Μαλαισία Selamat Datang ke Malaysia

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Τρίτη ημέρα και ετοιμαζόμαστε για το Mangrove Tour. Αυτό σημαίνει ότι με πλοιάριο θα επισκεφτούμε το μαγκρόβιο δάσος προς τα βόρεια του νησιού (KILIM GEOFOREST PARK), θα γνωρίσουμε τη φύση του, θα πάμε στη Σπηλιά με τις νυχτερίδες, θα πάμε στο σημείο όπου μαζεύονται οι αετοί για το φαγητό τους. Είναι μια εκδρομή που επιβάλλεται να την κάνει κάποιος, μιας και εισχωρείς μέσα στο δάσος μέσω των ποταμών. Θα δεις monitor lizards, φίδια, περίεργα φυτά και τα πολύχρωμα καβούρια να λιάζονται. Ειδικά τα καβούρια είναι εντυπωσιακά μπλε και κόκκινα. Τα αρσενικά έχουν μια μεγάλη δαγκάνα μπροστά. Η εκδρομή διαρκεί περίπου 4 ώρες και ο οδηγός σου εξηγεί αναλυτικά την χλωρίδα και πανίδα. Στη σπηλιά με τις νυχτερίδες απαγορεύεται το φλας για να μην τρομάζουν τα ζωντανά.
Στον γυρισμό είχαμε χρόνο για μπάνιο στην περίφημη παραλία Tanjung Rhu. Θεωρείται από τις καλύτερες του νησιού, είναι απέραντη και έχει θέα νησάκια. Η άμμος είναι εκτυφλωτικά λευκή και παντού βρίσκονται κοχύλια! Χαρήκαμε κι εμείς, επιτέλους θα κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα! Τα νερά χλιαρά όπως της Ταϋλάνδης αλλά όχι τόσο διαυγή. Με το που μπαίνουμε μέσα στο νερό, αντιλαμβανόμαστε ότι υπάρχει ισχυρό ρεύμα που μας τραβάει. Το αγνοούμε, μέχρι που παρατηρώ ότι η πετσέτα μου στην ακτή είναι γύρω στα 100 μέτρα από κει που ήμουν εγώ. Μα πότε παρασυρθήκαμε?, αναρωτιέμαι. Δοκιμάζουμε με απλωτές να πάμε πίσω και απλά το μόνο που καταφέρναμε ήταν να μένουμε στο ίδιο σημείο. Αρχίσαμε να κλωτσάμε με τα πόδια και μόνο τότε μετακινηθήκαμε.
Και σ' αυτό το σημείο θα κάνω αναφορά για τις θάλασσες του Λανγκάουι (για το Πενάνγκ θα πω όταν έρθει η σειρά του). Καταρχάς αν περιμένετε νερά Ταυλάνδης, ξεχάστε το. Δεν υπάρχει διαύγεια και το χρώμα τους είναι λαδί. Οι τσούχτρες έρχονται ανάλογα με την περίοδο μουσώνων, και μιλάμε για τεράστια πιάτα όχι σαν τις δικές μας. Αν υπάρχει πρόβλημα με μέδουσες, συνήθως βάζουν ταμπέλες στις παραλίες. Μετά κοθοριστικός παράγοντας για το κολύμπι είναι η "High Tide - Low Tide". Οταν βλέπετε τραβηγμένα τα νερά να ξέρετε ότι έχει πολύ δυνατά ρεύματα. Οπότε το πιο ασφαλές είναι να μπεις μέσα στη θάλασσα μέχρι το σημείο που πατάς άνετα. Ποτέ στα βαθιά. Στο νότιο τμήμα του νησιού οι παραλίες Pantai Kok, Pantai Cenang, Pantai Tengah είναι όμορφες για φωτογραφία, ρισκάρεις να σε τσιμπήσει μέδουσα άμα βουτήξεις. Οι πιο καλές είναι στο βόρειο τμήμα, Datai, Tanjung Rhu, Black Sand, Pasir Tengkorak. Aυτές βλέπουν προς Ταυλάνδη και δεν έχουν συνήθως πρόβλημα με μέδουσες. Τα δυνατά ρεύματα υπάρχουν σε όλες τις παραλίες. Για σνόρκελ θα απογοητευτείτε γιατί δεν θα βλέπετε τίποτα. Μόνο σε ένα νησάκι μπορείτε να το κάνετε και να το ευχαριστηθείτε. Θα σας πω όμως γι' αυτό παρακάτω.
Η εκδρομή τελείωσε με φαγητό σε πλωτό εστιατόριο, όπου σου δείχνουν πώς ταϊζουν τα ψάρια στη φάρμα. Επιστροφή στην Kilim Jetty όπου μας περίμενε το βανάκι για το ξενοδοχείο.
Κάνουμε ένα ντους στα γρήγορα, ανεβαίνουμε στο μηχανάκι και δρόμο για το Cable Car! Δεν φυσάει πολύ σήμερα, ελπίζουμε να σταθούμε τυχεροί και ν' ανέβουμε! Κι έτσι έγινε! Ανεπανάληπτη εμπειρία!! Τι θέα ήταν αυτή!! Αφού λοιπόν τέλειωσε κι αυτό, απομακρυνθήκαμε από το Oriental Village και το Cable Car και συνεχίσαμε για τους καταρράκτες Seven Wells. Πρέπει να περπατήσεις ένα μονοπάτι μέσα στη ζούγκλα για να φτάσεις εκεί. Αν θες κάνεις και μπάνιο σε μία από τις λιμνούλες που σχηματίζονται, καθότι ο καταρράκτης πέφτει σε διαφορετικά επίπεδα. Αρχισε να μαυρίζει πάλι ο ουρανός, γρήγορα φοράμε κράνη και παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής. Ευτυχώς φτάσαμε στο τσακ πριν αρχίσει μια απίστευτη καταιγίδα. Μιλάμε ότι δεν έβλεπες το διπλανό κτίριο!!
Ξεκουραζόμαστε για την αυριανή μέρα, όπου έχουμε Island Hoping!
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ κατατοπιστικα οσα μας λες , ειδικα για τις παραλιες. Ειδα την πινακιδα για τις μεδουσες στις φωτο σου και ηθελα να το ρωτησω :lol:
Γενικα ακουγεται ομορφο ταξιδι , αλλα οι παραλιοκυνηγοι θα τα βρουν λιγο δυσκολα απ'οτι καταλαβα.
Περιμενω το island hopping..εχει κατι ωραια νησακια εκει στα συνορα με Ταυλανδη.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Μην απογοητεύεσαι, το Λανγκάουι έχει απίστευτες ομορφιές. Κι όπως είπα οι βόρειες παραλίες θέλουν μεν προσοχή αλλά αξίζουν. Τα νησιά που έχουν παραλίες καθωσπρέπει είναι το Baras Besah και φυσικά το Pulau Payar! Ειδικά το τελευταίο! Ομως θα τα γράψω παρακάτω αναλυτικά!
Δείτε στην φώτο το τερατίδιο μεγέθους μεγάλου ταψιού στην παραλία! Δεν έχω δει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα...
 

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Πολυ κατατοπιστικα οσα μας λες , ειδικα για τις παραλιες. Ειδα την πινακιδα για τις μεδουσες στις φωτο σου και ηθελα να το ρωτησω :lol:
Γενικα ακουγεται ομορφο ταξιδι , αλλα οι παραλιοκυνηγοι θα τα βρουν λιγο δυσκολα απ'οτι καταλαβα.
Περιμενω το island hopping..εχει κατι ωραια νησακια εκει στα συνορα με Ταυλανδη.
Αν ποτέ σε φέρει δρόμος προς Μαλαισία (που στο εύχομαι, αν και όπως έχω πει μη σπαταλήσεις πολύ χρόνο στο ηπειρωτικό κομμάτι), θα πας προς Perhentian που κάνεις ό,τι θες στη θάλασσα άφοβα και από νερά...u know. Άλλωστε εσύ μας το πρότεινες αν θυμάσαι καλή μου παραλιοκυνηγέ :lol:

Όσο για τη πρωτεύουσα, 4 νύχτες είναι πάρα μα πάρα πολλές, οι 2-3 είναι υπερ-αρκετές κατά τη γνώμη μου. Και για διαμονή, προτιμώ με 1000 Chinatown, με έντονο ασιατικό χρώμα και τον γνώριμο χαμό :lol:. Σαφώς και παίρνεις εκεί μια πολύ καλή τοπική γεύση σε σχέση με την αστική περιοχή που έμεινε η φίλη Μένια.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις ότι στη Ταυλάνδη είχε διαυγή νερά. Εκτός από τα phi phi islands, στα οποία σε μερικές παραλίες είχε καθαρά νερά, στο phuket που είχα πάει (και μιλάω μόνο για εκεί - δεν έχω πάει krabi ή από ko samui μεριά), τα νερά ήταν χάλια, δεν έβλεπες την τύφλα σου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις ότι στη Ταυλάνδη είχε διαυγή νερά. Εκτός από τα phi phi islands, στα οποία σε μερικές παραλίες είχε καθαρά νερά, στο phuket που είχα πάει (και μιλάω μόνο για εκεί - δεν έχω πάει krabi ή από ko samui μεριά), τα νερά ήταν χάλια, δεν έβλεπες την τύφλα σου.
Εξαρτάται πού πας ΤΕΝΤΕΝ.....η διαύγεια δεν έχει να κάνει φυσικά με την καθαρότητα των νερών, αλλά με το βάθος, τα ρεύματα, το είδος της άμμου κτλ κτλ....στο Κο Τάο π.χ. τα νερά είναι διαυγέστατα, στο Πανγκάν επίσης αλλά λίγο λιγότερο, στο Σαμούι όχι τόσο (στη Chaweng όμως περισσότερο απ'ότι στη Maenam).

Η γεωμορφολογία τα καθορίζει (και καθαρίζει) όλα...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ισως παιζει ρολο και η εποχη που επισκεπτεται κανεις τα νησια. Εγω το Πουκετ (Κατα-Καρον και κατι αλλες ανωνυμες) το βρηκα χαρμα πλην της Πατονγκ που ουτε το δαχτυλακι μου δε βουτηξα αφου φαινοταν απ'εξω το πραγμα :lol:
Ας μη βγουμε απ'το θεμα που ειναι το Λανγκαουι..περιμενουμε το island hopping της Menia να ξεκαθαρισει τα νερα..εεε τα πραγματα :lol:

Υ.Γ. Μενια ενα ταψι -λιγο μικροτερου μεγεθους- με κυνηγουσε προπερσι στη Χαλκιδικη.Σε οποια παραλια κι αν πηγαινα υπηρχε κι απο ενα!:shock: Φανταζομαι στο Λανγκαουι το μεγεθος αλλα και το προβλημα θα ειναι μεγαλυτερο για να εχουν και πινακιδες στην παραλια!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ισως παιζει ρολο και η εποχη που επισκεπτεται κανεις τα νησια. Εγω το Πουκετ (Κατα-Καρον και κατι αλλες ανωνυμες) το βρηκα χαρμα πλην της Πατονγκ που ουτε το δαχτυλακι μου δε βουτηξα αφου φαινοταν απ'εξω το πραγμα :lol:

Υ.Γ. Μενια ενα ταψι -λιγο μικροτερου μεγεθους- με κυνηγουσε προπερσι στη Χαλκιδικη.Σε οποια παραλια κι αν πηγαινα υπηρχε κι απο ενα!:shock: Φανταζομαι στο Λανγκαουι το μεγεθος αλλα και το προβλημα θα ειναι μεγαλυτερο για να εχουν και πινακιδες στην παραλια!
Ουφ ξεκίνησα δουλειά οπότε ο χρόνος συγγραφής δυστυχώς μειώθηκε, όπως καταλάβατε:(.
Στο Πουκέτ, με εξαίρεση την Πατόνγκ όπως είπε η φίλη Go2, κολυμπήσαμε σε υπέροχα νερά. Προφανώς και εξαρτάται από την εποχή, στους μουσώνες π.χ. θα είναι πιο "ανακατεμένη" η θάλασσα. Επίσης οι ντόπιοι της Μαλαισίας μάς είπαν ότι τους έκανε στο βυθό και στις παραλίες μεγάλη ζημιά το τσουνάμι.
Την προειδοποίηση για μέδουσες στο Λανγκάουι και το Πενάνγκ την είχα πάρει από το Travel Guides, Hotel Reviews, Photos, Forums, Deals - VirtualTourist.com .
Σόρυ, πρέπει επειγόντως να σας καληνυχτήσω, τα μάτια μου με το ζόρι κρατιούνται ανοικτά... Ελπίζω να καταφέρω μέχρι την Κυριακή να ολοκληρώσω τουλάχιστον το Λανγκάουι...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Τέταρτη μέρα και ο ήλιος καίει!! Ζεματάει!! Και είναι ακόμα 08.00 το πρωί! Στις 09.00 έρχεται ο οδηγός από το ξενοδοχείο για την εκδρομή Island Hopping (κόστος περίπου 120RM/άτομο). Στην προβλήτα επικρατεί συνωστισμός, μπαίνουμε στη βάρκα και κατευθυνόμαστε προς το Pulau Dayang Bunting στη λίμνη Pregnant Maiden. Είναι το μοναδικό νησί που έχει λίμνη με γλυκό νερό. Η διαδρομή άκρως ενδιαφέρουσα, βλέπουμε νησάκια με κρυφές παραλίες, περίεργους σχηματισμούς στα βράχια και .... την προβλήτα Dayang Bunting. Στα πλαϊνά τμήματα της προβλήτας είναι φανερό ότι έχουν τραβηχτεί τα νερά μιας και έχει μείνει λάσπη με πολύχρωμα καβούρια και κάποιο ψαράκι που σέρνεται στη λάσπη και χώνεται σε όποια τρύπα καβουριού βρει. Μονοπάτι μας οδηγεί στη λίμνη μέσα από το δάσος, τα μαϊμουδάκια βρίσκονται παντού και παραμονεύουν κάθε σου κίνηση με αρπακτικές διαθέσεις!! Ακολουθώντας λοιπόν το μονοπάτι αντικρύζουμε την υπέροχη λίμνη Pregnant Maiden, της οποίας τα νερά λέει ο θρύλος ότι έχουν θεραπευτικές ιδιότητες για τις γυναίκες που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν! Στη λίμνη καθήσαμε για 1 ώρα περίπου, μπορείς να κολυμπήσεις ή να νοικιάσεις ένα ποδήλατο θαλάσσης για να κάνεις τη βόλτα σου στα γαλήνια νερά! Αφού κολυμπήσαμε και στεγνώσαμε σε χρόνο dt (άτιμε ήλιε), είδαμε και μια αποθρασυμένη μαϊμού να κατεβαίνει προς το μαγαζάκι με αναμνηστικά που υπήρχε στην άκρη της λίμνης. Τότε βγήκε ο μαγαζάτορας με μια σφεντόνα και την κυνήγησε, διότι οι άτιμες είναι και κλέφτρες, ότι τους γυαλίσει το "τσιμπάνε"! Πραγματικά γελοίο το θέαμα! Πάνω που άρχισαν να καταφτάνουν οι ορδές των άλλων γκρουπ, ήρθε η ώρα να αναχωρήσουμε για τον επόμενο σταθμό.
Επιβιβαστήκαμε στη βάρκα και ξεκινήσαμε. Ο οδηγός μας πήγε σ' ένα eagle feeding point, όπου είδαμε για δεύτερη φορά αυτά τα υπέροχα πουλιά να πετάνε από πάνω μας, δίπλα μας και να ψάχνουν για το φαγητό τους. Είδαμε και λευκό αετό, ο οποίος είναι αρχοντικός και τεράστιος! Στη συνέχεια αναχωρήσαμε για το Pulau Beras Basah, τελευταίο σταθμό της εκδρομής. Μιλάμε για ένα μικρό νησάκι με υπέροχες παραλίες! Στην προβλήτα από ψηλά έβλεπες γαλανά νερά με κοράλια, αριστερά και δεξιά είχε χώρο αρκετό για να αράξεις με ηρεμία και μακριά από τα παιδάκια που πλατσουρίζανε στη ρηχή και ζεστή θάλασσα! Εμείς στρώσαμε την ψάθα μας κάτω από ένα δέντρο και απολαύσαμε τον χρόνο που μας έμεινε για την επιστροφή. Μακάρι να μπορούσαμε να μείνουμε και παραπάνω, αν ξέραμε ότι η παραλία ήταν έτσι θα προσλαμβάναμε πριβέ οδηγό για να κανονίσουμε εμείς το πρόγραμμά μας όπως θα θέλαμε. Και αυτό είναι ένα μυστικό, αξίζει να δώσεις κάποια Ringgit παραπάνω αλλά να πας σε όποια παραλία σου γυαλίσει με πριβέ βαρκάκι. Και υπήρχαν πολλές στα σκόρπια νησάκια που μου γέμισαν το μάτι.;)
Ηρθε όμως η ώρα να επιστρέψουμε στο Λανγκάουι. Είπαμε στον οδηγό αντί να μας πάει στο Langkawi Lagoon Resort που μέναμε να μας αφήσει στην Pantai Cenang για να φάμε και να χαζέψουμε. Πριν το φαγητό όμως ανακαλύψαμε ότι υπήρχε Fish Spa και στην Cenang με 15RM/μισάωρο. Τι καλύτερο απ' αυτό, δεν το σκεφτήκαμε ιδιαίτερα και περάσαμε μισή ωρίτσα απόλυτης χαλάρωσης και γαργαλήματος παρέα με τα ψαράκια! Η ώρα ήταν περίπου 17.00 και το στομάχι άρχισε να γουργουρίζει. Αράξαμε σε ένα ρεστοράν επί της παραλίας, φάγαμε του σκασμού και χαζέψαμε τη δύση του ηλίου με Chill Out μουσική. Αυτή είναι ζωή!!! Και πάμε στην πέμπτη μέρα, όπου έχουμε ημερήσια εκδρομή στο Pulau Payar, το καλύτερο κομμάτι κατά την γνώμη μου!
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συγνωμη..fish spa εννοεις αυτο που βουτας τα ποδια σου στο νερο και γινεσαι "τροφη" για τα ψαρια? Αυτο ειναι extreme sport!!:haha::haha:
 

Attachments

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Nαι, αυτό εννοώ!:clap::clap: Και είναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom