The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τσσ...τσσσ...τσσσσ... Μα ούτε 3, ούτε 3.1, ούτε 3.11 ; Ούτε DOS;;; :shock:
Νοιώθω κάτοικος Jurassic Park... :harakiri:
Ασε μην αρχίσουμε σε τί προλάβαμε να δουλέψουμε ή στις μηχανογραφήσεις εταιρειών πόσο μεγάλοι ήταν οι εκτυπωτές, ή πόσο μεγάλοι σε μέγεθος ήταν οι δίσκοι και τους οποίους φυλάγαμε σε ράφια, ή για τις οθόνες με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο, για τις δισκέτες 5 1/4, για τα βαρέα ένσημα γιατί δουλεύαμε σε υπολογιστές, άσε..... είναι πλέον ολοφάνερη η ηλικία μας.:eek:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.226
Likes
5.794
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πας σε Linux. :bleh:
(Σωστές οι παρατηρήσεις σου, ωστόσο... :) )
Πας σε κάποια διανομή Linux ή σε Windows 7 ή 8. Όλα έχουν τα θέματά τους και όλα θέλουν χρόνο προσαρμογής (αν είσαι πρωτάρης). Ανάλογα με την χρήση που κάνει ο καθένας αποφασίζει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.460
Likes
14.466
Είναι σίγουρο ότι οι ενημερώσεις για τα XP σταματούν τον Απρίλιο.
Επίσης οι ενημερώσεις προσφέρουν(εκτός από θέματα ασφάλειας) και συμβατότητες(οδηγούς) με διάφορες συσκευές.Τα XP ήταν πραγματικά από τα καλύτερα.Παράλληλα εδώ και αρκετό καιρό δούλευα και με τα 7 τα οποία δεν τα βρίσκω εντελώς βολικά(γλύτωσα και εγώ τα Vista).Τώρα θα πρέπει να αναβαθμίσω σε 8 ή να περιμένω του χρόνου(Απρίλιο) τα 9 και να τρέχω τα XP χωρίς υποστήριξη.Νομίζω δύσκολα βρίσκεις υποστήριξη για κάτι που καταργείται.Πάνω στα Windows τρέχουν και κάποια άλλα προγράμματα που απαιτούν ενημερωμένα Windows.' Ετσι δεν είναι δυνατές οι λύσεις Mac η Linux.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.517
Likes
29.318
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ασε μην αρχίσουμε σε τί προλάβαμε να δουλέψουμε ή στις μηχανογραφήσεις εταιρειών πόσο μεγάλοι ήταν οι εκτυπωτές, ή πόσο μεγάλοι σε μέγεθος ήταν οι δίσκοι και τους οποίους φυλάγαμε σε ράφια, ή για τις οθόνες με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο, για τις δισκέτες 5 1/4, για τα βαρέα ένσημα γιατί δουλεύαμε σε υπολογιστές, άσε..... είναι πλέον ολοφάνερη η ηλικία μας.:eek:
Με unix σε pdp11 σας έχω όλους μάλλον... (οκ, δεν το πρόλαβα στην εποχή του, αλλά το έπαιξα...).

Και για το άλλο θέμα, θεωρώ αδιανόητο κάποιος να επιλέγει να χρησιμοποιεί λειτουργικό για το οποίο δεν εκδίδονται πια security advisories και updates. Παίζει κορώνα γράμματα την ασφάλεια του υπολογιστή του, των δεδομένων του, και όχι μόνο (μπορεί ακόμα και να βρεθεί μπλεγμένος σε περίεργες υποθέσεις - και δεν υπερβάλλω, το βλέπω καθημερινά).
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Πας σε Linux. :bleh:
(Σωστές οι παρατηρήσεις σου, ωστόσο... :) )
Για βγείτε απο τα λαγούμια σας όσοι γερόντοι εγκαταστήσατε πρώτη φορά linux απο αυτό το CD.
(που πρέπει να είχε κάνει θραύση στην Ελλάδα)
:D
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Εγώ πχ που έχω το cd των xp με service pack 2, αν θελήσω να κάνω format κι επανεγκατάσταση windows μετά την κατάργηση της υποστήριξης (και άρα και των ενημερώσεων) για τα xp, θα έχω πρόβλημα, γιατί ο driver της κάρτας γραφικών μου θέλει service pack 3, αλλιώς δεν μπαίνει. Δεν ξέρω αν μπορώ να τα βρω όλα αυτά τα αρχεία των ενημερώσεων και να τα γράψω σε ένα cd να υπάρχουν, σε περίπτωση που τα χρειαστώ, μέχρι να βάλω τα 7. Το σκέφτομαι το 100ευρω τώρα, έχει Λονδίνο το πρόγραμμα!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου


Baba αυτό το θυμάσαι;;:D φόρτωμα προγράμματος με κασέτα μαγνητοφώνου:harakiri:
Φυσικά! Δευτεροετής φοιτητής μαθηματικών.
"- Τι κασσέτα είν' αυτή που έγραψες παιδί μου; Ένα τσίριγμα ακούγεται μόνο!
- Άσε μάνα, πού να σου εξηγάω!" :haha:
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φυσικά! Δευτεροετής φοιτητής μαθηματικών.
"- Τι κασσέτα είν' αυτή που έγραψες παιδί μου; Ένα τσίριγμα ακούγεται μόνο!
- Άσε μάνα, πού να σου εξηγάω!" :haha:
Αχ, τι μου θυμίσατε... DOS, Basic, Spectrum, Oric ... H προϊστορία των προσωπικών υπολογιστών..
Αλλά μιάς και μιλάμε για προϊστορία, δυο λόγια για το Texas Instruments TI-59 στο οποίο έκανα τα πρώτα προγραμματιστικά μου βήματα εν έτει 1977 . Το ΤΙ-59 ήταν ένα από τα πρώτα επιστημονικά κομπιουτεράκια τα οποία είχαν δυνατότητα προγραμματισμού μέχρι 1000 εντολών ή 100 μνημών. Το πρωτοποριακό ήταν ότι σε μια μικρή μαγνητική κάρτα μπορούσαν να αποθηκεύουν τις εντολές προγραμματισμού. Είχε προηγηθεί 1-2 χρόνια νωρίτερα το SR-52 με μόλις 100 εντολές ή 10 μνήμες, τις οποίες όμως δεν μπορούσε να αποθηκεύσει αλλά κάθε φορά έπρεπε να τις πληκτρολογήσεις εξ'αρχής. Στο TI-59 δεν έκανα μόνο απλές αριθμητικές συναρτήσεις ή επιλύσεις εξισώσεων αλλά και αρκετά πολύπλοκους (για την εποχή) στατικούς και αντισεισμικούς υπολογισμούς, την εποχή που όλα γίνονταν ακόμα στο χέρι...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.328
Μηνύματα
888.373
Μέλη
38.993
Νεότερο μέλος
Vrilapla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom