Ταϊλάνδη Thai μασαααααάζζζ

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.543
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Κράμπι (Ι)

Συζητώντας με μερικές κοπέλες απο κάποιο νησάκι ανάμεσα σε Γαλλία κ Αγγλία το οποίο αποτελεί ξεχωριστό κράτος (!!! όσο ταξιδεύεις μαθαίνεις !!!) κ οι οποίες μας λέγανε πως τα Phi Phi δν έχουν σχέση με το πως ήταν προ tsunami κ μας συνιστούσαν να επισκεφθούμε το Koh Lanta κ το Κο Tao (ναι λες κ είχαμε χρόνο όπως αυτές :roll:), δν προσέξαμε πως η θάλασσα σιγά σιγά εξαφανιζόταν. Πραγματικά δν έχω συναντήσει ποτέ κάτι παρόμοιο, το πλοίο περνούσε απο μια στενή λωρίδα όπου έιχαν απομείνει ακόμα νερά κ γύρω γύρω έβλεπες βάρκες κ ταχύπλοα να έχουν "κάτσει" στη στεριά



Σύντομα το καράβι σταμάτησε κ μας παρέλαβαν βάρκες ανάλογα με το που θα πηγαίναμε (Ao Nang, Rai Leh, Krabi Town) κ αφού βγήκαμε στη προβλήτα μας μάντρωναν σε οχήματα τύπου καναδέζας κ μας πήγαιναν στο ξενοδοχείο που είχαμε κλέισει. Ωπα τις λέω τουριστικές υπηρεσίες !!
Το ξενοδοχείο στην Ao Nang ήταν απο πλευράς υπηρεσιών στο ίδιο επίπεδο με αυτο που μείναμε στο Phuket, φθηνότερο βέβαια, άλλα το ύφος του ήταν πιο σοβαρό κ οργανωμένο (μετάφραση : εγώ προτιμούσα αυτο στο Πουκέτ, πιο χαλαρό κ νεανικό)

Η διαφορά στον κόσμο εμφανής. Εδώ υπήρχαν πιο μεγάλης ηλικίας τουρίστες, οικογένειες, νιόπαντροι. Αφού τακτοποιθήκαμε στα δωμάτια, κατεβήκαμε κάτω για βουτιά στην πισίνα κ μασάζ. Δίπλα ακριβώς στην πισίνα είχαν διαμορφώσει ένα μικρό χώρο με ειδικά κρεβάτια. Κ να μν ήθελες να κάνεις δν μπορούσες να αντισταθείς. 3 βράδια που μείναμε στο ξενοδοχείο έκανα κάθε απογεματάκι μασάζ. Με λίγα baht παραπάνω σε αλείφανε με λάδια κ ειδικά αρρώματα. Οι άλλοι μαλώνανε για το ποιος θα πάρει το ωραίο γκομενάκι που υπήρχε, όμως εγώ, σκεπτόμενος οτι έτσι κ αλλιώς δν υπήρχε happy ending :bleh: , έπαιρνα πάντα τη πιο μεγάλη κ έμπειρη (τελικά οι άλλοι την πάτησαν καθώς η πιτσιρίκα δν είχε ακόμα την απαραίτητη δύναμη να τους κουλαντρίσει κ την πρόσεξα που πολλές φορές κοιτούσε την "δικιά" μου για να θυμηθεί τι πρέπει να κάνει)

Είχε έρθει η ώρα για βόλτα στο χωριό κ την μεγάλη απογοήτευση. Υποθέτω πως μετά το tsunami το χωριό ξαναφτιάχθηκε -- ειτε έτσι είτε αλλιώς, το σκηνικό δν θύμιζε σε τπτ Ταυλάνδη. Ο δρόμος χωρίζοταν απτην παραλία με τσιμεντένιο ύψωμα (προφανώς για να μν ξαναπλημμυρίσουν), κόσμος υποτονικός, το χωριό υποτονικό, μπαρ ανύπαρκτα, εστιατόρια υπο του μετρίου, πραγματικά καμία σχέση με αυτά που βλέπαμε σε Πουκέτ κ Phi Phi. Συγκρίνοντας αυτό το μέρος με την προηγούμενη μέρα μας στα Phi Phi με έκανε πραγματικά να θέλω να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο. Καλύτερα να είχα πάει βόλτα στην Κατερίνη παρά εκεί. Την ώρα που καθόμασταν για φαγητό κ ήμασταν αμίλητοι, πραγματικά ένιωσα πολύ άσχημα καθώς όπως προείπα, εγώ ήμουν αυτός που τα οργάνωσε όλα.

Αφού ήπιαμε μερικές μπύρες παραπάνω (για να ξεχάσουμε προφανώς) τα παιδιά αντιλήφθηκαν οτι αισθανόμουν κάπως κ επιχείρησαν να μου φτιάξουν τη διάθεση. Το μέρος δν ήταν για να κάτσουμε όλη μέρα εκεί, οπότε ξεχυθήκαμε στην αγορά να κανονίσουμε κάποια ολοήμερη εκδρομή για την επόμενη μέρα. "Ρε σεις, έχετε ανέβει ποτέ σε ελέφαντα ? " .... "Εγώ δν έχω δει ποτέ μου ελέφαντα, μόνο στην τηλεόραση" .. κ κάπως έτσι (κ με εξαντλητικά παζάρια εννοείται) κλείσαμε την εκδρομή για την επόμενη μέρα.

Πρωί πρωί με την αυγή σκάει το βανάκι το οποίο είχε ήδη μέσα μια πολυμελή γαλλική οικογένεια κ αφού στριμωχτήκαμε στα πίσω καθίσματα ξεκινήσαμε για το Khao Phra Bang Khram Nature Reserve. Το εθνικό αυτό πάρκο ήταν ένα άλσος όπου στη μέση δέσποζε μια λίμνη με πεντακάθαρα νερά την οποία φυσικά τιμήσαμε.



Επόμενη στάση οι θερμές πηγές Klong Thom όπου το νερό έφτανε τους 35-40 βαθμούς. Μετά πο λίγα λεπτά συνηθίζεις την θερμοκρασία άλλα δν μπορείς να κάτσεις κ πάρα πολύ ώρα μέσα γιατί ζαλίζεσαι (ισως έχει περιεκτικότητα σε θειάφι ή κάτι άλλο "ζαλιστικό")

Μετά το φαγητό μας πήγαν για ελεφαντοβόλτα. Κάθε ελέφαντας είχε πάνω του έναν οδηγό κ στερεωμένο ένα φαρδύ κάθισμα με ενα safety rope. Καβαλούσαμε δυο δυο το ελεφαντάκι μας, το οποίο έκανε μια σχεδό μισάωρη διαδρομή μέσα στο δάσος γεμάτη ανηφόρες/κατηφόρες, επίτηδες ώστε οι ελέφαντες να καθυστερούν άλλα κ να κάνουν μεγάλα βήματα μέσα στη λάσπη τα οποία έκαναν τους χαζοτουρίστες να πηγαίνουν πάνω/κάτω στη θέση τους κ να νιώθουν κ λίγο αδρεναλίνη. Εμείς ανα χείρας τις μηχανές βγάζαμε συνέχεια τα πάντα.. δν λέω πολύ τουριστική φάση άλλα δν θα μου δωθεί ξανα η ευκαιρία για βόλτα με ελέφαντα.



Αφού ταϊσαμε κ μερικές μπανάνες τα συμπαθητικά αυτά ζώα, ξεκινήσαμε για το ναό του Τίγρη ή αλλιώς Tiger Cave Temple ή αλλιώς ας μαδήσουμε τους τουρίστες. Γύρω στα 40 λεπτά δρόμο για να δούμε έναν ναό ο οποίος δν είχε τπτ άξιο θαυμασμού. Αντίθετα εμένα μου έκανε άσχημη εντύπωση το πόσα κιτς μικρομάγαζα κ τιγροαγαλματάκια είχαν στήσει στα πέριξ του "ναού". Απ'οτι έμαθα αργότερα, εκεί μέσα έχουν κ αληθινές τίγρεις με τις οποίες μπορείς να φωτογραφηθείς πληρώνοντας το σχετικό τίμημα ενώ κ όσοι έρχονται μεμονωμένα, πληρώνουν κ είσοδο. Εμπορικός ναός δλδ --- βέβαια θα μου πείτε κ στα Μετέωρα αν πας , τα έχουν γεμίσει με μαγαζάκια αναμνηστικών. Anyway --- Το μόνο που θεωρητικά άξιο λόγου του εν λόγω ναού, η θέα που απολαμβάνεις εφόσον είσαι μαζόχας ή αθλητής στίβου κ ανεβείς τα 1237 σκαλοπάτια τα οποία οδηγούν σε ένα άγαλμα του Βούδα.



Επιστρέφοντας το απόγευμα στο ξενοδοχείο, η βουτιά στη πισίνα κ το μασάζ ήταν εκ των ων ουκ άνευ. Εκεί γνωρίσαμε κ μερικούς άλλους επισκέπτες του ξενοδοχείου. Μια κοπέλα απτη Πολωνία μάλιστα που ταξίδευε μόνη, μας είπε οτι στην περιοχή αυτη περνάει τις καλύτερες διακοπές της ζωής της (!!!), απόλυτη ηρεμία κ ησυχία. Ντάξει δν λέω, γούστα είναι αυτά κ ο καθένας αναζητά διαφορετικά πράγματα στις διακοπές του. Μας συνέστησε κάποια καλά εστιατόρια κοντά στη θάλασσα κ μας είπε που είναι τα μοναδικά μπαράκια της περιοχής.

Όταν λέμε μπαράκια, φανταστείτε την πλατεία ενος εμπορικού κέντρου όπου στο ισόγειο έχει κάποια ας πουμε μπάρ. Αφου μας δελέασαν με την υπερπροσφορά του special price ποτού της συγκεκριμένης νύχτας, κοπιάσαμε κ ήπιαμε μερικά ποτά την ώρα που παραδίπλα κάποιοι Αυστραλοί παίζαν μπιλιάρδο. Μια κοπέλα της παρέας τους μας πιάνει την κουβέντα κ μας ρωτάει όλο αγωνία αν όλη η Ταυλάνδη είναι τόσο ξενέρωτη. Οχι λέμε εμεις, "απλά είσαι στο λάθος μέρος" --- αφού την ορμηνέψαμε να φύγει όσο πιο σύντομα γίνεται για Phi Phi ξεκινήσαμε να κλείσουμε την επόμενη ημερήσια εκδρομή.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Kαλα τοσο μεγαλη απογοητευση το Κραμπι?
Και τοχα σε μεγαλη εκτιμηση.(δεν εχω παει ακομα)

Η εμπειρια του ελεφαντα τουριστικη...ξετουριστικη την θυμασε για παντα και πραγματικα αξιζει μια βολτα.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.543
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Δν μπορώ να μιλήσω για όλο το Κράμπι, μονάχα για την Ao Nang όπου είδαμε. Μας είπανε οτι η Rai Leh είναι πιο scenic φάση. Η μεγαλύτερη απογοήτευση δν ηταν οτι δν ειχε κάτι να κάνεις το βράδυ, άλλα οτι όλο το χωριό είχε μετατραπεί σε τουριστομάγαζο. McDonalds, εμπορικά κέντρα κλπ κλπ κ τπτ το παραδοσιακό ή κάτι τέλος πάντων που να θυμίζει τροπικό προορισμό.
Επίσης κ ο ναός του Τίγρη μου έκανε ΠΟΛΥ άσχημη εντύπωση. Βέβαια όπως προείπα γούστα είναι αυτά κ εξαρτάται τι αναζητά κάποιος στις διακοπές του
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Θέλω κι εγώ ελεφαντοβόλτα...έχω κάνει μέχρι στιγμής αλογοβόλτα, καμηλοβόλτα, γαϊδουροβόλτα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μαλλον θα μοιαζει με τα τουριστικα σημεια της Ροδου ή της Ζακυνθου για παραδειγμα ..τα οποια ηταν πολυ ξενερουα ,ενω το υπολοιπο νησι ηταν ομορφο.
Οκ μη χαλιεσαι ..παντα σε ενα προορισμο θα υπαρχουν σημεια ή πολεις ή παραλιες ή εμπειριες που δε θα ειναι παντα του απολυτου μας γουστου.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
η θέα που απολαμβάνεις εφόσον είσαι μαζόχας ή αθλητής στίβου κ ανεβείς τα 1237 σκαλοπάτια τα οποία οδηγούν σε ένα άγαλμα του Βούδα.

.
Εσείς δηλαδή πήγατε? Και σε ποια κατηγορία ανήκετε παρακαλώ? :bleh:
Πολύ ωραία μας τα λες, απλά, κατανοητά, ακομπλεξάριστα! Και ωραίες φώτος επίσης! Κι εγώ την βόλτα με τους ελέφαντες πολύ την ευχαριστήθηκα! Και τι πάει να πει παραείναι τουριστικό? Στο κάτω κάτω τουρίστες είμαστε.. Περιμένουμε την συνέχεια! :)
 
  • Like
Reactions: GTS

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Οκ μη χαλιεσαι ..παντα σε ενα προορισμο θα υπαρχουν σημεια ή πολεις ή παραλιες ή εμπειριες που δε θα ειναι παντα του απολυτου μας γουστου.
So true! Απλά όταν έχεις πάει τόσο μακριά για τόσες λίγες μέρες χαλιέσαι περισσότερο αν πάει κάτι στραβά στο (τρέχω) πρόγραμμά σου!
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Τσιμεντενιο υψωμα στην παραλια της Ao Nang και εμπορικα κεντρα ? Ποτε προλαβαν..?:shock: Κριμα γιατι ηταν πολυ ομορφο μερος κι εξαιρετο ως ορμητηριο για εκδρομες στα γυρω νησια. (Μηπως πρεπει να ξαναπαω για μια επιτοπια ερευνα??? :rolleyes: )
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.543
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Εσείς δηλαδή πήγατε? Και σε ποια κατηγορία ανήκετε παρακαλώ?
Αν εξαιρέσεις το "στίβου", θα έλεγα οτι η παρέα είχε κ τις δύο κατηγορίες!! :)
Ναι ανεβήκαμε άλλα πραγματικά δν το συνιστώ σε κανέναν. Δν λέω έχει θέα, σε ακολουθούν κ τα μαιμουδάκια, άλλα γνώμη μου δν αξίζει αυτή η κούραση κ αυτός ο ιδρώτας.

εξαιρετο ως ορμητηριο για εκδρομες στα γυρω νησια.
Ναι αυτό ισχύει, κ τα γύρω νησάκια είναι πραγματικά ονειρικά !!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.543
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Κράμπι (ΙΙ)

Δν είχαμε ιδέα τι θα μπορούσαμε να κάνουμε την επόμενη μέρα κ έτσι βρίσκουμε ένα ταξιδιωτικό γραφείο όπου μέσα εργαζόταν μια πανέμορφη Ταϊλανδεζούλα.
"Θέλουμε να μας προτείνεις την καλύτερη εκδρομή - θάλασσα κ πανέμορφα τοπία" --- "Έχω την κατάλληλη εκδρομή για σας, θα πάτε σε 4 διαφορετικά μικροσκοπικά νησάκια κ θα με θυμηθείτε !!!" ... "Οκ μας έπεισες για πες μας κ τιμές τώρα -- Ναι άλλα εμείς είμαστε 4 άτομα πόσο θα μας το αφήσεις ? -- Τι ? Δεν κατεβαίνει η τιμή ??? !!!" Μμμμ αν πιστεύει οτι επειδή είναι η πιο μπάνικη tour operator θα μας γδάρει κιόλας, μάλλον βρήκε τα λάθος άτομα ... "Ναι άλλα είναι αργά το βράδυ, αν θέλετε να πάτε αύριο την εκδρομή πρέπει να αποφασίσετε, σε μισή ώρα κλείνουμε"
Dont worry το καλό το παλικάρι (κ ο budget τουρίστας ) ξέρει κ άλλο μονοπάτι. Χωριστήκαμε, οι μισοί εδώ οι μισοί σε αποστολή να βρούμε τουλάχιστον τη μισή τιμή. Κ επικοινωνία με κινητά :) Οχι παίζουμε .. έλα ακούς, πόσο την βρήκες ? μμμ οχι πήγαινε κ αλλού .. εν τέλει κ για να μη σας κουράζω βρήκαμε την ίδια εκδρομή με μεγάλο longtail (κ οχι ταχύπλοο που μας πρόσφερε η κοπελιά) κάτω απτη μισή τιμή ... "Κλείστο όπως είσαι σου λέω !!!" :clap:

Πρωί λοιπόν στην παραλία της Ao Nang επιβιβαζόμασταν σε μια μεγάλη βάρκα η οποία θα πήγαινε μεν πιο αργά, άλλα εμας τι μας νοιάζει, τι έχουμε να κάνουμε πίσω στο χωριό ?? Στην τελική ήταν κ καλύτερη επιλογή καθώς η βάρκα ήταν γεμάτη νεαρόκοσμο ενώ το ταχύπλοο οικογένειες κ μεγάλες ηλικίες. Τσέχες, ρουμάνοι, κορεάτες, βρετανοί, αυστραλοί, μαλαίσιοι, σκανδιναβοί κ 4 ελληνάρες συνέθεταν ένα πολυπολιτισμικό puzzle -- μέχρι να κάνουμε τις πρώτες γνωριμίες κ να ανταλλάξουμε εμπειρίες φτάναμε στον πρώτο προορισμό μας, το νησάκι Poda.

Ένα μικροσκοπικό νησάκι γεμάτο δένδρα, εννοείται χωρίς ξαπλώστρες κλπ κ ένα τεράστιο βράχο στη μέση της θάλασσας. Μας αμολάνε λοιπόν κ καθώς είμασταν οι πρώτοι που φτάσαμε στο νησάκι (τα ταχύπλοα ακολουθούν άλλο δρομολόγιο) εξερευνούμε λίγο το νησάκι κ βουτάμε στα πεντακάθαρα νερά. Εκείνη την ώρα πραγματικά νιώθαμε πολύ τυχεροί που είχαμε τη δυνατότητα Απρίλιο μήνα να είμαστε στην άλλη άκρη του κόσμου κ να βλέπουμε αυτά τα ονειρικά τοπία.



Ήταν ακόμα σχετικά πρωί κ το μέρος ήταν φανταστικό, η απόλυτη ξεγνοιασιά κ ηρεμία. Κ τσαφ εκεί που αράζουμε εμφανίζεται μια μικροσκοπική ταυλανδεζούλα κουβαλώντας ένα μικρό ψυγειάκι με παγωτά !! Overpriced λίγο άλλα χαλάλι της. Αράζω με το παγωτό σε ένα ξύλινο παγκάκι κ απλά απολαμβάνω την θέα.



Επόμενο νησάκι το Chicken Island που ονομάστηκε έτσι λόγω ενός περίεργου βράχου που μοιάζει με λειρί κοκκόρου. Εκεί δν αποβιβαστήκαμε, αντιθέτως βουτήξαμε στο νερό απο τη βάρκα με τις μάσκες μας να απολάυσουμε τα άπειρα ψαράκια. Αυτην τη φορά βγάλαμε κ καλύτερες φωτογραφίες καθώς τα ψαράκια δν μασούσαν καθόλου κ κολυμπούσαν μπροστά στη μούρη μας. Respect ...



Απόλαυση -- δν λέγαμε να βγούμε απτο νερό με τίποτα όμως. Εν συνεχεία ήταν το Tup Island το οποίο ήταν ίσως το καλύτερο απ'ολα. Τα δέντρα ξεκινούσαν 3 μέτρα απτην παραλία κ τα κλαδιά πολλές φορές ακουμπούσαν τη θάλασσα !!! Εκεί το πρόγραμμα έλεγε φαγητό σε μεγάλα ξύλινα τραπέζια, όχι πάνω στο κύμα άλλα μέσα στο κύμα κυριολεκτικά !!! Είχαμε ήδη γνωριστεί καλύτερα κ με το υπόλοιπο γκρουπ κ όλα ήταν ιδανικά. Ήταν ίσως η πιο απολαυστική μέρα στην Ταυλάνδη.



Λίγο σκοτεινή η φωτο γτ την είχαμε ξεχάσει σε υποβρύχιο mode
Τελευταίος σταθμός η Phra Nang Cave, μια σπηλιά σε ένα μικρό νησάκι όπου υποτίθεται είχε θρησκευτική σημασία με βουδιστικά αγαλματάκια μέσα. Αφου τα είδαμε απο περιέργεια, αράξαμε κάτω απο μια σκιά κ αφεθήκαμε,χαλαρώσαμε, λιώσαμε.

Όπως προείπα ήταν η καλύτερη εκδρομή μας στην Ταυλάνδη. Όταν μας άφησαν στο ξενοδοχείο τα γνωστά πλέον οχήματα-καναδέζες, κάναμε ένα γρήγορο ντουζάκι, μια μικρή βουτιά στην πισίνα κ φυσικά ... μασάζ !! :bleh:
Το βραδάκι πάλι στο μπαράκι κάτω απτο εμπορικό να κάνουμε παζάρια με ενα πιτσιρίκο ο οποίος ήθελε να μας πουλήσει χειροποίητα κολιέ. Τον έβλεπες τον πιτσιρικά εμμονή κ στο καπάκι έπερνε την μάνα του στο κιν να της πεί αν θα δεχθεί τις τιμές που του λέγαμε. Εν τέλει πάψαμε να το ταλαιπωρούμε το παιδάκι κ του είπαμε να αφήσει ενα κολιέ σε μας κ ένα να το πάει σε μια ξανθούλα που είχαμε μπανίσει στο μπαρ. :)

Η ξανθούλα γερμανίδα ήρθε στο τραπέζι μας μαζί με την φίλη της, Ταυλανδέζα απο τη Μπανγκόκ που είχαν γνωριστεί σε πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών. Μάλιστα την άλλη μέρα πετούσαν κ αυτές για την πρωτεύουσα όπως κ μεις άλλα με διαφορετική πτήση, έτσι αλλάξαμε κιν. κ δώσαμε υπόσχεση συνάντησης. ΟΚ δν πιστεύαμε οτι θα βρεθούμε ξανα άλλα who knows.

Βόλτα στην παραλία καθως ήταν η τελευταία μας μέρα σε μέρος με θάλασσα κ παζάρι με τους local ταρίφες για το ποιος θα μας πάει την επομένη στο αεροδρόμιο. Πραγματικά το παζαρεύειν το λάτρεψα στην Ταυλάνδη, ήταν πλέον σα παιχνίδι, παζαρεύαμε τα πάντα όλα :) Αφού κλείσαμε μια κυριλέ "μπέμπα" τζίπ, γυρίσαμε στο ξενοδοχείο για ξεκούραση κ να μαζέψουμε τα πράγματα. Αύριο μας περίμενε η πρωτεύουσα κ πολύ πολύ μα πολύ περπάτημα ...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ωραια η εκδρομη στα μικρα νησακια που μας περιεγραψες!!!

Σ`αυτα υπαρχουν καλυβες για να μεινει καποιος αν θελει??

silversurfer σε βλεπω να ξαναπηγαινεις Ταιλανδη.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.543
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Bangkok (Ι)

Σ`αυτα υπαρχουν καλυβες για να μεινει καποιος αν θελει??

silversurfer σε βλεπω να ξαναπηγαινεις Ταιλανδη.
Υπάρχει ξενοδοχείο στο τελευταίο νησάκι που περιέγραψα άλλα είναι κυριλε κ δν έχει σχέση με καλύβες κ bungalow. Γνώμη μου είναι οτι καλύτερα που δν έχουν τπτ στα νησάκια, θα χάσουν τη μαγεία τους. Κ ναι, εννοείται θα ξαναπάω αν μου δοθεί η ευκαιρία, κ τώρα μάλιστα θα ξέρω να κινηθώ καλύτερα



Το αεροδρόμιο του Κράμπι ήταν όμορφο, φαινόταν σχετικά καινούριο, κ σίγουρα καλύτερο απ'αυτό του Πουκέτ. Είχαμε κλείσει super saver θέσεις με την Thai Airways η οποία είχε πρωινή πτήση κ έτσι την προτιμήσαμε απτην μεσημεριανή της AirAsia καθώς time is money. Μου έκανε εντύπωση οτι το αεροσκάφος ήταν πολύ μεγάλο με 9 θέσεις σε κάθε σειρά κ είχε πληρότητα 100% !!!

Να'μαστε λοιπόν ξανά στο Suvarnabhumi να ζητάμε πληροφορίες στο info kiosk. Παίρνουμε ένα ταξι-βανάκι κ ξεκινάμε για την πρώτη επαφή με τους δρόμους της πρωτεύουσας. Όπως ίσως θα ξέρετε, η κίνηση στην Μπανγκόκ είναι τρομακτική. Το ξενοδοχείο μας ήταν στις όχθες του ποταμού Chao Phraya κοντά στον περιβόητο δρόμο Khao San κ δίπλα επίσης στα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης. Εδώ να προσθέσω οτι με την ίδια τιμή μπορούσαμε να κλείσουμε κ 5* hotel το οποίο έδινε σε προσφορά κάποια μεγάλα δωμάτια όμως ήταν αρκετά εκτος κέντρου, κ μιας κ είχαμε μόλις 2 μέρες, προτίμησα να κινηθώ με βασικό γνώμονα την τοποθεσία κ τα ΜΜΜ.

Πρώτη μας στάση ο δρόμος Khao San στον οποίο περιπλανηθήκαμε αρκετή ώρα για μικρο-αγορές κ φαγητό. Στο δρόμο αυτό υπάρχουν άπειρα μαγαζάκια, εστιατόρια, μασατζίδικα, μπαράκια κ γενικώς τα πάντα όλα. Ίσως η πιο κιτς περιοχή της πρωτεύουσας όπου φυσικά επικρατεί κοσμοσυρροή πρωί βράδυ.



Οι τιμές πάντως που αντικρύσαμε ήταν πιο ακριβές απ'οτι σε Πουκέτ κ Κράμπι κ μου έκανε έκπληξη. Φυσικά το παζάρι πήγαινε σύννεφο άλλα εδώ οι υπάλληλοι ήταν μπορώ να πω κ πιο αγενείς όπως κ γενικά ο κόσμος. Αφού φάγαμε κ μερικά noodles να καρδαμώσουμε ξεκινήσαμε για το Wat Pho να θαυμάσουμε το μεγαλύτερο "ξαπλωτό" Βούδα του κόσμου. Τώρα γιατί τον είχαν ξαπλωτό κ αν αυτό σημαίνει κάτι στη θρησκεία τους θα σας γελάσω (εκτος αν είχε ρίζες απο σαλονίκη κ την είχε δει χαλλλαράααα :rolleyes: )



Ήταν απογεματάκι πια κ αφού περάσαμε μια βόλτα έξω απτο Grand Palace το οποίο θα επισκεπτόμασταν την επόμενη μέρα το πρωί αποφασίσαμε να πάμε στη πλατεία Siam κ να χαθούμε στις αγορές κ στα εμπορικά κέντρα. Μμμμ πως θα πάμε όμως, οι ταρίφες αρνούνταν να μας πάρουν για μια τόσο μικρή διαδρομή, κ είχαμε αποφασίσει να πάμε πάλι με τα πόδια όταν ..... πέρασε απο μπροστά μας ο εν λόγω κύριος



Καλά, χωράμε 4 μαντράχαλοι στο tuk tuk ? 1000 καλοί χωράνε κ αφού οι 3 στριμώχτηκαν στο κάθισμα κ εγώ ξάπλωσα στο δάπεδο κ έκανα μια προσευχή στο Βούδα να μν πεταχτώ έξω σε καμιά απότομη στροφή, φύγαμε για Siam !!! :p Στη Σιάμ υπάρχει το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο της Ταυλάνδης, το MBK center το οποίο έχει μέσα τα πάντα, μα τα πάντα.
Γύρω γύρω τρελή κίνηση, ενώ υπήρχαν υπέργειες διαβάσεις κ το γνωστό skytrain.



Στο MBK center χαθήκαμε , το πλήθος των ορόφων, των μαγαζιών, του κόσμου, η χαρά του καταναλωτή. Εμείς τεχνολογιόπληκτοι, κολλήσαμε στον όροφο με τα κινητά κ τα gadgets. Μου έκανε εντύπωση πως ενώ υπήρχε πχ το επίσημο κατάστημα της Apple, λίγο πιο πέρα υπήραν νόμιμα μαγαζάκια που πουλούσαν μαϊμουδιές Iphone κ οποιοδήποτε άλλο smartphone. Φυσικά τα καταλάβαινες αμέσως απο την αργή τους ταχύτητα ανταπόκρισης. Αγοράσαμε κάποια πραγματάκια που θέλαμε κ κάποια στιγμή βρεθήκαμε σε ένα κατάστημα με Iphone 4 κ να κάνουμε παζάρια στον τυπά !!! "Κοίτα αμα πάρουμε 4 κομμάτια πόσο θα μας το αφήσεις ?" ... είχαμε ξεφύγει ... η πλάκα είναι οτι όντως ο μαγαζάτορας μας έκοψε γενναία την τιμή άλλα εμεις δν είχαμε το ρευστό, πιο πολυ για το χαβαλέ το κάναμε.

Εκει που δν κάναμε χαβαλέ ήταν τα καταστηματάκια ρούχων κ αναμνηστικών. Το πόσα μπλουζάκια κ αναμνηστικά πήραμε, σακούλες ολόκληρες, ποσότητες οχι αστεία. Εδω να επισημάνω πάντως πως η ποιότητα δν είναι φυσικά κ πολύ καλή, μετά απο κάθε πλύσιμο εγώ νιώθω οτι τα μπλουζάκια μικραίνουν αισθητά !!! Λίγος καφές κ βάφλες στα Starbucks κ ήρθε πια η ώρα να φύγουμε. Η' έτσι νομίζαμε ... κάτω υπάρχει ειδικός χώρος όπου περιμένεις για ταξι. Όταν μπήκαμε κ είδαμε τι συμβαίνει, πανικοβληθήκαμε. 45 λεπτά αναμονής για ταξι ... εμ αυτά έχουν τα μεγάλα εμπορικά. Μέσα στο αμάξι συζητώντας λέμε οτι είμαστε πτώματα κ ότι "απόψε θα την αράξουμε στην πισίνα του ξενοδοχείου"

Κ τότε, σκάει το μνμ στο κιν. "Γειά σας παιδιά , το βράδυ θα πάμε σε ένα μπαράκι στην Khao San , θα έρθετε ???" .... Ήταν οι τύπισες που γνωρίσαμε στο Κράμπι. Τι λέγαμε πριν, κουρασμένοι ??? Κουράζονται ωρε τα παλικάρια ? ;) ---- Ντουζάκι, οι "καλές" βερμούδες κ φύγαμε για νυχτερινή Bangkok. Δν ξέρω για ποιο λόγο μας έδωσαν ραντεβου στην Khao San, εγώ περίμενα οτι ως local η τυπισα θα είχε να προτείνει κάτι καλύτερο άλλα τι να κάνεις ... το βράδυ στην Khao San επικρατεί αλλαλούμ ... μασατζίδικα, τυπάδες να σου σφυράνε οτι μπορούν να σου βρούν γκομενάκια, υπαίθριες ψησταριές όπου δν ξέρω τι ετοιμάζανε, άλλα μύριζε πολύ άσχημα, τουρίστες στο full, μηχανάκια, σκουπίδια, ασχήμια ...

Σκάνε οι τύπισες κ μας οδηγούν σε ένα υπόγειο μπαράκι όπου πριν μπούμε , μας έκαναν σωματικό έλεγχο. Το μαγαζί τυπικό τουριστομπάρ σε φάση αγγλικής παμπ που συναντάμε ευρέως σε ορισμένα νησιά μας. Απότι μας σφύριξε η μικρή μπανγκογκέζα μας, πολλές local έρχονται εδώ γιατί προτιμούν να φλερτάρονται απο ξένους, τους βρίσκους πιο γοητευτικούς. Anyway η τύπισα είχε δίκιο καθώς το μαγαζί γέμισε απο κυριλε ταυλανδεζούλες κ ξεπλυμένους τουρίστες (σαν κ μας :) ) ... Δν βαριέσαι, ας είναι ... παραγγέλνουμε τα ποτά κ σε λίγο ξεχυθήκαμε στην πίστα για χορό μέχρι πρωίας. Παρακμή ξε-παρακμή εμείς θα περάσουμε καλά !!! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.884
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom