Μαρόκο Rockin' the Casbah και άλλες ιστορίες στο Μαρόκο το Ραμαζάνι

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.762
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για καλοκαιρι ειναι απαλευτο ομως ε?
Μαλλον στις ερωτησεις θα μεινω.
Μια μέση τιμή στο δίκλινο σήμερα είναι στα 20-30 ευρώ στα ριάντ , καλοκαίρι ούτε στο εχθρό μου....Ήδη χτυπάει 36-38 χαλαρά στό νότο, τώρα αν αντέχεις τα 45αρια τόλμησε το .
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.467
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Για καλοκαιρι ειναι απαλευτο ομως ε?
Μαλλον στις ερωτησεις θα μεινω.
Αναλόγως τις αντοχές σου.
Εγώ πήγα μέσα Αυγούστου, 17 αν θυμάμαι καλά, και στη Σαχάρα είχε 38αρια τη νύχτα, 45αρια τη μέρα. Στην υπολοιπη χώρα ήταν πιο νορμαλ η θερμοκρασία, ειδικά πάνω στον Άτλαντα και παραλιακά. Υποφερτά για μένα, δε δυσκολεύτηκα πουθενα. Άλλοι δεν αντέχουν τη ζεστη όμως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Μια μέση τιμή στο δίκλινο σήμερα είναι στα 20-30 ευρώ στα ριάντ , καλοκαίρι ούτε στο εχθρό μου....Ήδη χτυπάει 36-38 χαλαρά στό νότο, τώρα αν αντέχεις τα 45αρια τόλμησε το .
Οχι, δεν αντεχω. Το δοκιμασα στην Ισπανια και την Ιταλια.
Απλα τοτε εχω μερες αδειας.
 
Μηνύματα
109
Likes
605
@evaT θα σου δοθεί ξανά η ευκαιρία να πας Μαρακές αν σου άρεσε. Κρίμα που δεν πήγες στο Μπαχία Παλας και στο Ελ Μπάντι Πάλας άξιζαν τον χρόνο σου .Και οι κήποι ενος σχεδιαστή μόδας .Αν σου άρεσε όσο είδες μπορεί κάποτε να πας ενα πσκδ μόνο στο Μαρακές και να το συνδυάσεις με μια νύχτα σε ενα κλαμπ απλά λίγο πιο καλά ντυμένη. Εγώ δεν πήγα πχ στο Comptoir δεν είχα τα κατάλληλα ρούχα.Ισως την επόμενη. Τώρα το mall kai to Mamounia hotel και οι κήποι του βλακεία είναι.Αλήθεια δεν αξίζουν.

Επειδή αρκετοί παρατηρώ οτι θέλουν να χαθούν στα σουκ του Μαρακές και της Φες μπορούν να το συνδυάσουν αν είναι τολμηροί και μπορούν να αντέξουν τις ζέστες το φεστιβάλ gnaoua music essaouira που γίνεται συνήθως Τέλη Ιούνη ή αρχές του επόμενου μήνα.Οχι μόνο στη Εσαουίρα αλλά και αλλού. Μου έχουν αναφέρει καλά λόγια.

Επίσης ενδιαφέρον είναι και η ζωή των βερβέρων.Μάλιστα έχουν κάπου μέσα Σεπτέμβρη κάποια γιορτή δεν θυμάμαι ακριβώς κοντά στο Τινερχιμ όπου μαζευονται πολύς κόσμος και γίνονται συνοικέσια όπου άντρες βερβεροι γνωρίζουν τις μέλλουσες συζήγους τους αλλά και διάφορα παζάρια με καμήλες και πολλά άλλα. Θα πήγαινα αλλά κάτι η ζέστη και κυρίως οι υψηλές τιμές πέρυσι για Μαρακές με ώθησαν να αγοράσω εισιτήρια για τον επόμενο μήνα.

Και ενα τελευταίο όλοι οι Μαροκινοί μου σύστησαν για έρημο τη Μερζούγκα για πολλούς λόγους. Τέσπα εγώ θα πήγαινα Ζαγόρα και απο κει με τουρ στην έρημο δεν θυμάμαι το όνομα αλλά τελικά στο Μαρόκο δεν επισκέφτηκα καμιά έρημο.

Αυτά και βέβαια ευχαριστούμε την Ευα για το χρόνο της.

Υγεία και Ευτυχισμένα ταξίδια.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ενημερώθηκα από φίλους που είναι Μαρόκο τώρα ότι χτες είχε 38 βαθμούς
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραιοτατα τα σεντονια σου, τα απόλαυσα!
Να εισαι καλά , να ταξιδευεις και να μας γραφεις ωραιες ιστορίες.
Με την κλαρωτη πυζάμα πολυ γέλασα .Θα πω στη φιλη μου που πηγαμε Ιαπωνια οτι δεν ειμαι η μόνη που κυκλοφορώ με πυζαμες στα εξωτερικά!
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.762
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
θα σου δοθεί ξανά η ευκαιρία να πας Μαρακές αν σου άρεσε
Το Μαρακές μου άρεσε λιγότερο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Για clubs ούτε λόγος. Το τελευταίο που θα με τραβούσε σ ένα ταξίδι.
Ατμοσφαιρικά μπαρ ναι αλλά σε άλλη χώρα .
Όσο για το ντύσιμό εντάξει δεν κυκλοφορώ συνεχώς με εμπριμέ πιτζάμα :p



Ωραιοτατα τα σεντονια σου, τα απόλαυσα!
Σ ευχαριστώ Κική μου.
Εγώ υποφέρω με τη ζέστη προτιμώ τις ενδιάμεσες εποχές.
Γι αυτό προτίμησα τέτοια εποχή κ αποδείχθηκε σούπερ
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Όχι αν θέλεις το συνεχίζω. Κυριακή πήγαμε Μονκ, το βραδι είδαμε πλέι οφφς κανένα πρόβλημα :haha:
Συγχαρητήρια! Καταπληκτική η ιστορία σου και σαν αφήγηση αλλά και ο σχολιασμός όπως και οι φωτογραφίες! Μας <<ταξίδεψες>> νοητά γι'αλλη μια φορά!!! Και πάλι μπράβο!!!!!!!!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.762
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Απολογισμός

Tempus fugit λοιπόν, κοινώς όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν και φτάσαμε στο σημείο του απολογισμού.

Στην τελική αξιολόγηση αποφάσισα να πρωτοτυπήσω, οι περισσότεροι αποτιμούν μια χώρα και πόλεις εγώ θα το πάω ένα βήμα μακρύτερα και θα αξιολογήσω εντελώς αμερόληπτα :cool:τους συμμετέχοντες του ταξιδιού όπως φυσικά και τον εαυτό μου!


342530409_1399669150791738_2838592375712112502_n.jpg


  • Οδηγός. ΔονΤάσος! Στα τρία πρώτα αρίστευσε, το τέταρτο το προσπάθησε πολύ αλλά λίγο του ξέφευγε γιατί είναι βαρυπόδαρος. Η δε βωμολοχία του χαίρει ικανότητας σεμιναριακού επιπέδου...
  • Συνοδηγός (Εγώ). Η Αρχηγός. Μαρκάρω άνετα και στα 4 κουτάκια, ενώ ως Dj διαπρέπω και εύκολα διεκδικώ θέση παραγωγού στον 89 Rainbow. Aδύναμο σημείο μου όταν μου χαλάνε τα προγράμματα (πολύ), και γυρίζει το μάτι μου, είμαι ικανή να σπάσω τα νεύρα της ταξιδιωτικής μου παρέας, του περίγυρου και ολόκληρου του Ισλάμ μαζί. Ευτυχώς δεν διαρκεί παραπάνω από μερικά λεπτά. Σύντομα εφευρίσκω νέο focus και επικεντρώνομαι εκεί.
  • Ο πίσω επιβάτης. Αντώνης, αλλά απαντάει και στο Salamocaceres :haha: . Εξαιρετικός στο νο1 και σέρβις των επιβατών μπροστά και εμμονικός να ανακαλύπτει στο χάρτη τα off the beaten track, μέχρι τις αετοφωλιές που δεν κατοικήθηκαν ποτέ. Ο χρόνος άλλωστε είναι έννοια σχετική.

Η σημαντικότερη διαπίστωση όμως, είναι πως αυτή η παρέα, με τη συγκεκριμένη σύνθεση και τις ψυχασθένειες του καθενός , τελικά βγάζει τη σωστή ταξιδιωτική χημεία και καταλήγουμε να περνάμε σούπερ ακόμη κι όταν έχουμε σιχαθεί να βλέπουμε ο ένας τα μούτρα του άλλου. Και αυτό φαίνεται!

Στην αποτίμηση του ταξιδιού και στα επιμέρους στοιχεία που μπορεί να βοηθήσουν τους επίδοξους ταξιδευτές. (επιτέλους)
342345752_595371405903204_2023047575997324795_n.jpg


Πάμε λοιπόν...
Πρώτη φορά για μένα στην Αφρική, εξακολουθώ να νιώθω πως αυτά που είδα δεν έχουν τόσο σχέση με Αφρική, όσο με Μέση Ανατολή.

10 γεμάτες-πιο γεμάτες δε γίνεται ημέρες, σχεδόν 2.500 χιλιόμετρα, πολλές, ατελείωτες ώρες στο δρόμο, με τις απρόσμενες εικόνες να σβήνουν την όποια κούραση και ταλαιπωρία, κατάφεραν να ξεπεράσουν προσδοκίες και φαντασία και μας χάρισαν ένα σημαντικό ταξιδιωτικό αφήγημα.

Η χώρα είναι μαγική, γεμάτη αντιθέσεις και πολυπρόσωπη. Οι σύγχρονες μεγαλουπόλεις στα παράλια του Ατλαντικού έχουν δυτικό προφίλ και οι παραδόσεις του Ισλάμ συνυπάρχουν ήρεμα δίχως να ενοχλούν ή να ενοχλούνται.
Αντίθετα στην ενδοχώρα, οι χωμάτινες κάσμπες, ο επιβλητικός 'Ατλαντας και τα σκόρπια, ανεπιτήδευτα χωριά έχουν αύρα, χρώμα Ανατολής και αγγίζουν τον επισκέπτη.
Ο Βορράς μορφολογικά ανήκει ξεκάθαρα στη Μεσόγειο. 'Οπου και η παρουσία των 'Ιβηρων είναι συντριπτική.

Πιο συγκεκριμένα για τις πόλεις που βρεθήκαμε έχουμε και λέμε:

  1. Μαρακές Η εντυπωσιακή είσοδος στη χώρα. Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον συνταξιδιώτη μου τον Αντώνη, η πόλη είναι ιδανική για 5στερο τουρισμό. Αφού χορτάσεις τις βόλτες σου στα πολύβουα σουκς και πάρεις τη δόση σου από τους πραματευτές στην Jemaa El Fna, μπορείς να περνάς άνετα τις ώρες σου πίνοντας κοκτέηλς στη μεσημεριανή ντάγκλα δίπλα από μιά πισίνα σ ένα από τα πάμπολα 5στερα ξενοδοχεία και να κλαμπάρεις δίχως αύριο στο πλούσιο night life της πόλης. Εδώ οι Αμερικανοί τουρίστες περισσεύουν. 'Οπως και το χρήμα. Από εμάς είναι όχι και όχι.
  2. Εσσαουίρα. Κρίμα να τη χάσεις. Συνδυάζει, ατμόσφαιρα, χάρη και ιστορία, χάρμα οφθαλμών και αισθήσεων και ψαροφαγία μέχρι σκασμού (ακόμη και από τους χέιτερς σαν εμένα)
  3. Ait Ben Haddou. Η οχυρωμένη πόλη (ksar) της καρδιάς μας. Η διανυκτέρευση εντός της κάσμπας πρόσθεσε έξτρα πόντους σε σχέση με την εικόνα που θα μας έμενε αν είμασταν απλά διερχόμενοι.
  4. Merzouga-διανυκτέρευση στην έρημο. Χωριό της ερήμου και των καραβανιών, απλό και ήσυχο, ξαφνικά μπαίνεις σε περιβάλλον στέπας και με κάποιο τρόπο καταφέρνει να κρύβει τον όγκο των τουριστών που δέχεται ως κέντρο διανομής των γκρουπ της ερήμου. Το καμπ αναμενόμενα φτιαγμένο για να εξυπηρετεί τη ματαιοδοξία των τουριστών, η βόλτα με τις καμήλες και τον καμηλιέρη όμως απλή και γλυκιά δεν θα ξεχαστεί εύκολα.
  5. Fes, η ατμοσφαιρική μεγαλούπολη του Ισλάμ. Θορυβώδης, βρωμερή, σκοτεινή και απίθανα γοητευτική. Χωρίς αυτή δε νοείται Μαρόκο.
  6. Σεφσαουέν. Το μπλε μαργαριτάρι και ένα σωρό άλλα προσωνύμια. Καταφέρνει να ξεπεράσει τις προσδοκίες ακόμη κι αν έχεις δει εκατοντάδες φωτογραφίες. Το μπλε-λουλακί απλά φωτίζει τη μέρα σου.
  7. Ραμπάτ. Η καλοφτιαγμένη κυρία του Μαρόκο. Η πρωτεύουσα που μας υποδέχθηκε με φαρδείς δρόμους, φοίνικες, παλάτια και ένα πολύ προσεγμένο παραλιακό μέτωπο. Η παραδοσιακή μεδίνα σου θυμίζει που βρίσκεσαι. Μας άρεσε, της έδινα κι άλλο χρόνο αν τον είχα.
  8. Καζαμπλάνκα. Περαστικοί μόνο για το υπερτζαμί Ηassan II, οι πάντες έλεγαν ότι κατά τ άλλα είναι αδιάφορη και δεν είχαμε λόγο να το αμφισβητήσουμε
  9. And the winner is....τα μικρά, διάσπαρτα, πάμφτωχα, καθημερινά χωριά της ενδοχώρας με τα καθαρά πρόσωπα των κατοίκων, που έτσι απλά μας αιχμαλώτισαν. Οι εικόνες ήταν μιας άλλης εποχής, περνούσαμε, βλέπαμε, βουβαθήκαμε και συγκινηθήκαμε. Αλησμόνητο φήλινγκ.

Γενικές Πληροφορίες
  • Το αυτοκίνητο (Yaris 1500cc) νοικιάστηκε από τη σελίδα Best Car Rental Deals with Free Cancellation, Compare & Save! | Discover Cars με 265 ευρώ για 10 μέρες και φουλ ασφάλεια. H δε βενζίνη στα 1,10 ευρώ το λίτρο, τσάμπα.
  • Διόδια στους αυτοκινητόδρομους στα δυτικά της χώρας, στοίχισαν γύρω στα 8-10 ευρώ
  • Οι δρόμοι κυρίως στο νότο και προς τη Φες αστυνομεύονται αυστηρά. Υπάρχουν συχνά μπλόκα για την ταχύτητα αλλά και απλούς ελέγχους στα έντυπα νομιμότητας. Oπότε πάμε με τα όρια του δρόμου (που είναι τραγελαφικά)
  • Οι τιμές στα σουκς δεν είναι φθηνές. Τα παζάρια ρίχνουν την τιμή αλλά θέλει πολύ υπομονή για να τα πάρεις σε πραγματικά καλή τιμή. Στο σημείο εκείνο λίγο πριν σπάσουν τα νεύρα σου απλά ενδίδεις -πέντε πάνω,πέντε κάτω- δε χάθηκε ο κόσμος. Μου άρεσαν πολύ τα μουσικά όργανα. Θα ήθελα να πάρω ένα τουμπερλέκι να σπάσω και τα νεύρα των γειτόνων μου, αλλά είχα μόνο χειραποσκευή.
  • Οι τιμές στη διαμονή (σε ριάντ) ήταν λογικότατες. Με 15-25 το άτομο τη βραδιά σε καταλύματα άνω του μέσου όρου. Είχε και ακριβότερα αλλά δεν υπήρχε λόγος (για εμάς)
  • Το φαγητό είναι στη μισή τιμή σχεδόν από την Ελλάδα. Για ένα μεσαίο εστιατόριο-ταβέρνα. Το street food πάμφθηνο-αυτή τη φορά δεν το τολμήσαμε. Φταίει η μύγα. Μόνο κάποια πιτάκια που δοκιμάσαμε στη Σεφ, που όμως τα έφερναν φρέσκα εκείνη την ώρα και μάλιστα σκεπασμένα, ήταν αχτύπητα.
  • Συνάλλαγμα. Είχαμε και οι τρεις Ρέβολουτ, την γυρίσαμε σε Ντιράμ και κάναμε ανάληψη από την τράπεζα El Barid (υπάρχει παντού), χωρίς προμήθεια. Πήραμε μάλιστα 11 ντιράμ στο ευρώ ενώ τα ανταλλακτήρια έδιναν 10. Τα καταλύματα τα πλήρωσα επί τόπου σε ντιράμ αλλά στο τέλος που ξέμεινα, μια χαρά τους βόλεψαν και τα ευρώ.
  • Χρηματίζονται οι πάντες μέχρι και ο υπάλληλος στο κάουντερ του αεροδρομίου :eek:
  • Ραμαζάνι. Για τους τουρίστες όλα καλά όλα ανθηρά. Η ώρα που σπάνε εκείνοι τη νηστεία είναι η χειρότερη ώρα να ψάχνεις να φας ο ίδιος. Το αλκοόλ εφόσον το επιθυμείς πρέπει να το έχεις φροντίσει νωρίτερα.
  • Οι θερμοκρασίες μήνα Μάρτιο ήταν από βαθιά άνοιξη έως κατακαλόκαιρο αλλά η ζέστη πολύ πιο ανεκτή από τη χώρα μας. Με ένα ελαφρύ μπουφανάκι κ ένα φούτερ για ώρα ανάγκης τη βγάλαμε μια χαρά.
  • Συνολικό κόστος ταξιδίου 10 ημέρες μαζί με τα ψώνια 930 ευρώ (για εμένα).


Μυθιστορηματική από τη φύση μου, οι υπερβάλλουσες εικόνες που μου χαρίστηκαν απλόχερα σ αυτό το ταξίδι, σε συνδιασμό με την εξαιρετικά επιτυχή σύνθεση της παρέας, το κατατάσσουν εύκολα ανάμεσα στα καλύτερα στο ταξιδιωτικό μου βιογραφικό.
Ανάλογα απόλαυσα τις διηγήσεις μου προς εσάς και αφήνομαι πια στην κρίση των ταλαίπωρων των αναγνωστών όπως και σε αυτήν των πολυαγαπημένων μου συνταξιδιωτών που με τις ευχάριστες παρεμβάσεις τους χρωμάτισαν την ιστορία μου.

Αντώνη it's your turn mate, βάλε μου τα (συγγραφικά) γυαλιά , όπως πάντα!

Μέχρι το επόμενο απλά....επιφυλάσσομαι!

 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom