ΗΠΑ The Beautiful South and Φαρ Ουέστ...

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά σας! Ήρθε η ώρα να ξαναενοχλήσω!
Σχεδιάζουμε με έναν φίλο ταξίδι στους Αμερικάνοι από 7 Απρ μέχρι 24 Απρ. (2011). Θα πετάξουμε για Σικάγο και την επόμενη για Νεα Ορλεάνη. Μετά από κανα δυο μέρες για Amarillo Texas, και από κει με αυτοκίνητο route 66 και τα πέριξ μέχρι Flagstaff, Arizona. Εκεί να νοιίάζαμε κανά 4χ4 για Grand Canyon, Death Valley μέσω Las Vegas, Yosemitee National Park, San Francisco. Και από San Francisco με κάμπριο sport για Los Angeles από West Coast...
Ό,τι καλό γνωρίζετε για αυτά τα μέρη (και ό,τι κακό ενδεχομένως) θα μας βοηθήσει πολύ.
Που θα ακούσουμε original Jazz και Rythm N Blues στην Νεα Ορλεάνη?
Ποιό restaurant έχει το μεγαλύτερο steak στο Amarillo?
Υπάρχει περίπτωση να έρθεις σε επαφή με κοινότητες Ινδιάνων και να παρακολουθήσεις τελετή με Peyote?
Κάνουν Bungee Jumping στο Grand Canyon (ή στα πέριξ)?
Motel με ιστορία?
Και άλλα πολλά τέτοια ψάχνω... Όπως καταλάβατε πάμε να συναντήσουμε στερεότυπα, μύθους και τα τοπία που έχουμε δει στα καουμπόικα...
Ευχαριστώ!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Για τσέκαρε τις ταξιδιωτικές ιστορίες για Β. Αμερική. Μια που μου έρχεται στο νου που έχει πολιτείες που επισκέπτεστε είναι του Yorgou (Δεν πιστεύω να σας πηγαίνει ο Yorgos σε τίποτα ερημιές)http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DF%F0%EF%F4%E1-%E5%F1%E7%EC%E9%DD%F2-%BB.html
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Για τσέκαρε τις ταξιδιωτικές ιστορίες για Β. Αμερική. Μια που μου έρχεται στο νου που έχει πολιτείες που επισκέπτεστε είναι του Yorgou (Δεν πιστεύω να σας πηγαίνει ο Yorgos σε τίποτα ερημιές)
Thnks! Ναι την είχα διαβάσει και πιο παλιά, και πραγματικά μου δίνει αρκετές ιδέες για μερικά μέρη που δεν πήγαινε το μυαλό μου...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Νέα Ορλεάνη. Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Burbon st........


"Πίσω μας βρίσκονται οι πόλεις των ΗΠΑ στο κόλπο του Μεξικού, με αρκετά λατινοαμερικάνικα στοιχεία λόγω της μετανάστευσης παράνομης ή νόμιμης. Η Νέα Ορλεάνη όπου ίσως να έχω πάει μέχρι δέκα φορές.. Η καταστροφή από τις πλημμύρες με στεναχώρησαν ιδιαιτέρως. Εδώ έχω κάνει τρεις φορές Πάσχα, τρεις φορές γιορτές Χριστουγέννων. Ταξίδεψα και βαθιά μέσα στο Μισισιπή σε μια μοναχική προβλήτα με σιλό για καλαμπόκι δυο ώρες από την πόλη με λεωφορείο. Μια πόλη που όμοια της δεν υπάρχει στις ΗΠΑ. Ήταν παλιά αποικία των Γάλλων. Στο κέντρο της (Downtown) διατηρούνται τα παλιά κτίρια του 18ου αιώνα. Γραφικά με μεταλλικά μπαλκόνια, η πασίγνωστη Burbon street, με τα saloon όπου σύχναζαν οι cowboys και οι ραντζέρηδες, κι απέξω ακόμη να βρίσκονται οι δέστρες όπου έδεναν τα άλογα. Η κίνηση τη νύχτα δε σταματά ποτέ. Είναι η πόλη που γεννήθηκε η τζαζ. Μέσα στα saloοn, τα οποία έχουν ορχήστρα με τζαζ κυρίως με μαύρους, βρίσκονται παλιές φωτογραφίες από θρυλικά ονόματα της τζαζ, απέξω κάποια πινακίδα να γράφει : εδώ σύχναζε ο Χεμιγουέη, ο Στάινμπεκ, πέρασε ο Γκάρυ Κούπερ, η Μονρόε κ.α. Σήμερα ανώνυμοι και επώνυμοι από εδώ θα περάσουν για ένα ποτό, για μια ντουζίνα μύδια με παγωμένη μπύρα, ή για φαγητό σε εκλεπτυσμένο και πανάκριβο χώρο και που σε φέρνει αιώνες πίσω. Ένα άλλο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της πόλης, είναι το ερωτικό προϊόν που έχει γίνει θέαμα το βράδυ στους πολυσύχναστους δρόμους με τα saloon, και που απευθύνεται σε όλους τους επισκέπτες.
Μοναχικοί, ζευγάρια, οικογένειες με παιδιά, μερικοί με ένα κοκτέιλ στο χέρι στη βόλτα όλη τη νύχτα ανάμεσα στις πινακίδες που υπόσχονται θέαμα. Πίνεις π.χ. το ποτό σου σένα απλό μπαράκι από αυτά που είναι για όλο τον κόσμο, και με δέκα δολάρια αν θες έρχεται πάνω στο τραπέζι σου μια ημίγυμνη με τα γνωστά χορευτικά του show ή του χορού της κοιλιάς, και για ορισμένο χρόνο χορεύει για σένα. Κάπου αλλού σε σκοτεινούς θαλάμου ζωντανά sex show. Περπατάς αμέριμνος και βλέπεις ξαφνικά από πάνω σου μια ημίγυμνη να κάνει κούνια μπαίνοντας και βγαίνοντας από κάποιο παράθυρο.
Τη μέρα από το πρωί υπάρχει θέαμα του δρόμου. Ορχήστρες με μουσική τζαζ, μοναχικοί σαξοφωνίστες, ταχυδακτυλουργοί, ένα συνεχές πανηγύρι μέρα και νύχτα.
Το Μπατόν Ρουζ κι αυτό στον Μισισιπή. Το Κόρφους Κρίστι, και το Χιούστον όπου μας δόθηκε η ευκαιρία για μια επίσκεψη στην ΝASA. Η Τάμπα Φλόριδα με τις ξαφνικές βροχές, τους τεράστιους φοίνικες να στολίζουν τους πεντακάθαρους δρόμους, και το Key West με πλούσια αποτελέσματα από ψαρέματα στο αγκυροβόλιο του."
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.139
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γειά σας! Ήρθε η ώρα να ξαναενοχλήσω!
Σχεδιάζουμε με έναν φίλο ταξίδι στους Αμερικάνοι από 7 Απρ μέχρι 24 Απρ. (2011). Θα πετάξουμε για Σικάγο και την επόμενη για Νεα Ορλεάνη. Μετά από κανα δυο μέρες για Amarillo Texas, και από κει με αυτοκίνητο route 66 και τα πέριξ μέχρι Flagstaff, Arizona. Εκεί να νοιίάζαμε κανά 4χ4 για Grand Canyon, Death Valley μέσω Las Vegas, Yosemitee National Park, San Francisco. Και από San Francisco με κάμπριο sport για Los Angeles από West Coast...
Ό,τι καλό γνωρίζετε για αυτά τα μέρη (και ό,τι κακό ενδεχομένως) θα μας βοηθήσει πολύ.
Που θα ακούσουμε original Jazz και Rythm N Blues στην Νεα Ορλεάνη?
Ποιό restaurant έχει το μεγαλύτερο steak στο Amarillo?
Υπάρχει περίπτωση να έρθεις σε επαφή με κοινότητες Ινδιάνων και να παρακολουθήσεις τελετή με Peyote?
Κάνουν Bungee Jumping στο Grand Canyon (ή στα πέριξ)?
Motel με ιστορία?
Και άλλα πολλά τέτοια ψάχνω... Όπως καταλάβατε πάμε να συναντήσουμε στερεότυπα, μύθους και τα τοπία που έχουμε δει στα καουμπόικα...
Ευχαριστώ!
Στην ιστορία http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F1%E9%EA%DE/11403-california-uber-alles.html έχω γράψει αρκετά για όλο το κομμάτι που σχεδιάζεις από Grand Canyon και μετά (Death Valley, Yosemite, Grand Canyon, California deserts, LA, SF, west coast, Las Vegas, etc). Ρίξε μια ματιά, έχει αρκετές πληροφορίες, και εδώ είμαστε για περαιτέρω.

Για ιστορικό μοτέλ, που ζητάς, όλα ξεκίνησαν από εδώ:
Motel Inn of San Luis Obispo - Wikipedia, the free encyclopedia
(είναι στο δρόμο σου).
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Γειά σας! Ήρθε η ώρα να ξαναενοχλήσω!
Σχεδιάζουμε με έναν φίλο ταξίδι στους Αμερικάνοι από 7 Απρ μέχρι 24 Απρ. (2011). Θα πετάξουμε για Σικάγο και την επόμενη για Νεα Ορλεάνη. Μετά από κανα δυο μέρες για Amarillo Texas, και από κει με αυτοκίνητο route 66 και τα πέριξ μέχρι Flagstaff, Arizona. Εκεί να νοιίάζαμε κανά 4χ4 για Grand Canyon, Death Valley μέσω Las Vegas, Yosemitee National Park, San Francisco. Και από San Francisco με κάμπριο sport για Los Angeles από West Coast...
Ό,τι καλό γνωρίζετε για αυτά τα μέρη (και ό,τι κακό ενδεχομένως) θα μας βοηθήσει πολύ.
Που θα ακούσουμε original Jazz και Rythm N Blues στην Νεα Ορλεάνη?
Ποιό restaurant έχει το μεγαλύτερο steak στο Amarillo?
Υπάρχει περίπτωση να έρθεις σε επαφή με κοινότητες Ινδιάνων και να παρακολουθήσεις τελετή με Peyote?
Κάνουν Bungee Jumping στο Grand Canyon (ή στα πέριξ)?
Motel με ιστορία?
Και άλλα πολλά τέτοια ψάχνω... Όπως καταλάβατε πάμε να συναντήσουμε στερεότυπα, μύθους και τα τοπία που έχουμε δει στα καουμπόικα...
Ευχαριστώ!
Το καλοκαίρι ήμουν δυτικές πολιτείες.Δυστυχώς δεν έγραψα ακόμη ιστορία γιαυτό το ταξίδι.Κοίταξε όμως την ιστορία του Taver (http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F1%E9%EA%DE/11403-california-uber-alles.html )απο την οποία χρησιμοποίησα αρκετές πληροφορίες και που πιστεύω θα σου φανεί χρήσιμη .
Απο εκεί και΄πέρα αφού θα είσαι Flagstaff πετάξου και μέχρι την Sedona και δες και το Montezumas Castle.Για route 66 κάνε την διαδρομή απο εκεί μέχρι το Oatman (όπου υπάρχει και το ομώνυμο ιστορικό ξενοδοχείο) .Στην διαδρομή αξιόλογες στάσεις είναι το Seligman,Hackbery,Williams και Kingman.Επίσης ανατολικά του Flagstaff (70 χιλ)περίπου ,μπορείς να επισκεφθείς τον κρατήρα απο μετεωρίτη (εγώ δεν πρόλαβα αν και ήθελα).
Για κάτι ξεχωριστό στην διαδρομή 66 πήγαινε στο Havasupai για να δεις αυτο :
,θα χρειαστείς βέβαια να διανυκτερεύσεις αλλά αξίζει τον κόπο.
Απο εκεί και πέρα η διαδρομή στην έρημο Mojave είναι αρκετά μονότονη (αν και τα φορτηγά οι χαρλεάδες τα τρένα και τα joshua tree ,θα σπάζουν την μονοτονία ).Στον δρόμο μπορείς να επισκεφθείς το Baker (και απο εκεί προς βορά να πας στην Death Valley)όπου το μεγαλύτερο θερμόμετρο του κόσμου λόγω της καταγραφής εδώ της δεύτερης υψηλότερης θερμοκρασίας ,και προς δυτικά την Ghosttown Calico .
Yosemite valley αφιέρωσε μία διανυκτέρευση για να δείς με την άνεση σου τόσο Mariposa Grove με τις σεγκόιες (αν και μπορείς να επισκεφθεις πριν απο yosemite το Seqoia national park ) όσο και την κοιλάδα που είναι εκπληκτικής ομορφιάς.
Για τοπία απο σκηνές φαρ γουεστ να πας Monument Valley (αρκετα μακρυά μεν ,αλλα θα ανταμοιφθείς )
 
Last edited by a moderator:

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Για κάτι ξεχωριστό στην διαδρομή 66 πήγαινε στο Havasupai για να δεις αυτο : [URL="
- Havasupai Indian Waterfall Relaxation Video[/URL] ,θα χρειαστείς βέβαια να διανυκτερεύσεις αλλά αξίζει τον κόπο.
Μανούλα! Οι πληροφορίες είναι μια και μια! Και οι δυο ιστορίες (του Yorgos και του Taver) εκπληκτικές και με πολύ πληροφορία... Τις διάβασα μονορούφι μια, και τώρα θα κάτσω με χαρτί στυλό και google earth να κόψω αζιμούθια! Και πάλι ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Κλείσαμε τα Αεροπορικά, Αθήνα-Σικάγο, Σικάγο-Νεα Ορλεάνη, Νεα Ορλεάνη-Αμαρίλλιο και Λος Άντζελες - Αθήνα. Όλα-Όλα 840 ευρώμε American Airlines.
Τελικά θα έρθει και μια φίλη και θα είμαστε τρεις (πολύ καλό νούμερο για roadtrip…). Από πινέζες έχουμε βάλει στο White Sands, Canyon de Chelly, Arizona Crater, Monument Valley, Grand Canyon, Death Valley (και Racetrack Playa), Yosemite NP.
Από Πόλεις και Χωριά, Chicago (μόνο για ένα απόγευμα-βράδυ) όπου κλείσαμε εισ. σε αγώνα NBA (Bulls vs Boston Celtics), New Orleans, Albuquerque, Flagstaff, Las Vegas, San Francisco και Los Angeles...
Από κει και πέρα, ό,τι κάτσει στη διαδρομή…
 
Last edited by a moderator:

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Λουκουμάκι μου φαίνεται το πρόγραμμα....Και τα εισιτήρια ...δεν έχω λόγια. Δεν ξέρω και πάααρα πολλά αλλά μου φαίνεται δελεαστικότατη η τιμή!
Να περάσετε τέλεια και με την επιστροφή σας, πολλές φωτογραφίες, ιστορίες και στιγμές!:clap:
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Ναι, η αλήθεια είναι ότι δεδομένου ότι τα αεροπορικά δεν είναι both-way μια χαρά μας βγήκε... Όσο για ιστόρια το υπόσχομαι! (ελπίζω να μου έρθουν μαζεμένα, μιας και στα τελευταία δυο ταξίδια δεν μπόρεσα να γράψω λέξη... )
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μια καλή ιδέα είναι να κρατάς σημειώσεις κάθε βράδυ για το τί έκανες την ημέρα που πέρασε, απλές λέξεις που θα σου θυμίζουν μετά αναλυτικά τι κάνατε. :)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.446
Likes
4.449
Ο λαός απαιτεί ιστορίες από Αμερική!!! :)

Μια καλή ιδέα είναι να κρατάς σημειώσεις κάθε βράδυ για το τί έκανες την ημέρα που πέρασε, απλές λέξεις που θα σου θυμίζουν μετά αναλυτικά τι κάνατε. :)
Καλό μου ημερολόγιο... μπλα μπλα μπλα... :bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom