Μικρονησία Palau - Hard Rock islands

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καπου 800 χλμ ανατολικα των Φιλιππινων χαμενο αναμεσα στα αμετρητα νησακια της Μικρονησιας , βρισκεται το Παλαου και τα διασημα Rock islands που ειναι χωρις αμφιβολια το πιο ομορφο γκρουπακι νησιων της περιοχης.
Περιπου 200 ασβεστολιθικα μανιταρια που εξεχουν απο το νερο , αποτελουν ενα απο τα πιο ποικιλα οικοσυστηματα στον κοσμο.Τα σμαραγδενια μανιταρια μοιαζουν να επιπλεουν πανω στην τυρκουαζ θαλασσα και δημιουργουν αναμεσα τους ηρεμα καναλια , ζαφειρενιες λιμνοθαλασσες και τροπικα νερα πλουσια σε κοραλια και θαλασσια ζωη.
Εδω βρισκεται το Ngemelis Wall που ανακυρηχθηκε απο τον Ζακ Κουστω σαν το καλυτερο μερος για καταδυση στον κοσμο και επισης απο ειδικους ψηφιστηκε σαν το Νο 1 απο τα επτα υποβρυχια θαυματα του κοσμου.
Δε χρειαζεται να εισαι δυτης για να απολαυσεις το θαυμα...οι σνορκελερς μπορουν ευκολα με μια μονο μασκα να κολυμπησουν αναμεσα στα 1500 ειδη ψαριων και να μεινουν αφωνοι με την τεραστια ποικιλια χρωματων και ειδων των μαλακων και σκληρων κοραλιων του υφαλου.Περισσοτερα απο 700 ειδη κοραλιων και θαλασσιων ανεμωνων σε απιστευτα χρωματα δημιουργουν μια θεαματικη εμπειρια για καθε σνορκελερ.

Πανω απο την επιφανεια της θαλασσας , τα νησακια πνιγονται στην κυριολεξια στο πρασινο αφου πυκνες ζουγκλες καλυπτουν οτιδηποτε βρισκεται εξω απο το νερο , ενω οι φοινικες φυτρωνουν και κρεμονται στην κυριολεξια απο τους ασβεστολιθους.
Στα νησια μπορει κανεις να επισκεφτει καποια απο τις 70 λιμνοθαλασσες. Θαλασσια τουνελ οδηγουν σε υποβρυχιες σπηλιες και μονοπατια πανω στα νησακια σε κρυμενες εσωτερικες λιμνουλες που τροφοδοτουνται απο θαλασσινο νερο. Σε καποια απο αυτες η εμπειρια του να κολυμπησεις αναμεσα σε εκατομμυρια μεδουσες (χωρις κεντρι) ειναι μοναδικη!

Το καλυτερο απο ολα ειναι οτι τα Rock Islands μπορει να τα γυρισει κανεις με καγιακ.
Στο κυριως νησι αρκετα γραφεια οργανωνουν εκδρομες που περιλαμβανουν καγιακ στα νησια , βολτες στη ζουγκλα προς αναζητηση καποιας λιμνης , σνορκελ σε λιμνη και στον υφαλο και βαρκαδα με τη δυση του ηλιου.Σε καποια απο τα νησια επιτρεπεται και το καμπινκ στυλ Ροβινσωνα Κρουσου..
 

Attachments

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ax ρε go2 τι μου κανεις????
Βρηκες το ευαισθητο σημειο μου!:shark: και αυτο ειναι μειον μου! (οπως λεει κ ο ΛΕΠΑ)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Jellyfish Lake στο Παλαου..

Προσγειωση στο Κορορ του Παλαου!
afarm3.static.flickr.com_2192_1591306246_63e88b4ec5.jpg_a4f0a23c50a330cf1bf56cae6c33a893.jpg
 
Last edited by a moderator:

Zizel

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
θα επιθυμούσα New York
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Jesus!!!ο παραδεισος επι γης!!!:clap:

συγχαρητηρια σ'αυτον που βρεθηκε εκει...
δωστε καμια πληροφορια οπως ωρες ταξιδιου και τιμες αν ειναι ευκολο..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Zizel , πριν λιγεs μερεs επεστρεψα απο Φιλιππινεs και πραγματικα το σκεφτομουνα σοβαρα να μπω σε ενα αεροπλανο και να παω μια και βρισκομουνα τοσο κοντα!
Εγω πηγα με Qatar airways μεχρι το νησι Σεμπου (Αθηνα-Ντοχα-Σεμπου) συνολο 13-14 ωρεs χωριs το 6αωρο στοποβερ τηs Ντοχα. Απο το Σεμπου η Cebupacific air και η Asian spirit πετανε πολυ συχνα για Παλαου και σε 2 ωρεs το πολυ εισαι εκει.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Επαναφέρω το θέμα, μιας και υπέπεσε στην αντίληψή μου ένα άρθρο για Κορόρ! Go2dbeach το είχες ψάξει το θέμα, είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να επισκεφτεί κάποιος Ελληνας αυτά τα νησιά λόγω οικονομικού και απόστασης? Κάνοντας μια τυχαία αναζήτηση για τα αεροπορικά στα Expedia, Kayak, skyscanner και κάτι άλλα μου έβγαλε εξωφρενικές τιμές εισιτηρίων από Αθήνα! Μιλώ για 3500 ευρώ και άνω! Εσένα πόσο σου είχαν κοστίσει τα αεροπορικά μέχρι το Σεμπού?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Menia τα εισιτηρια Αθηνα-Σεμπου κοστισαν 680 ευρω με Qatar. Καλα ε?

Απο Σεμπου οπως λεω και πιο πανω η Cebu pacific air και η Asian spirit ειχαν δρομολογια...η Asian spirit ειχε 3 φορες την εβδομαδα και ηταν αρκετα οικονομικα. Το Παλαου ειναι λιγο τσιμπημενο για διαμονη και εκδρομες αλλα οχι απαγορευτικο. Δεν εχει και τα τρελλα αξιοθεατα ωστε να θελει πολλες μερες , οποτε αν το συνδυασεις με λιγο απο Φιλιππινες ειναι οτι πρεπει!

Τσεκαρισε ομως τα δρομολογια απο Σεμπου γιατι αλλαζουν συχνα και αναλογα με την εποχη.
Το σκεφτεσαι?:lol:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Έχει πτήσεις και απο Μανίλα και Γκουάμ. Το Παλάου φαίνεται ονειρικό αλλά είναι τόσο μικρό και τόσο μακριά. Μόνο ως μέρος ενός ταξιδιού στην ευρύτερη περιοχή αν πάει κανείς. Σε συνδυασμό με Φιλιππίνες ή άλλα νησιά της Μικρονησίας ίσως
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.736
Εγώ έχω ρίξει ένα βλέφαρο προς Palawan μεριά.....αλλά καλοκαίρι είναι ακατάλληλη εποχή γμτ
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Nikos5050 αυτο ακριβως λεω κι εγω..ως αποκλειστικο προορισμο και για πολλες μερες δε θα το εβλεπα. Νομιζω οτι σε 3-4 μερες εχεις δει οτι αξιζει και μετα εισαι για αλλου.

Gts το Palawan ειναι κορυφη! Υπαρχει λογος που το λενε "το τελευταιο οχυρο" ;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.736
Nikos5050 αυτο ακριβως λεω κι εγω..ως αποκλειστικο προορισμο και για πολλες μερες δε θα το εβλεπα. Νομιζω οτι σε 3-4 μερες εχεις δει οτι αξιζει και μετα εισαι για αλλου.

Gts το Palawan ειναι κορυφη! Υπαρχει λογος που το λενε "το τελευταιο οχυρο" ;)
Να δούμε αν θα το προλάβουμε έτσι.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.560
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom