Μπανγκλαντές Portfolio BANGLADESH

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Upon request
(αν και περίμενα κάτι παραπάνω από το: )
BANGLADESH
astatic.panoramio.com_photos_original_711120.jpg

astatic.panoramio.com_photos_original_8381293.jpg

Kantagir temple
astatic.panoramio.com_photos_original_16500055.jpg

Buddha Dhatu Jaddi Bihar
astatic.panoramio.com_photos_original_47302989.jpg

Munshibari
astatic.panoramio.com_photos_original_48296845.jpg

Shatgumbad temple
astatic.panoramio.com_photos_original_31189090.jpg

Paharpur
astatic.panoramio.com_photos_original_36692879.jpg
astatic.panoramio.com_photos_original_30103759.jpg

Sonargaon
astatic.panoramio.com_photos_original_24705837.jpg

Dinajpur
astatic.panoramio.com_photos_original_47383989.jpg

astatic.panoramio.com_photos_original_43200440.jpg

και περνάμε στην πρωτεύουσα Dhaka
astatic.panoramio.com_photos_original_4445556.jpg
astatic.panoramio.com_photos_original_3709086.jpg
astatic.panoramio.com_photos_original_17638387.jpg
astatic.panoramio.com_photos_original_46252367.jpg
astatic.panoramio.com_photos_original_60553619.jpg
astatic.panoramio.com_photos_original_59371474.jpg
astatic.panoramio.com_photos_original_42019401.jpg
astatic.panoramio.com_photos_original_41666334.jpg

UNESCO site: Sandarbans
astatic.panoramio.com_photos_original_42474659.jpg

Τα Ιμαλάια όπως φαίνονται από 200 χλμ. μακριά, στα σύνορα με την Ινδία.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αχχχχχ... Μπανγκλαντες!!!! Θέλω να πιστεύω ότι σε λιγότερο απο 1 χρόνο (αν δεν μου μπει καμμιά άλλη τρελή ιδέα στο κεφάλι) θα πατήσω τα ιερά του χώματα. Η χώρα με την μεγαλύτερη παραλία στον κόσμο (Cox Bazaar) και το μεγαλύτερο μανγκροβιο δάσος του κόσμου στα σύνορα με την Ινδία. Στο συγκεκριμένο δάσος υπάρχει η περίφημη τίγρη της Βεγγάλης. Οργανώνονται 2-3ημερες εκδρομές με πλοιάριο. Επίσης στα σύνορα με την Βιρμανία υπάρχουν αυθεντικές φυλές που ουδεμία σχέση έχουν με τουριστοκαταστάσεις όπως πχ Ταυλάνδη.

Τέλος, ας αναφέρω το επίσημο τουριστικό μοτο του Υπουργείου Τουρισμού της χώρας, "Ελάτε στο Μπανγκλαντές, πριν έρθουν οι τουρίστες".
Θειο Σπύρο, ένα μεγάλο ευχαριστώ που παρέθεσες φωτο από ένα απο τα πιο "θαμπά" διαμάντια της Ασίας. Αγαπάω Μπανγκλαντες!!!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν μπορούσα να μεταφράσω τα λεγόμενα του google για την προτελευταία φωτογραφία που παραθέτω (για να ακριβολογώ, βαριόμουνα) και πρόκειται για το δάσος που αναφέρεις. Τώρα τι να πω; αν βρίσκεις ότι δεν ανακάλυψα κάτι παρέθεσε το σε φωτογραφίες
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αντε βρε τσιγγούνη!!!! Δώσε φωτο Μπανγκλαντες στον λαό και αστά αυτά.....
Νομίζω ότι παρέθεσες τα καλύτερα/σπουδαιότερα. Υπάρχουν κι άλλα φυσικά (μιλάμε για ολόκληρη χώρα), αλλά δεν θέλω να τα δω σε φωτο αλλά με τα ίδια μου τα μάτια .
Πάντως σε γενικές γραμμές είναι ένας προορισμός ιδιαίτερα παρεξηγημένος. Αδίκως όμως, γιατί έχει πολλά σημεία ενδιαφέροντος, και είναι αμόλυντος απο τουριστικές παρεμβάσεις/επεμβάσεις που συχνά αλλοιώνουν την όποια κουλτούρα. Βέβαια αυτό συνεπάγεται ανυπαρξία τουριστικών υποδομών, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Ταξιδεύω ΚΑΙ με Κτελ Μπαγκλαντεσιανά αμα λάχει, αλλά και με τρένα .
aagnespages_typepad_com__a_6a010536e55e01970b0133f4ace85f970b_pi_.jpg
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κι εγώ κι εγώ!!! Πάρε με μαζί σου dim, θα κουβαλάω τα μπαγκάζια και δε θα μιλάω, κιχ δε θα βγάζω....
Θα σε πάρω. Χρειάζομαι κάποιον να μου κουβαλάει τα καφάσια γιατί το αλκοολ θα έλεγα δεν είναι το δυνατό σημείο της χώρας. Ετοιμάσου, κάνε βάρη και σε 10 μήνες θα περάσω να σε πάρω. Να είσαι έτοιμος.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.824
Likes
18.776
Θα σε πάρω. Χρειάζομαι κάποιον να μου κουβαλάει τα καφάσια γιατί το αλκοολ θα έλεγα δεν είναι το δυνατό σημείο της χώρας. Ετοιμάσου, κάνε βάρη και σε 10 μήνες θα περάσω να σε πάρω. Να είσαι έτοιμος.
Από τη 1η του μηνού ξεκινώ δίαιτα-διατροφή-γυμναστήριο-πιλάτες-ράγκμπι-γιόγκα-κυνήγι-μαραθώνιο-σπάσιμο πέτρας-μπεκροποσία και μπότοξ. Σε 10 μήνες θα είμαι έτοιμος.

Σώωωωσοοοοννννν Κύρριεεεεεε το λαόοοοο σουυυυυυυυυυυυυυ....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.728
Likes
11.682
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εύχομαι να καταφέρω να πάω το Πάσχα.:)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Από τη 1η του μηνού ξεκινώ δίαιτα-διατροφή-γυμναστήριο-πιλάτες-ράγκμπι-γιόγκα-κυνήγι-μαραθώνιο-σπάσιμο πέτρας-μπεκροποσία και μπότοξ. Σε 10 μήνες θα είμαι έτοιμος.

Σώωωωσοοοοννννν Κύρριεεεεεε το λαόοοοο σουυυυυυυυυυυυυυ....
Και που 'σαι.... βάλε στο πρόγραμμα και κανόε καγιάκ, και κολύμβηση. Θα παμε σε περιοδο μουσώνων. Αρα χώσε και μια μάσκα και βατραχοπέδιλα στο βαλιτσάκι για παν ενδεχόμενο.
awww.terradaily.com_images_bangladesh_flood_monsoon_dhaka_jul09_afp_bg.jpg
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Υποθέτω ότι είναι στολή δύτη? Δεν φαίνεται η φωτο. Μην την παίρνεις. Θα σε δυσκολεύει στην κίνηση όταν με κουβαλάς και θα σε κοιτούν οι ντόπιοι σαν τον ΕΤ τον εξωγήινο. Να έχεις "φυσικότητα" και να εγκλιματιστείς στην καθημερινοτητα της χώρας. Κάπως έτσι ....
a2.bp.blogspot.com__MgIzQWGsRKA_SQcB6o_uzAI_AAAAAAAAAAs_Hs_XkQ50fc4e1a2db814a027d2acbbf3d6c2b2.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.281
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom