The official γατο-τοπικ

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Kαι για να επιστρέψουμε στις γάτες, τα σκωτσέζικα γατάκια, στρουμπουλά με κοντά ποδαράκια, στρογγυλά ματάκια και πολύ μικρά αυτάκια, είναι από τα πιο χαριτωμένα που υπάρχουν!!!



Το πρώτο προχωράει και κουνιέται κιόλας! Είναι τόσο γλυκούλι, για ζούληγμα!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Να πω την αλήθεια όσα βιβλία είχα διαβάσει παλιότερα με τις διάφορες ράτσες γάτων,οι πιο πολλές ράτσας δεν μου άρεσαν,λίγες είχαν ωραία και γλυκά προσωπάκια όπως πολλές αδέσποτες. Και νομίζω μία από τις ωραίες ήταν scottish blue....

https://www.google.gr/search?q=cat+...niv&sa=X&ei=gwIDVdOTI8b1ULHlgNgD&ved=0CCEQsAQ

Χρώμα γκρι-θαλασσί και στρογγυλό μουτράκι.

Επίσης η British blue έχει ωραίο αρκουδωπό μουτράκι.Αλλά είναι διαφορετική από την scottish blue;Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί.


Κάποιος που να ξέρει από ράτσες;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Λοιπόν κατουσίαν δεν είναι British ή Scottish blue οι ράστες.
Η ράτσα είναι British shorthair και η άλλη Scottish Fold.
Βlue λέγεται απλώς αν έχει γκρίζο τρίχωμα
Οι δύο ράτσες όντως μοιάζουν στη στρουμπουλή φάστα με τη βασική διαφορά ότι η Scottish Fold έχει μια γενετική μετάλλαξη με αποτέλεσμα τα αυτιά της να φαίνονται σαν διπλωμένα (fold) αντίθεση με την british.
scottish fold που δεν είναι blue
blue scottish fold
british shorthair blue
H Βritish είναι αρχαία ράτσα, νωχελικό γατί γενικά,με τάση για παχυσαρκία και υπερτροφική καρδιομυοπάθεια, πολυκυστικούς νεφρούς και δεν πολυγουστάρουν να τις βουτάς για αγκαλιές.
 
Last edited:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
'Mπαλκονόγαμπρο'! Τη βγάζει ολημερίς στο περβάζι, προσμένοντας μία ματιά της καλής του...(η οποία τον έχει 'αρχειοθετημένο'..)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
'Mπαλκονόγαμπρο'! Τη βγάζει ολημερίς στο περβάζι, προσμένοντας μία ματιά της καλής του...(η οποία τον έχει 'αρχειοθετημένο'..)
Καλά του κάνει, της αξίζει καλύτερος! Έχει αγριόφατσα ο γαμπρός! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom