Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Στο μπαλί είναι ο προορισμος μας!Στη Σιγκαπουρη θα μεινουμε ολες κ ολες 3 ωρες μεχρι την πτήση της ανταπόκρισης!

Έχεις δίκιο! Βέβαια εάν θέλουν αυτοί να σου πουν ότι απαγορεύεται θα επικαλεστούν ότι αναφέρεται αλλού στο site κ τέτοιες χαζομάρες!Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξω το θέμα με την ειδική διατροφή κ τις αλλεργίες συνδυαστικά με το ότι δεν αναφέρεται στα Scoot Conditions of Carriage...
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Παιδιά θα ήθελα κάποιες επιπλέον λεπτομέρειες για την scoot. 10 ώρες δεν είναι και λίγες, και δεν ξέρω πόσο "βολική" εταιρία είναι. Δεν έχουμε ταξιδέψει ποτέ εκτός ευρώπης και δεν έχουμε ιδέα τι να περιμένουμε.
Σκεφτόμουν αν προχωρήσουμε σε αγορά εισιτηρίων - στην πρώτη κατηγορία που είναι μόνο ο ναύλος. Φαντάζομαι μετά θα έχεις διακαίωμα στην διαχείριση να προσθέσεις βαλίτσα.

Επίσης δεν έχουν όλες οι θέσεις τηλεόραση, ρεύμα για φόρτιση κλπ αυτά ειναι έξτρα υπηρεσίες που ανήκουν σε άλλη κατηγορία θέσεων; (low cost ειπαμε ε;) )να περιμένω θέσεις σαν της ryan στενές και άβολες και να οπλιστώ με υπομονή; αξίζει μια και τα εισιτήρια από μονα τους είναι 1200€;
 
Last edited:

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Παιδιά θα ήθελα κάποιες επιπλέον λεπτομέρειες για την scoot. 10 ώρες δεν είναι και λίγες, και δεν ξέρω πόσο "βολική" εταιρία είναι. Δεν έχουμε ταξιδέψει ποτέ εκτός ευρώπης και δεν έχουμε ιδέα τι να περιμένουμε.
Σκεφτόμουν αν προχωρήσουμε σε αγορά εισιτηρίων - στην πρώτη κατηγορία που είναι μόνο ο ναύλος. Φαντάζομαι μετά θα έχεις διακαίωμα στην διαχείριση να προσθέσεις βαλίτσα.

Επίσης δεν έχουν όλες οι θέσεις τηλεόραση, ρεύμα για φόρτιση κλπ αυτά ειναι έξτρα υπηρεσίες που ανήκουν σε άλλη κατηγορία θέσεων; (low cost ειπαμε ε;) )να περιμένω θέσεις σαν της ryan στενές και άβολες και να οπλιστώ με υπομονή; αξίζει μια και τα εισιτήρια από μονα τους είναι 1200€;
Εφόσον αγοράσεις τα εισιτήρια μπορείς μετά να κάνεις διαχείριση της κράτησης κ να προσθέσεις βαλίτσες, κράτηση θέσεων, φαγητό κτλ.... Εμείς αυτό κάναμε μέχρι να αποφασίσουμε εάν θα προσθέσουμε τπτ απο ολα αυτά τα extra. Ούτε κ εμεις έχουμε φύγει εκτός Ευρώπης για να συγκρίνω αλλά σίγουρα οι θέσεις κ γενικά οι υπηρεσίες δεν θα είναι σαν των άλλων αεροπορικών εταιριών. Σίγουρα θα είναι low cost άλλα το έχουμε πάρει χαλαρά κ πιστεύω οτι ολα θα πάνε καλά!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Εύη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.... Θα δω τι θα κάνω! Για την ακρίβεια έχω πελαγώσει! Είναι και τελευταία στίγμή κ έχουν ανέβει αρκετά!
 

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Εύη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.... Θα δω τι θα κάνω! Για την ακρίβεια έχω πελαγώσει! Είναι και τελευταία στίγμή κ έχουν ανέβει αρκετά!
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι κ τζάμπα τα εισιτήρια!! Απλά εάν τα συγκρίνεις με αυτά άλλης αεροπορικής κ σε δρομολόγιο που να βολεύει (γιατί εμάς θα έχει κ ανταπόκριση για Μπαλί) η διαφορά πιστεύω είναι αρκετά μεγάλη! Εμείς πριν από ένα μήνα τα κλείσαμε με 500ευρώ το άτομο(χωρίς extřa). Να αποφασίσεις με ηρεμία!!! Ο,τι χρειαστείς μπορείς να με ρωτήσεις!
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλο αλλα να το βαζεις στις προσφορές να το δει ο κοσμος. Που φτασαμε...350Ε SIN απευθειας....
Έχεις δίκιο, σε ευχαριστώ για την παρατήρηση. Το ανέβασα βιαστικά και το πόσταρα σε λάθος θέμα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά ομολογώ ότι διαβάζω αυτά που γράφετε και προβληματίζομαι. Πετάω σε λίγες εβδομάδες Bangkog με τη συγκεκριμένη εταιρεία. Βρήκα μια προσφορά και έκλεισα χωρίς να το πολυσκεφτώ και τώρα που μπήκα στο link του tripadvisor έχω φρικάρει λίγο. Έχουμε κλείσει το basic πακέτο με χειραποσκευή, χωρίς φαγητό κλπ. Αυτά τα πράγματα σχετικά με απαγόρευση νερού κλπ δεν τα έχω ξαναδεί και έχω ταξιδέψει πολλάκις με low cost. Επειδή να τη βγάλουμε 11 ώρες (που είναι η μεγάλη πτήση) χωρίς φαγητό μου φαίνεται αδιανόητο, τσέκαρα λίγο τις επιλογές και απογοητεύτηκα τόσο από τις τιμές, όσο και από την ποικιλία που είναι σχεδόν μηδαμινή για μένα που δεν καταναλώνω κρέας. Λέμε να φέρουμε δικό μας vegan φαγητό και σε περίπτωση που έχουμε ζήτημα να πούμε ότι είμαστε αυστηροί χορτοφάγοι, καθώς, από ό, τι είδα, δεν προσφέρουν αντίστοιχες επιλογές.

Αν μη τι άλλο θεωρώ ότι οι συγκεκριμένες πτήσεις θα αποτελέσουν υλικό για πολλές cult ιστορίες μετά! :D
 

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Επικοινώνησα με τα γραφεία που εκπροσωπούν και εξυπηρετούν τους πελάτες της SCOOT AIRLINES στην Ελλάδα.
Όσο αφορά το θέμα του φαγητού, με ενημέρωσαν ότι δεν απαγορεύεται να έχεις μαζί σου στο αεροπλάνο δικό σου τοστ, σάντουτσ κτλ αρκεί να μην βάλεις μέσα υπερβολικά πολλές σάλτσες κ επίσης να μην περιέχει υλικά τα οποία μπορεί να μυρίζουν έντονα όπως πχ το κρεμμύδι. Εγώ προσωπικά θα επισκεφτώ τα γραφεία τους σε μερικές μέρες καθώς θα ήθελα να ρωτήσω αρκετά πραγματάκια έτσι ώστε να είμαι σωστά ενημερωμένη. Παρακάτω σας παραθέτω το τηλέφωνο που μπορείτε να επικοινωνήσετε:
210-9942567
211-1988688
ώρες εξυπηρέτησης: 9:00πμ-5:00μμ Δευτέρα-Παρασκευή

Τώρα όσο αφορά τις διάφορες κριτικές από triadvisor κτλ...φυσικά κ εγώ μπήκα στην διαδικασία να τις διαβάσω κ ίσως να λάβω υπ'οψιν μου μερικά πράγματα αλλά γνώμη μου είναι να μην επηρεάζεστε κ δίνεται υπερβολικά σημασία διότι ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του χαρακτήρα κ τις δικές του προσδοκίες όσο αφορά το ταξίδι του κ ανάλογα με αυτά βιώνει κ την αντίστοιχη εμπειρία. Το λέω αυτό γιατί μέχρι τώρα έχω διαβάσει κριτικές πολύ άσχημες για πράγματα κ καταστάσεις που δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα κ αντίστοιχα έχω διαβάσει διθυραμβικές κριτικές για άλλα τα οποία δεν άξιζαν κ τόσο.

Καλά ταξίδια να έχουμε όλοι!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

Η γιαγιά στο 13:00 διαβασμένη σκέφτεται αν θα πάρει το δωρεάν μουσακά στην καμπίνα.:haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σήμερα το πρωί επέστρεψα από την εξόρμησή μου στη ΝΑ Ασία με τη scoot και σκέφτηκα να σας γράψω τις εντυπώσεις μου.

Ας ξεκινήσω με τα του ταξιδιού καθαυτού. Ομολογουμένως οι σχεδόν 12 ώρες που κάναμε στο πήγαινε και οι σχεδόν 11 στο έλα ήταν πολλές σε ένα αεροσκάφος με μέτριας άνεσης θέσεις, χωρίς γεύμα και χωρίς επιλογές ψυχαγωγίας (ναι, βέβαια, μπορείς να επιλέξεις και εξτρά χώρο στα πόδια και φαγητό και ψυχαγωγία ή internet on board, αλλά ποιό το νόημα να πετάξεις με scoot αν τα κάνεις αυτά; Πληρώνεις μια regular εταιρεία και ξεμπερδεύεις).

Στο πήγαινε που ήταν σε ξεκούραστη ώρα η αλήθεια είναι ότι όλα κύλησαν ευκολότερα από ό, τι περίμενα. Πιο πολύ με τσάκισε η δεύτερη πτήση προς Μπανγκόγκ καθώς μου βγήκε η κούραση. Στο γυρισμό ήταν ζόρικα. Η ώρα αναχώρησης από Σιγκαπούρη βάρβαρη (κι ακόμα περισσότερο αν έρχεσαι από μετεπιβίβαση όπως εμείς). Το αεροσκάφος υπερβολικά στριμόκωλο για να ρίξεις έναν αξιοπρεπή ύπνο, γενικά η ώρα πέρασε αργά και βασανιστικά. Βέβαια για τα λεφτά που δώσαμε παράπονο δεν είχαμε. Το αεροσκάφος καθαρό και καινούριο, οι πτήσεις χαλαρές.

Ας περάσω στα "φλέγοντα", για τα οποία συζητήσαμε παραπάνω. Το πλήρωμα γενικά επαγγελματικό και σοβαρό. Πολύ τυπικό στην τήρηση των κανόνων ασφαλείας, όχι τόσο αυστηρό στο ζήτημα του φαγητού απέξω. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την εταιρεία που ανέφερε το μέλος @Εύη πιο πριν, πήραμε τα στεγνά μας σνακ και το νερό μας, τα καταναλώσαμε διακριτικά και δεν μας είπε κανείς τίποτα (γενικά σε ελάχιστους είδαμε να "τη λένε"). Αντίστοιχα και στο γυρισμό πήραμε κάποια (άθλια) πραγματάκια από ένα 7/11 στο Changi και όλα καλά. Νερό βέβαια χρειάστηκε να αγοράσουμε, η τιμή του μπουκαλιού των 330 ml είναι γύρω στα 2.5 euros. Γενικά οι τιμές για γεύμα στο αεροπλάνο είναι πολύ υψηλές και οι επιλογές απογητευτικές.

Οι έλεγχοι χειραποσκευών ήταν σχεδόν ανύπαρκτοι σε όλα τα αεροδρόμια. Ο φίλος μου ήταν αρκετά άνω του ορίου και σαν μέγεθος χειραποσκευής και σαν κιλά και πέρασε άνετα όλες τις φορές. Και γενικά βάσει αυτών που είδα θεωρώ ότι υπάρχει μεγάλη ελαστικότητα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παροτρύνω κανένα να ξεπεράσει τα όρια :) ).

Αν δεν έχεις προαγοράσει θέσεις υπάρχει πάντα το ρίσκο να μην κάτσεις μαζί με το συνταξιδιώτη σου. Εμάς μας έτυχε στο SIN-ATH. Ευτυχώς οι αεροσυνοδοί μας βόλεψαν μετά την απογείωση. :)

Συμπερασματικά: μια πολύ αξιοπρεπής επιλογή για να ταξιδέψει κανείς Ασία σε πολύ καλές τιμές. Ξέρεις ότι θα ταλαιπωρηθείς ελαφρώς, αλλά αποζημιώνεσαι από το ποσό που πληρώνεις. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν θα επέλεγα πάλι τη scoot αν έβρισκα κοντινές τιμές σε κάποια regular εταιρεία.

Και κάτι τελευταίο: στις πτήσεις από/προς Αθήνα οι Έλληνες ήταν η μειοψηφία. Είδαμε πολλούς Ασιάτες, Αυστραλούς, αλλά και λοιπούς Ευρωπαίους που λογικά επέλεξαν τη scoot σαν low budget εναλλακτική μετάβασης από την Ευρώπη στην Ασία και τούμπαλιν. Νομίζω πως αυτό το δρομολόγιο δρα ευεργετικά για το αεροδρόμιό μας. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom