Γενικά Road trip στα Βαλκάνια

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Να του κανεις ενα καλο service πριν ξεκινησεις και να το βαζεις σε parking τα βραδια.Καλο ταξιδι.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Από τις χώρες που λες μόνο Αλβανία έχω πάει και μόνο νότια (Β.Η.).
Ό,τι κάνεις και εδώ, τσάντες και πολύτιμα αντικείμενα να μην φαίνονται + για το βράδυ καλό θα ήταν να το αφήνεις σε κλειστό χώρο, τη μέρα σε όσο πιο πολυσύχναστα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα,

Πρόκειται να πραγματοποιήσουμε ένα road trip στα Βαλκάνια (Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κόσσοβο, Σερβία, Βοσνία, Κροατία, Σλοβενία) με αυτοκίνητο και θα ήθελα να μου δώσετε τίποτα συμβουλές για την ασφάλεια του αυτοκινήτου.
1. Αλβανία: Προσοχή στα μπλόκα, έχει παντού τροχονόμους που γράφουν και δίνουν μια έμφαση στα αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες (ειδικά στο βορρά - στο νότο οι Ελληνικές πινακίδες είναι σύνηθες φαινόμενο). Μια φορά διασχίζοντας τη χώρα από Κακκαβιά μέχρι Μαυροβούνιο συνάντησα 13 μπλόκα τροχαίας. Αν σε σταματήσουν, μάλλον θα θέλουν το χαρτζηλίκι τους - αλλά δε μου έτυχε.
2. Βοσνία. Προσοχή κι εδώ. Μια φορά μας σταμάτησαν (βράδυ κιόλας, κάπου στη διαδρομή από Mostar για Sarajevo), και τη βγάλαμε καθαρή με 50 μάρκα χαρτζηλίκι στο όργανο (25 ευρώ περίπου, πριν 3 χρόνια).
3. Μαυροβούνιο, Κροατία, Σλοβενία (υποθέτω και στις υπόλοιπες χώρες): Απολύτως δυτικοευρωπαϊκές συνθήκες (με πολλούς ανατολικοευρωπαίους κάγκουρες στους οποίους επιβάλλεται μια extra προσοχή...)
4. Πάρκιγκ. Γενικά δεν έχεις πρόβλημα. Στο Dubrovnik & στο Kotor (αλλά και στη Budva αν πάτε) μόνο πρόσεχε, γιατί καθώς δεν επιτρέπεται ή είσοδος αυτοκινήτων και το parking στις παλιές πόλεις, όλοι παρκάρουν απ' έξω, με αποτέλεσμα οι επιτήδιοι να θερίζουν τα παρκαρισμένα στα πρώτα τετράγωνα έξω από την παλιά πόλη. Καλύτερα πάρκαρε πιο μακρυά, κοντά σε supermarket κι άλλα μέρη με κόσμο, και πάρε το αστικό λεωφορείο ή ταξί.
5. Προσεχε από που βάζεις Βενζίνη (όπως θα έκανες και στην Ελλάδα). Επίσης, οι τιμές ποικίλουν από χώρα σε χώρα, κάνε μια έρευνα πριν φύγεις να δεις που σε συμφέρει να γεμίζεις κάθε φορά - πάντα πληρώνοντας στο τοπικό νόμισμα.
6. Απέφυγε τα "απομονωμένα" συνοριακά περάσματα (προτίμησε τις μεγάλες αρτηρίες), γιατί στα απομονωμένα σημεία είναι πιο πιθανό να πέσεις σε διεφθαρμένο τελωνειακό που θα θέλει "γρηγορόσημο" για να σε αφήσει να περάσεις...
7. Κάτι έχω ακούσει για άσκαστες νάρκες στο Κόσοβο, ψάχτο αν σκοπεύεις να κινηθείς εκτός δρόμου.
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
καλησπέρα
την επόμενη βδομάδα πάω podgorica για 3 μέρες για δουλειά και σκεφτόμουνα νακάτσω κανα δυο μέρες ακόμα να δω λίγο το Μαυροβούνιο.
Να χρησιμοποιούσα την Podgorica σαν βάση ή κάποια άλλη πόλη πχ Μπουντβα?
ευχαριστώ
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
καλησπέρα
την επόμενη βδομάδα πάω podgorica για 3 μέρες για δουλειά και σκεφτόμουνα νακάτσω κανα δυο μέρες ακόμα να δω λίγο το Μαυροβούνιο.
Να χρησιμοποιούσα την Podgorica σαν βάση ή κάποια άλλη πόλη πχ Μπουντβα?
ευχαριστώ
΄
Η Ποντγκόριτσα είναι από τις πιο αδιάφορες πολεις της Σερβίας (καλά, του Μαυροβουνίου).
 

markoniko

Member
Μηνύματα
48
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βερονα, Βενετια
καλησπέρα
την επόμενη βδομάδα πάω podgorica για 3 μέρες για δουλειά και σκεφτόμουνα νακάτσω κανα δυο μέρες ακόμα να δω λίγο το Μαυροβούνιο.
Να χρησιμοποιούσα την Podgorica σαν βάση ή κάποια άλλη πόλη πχ Μπουντβα?
ευχαριστώ

Εχω μείνει λίγες ώρες στην podgorica αλλά πραγματικά εντυπωσιάστηκα απο το ότι .... δεν είχε τίποτα ενδιαφέρον!!!!. Μπορεί βέβαια να την αδικώ επειδή οπως γράφω έμεινα ελάχιστα.

Απο εκεί και πέρα αξίζει πάρα πολύ

[*]το Sveti Stefan (απο τις καλύτερες παραλίες της περιοχής με το μεσαιωνικό νησί- ξενοδοχείο (ιδιοκτησίας Ρέστη) να ξεχωρίζει.
[*]Η Budva ( η Μύκονος των Βαλκανίων η πόλη με τις πανύψηλες Μαυροβούνιες!!)
[*]Το Trogir με τον φημισμένο ναο
[*]To Hersig Novi κοντά στα σύνορα με Κροατία γνωστό για το κάστρο του

Οι περιοχές που σου λέω είναι κρυμένοι θυσαυροί για τους Δυτικούς Τουρίστες αλλά σφύζουν απο ζωή απο Βαλκάνιους κατα την διάρκεια του καλοκαιριού. Η περίοδο που πας δεν είναι η καλύτερη αλλά ακόμα και έτσι αξίζει να πας...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για το Budva, Sveti Stefan δε θα το έλεγα κρυμένοι θησαυροί από τους δυτικούς. μια χαρά Γερμανούς, Ιταλούς, Πολωνούς, Τσέχους έβλεπες εκεί. στο Herceg Novi ήταν ποιο χαλαρά τα πράγματα. εκεί έβρισκες Κροάτες που ήρθαν για ψώνια έκει.

η Podgorica είναι αρκετά φλου πόλη. έγω φέτος έμεινα στο Bar (1 3/4 ώρα από την Podgorica), στο μέρος που κατεβαίνει όλη η Σερβία για μπάνιο. πας με αμάξι εκεί η θα πρέπει να μετακινηθείς με ΜΜΜ?
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
ευχαριστώ για τις απαντήσεις
εκει θα με πάνε:))
για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω ακόμα αν θα πάω με αεροπλανο μέσω Βελιγραδίου ή οδικώς από το Βελιγράδι. Παντως με αεροπλάνο θα γίνει η εισοδος/έξοδος από την Ελλάδα. ακόμα δεν με έχουν ενημερώσει
θα μέινω για λίγες μέρες podgorica μέχρι να τελειώσω το προτζεκτ που δουλέυω και μετά λεω να κάτσω ΠΣ οπότε έλεγα να μην μέινω Podgorica αφού θα είμαι εκεί ήδη μερικές μέρες.
οπότε τι λέτε να μείνω Budva ή κάπου αλλού? σκέφτομαι να νοικιάσω αμάξι ώστε να γυρίσω λίγο την χώρα
το δίπλωμα φτάνει? θα χρειαστεί κάτι άλλο?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
η Budva είναι ακριβή, καλύτερα να προτιμήσεις το Bar (που είναι κι φθηνά) κι κάνεις μονοήμερη εκδρομή σε όλη την χώρα ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.476
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom