pre paid card για κρατηση ξενοδοχειου

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είπα ότι πάντα δίνω τα στοιχεία της προπληρωμένης σαν εγγύηση και πάντα πληρώνω στο ξενοδοχείο όταν φύγω!!
Πώς δίνεις τα στοιχεία της προπληρωμένης σαν εγγύηση αφού η προπληρωμένη δεν αποτελεί εγγύηση? Όποτε θες την αδειάζεις και μένει ο ξενοδόχος με την προπληρωμένη στο χέρι.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Πώς δίνεις τα στοιχεία της προπληρωμένης σαν εγγύηση αφού η προπληρωμένη δεν αποτελεί εγγύηση? Όποτε θες την αδειάζεις και μένει ο ξενοδόχος με την προπληρωμένη στο χέρι.
Και γω την ίδια απορία έχω να σου πω την αλήθεια αλλά την έχουν δεχτεί όλοι προς το παρόν.Είτε είναι από booking είτε απευθείας με το ξενοδοχείο.Στην Πράγα μόνο στα μισά περίπου της διαμονής με πήραν τηλ. στο δωμάτιο και με ήθελαν στη ρεσεψιόν γι'αυτό το λόγο,ότι δηλαδή δεν έχω καθόλου χρήματα στην κάρτα.Τους είπα το ξέρω και ότι θα πληρωθούν με μετρητά..Με πιστωτικές δεν έχω ασχοληθεί καν..Εκτός απλά αν δεν μου έχει τύχει ακόμα κάποια άρνηση..
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Πώς δίνεις τα στοιχεία της προπληρωμένης σαν εγγύηση αφού η προπληρωμένη δεν αποτελεί εγγύηση? Όποτε θες την αδειάζεις και μένει ο ξενοδόχος με την προπληρωμένη στο χέρι.
Κι εγώ με προπληρωμένη έχω κλείσει το ξενοδοχείο για την Πράγα και στην Ρώμη πάλι με προπληρωμένη το είχα κλείσει και μου τα τράβηξαν σχεδόν αμέσως. Δεν ξέρω αν ο ξενοδόχος βλέπει ότι η κάρτα είναι προπληρωμένη ή απλά βλέπει μία κάρτα visa.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Και γω την ίδια απορία έχω να σου πω την αλήθεια αλλά την έχουν δεχτεί όλοι προς το παρόν.Είτε είναι από booking είτε απευθείας με το ξενοδοχείο.Στην Πράγα μόνο στα μισά περίπου της διαμονής με πήραν τηλ. στο δωμάτιο και με ήθελαν στη ρεσεψιόν γι'αυτό το λόγο,ότι δηλαδή δεν έχω καθόλου χρήματα στην κάρτα.Τους είπα το ξέρω και ότι θα πληρωθούν με μετρητά..Με πιστωτικές δεν έχω ασχοληθεί καν..Εκτός απλά αν δεν μου έχει τύχει ακόμα κάποια άρνηση..
Πιστεύεις είναι καλύτερα τώρα που θα πάω στην Πράγα να βγάλω από εδώ τα λεφτά και να τα έχω μαζί μου και να πληρώσω το ξενοδοχείο σε μετρητά ή θα μπορούν να τα τραβήξουν απ'την κάρτα εκεί;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άλλο να στα τραβήξουν αμέσως οπότε η προπληρωμένη δουλεύει μια χαρά εάν έχει το απαιτούμενο ποσό και άλλο να αποτελεί εγγύηση για μελλοντική πληρωμή στο ξενοδοχείο. Όποτε θες κάνεις ανάληψη όλων των χρημάτων απ' την προπληρωμένη και ο ξενοδόχος μένει με μια άδεια κάρτα στο χέρι (εκτός και αν γίνεται κάποιου είδους προέγκριση του ποσού και δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη απ' την προπληρωμένη σου όπως περιγράφεται παρακάτω?).

Why You Should Use a Credit Card Instead of a Debit Card for Hotel Rooms - Wealthy Reader
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Άλλο να στα τραβήξουν αμέσως οπότε η προπληρωμένη δουλεύει μια χαρά εάν έχει το απαιτούμενο ποσό και άλλο να αποτελεί εγγύηση για μελλοντική πληρωμή στο ξενοδοχείο. Όποτε θες κάνεις ανάληψη όλων των χρημάτων απ' την προπληρωμένη και ο ξενοδόχος μένει με μια άδεια κάρτα στο χέρι (εκτός και αν γίνεται κάποιου είδους προέγκριση του ποσού και δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη απ' την προπληρωμένη σου).

Why You Should Use a Credit Card Instead of a Debit Card for Hotel Rooms - Wealthy Reader
Κανονικά το ξενοδοχείο έχει το δικαίωμα να προεγκρίνει την κάρτα. Στην Ρώμη την προέγκριναν και σε λίγες μέρες τα πήραν. Τώρα για την Πράγα ούτε την έχουν προεγκρίνει καν.. Πιθανολογώ ότι δεν θα μπορούν να δουν αν πρόκειται για προπληρωμένη ή για μία απλή πιστωτική κάρτα :roll:
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Η debit είναι χρεωστική νομίζω..Κάπου στο booking στους όρους και αυτά λέει ότι το σύστημα δέχεται προπληρωμένες και πιστωτικές και όχι χρεωστικές(debit) δεν ξέρω γιατί αυτό.Πάντως ίσως και αυτό που λέει η Μαρία,μήπως βλεπουν απλά μία visa και αν το όνομα σου αντιστοιχεί στον αριθμό!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Δεν θα έχω θέμα στο ξενοδοχείο λές έ; Θα την περάσουν κανονικά την κάρτα και θα τα τραβήξουν εκεί τα λεφτά:roll:
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Προσωπικά δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα αφού η κάρτα θα είναι φορτισμένη με τα απαιτούμενα χρήματα..Αλλά αν νοιώθεις πιο άνετα,έχε τα σε μετρητά και πληρώνεις όταν φτάσεις!Η για να σιγουρευτείς 100% στείλε mail στο ξενοδοχείο και ρώτησε τους αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να πληρώσεις με pre-paid!Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα παραπάνω.. :)
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
χαχαχα δεν με μπέρδεψες παραπάνω, μου λές όλα αυτά που σκέφτομαι κι εγώ απλά περίμενα μία πιο κοφτή απάντηση που θα με ξεμπέρδευε:) Αν πάω τους δώσω την κάρτα και πχ δεν την δέχεται το μηχάνημά τους και δεν μπορούν να τα πάρουν, εγώ μπορώ να τα τραβήξω στην Πράγα από ατμ με αυτή την κάρτα για να τους τα δώσω στο χέρι μετά;
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Ναι μπορείς να κάνεις ανάληψη αλλά υπάρχει κάποιο ημερήσιο όριο το οποίο πρέπει να ρωτήσεις την τράπεζα σου πόσο είναι..Επιπλέον,τα λεφτά θα βγούνε λογικά σε κορώνες και όχι ευρώ.Ένα mail στο ξενοδοχείο θα σου έλυνε όλες τις απορίες,αν και θεωρώ καλύτερα να έχεις τα χρήματα πάνω σου όσα είναι σε μετρητά(και να προσέχεις εννοείται!!) και να πληρώσεις το ποσό εκεί!!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Σε ευχαριστώ πολύ με βοήθησες αρκετά.. Αυτό θα κάνω, θα τα βγάλω από εδώ και θα τα έχω σε μετρητά να τους πληρώσω μόλις πάω. Η όλη διαδικασία πληρωμών με κάρτες μου προκαλεί κάποιο άγχος..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.085
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom