Svalbard wildlife hunting 12/2022 solo travel 5 days

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μπορεί να μην γράφω συχνά, να με συγχωρέσετε αλλά περιορισμένος χρόνος βλέπετε..

Στα του ταξιδιού μας τώρα. Δεν με ξέρετε πολλοί, ονομάζομαι Αντώνης και συνηθίζω να ταξιδεύω solo για να μπορώ να αφουγκράζομαι κάθε προορισμό χωρίς να επηρεάζομαι από τρίτους.. Λάτρης του Βορείου Σέλαος, λάτρης των wild-life ταξιδιών, λάτρης της φύσης..

Ένας ταξιδιωτικός προορισμός που ήθελα καιρό να επισκεφτώ χειμώνα, το αρχιπέλαγος Svalbard.Συνδυάστηκε με ταξίδι στο Tromso και στο Abisko για να δω φίλους που κυνηγάμε μαζί το Βόρειο Σέλας..

Η πτήση μου Αθήνα-'Οσλο με διανυκτέρευση και την επομένη 'Οσλο-Τρομσο-Svalbard..Αφου σταματήσαμε στο Τρομσο για face control, επιβιβαστήκαμε στο ίδιο αεροπλάνο μόλις 24 άτομα παρακαλω, με προορισμό το Longearbyen στο Svalbard.
Αφήνοντας πίσω το Τρόμσο στις 23/12/2022 με την πρωινή πτήση, γρήγορα μας καλώς όρισε το λυκόφως μιας και στον προορισμό μας επικρατούσε νύχτα 24/7 (polar night)..
327475958_1336968186846762_5064846686579667294_n.jpg


35 λεπτά πριν προσγειώθει το αεροπλάνο,μαλλόν 35 λεπτά πριν ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ να προσγειωθεί μιας και επικρατούσαν μεγάλες ριπές αέρα δέχτηκα ενα όμορφο καλωσόρισμα από το παράθυρό μου..

321308456_1117064172326201_8182445865574779179_n.jpg


και πριν προλάβω να το καταλάβω, ένιωσα το τράνταγμα από την προσγείωση στο παγωμένο αεροδρόμιο του Longyearbyen σε συνθήκες ολικής συσκότισης παρότι ήταν μόλις 13.40

SVALBARD καλως σε βρήκα! Οι επόμενες 5 μέρες θα είναι συναρπαστικές.. (to be continued)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ευχαριστούμε που μας γράφεις για το ταξίδι σου. Περιμένω κάτι ιδιαίτερο από την εξιστόρησή σου. Στις φωτογραφίες βάλε φως για να δούμε και τίποτα. Εκτός φυσικά από εκείνες του σέλαος.
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.497
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Ταξίδι απίστευτα ενδιαφέρον για τους λάτρεις της φύσης!!
Κυρίως για την αγαπημένη @fenia42

Εγώ μια ερώτηση έχω πριν δω οτιδήποτε άλλο.....

ΤΙΜΟΥΛΑ???? :haha::haha::haha:
 
Last edited:

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
περιμένουμε με αγωνία την ιστορία κόστος και κατά πόσο είναι ιδανικές οι συνθήκες εκεί το χειμώνα γιατί παρακολουθώ πολλές φορές βάζει δυνατές προσφορές από Όσλο για σβαλμπαρντ η sas κατά καιρούς..
και για αυτούς που έχουν μίλια;;;;;; με 105 ευρώ πας Θεσσαλονίκη-οσλο-σβαλμπαρντ και επιστροφή...
δραστηριότητες κ διαμονή δν έχουμε ιδέα τι παίζει.
 

Xrhraki

Member
Μηνύματα
33
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία, Ελβετία, Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Rovaniemi & Norway..
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες περιμένουμε με κομμένη την ανάσα για τη συνέχεια!
Νορβηγία έρωτας!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
περιμένουμε με αγωνία την ιστορία κόστος και κατά πόσο είναι ιδανικές οι συνθήκες εκεί το χειμώνα γιατί παρακολουθώ πολλές φορές βάζει δυνατές προσφορές από Όσλο για σβαλμπαρντ η sas κατά καιρούς..
και για αυτούς που έχουν μίλια;;;;;; με 105 ευρώ πας Θεσσαλονίκη-οσλο-σβαλμπαρντ και επιστροφή...
δραστηριότητες κ διαμονή δν έχουμε ιδέα τι παίζει.
Μέχρι να απαντήσει ο Αντώνης για τα χειμερινά, δες εδώ για τα θερινά:
Νορβηγία - Η κατάκτηση του άγριου Βορρά
 

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλησπερίζω την υπέροχη παρέα..οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις με αφήσαν μακριά από το σπίτι μου για κάποιες μέρες οπότε δεν είχα χρόνο να γράψω..

SVALBARD, airport: ΗΜΕΡΑ 0.

Η πόρτα του αεροπλάνου ανοίγει και τα 22-25 άτομα που είμασταν μέσα διανύουμε γρήγορα την μικρή απόσταση από το αεροπλάνο μέχρι την είσοδο του Gate.

Ένας και μοναδικός baggage belt μιας και το αεροδρόμιο είναι αρκετά μικρό!!

Μέσα σε δέκα λεπτά, είχαμε πάρει το ένα και μοναδικό λεωφορείο για να μας μεταφέρει στο κέντρο του Longyearbyen, μιας και είναι το μοναδικό μέρος κατοικήσιμο για τουρίστες..

Για όσους είχατε την τύχη να δείτε δοκιμαντέρ ''ZΩΗ ΣΤΑ ΑΚΡΑ'' που υπήρχε παλιότερα στο ερτφλιξ, ο οδηγός του ήταν ο ίδιος και στο δοκιμαντερ του 2015, ένας κύριος με μούσια πραγματικά σαν τον Αγιο Βασίλη με ΤΡΟΜΕΡΗ αισθηση του χιουμορ.

Τα περι Svalbard:

Η διαμονή μου ήταν στο Mary anns polaring..To ξενοδοχείο και την διαχείρησή του την έχει Ελληνας. Καλά διαβάσατε! Οποιοσδήποτε θελήσει να πάει μπορεί να μου στείλει μιας και διατηρώ φιλικές σχέσεις πλέον γιατι θα γυρίσω σίγουρα σε λίγους μήνες για polar bear photographing και γιατί όχι και ΜΟΝΙΜΑ για διαμονή και εργάσία!!!

Πολλά από τα τούρ κλείστηκαν απο το visitsvalbard και κάποια από reception εστιατορίων και ξενοδοχείων.

Οι συνθήκες να ξέρετε μόνο φιλικές δεν είναι.. Προσωπικά έχω έρωτα με αυτές τις συνθήκες και γενικά την wildlife experience. Οι θερμοκρασίες που κυμαίνονταν ήταν μεταξύ -15 και -34 και παρότι γενικά ήμουν αρκετά τυχερός και δεν είχα ριπές αέρα, όταν φυσούσε ήταν κάτι τρομερο!!!

ΗΜΕΡΑ 0 (2 ώρες μετα την τακτοποίηση στο δωμάτιο).Nτύνομαι με 3 διαφορετικά layers, παίρνω την φωτογραφική μου με τα απαραίτητα αξεσουάρ, φακός στο κεφάλι και ζώνη φοσφοριζέ στην μέση για τα σκοτεινά σημεια ωστε να μπορεις να γίνεσαι ορατός,φορτισμένο powerbankκαι κινητό, σε εσωτερικές τσέπες για να μην αδειάσουν από το αφόρητο κρύο.
A80DC264-B899-4158-98AF-BFD3284562F6.jpg


Μεγάλη προσοχή καθώς είναι επικίνδυνο να κινηθείτε εκτός πόλης χωρίς όπλο αναισθησίας (όλοι οι οδηγοί βουνού και εκδρομών εχουν αναγκαστικά εκπαιδευτεί και υποχρεούνται να φέρουν όπλο σε περίπτωση που συναντήσουν πολική αρκούδα.

Στην είσοδο και έξοδο αντίστοιχα της πόλης θα βρείτε αυτά τα σύμβολα.
DSC02335.JPG
 

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Σας γράφω 1-2 στοιχεία για το ταξίδι πριν συνεχίσω το ταξίδι μου.
5ημέρες διάρκεια, περίπου 3500-3800 ευρώ το συνολικό κόστος μιας και τα εισητήρια μόνο κόστισαν 1100 ευρώ

Η πρώτη ημέρα ή νύχτα (γιατί λόγω πολικής νύχτας είναι τα ίδια χαχα) αφιερώθηκε στην ξενάγηση της πόλης και στην αγορά τροφίμων και νερών μιας και τις επόμενες ημέρες τα μαγαζιά θα ήταν κλειστά λόγω Χριστουγέννων..

Εδώ ένας και μοναδικός δρόμος που περνάει μέσα από
DSC02293.JPG
DSC02503.JPG
την πόλη..
 

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Πριν προλάβω καλά καλά να επιστρέψω στο κατάλυμα μου...η πράσινη φιλενάδα μου με καλοδέχθηκε με ένα απαλό και ρομαντικό show!!
DSC02350.JPG

norhernkali6 (1 of 1).jpg

norhernkali8 (1 of 1).jpg



και αυτή από το παράθυρο του δωματίου μου :) :)
DSC02366.JPG


Η πρώτη ημέρα είχε κλείσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, μιας και είχε πάει κιολας 23.00 και είχα πρωινό ξύπνημα για 2ωρο hiking και εξερεύνηση υπόγειου παγετώνα...

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....
 

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Travel friends καλησπέρα σας! Ελπίζω να είχατε μια καλή εβδομάδα όλοι..
Δεν ξέρω πραγματικά από που να πρωτοσυνεχίσω το ταξιδάκι στο Svalbard..

ΗΜΕΡΑ 2η.

ξυπνάω νωρίς μιας και το επόμενο tour μου είναι πεζοπορία στο χιονισμένο βουνό πάνω απο το longyearbyen και εξερεύνηση σπηλιάς μέσα σε παγετώνα..οπότε σηκώνομαι ετοιμάζομαι και βγαίνω γρήγορα έξω από το κατάλυμα μου..

-28 οC με ριπές αέρα κοντά στα 9-10m/s οπότε καταλαβαίνετε πόσο αισθητό ήταν το κρύο!!!

Φτάνω στο σημείο συνάντησης και ξεκινάμε τη σύντομη με το βανάκι διαδρομή που θα ξεκινούσαμε την πεζοπορία..

Μετά από 10 λεπτά και ένα σύντομο briefing φτάσαμε στο σημείο που θα ξεκινούσαμε την πεζοπορία μας..8 λεπτά έξω από το longyearbyen..και με το που βγαίνουμε από το βανάκι πριν καν ετοιμαστούμε...

IMG_0332.jpg

Δεν πρόλαβα να βγάλω την φωτογραφική μου μηχανή οπότε αρέστηκα στο κινητό μου...
Η ομάδα μας που αποτελείται από 5 άτομα και 2 οδηγούς (που οπλοφορούν λόγω πολικών αρκουδών) ετοιμάζεται γρήγορα και παίρνουμε σύντομα το δρόμο της ανάβασης...

Η ανάβαση μας διαρκεί περίπου 2 ώρες μέχρι το σημείο του παγετώνα και του σπηλαίου αφήνοντας πίσω το Longyearbyen η θέα μου ήταν αυτή...
IMG_0516.jpg


Περπατάμε μέσα στο απόλυτο σκοτάδι...το μόνο μας φώς είναι αυτό των φακών στο κεφάλι μας...διαδρομή μοναδική μέσα σε χιονισμένες χαράδρες...
Στιγμιότυπο οθόνης (4).png

μετά από 2 ώρες και κάτι φτάνουμε επιτέλους στην είσοδο του σπηλαίου..
Στιγμιότυπο οθόνης (5).png


Στην αρχή οι οδηγοί..για να ελέγξουνε τη σταθερότητα του εδάφους και γενικά την είσοδο του σπηλαίου...και μετά απο 2 λεπτά ακολουθούμε και εμείς...

Σταθερή θερμοκρασία μέσα στους -12oC και ξεκινά η εξερεύνηση!!
 

Attachments

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom