Αυστρία Γερμανία road trip Αυστρία-Βαυαρία

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι το έχω διαπιστώσει αυτό :( Θα μου προτεινες να αφαιρεσω κατι και να προσθεσω κατι απο τα παραπανω??
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.923
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ναι το έχω διαπιστώσει αυτό :( Θα μου προτεινες να αφαιρεσω κατι και να προσθεσω κατι απο τα παραπανω??
Εμένα μου άρεσε πολύ η λίμνη Koenigssee στο Berchtesgaden αλλά και όλες οι περιοχές και πόλεις που σκέφτεσαι να επισκεφτείς είναι θαυμάσιες.
Κανόνισε το πρόγραμμά σου όπως εσύ νομίζεις.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε μια βδομάδα φεύγω για Μόναχο. Το πρόγραμμα έχει ως εξής :
Μέρα 1: αφού παραλάβουμε νώρις το πρωί το αυτοκίνητο φεύγουμε με κατεύθυνση το Hallstatt. Διανυκτέρευση στο salzburg.
Μέρα 2: αφιερωμένη στο salzburg. Εκτός από το κάστρο και γενικά το κέντρο της πόλης υπάρχει κάτι που δεν πρέπει να χάςουμε; Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι καλό για φαγητό ή κάποια παραδοσιακή μπυραρία;
Μέρα 3: αναχώρηση για fussen με ενδιάμεση στάση για βόλτα και φαγητό στο Innsbruck. Πρόταση για φαγητό στο Innsbruck; Αξίζει να κάνουμε μια στάση στο mittenwald;
Μέρα 4: neusweinstein. Το μεγάλο δίλημμα είναι αν πρέπει να μπούμε μέσα ή όχι. Η μέρα αυτή είναι η πιο δύσκολη γιατί θέλουμε να πάμε και garmish, Oberammergau. Μήπως καλύτερα να επισκεφθούμε το linderhof και να το δούμε και εςωτερικά που είναι πιο μαζεμένο; Στο μοναστήρι ettal αξίζει τον κόπο να πάμε; Ξέρω είναι πολλά όλα αυτά για να τα δούμε σε μια μέρα και το εγχείρημα γίνεται ακόμα πιο δυσκολό, δεδομένου ότι το βράδυ πρέπει να είμαστε στο rothenburg(νυχτώσει και νωρίς).
Μέρα 5:rothenburg. Αν βαρεθούμε ίσως πεταχτούμε στο dinkelsbuhl ή αν έχουμε δυνάμεις στη bamberg. Διανυκτέρευση πάλι στο rothenburg.
Μέρα 6: αναχώρηση για αεροδρόμιο (19:30 η αναχώρηση), με ενδιάμεση στάση στο regensburg. Πρόταση για φαγητό;
Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ γεμάτο και δημιουργικό πρόγραμμα αλλά μήπως θα ήταν λίγο καλύτερο να το χαλαρώσεις για να ευχαριστηθείς και το ταξίδι? Νομίζω είναι πάρα πολλά για 6 μέρες και θα είσαι με το ρολόι στο χέρι! Και μια αναποδιά να σου τύχει (δεν το λέω για να το γρουσουζέψω αλλά σχεδόν πάντα τυχαίνει κάτι σε όλους μας νομίζω όταν κινούμαστε με αμάξι) θα βγεις εκτος χρονικού ορίου!Όλα τα μέρη βασικά είναι τέλεια και τι να πρωτοβγάλεις??
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μέρα 3: αναχώρηση για fussen με ενδιάμεση στάση για βόλτα και φαγητό στο Innsbruck. Πρόταση για φαγητό στο Innsbruck;
Στη στάση για φαγητό που κάναμε στο Innsbruck, φάγαμε στη μπυραρία Augustiner (Stiftskeller). Ηταν καλοκαίρι και καθίσαμε στο πίσω μικρό σοκάκι που ήταν πιο ήσυχο. Το μαγαζί από την μπροστινή πλευρά είχε μεγάλο biergarten με πολύ κόσμο και μέσα ήταν τεράστιο με διάφορες και διαφορετικές αίθουσες.
Για τη συγκεκριμένη μπύρα (Augustiner) δε το συζητάμε, είναι από τις καλύτερες (για τα γούστα μου). Και τα πιάτα που επιλέξαμε ήταν συμπαθητικά. Προτιμήσαμε κάτι σχετικά ελαφρύ γιατί είχαμε συνέχεια χιλιομέτρων μπροστά μας και δε θέλαμε να βαρύνουμε πολύ. Αλλιώς είχε μεγάλη ποικιλία από ενδιαφέροντα πιάτα.
http://www.stiftskeller.eu/aktuelles-aus-dem-stiftskeller.html
https://www.facebook.com/pages/Stiftskeller-Innsbruck-Augustiner-Bräu/370088943672
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Θα συμφωνησω oτι το προγραμμα ειναι πολυ γεματο και ειναι λογικο αφου η περιοχη εχει απιστευτες επιλογες.Για να καταλαβεις,τη συγκεκριμενη περιοχη την εχω κανει σε 2 15νθημερα ταξιδια και παλι εχω εκκρεμοτητες!Τελος παντων,προσωπικα θα προτεινα να δεις το Neusweinstein εσωτερικα.Το Mittenwald ειναι ομορφο αλλα δεν νομιζω οτι χωραει σ ενα τοσο πιεσμενο προγραμμα.Το ιδιο ισχυει και για το Dinkensbuhl,ειναι ωραιο αλλα οχι πιο πολυ απο το Rothenburg.Στο Regensburg ειχα φαει στην πιο ιστορικη μπυραρια της πολης διπλα ακριβως στη γεφυρα.Η συμβουλη μου ειναι να κανεις καποιες επιλογες και να μην φορτωσεις το ταξιδι σου πολυ.Ετσι κι αλλιως,ο,τι και να διαλεξεις θα ειναι υπεροχο και σιγουρα θα επιστρεψεις καποια στιγμη.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα συμφωνησω oτι το προγραμμα ειναι πολυ γεματο και ειναι λογικο αφου η περιοχη εχει απιστευτες επιλογες.Για να καταλαβεις,τη συγκεκριμενη περιοχη την εχω κανει σε 2 15νθημερα ταξιδια και παλι εχω εκκρεμοτητες!Τελος παντων,προσωπικα θα προτεινα να δεις το Neusweinstein εσωτερικα.Το Mittenwald ειναι ομορφο αλλα δεν νομιζω οτι χωραει σ ενα τοσο πιεσμενο προγραμμα.Το ιδιο ισχυει και για το Dinkensbuhl,ειναι ωραιο αλλα οχι πιο πολυ απο το Rothenburg.Στο Regensburg ειχα φαει στην πιο ιστορικη μπυραρια της πολης διπλα ακριβως στη γεφυρα.Η συμβουλη μου ειναι να κανεις καποιες επιλογες και να μην φορτωσεις το ταξιδι σου πολυ.Ετσι κι αλλιως,ο,τι και να διαλεξεις θα ειναι υπεροχο και σιγουρα θα επιστρεψεις καποια στιγμη.
Το ξέρω ότι το πρόγραμμα είναι πολύ φιλόδοξο και επίσης δεν θέλουμε να είμαστε όλη τη μέρα στο τρέξιμο. Ούτε τα πολλά μουσεία και παλάτια είναι στο πρόγραμμά μας. Γί´ αυτό και έχουμε βάλει υπό προϋποθέσεις την επίσκεψή μας σε mittenwald και dinkelsbuhl, που μάλλον δεν θα γίνουν. Δεν θα κάνουνε πάνω από 250 χλμ τη μέρα και η δεύτερη και Πέμπτη μέρα δεν θα έχει καθόλου οδήγηςη γιατί θα τις αφιερώσουμε σε saltzburg και rothenburg. Αφού λοιπόν την τέταρτη μέρα νωρίς το πρωί δούμε το neusweinstein και μετά κινηθούμε προς garmish, τι θα λέγατε για Oberammergau, παλάτι linderhof και Ettal; Μετά ανεβαίνουμε rothenburg. Κάποια πρόταση για φαγητό σε salzburg και rothenburg; Πως λέγεται η μπυραρία που έφαγες στο regensburg;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ναι στο Oberammergau,απιστευτο χωριο-μοναδικη αισθηση,ναι και στο Linderhof που κι αυτο αξιζει εσωτερικα για επισκεψη-παρεμπιπτοντως απεξω απ το παλατι υπαρχει μπυραρια για κατι γρηγορο,φθηνο και νοστιμο-στο Etal δεν προλαβα να παω αλλα ολοι λενε οτι αξιζει.Οσο για το Regensburg,δεν τη χανεις με τιποτα τη μπυραρια,ειναι στις οχθες του ποταμου διπλα στην ιστορικη γεφυρα .ειναι θεσμος για την πολη και λεγεται Historische Wurstkuche.
 

red michi

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας
καλησπερα λιγες μερες για ολα αυτα.ομως επειδη εγω την πατησα φετοσ τον ιουλιο,για το καστρο πρεπει να κλεισεις απο πολυ πριν ξεναγηση και να εχεις υπομονη.θελεις τουλαχιστον μιση μερα μονο για το καστρο μιλαμε για απιστευτη ουρα καλο ταξιδι
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπερα λιγες μερες για ολα αυτα.ομως επειδη εγω την πατησα φετοσ τον ιουλιο,για το καστρο πρεπει να κλεισεις απο πολυ πριν ξεναγηση και να εχεις υπομονη.θελεις τουλαχιστον μιση μερα μονο για το καστρο μιλαμε για απιστευτη ουρα καλο ταξιδι
Υπάρχει περίπτωση Νοέμβρη μήνα να αντιμετωπίσουμε τέτοιες ουρές; Υπάρχει τρόπος να κάνω κράτηση νωρίτερα; Αν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα τότε δεν μπαίνουμε.... Θα ξανά ρωτήσω για φαγητό στο saltsburg. Κάθε πρόταση δεκτή.....
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ειχα παει Αυγουστο,καθημερινη ομως,ειχε οντως μεγαλη ουρα αλλα πηγαινε πολυ γρηγορα-δεν περιμενα παρα 10-15 λεπτα.Διαλεξα την πρωτη διαθεσιμη ξεναγηση,στα ιταλικα νομιζω,ετσι κι αλλιως τα βιβλια τα γραφουν ολα.Παντως δεν νομιζω οτι χρειαζεται κρατηση,τωρα που θα πας θα ναι πιο χαλαρα τα πραγματα,αν γινεται αποφυγε το σαββατοκυριακο.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα ξανά ρωτήσω για φαγητό στο saltsburg. Κάθε πρόταση δεκτή.....
Καλησπέρα!
Ήμουν πέρυσι τα Χριστούγεννα στο Salzburg. Έχω να σου προτείνω μια φανταστική (κατ' εμέ!) παραδοσιακή μπυραρία. Hofer Andreas Weinstube με εξαιρετικό φαγητό, ζεστό περιβάλλον, άψογα προσεγμένο και καθόλου τουριστικό μέρος! Για την ακρίβεια παιδευτήκαμε λιγάκι να την βρούμε αλλά άξιζε τον κόπο.
http://www.dieweinstube.at/reservierung.html
Άλλη μια επιλογή είναι και το Gasthof Alter Fuchs στην Linzer Gasse. Πολύ καλό φαγητό, σχετικά οικονομικό και ωραία ατμόσφαιρα!
Είναι και τα δύο στην ανατολική όχθη.
Επίσης στο Hallstat αν θα μείνετε για φαγητό πηγαίνετε στο Braugasthof am Hallstattersee. Τρομερό φαγητό και ίσως το πιο νόστιμο tafelspitz που δοκίμασα!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom