεί αφού θα βγάλεις την 7 day travelcard και θα είσαι εντάξει για όλες τις μέρες.
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χαίρεται,
Ερώτηση: Τι γίνεται αν κάποιος θέλει να ταξιδέψει εκτός των ορίων των ζωνών της travelcard που έχει βγάλει; Για παράδειγμα το ξενοδοχείο μου θα είναι στη ζώνη 3, και (λέμε τώρα) μου τη δίνει να πάω κάπου στη ζώνη 4, ενώ έχω travelcard 1-3. Τι κάνω τότε;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Χαίρεται,
Ερώτηση: Τι γίνεται αν κάποιος θέλει να ταξιδέψει εκτός των ορίων των ζωνών της travelcard που έχει βγάλει; Για παράδειγμα το ξενοδοχείο μου θα είναι στη ζώνη 3, και (λέμε τώρα) μου τη δίνει να πάω κάπου στη ζώνη 4, ενώ έχω travelcard 1-3. Τι κάνω τότε;
αγοραζεις εισιτήριο για το υπόλοιπο της διαδρομης..
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις;
Από ότι διάβασα εδώ θεωρώ ότι για την διαμονή 7 ημερών βολεύει να αγοράσω την travelcard 1-3 και όχι την oyster που νόμιζα, σωστά;
Η διαδρομή όμως από Paddington έως LHR με το Heathrow connect είναι άλλου είδους εισητήριο και δεν ισχύει εκεί η travelcard, έχω δίκιο;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις;
Από ότι διάβασα εδώ θεωρώ ότι για την διαμονή 7 ημερών βολεύει να αγοράσω την travelcard 1-3 και όχι την oyster που νόμιζα, σωστά;
Η διαδρομή όμως από Paddington έως LHR με το Heathrow connect είναι άλλου είδους εισητήριο και δεν ισχύει εκεί η travelcard, έχω δίκιο;
Ναι είναι άλλο, ξεχωριστό εισιτήριο.
Αν θες μετρό για Heathrow είναι η travelcard 1-6.
Για εβδομάδα νομίζω πως πρέπει να πάρεις oyster όμως, για να σου πει κάποιος που μπορεί να ξέρει καλύτερα. Έχω την εντύπωση ότι την εβδομαδιαία travelcard μόνο με oyster την παίρνεις.
 
Last edited:
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Όχι μετρό, προτιμώ το Heathrow connect για το αεροδρόμιο όπως μου είπε και μια καλή φίλη ;), οπότε καλά τα έχω στο μυαλό μου, διαφορετικό εισητήριο και μπορώ να το κλείσω και online εδώ: http://www.heathrowconnect.com .
Τώρα διάβασα γιατί βολεύει καλύτερα να πάρω την oyster και να την φορτώσω με travelcard, γιατί σε περίπτωση που θελήσω να αλλάξω ζώνη (μια δυο φορές μέσα στην εβδομάδα) να πληρώσω μόνο την διαφορά κι όχι ολόκληρο το εισητήριο, σωστά;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ναι σε ολα αλλα και χωρις να τη φορτωσεις στην oyster μπορεις να το κανεις. Για δικη σου ευκολια και επειδη θα εισαι μονη σου μπορεις να το κανεις ετσι.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Άρα αφού γίνεται και μόνο με την travelcard 1-3 θα πάρω μόνο αυτήν να μην μπαίνω και στην διαδικασία φόρτωσης.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Άρα αφού γίνεται και μόνο με την travelcard 1-3 θα πάρω μόνο αυτήν να μην μπαίνω και στην διαδικασία φόρτωσης.
παρε μια Oyster "εβδομαδιαία " Weekly !! (πσσσσ δεν παιζομαι!:xalara: )θα πεις στο γκισε των τραίνων της Liverpool street για 1-3 ζωνες κανει 5 λιρες η καρτα ( την κρατας και ενθύμιο ή την ξαναφορτωνεις οταν ξαναγυρισεις) και 3ο κατι λιρες για την εβδομαδα ( δεν θυμαμαι γιατι εγω ειχα πληρωσεις 50 εμενα Wembley ) και δεν την ξαναγεμιζεις ειναι απεριορίστων διαδρομων..
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
παρε μια Oyster "εβδομαδιαία " Weekly !! (πσσσσ δεν παιζομαι!:xalara: )θα πεις στο γκισε των τραίνων της Liverpool street για 1-3 ζωνες κανει 5 λιρες η καρτα ( την κρατας και ενθύμιο ή την ξαναφορτωνεις οταν ξαναγυρισεις) και 3ο κατι λιρες για την εβδομαδα ( δεν θυμαμαι γιατι εγω ειχα πληρωσεις 50 εμενα Wembley ) και δεν την ξαναγεμιζεις ειναι απεριορίστων διαδρομων..
Τι να πω περαιτέρω; :clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap: :hug:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom