pre paid card για κρατηση ξενοδοχειου

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Χαίρεται και από μένα!

Έχω και γω κάνει κράτηση με prepaid VISA από Τράπεζα Κύπρου στο booking.com 2 ξενοδοχεία (Αμστερνταμ, Παρίσι) που μάλιστα έχουν και free cancellation. Μου έχουν έρθει κανονικά τα επιβαιβεωτικά e-mail. Δεν μου έχει γίνει κάποια δέσμευση ποσού στην κάρτα, αν και έχει όλο το ποσό των κρατήσεων. Μέχρι στιγμής λοιπόν απολύτως κανένα πρόβλημα.!

Άλλά θα ήθελα να ρωτήσω: Η τελική συνολική πληρωμή πως θα γίνει.? Θα την αναλάβει το booking.com (ή έστω το ξενοδοχείο μέσω του booking.com) και θα αφαιρεθεί αυτόματα το ποσό από την κάρτα, χωρίς να πληρώσω τίποτα στο ξενοδοχείο.? 'Η ο αριθμός της κάρτας που έδωσα είναι μόνο για ασφάλεια σε περίπτωση No show, και θα πρέπει να πληρώσω στο ξενοδοχείο? Στην τελευταία περίπτωση, θα δεχτούν prepaid VISA ή θα αναγκαστώ να πληρώσω σε μετρητά.?

Thanx..!! ;)
Εφόσον δεν αναγράφεται διαφορετικά, η πληρωμή του ξενοδοχείου γίνεται εκεί είτε με μετρητά είτε με κάποια πιστωτική ή prepaid. Συνήθως με τη άφιξη σου το ξενοδοχείο θα σου ζητήθει μία πιστωτική( με υπολοιπόμενο ποσό που να καλύπτει το συνολικό ποσό της διαμονής + κάποια έξτρα) για εγγύηση της κράτησης. Το ξενοδοχείο απλά προεγκρίνει το ποσό, αλλά δε χρεώνει την πιστωτική, και μπορεί να διαλέξεις το τρόπο πληρωμής κατά την αναχώρηση. Εάν δεν έχεις πιστωτική ή η πιστωτική που δώσεις δεν έχει το απαραίτητο υπόλοιπο, τότε μπορεί να σου ζητηθεί να προκαταβάλεις το κόστος της διαμονής σε μετρητά + κάποιο επιπλέον ποσό για έξτρα, το οποίο θα σου επιστραφεί κατά την αναχώρηση
 

MPOTA

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα θελω να κανω κρατηση ξενοδοχειου στο παρισι μεσω booking και εχω προπληρωμενη καρτα.τι πρεπει να κανω,πρεπει να βαλω ολο το ποσό αρχικα η κατι σαν προκαταβολή;ευχαριστω εκ των προτερων
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
θα προσπαθήσω να είμαι και πάλι ευγενικός σήμερα

με προπληρωμένη και μέσω του booking ή θα κάνεις κράτηση με την κάρτα σου και θα πληρώσεις εκεί (μετρητά, κάρτα, επιταγή) ή θα σου πάρουν όλο το πόσο από την κάρτα σου, όταν κάνεις την κράτηση σου στο booking. Τόσο απλό
 

gavros7

Member
Μηνύματα
37
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισια
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
Καλημέρα θελω να κανω κρατηση ξενοδοχειου στο παρισι μεσω booking και εχω προπληρωμενη καρτα.τι πρεπει να κανω,πρεπει να βαλω ολο το ποσό αρχικα η κατι σαν προκαταβολή;ευχαριστω εκ των προτερων
εαν σου λεει το ξενοδοχειο καμια κρατηση σημαινει πληρωμη στο ξενοδοχειο μονο να ξερεις γιατι το εκαναν σε μενα με την προπληρωμενη θα κανουν μια προεγκριση της καρτας και θα αφαιρεσουν ενα ευρω το ξενοδοχειο το κανει
 

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
σε κρατηση που θελω να κανω σε ξενοδοχειο μπορω ν χρησιμοποιησω προπληρωμενη αντι για πιστωτικη καρτα?συγγνωμη αλλα εχω λιγο αγνοια δεν εχω πιστωτικη
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι μπορείς, αρκεί να τη δέχεται το ξενοδοχείο (ή η ιστοσελίδα που χρησιμοποιείς για να κλείσεις).
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Πάντα χρησιμοποιώ προπληρωμένη και δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αν η τιμη ειναι με αμεση χρεωση μπορεις. Αν η καρτα χρειαζεται για εγγυηση στην περιπτωση μη προσελευσης, δεν νομιζω να την δεχονται.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Αν η τιμη ειναι με αμεση χρεωση μπορεις. Αν η καρτα χρειαζεται για εγγυηση στην περιπτωση μη προσελευσης, δεν νομιζω να την δεχονται.
Ποτέ δεν χρεώθηκε αυτόματα.Πάντα πληρώνω με μετρητά στο ξενοδοχείο.
 

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
δηλαδη μπορω μονο αν πληρωθει ολο τ ποσο εξ αρχης?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Μα γιατί δεν διαβάζεις;;Είπα ότι πάντα δίνω τα στοιχεία της προπληρωμένης σαν εγγύηση και πάντα πληρώνω στο ξενοδοχείο όταν φύγω!!
 

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
αραξε λιγο και μην απαντας αν δν εχεις διαθεση.προτιμοτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom