Ryanair Ryanair news

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Εδώ εμένα με έχει πιάσει μια μικρή ανασφάλεια που έχω κλείσει για την άλλη εβδομάδα...
Αν είναι να πάρουμε 250? αποζημίωση όμως έκαστος δεν θα με χαλάσει :)
 

NetM

Member
Μηνύματα
75
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Μπόρα Μπόρα
Εδώ εμένα με έχει πιάσει μια μικρή ανασφάλεια που έχω κλείσει για την άλλη εβδομάδα...
Αν είναι να πάρουμε 250? αποζημίωση όμως έκαστος δεν θα με χαλάσει :)
Σε περίπτωση ακύρωσης παίρνουμε 250 ευρώ? Και αν ναι , αυτό που το αναφέρει ?
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
Λετε να υπαρξει προβλημμα και στο δικο ταξιδι εκλεισα για μπεργκαμο 26 οκτωμβριου
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδιά δεν νομίζω να τα μαζέψουν να φύγουν τώρα που έγιναν μονοπώλιο στη Θεσσαλονίκη...Δυστυχως ομως πρεπει να ξεχασουμε τα ευτελη ποσα που διναμε...ωραίες μέρες..αιωνία η μνήμη......:shock:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Παιδιά δεν νομίζω να τα μαζέψουν να φύγουν τώρα που έγιναν μονοπώλιο στη Θεσσαλονίκη...
Έχεις κάποια πληροφόρηση ότι η Ryanair θα συνεχίσει το πτητικό έργο από Θεσσαλονίκη; Tώρα που σταμάτησαν οι χρηματοδοτήσεις τα δεδομένα άλλαξαν για τη Ryanair και δε θα έχει κανένα πρόβλημα να αποχωρήσει όπως έχει κάνει από τόσα ευρωπαϊκά αεροδρόμια με τα οποία διέκοψε τη συνεργασία.

Δυστυχως ομως πρεπει να ξεχασουμε τα ευτελη ποσα που διναμε...
Για τα ευτελή ποσά που δίνανε κάποιοι για να πετάνε με τη Ryanair θα πρέπει να ευχαριστήσουν τους Έλληνες φορολογουμένους και την ευγενική τους χορηγία των ?300,000+ ετησίως στα ταμεία των Ιρλανδών.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Κάποια δρομολόγια δεν θα μείνουν έτσι ακόμα κι αν φύγει η Ryan. Πχ πιστεύω πως μπορει να βάλει η Alitalia όλο το χρόνο για Ρώμη ή η British να επαναφέρει το δρομολόγιο για Γκατγουικ. Οι αεροπορικές περιμένουν στη γωνία να φύγουν ανταγωνιστές για να πάρουν αυτοι το δρομολόγιο.

Sent from my iPhone using Travel stories
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Έχεις κάποια πληροφόρηση ότι η Ryanair θα συνεχίσει το πτητικό έργο από Θεσσαλονίκη; Tώρα που σταμάτησαν οι χρηματοδοτήσεις τα δεδομένα άλλαξαν για τη Ryanair και δε θα έχει κανένα πρόβλημα να αποχωρήσει όπως έχει κάνει από τόσα ευρωπαϊκά αεροδρόμια με τα οποία διέκοψε τη συνεργασία.


Για τα ευτελή ποσά που δίνανε κάποιοι για να πετάνε με τη Ryanair θα πρέπει να ευχαριστήσουν τους Έλληνες φορολογουμένους και την ευγενική τους χορηγία των ?300,000+ ετησίως στα ταμεία των Ιρλανδών.
Δεν εχω πληροφορηση οτι θα συνεχισει αλλα ουτε για το αντιθετο. Εικασίες κάνω.Μερικες φορες η πολιτικη της εταιρειας ακολουθει την κοινη λογικη...Απλά θα ανεβουν οι τιμες.:D
Είναι μια παφθηνη εταιρεία παντού, χρηματοδοτείται απο ολες τις πολεις που πεταει?Δεν το γνωρίζω.
Ενταξει για Θεσσαλονικη τα τσεπωνε, το ιδιο εγινε απο Αραξο κτλ?
κοιτα στην τελικη αν ειναι Ιρλανδοι, Πακιστανοι, Αφρικανοι ποσως με ενδιαφερει σημασια εχει οτι καναμε -οσο προλαβαμε-φτηνες εκδρομες κι εφτασα σε μερη απευθειας που μια ζωη ειχα ονειρο αλλα δεν μπορουσα γιατι ηθελε τρελη ταλαιπωρια και πολυυυ χρημα.
ετσι στεγνα, αυτη ειναι η αληθεια.
Αν φυγει ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα τη σκεπασει ;) και μακαρι οσοι θα επιστρεψουν να ανοιξουν τα δρομολογια με προσφορες κτλ. δεν υπαρχει σαλιο :bleh:
 

thakaran

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Για τα ευτελή ποσά που δίνανε κάποιοι για να πετάνε με τη Ryanair θα πρέπει να ευχαριστήσουν τους Έλληνες φορολογουμένους και την ευγενική τους χορηγία των ?300,000+ ετησίως στα ταμεία των Ιρλανδών.
Μα ακριβώς γι' αυτό φέυγει, γιατί ΔΕΝ τα τσέπωσε τελικά. Ούτε καν για τον πρώτο χρόνο.

(Η λογική είναι ότι ο Έλληνας φορολογούμενος όπως λες δίνει 330.000 ευρώ τον χρόνο αλλά παίρνει πίσω το ποσό σε ΦΠΑ συν θέσεις εργασίας κλπ.)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δεν ξέρω αν τα πήρε ή όχι τα 300χ. Να είστε βέβαιοι όμως πως για την τοπική οικονομία μια γραμμή (εννοείται που έχει κινητικότητα) φέρνει πολλαπλάσια κέρδη. Βλέπε Orio al serio (Bergamo). Ζωντάνεψε η περιοχή!
Εδώ στο Βόλο, η ίδια Εταιρεία, λένε, ζήτησε 150χ. για να συνεχίσει ένα δρομολόγιο, εμείς οι γραψαρ..δες, δε δώσαμε ...μία και το σταμάτησε. Μια πόλη 150.000χ κατοίκων. Από 1Ε.
Λεπτομέρειες του ρεπορτάζ ...στους ειδικούς.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
.....ο Έλληνας φορολογούμενος όπως λες δίνει 330.000 ευρώ τον χρόνο αλλά παίρνει πίσω το ποσό σε ΦΠΑ συν θέσεις εργασίας κλπ.)
....και βάλε....
Αλλά δυστυχώς (όχι πάντα άδικα) επικρατεί η αντίληψη ότι οι πολυεθνικές, οι ξένοι, οι εταιρείες κλπ. στο τέλος θα μας ..."σκλαβώσουν". Ενώ έχοντας τα μάτια μας ανοικτά, χωρίς κόμπλεξ κατωτερότητας, με διαφάνεια και όχι δωσιλογισμούς, θα μπορούσαμε να κερδίσουμε αμφότεροι...
Εκτός κι αν φτιάξουμε μια δική μας L.C. ...
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
253
(Η λογική είναι ότι ο Έλληνας φορολογούμενος όπως λες δίνει 330.000 ευρώ τον χρόνο αλλά παίρνει πίσω το ποσό σε ΦΠΑ συν θέσεις εργασίας κλπ.)
Ναι αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.
Γιατι οντως υπαρχει προβλημα αθεμιτου ανταγωνισμου.
Αν ο δημος Θεσσαλονικης ή Βολου πιστέυει πως πρέπει να επιδοτησει δρομολογια προς καποιους προορισμους, να κανει ενα διαγωνισμο, να καταθεσουν ολοι τις προσοφρες και να επιδοτηθει η καλυτερη προσφορα.
Οχι να ζηταει μια εταιρια ενα ποσο αυθερετα και να τα δινει ετσι.
Δεν διαφωνω οτι τα 330.000 επιστρεφουν πισω στην τοπικη οικονομια.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Αυτο που λεει ο φιλος ισως ειναι και το πιο σωστο. Να γινεται διαγωνισμος για τα δρομολόγια και μετα απο καταθεση προσφορών να επιδοτεί ο δημος.

Γενικα παντως ηταν καλη η περιπτωση να γινει η Θεσσαλονικη hub των Ιρλανδων, καθως δεν μπορει να γινει σταθμος κανονικης εταιριας, ενω ετσι μπορει να μαζευε low-budget ταξιδιώτες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom