The official off-topic v2 - The Return

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σήμερα το πρωί στις Βρυξέλλες
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αλλά σε θέματα ομοφοβίας, ρατσισμού, σεξισμού, ε δεν παίρνουμε και βραβείο.
Συντηρητικη ειναι η κοινωνια μας. Οχι, ομοφοβικη ή ρατσιστικη. Χαλιναγωγειται απο την εξουσια και αποδεχεται ευκολα τα πιστευω της πολιτειας.
Οταν η εξουσια (καθε μορφης πολιτικη και θρησκευτικη) δεν αποδεχεται καποιους ανθρωπους, λογικο και επομενο ειναι να μην μπορει να το κανει και ο βαθεια συντηρητικος λαος μας. Με μια λεξη ειμεθα "νομοταγεις".

Η διαπαιδαγωγιση μας δεν εχει ιχνος προσπαθειας για την εξαλειψη φυλετικων διακρισεων. Διδασκομαστε (δεν ξερω αν κατι εχει αλλαξει τωρα) επι χρονια για την "αρια" μας φυλη και τα κατορθωματα της, μιλωντας με υπερηφανεια για τις νικες και τις κατακτησεις των ηρωων μας. Μαθηματα, βιβλια, κειμενα ποτισμενα με μισος για τους αντιπαλους μας.

Σας μιλησαν ποτε στο σχολειο για την ομοφυλοφιλια; Ειδατεποτε σε καποιο σχολικο βιβλιο ενα παραδειγμα, ενα κειμενο που να σχετιζεται μ'αυτην;
Αντιθετα το κρατικο καναλι κοβει ομοφυλοφιλικες σκηνες. Το ΕΣΡ μοιραζει προστιμα. Διωκονται δημαρχοι που τελεσαν γαμους μεταξυ ανθρωπων του ιδιου φυλου.

Πολεμουνται και χλευαζονται ανθρωποι που δεν πιστευουν στην Ορθοδοξια

Για να μην μιλησουμε για τη ρατσιστικη μεταχειριση καθε ανθρωπου που δεν εχει τα χαρακτηριστικα της αριας ημων φυλης απο την ελληνικη αστυνομια.

Αν το κρατος σεβοταν τους μεταναστες, τους αθιγγανους, τους μειονοτικους, τους ομοφυλοφιλους, τους αστεγους, τους εξαιρετικα φτωχους και καθε ανθρωπο τοτε θα το σεβοταν και η κοινωνια*.

Κι αυτη δεν ειναι ελληνικη ιδιομορφια, αλλα ανθρωπινη. Βλεπουμε πχ τους Σκανδιναβους να δεχονται καθε λογης ανθρωπου επειδη τα κρατη τους τους αντιμετωπιζουν ολους ισοτιμα. Ενω σε μουσουλμανικα κρατη που ισχυει ο νομος της Σαρια οι πολιτες ζητοκραυγαζουν για την τιμωρια των αμαρτωλων.

* Τα ατομα (πλην αρρωστων διανοητικα ανθρωπων) που ενστερνιζονται τις αποψεις της ΧΑ και παρομοιων μορφωματων δεν τα θεωρω υγιες μερος της κοινωνιας μου, παρα μικροβια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
tripakias said:
Μαθηματα, βιβλια, κειμενα ποτισμενα με μισος για τους αντιπαλους μας.
Αν μιλάς για τη σφαγή της Σμύρνης τα βιβλία έχουν αλλάξει και τα παιδιά μαθαίνουν ότι απλά επρόκειτο για τοπικό κολυμβητικό αγώνα αντοχής απ' τη Σμύρνη στη Χίο με συμμετοχή μόνο του ελληνικού πληθυσμού.
Μόνο οι αντίπαλοί μας δεν έχουν πειστεί και γιορτάζουν με τιμές τη μέρα αυτή, έχω την υποψία ότι μας μισούν... Μήπως να τους στείλουμε τη Ρεπούση να τους γράψει τα βιβλία;

http://www.onalert.gr/stories/Oi_Toyrkoi_giortasan_th_sfagh_ths_Smyrnhs
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν μιλάς για τη σφαγή της Σμύρνης τα βιβλία έχουν αλλάξει και τα παιδιά μαθαίνουν ότι απλά επρόκειτο για τοπικό κολυμβητικό αγώνα αντοχής απ' τη Σμύρνη στη Χίο με συμμετοχή μόνο του ελληνικού πληθυσμού.
Μόνο οι αντίπαλοί μας δεν έχουν πειστεί και γιορτάζουν τη μέρα αυτή, έχω την υποψία ότι μας μισούν. Μήπως να τους στείλουμε τη Ρεπούση να τους γράψει τα βιβλία;

OnAlert.gr: Οι Τούρκοι γιόρτασαν τη σφαγή της Σμύρνης
Τι σχεση εχει ο εθνικισμος της τουρκικης ηγεσιας με αυτα που εγραψα;
Για την Ρεπουση τα παραπονα σου στη σημερινη κυβερνηση, οχι σε μενα.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Γραμμενο σε σκονισμενη νταλικα σε καποιο δρομο (το εχω και σαν state! )
Rehab is for quitters!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το αντίπαλοι αναφερόταν στο ποστ του tripakia περί ελληνικών σχολικών βιβλίων.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χαριτωμένη λεπτομέρεια: σήμερα μου είπε ένας Αλβανός συνεργάτης ότι δε μπορώ να τον βρω στο γραφείο μεσοβδόμαδα γιατί γιορτάζουν την απελευθέρωση από τους Οθωμανούς. Κι έμεινα να σκέφτομαι, ουπς, εμείς παντού λέμε/γράφουμε ότι γιορτάζουμε την απελευθέρωση από τους Τούρκους.
Φοβερή σημειολογία ε;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Χαριτωμένη λεπτομέρεια: σήμερα μου είπε ένας Αλβανός συνεργάτης ότι δε μπορώ να τον βρω στο γραφείο μεσοβδόμαδα γιατί γιορτάζουν την απελευθέρωση από τους Οθωμανούς. Κι έμεινα να σκέφτομαι, ουπς, εμείς παντού λέμε/γράφουμε ότι γιορτάζουμε την απελευθέρωση από τους Τούρκους.
Φοβερή σημειολογία ε;
Το ίδιο αναρωτιόμουν κι εγώ σημερα που με ρώτησε η κόρη μου "τι ειναι αυτο το σπιτι " (του Κεμάλ) .
 

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Καλησπέρα παιδιά,
Δεν κατάφερα να βρω κάποιο αντίστοιχο θέμα για την απορία μου, οπότε για να μην ανοίγω νέο την γράφω εδώ.

Πρόκειται να ταξιδέψει ένας φίλος απο Νέα Υόρκη και θέλω να του δώσω να μεταφέρει ως χειραποσκευή(γιατί δεν παίζει να μπει σε βαλίτσα), ένα χάρτινο κύλινδρο που θα περιέχει μια πλαστικοποιημένη αφίσα. Λογικά το μήκος του θα είναι καμιά 60αριά εκατοστά. Θα του επιτρέψουν να το πάρει μέσα στο αεροπλάνο ή θα έχει πρόβλημα;; Ξέρει κανείς;;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.076
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom