The official off-topic

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χαχαα! Εγώ έχω συμφιλιωθεί με τις τρέλες που ακούω! Εντάξει περιττό να αναφέρω και όλες τις συζητήσεις για τις μπουγάτσες και τα σουβλάκια/καλαμάκια και τα τυριά και όλα, για τα οποία συμβαίνει το εξής περίεργο: οι βόρειοι παραγγέλνουν, οι νότιοι γελάνε και αρχίζουν μια ατελείιιιωτη συζητήση για να παραδεχτεί ο βόρειος ότι έχει λάθος. Εννοείται με γελάκια τύπου "αχ εσείς εκεί στην επαρχία τίποτα δε ξέρετε". Μου φαίνεται τόσο αστείο! Δηλαδή κι αν θέλω εγώ το σουβλακοκαλαμάκι να το λέω μπιμπερό, πρέπει να με πείσει ο άλλος ότι έχω άδικο; Να το φάω δεν είναι το ζητούμενο; Ειδικά για τις μπουγάτσες το θέμα ξεφεύγει!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ειδικά για τις μπουγάτσες το θέμα ξεφεύγει!
Κι αυτό γιατί αφ' ενός υπάρχει έλλειψη παιδείας κι αφ' ετέρου γιατί κανείς δε θέλει να παραδεχθεί το λάθος του. Τό' χουμε γράψει και ξαναγράψει αλλά "φωνή βοώντος εν τη ερήμω":

Μπουγάτσα είναι τουρκική λέξη και προσδιορίζει αυτό το είδος πίτας με το πολύ λεπτό φύλλο και τον τρόπο κατασκευής της. Αυτό και τίποτ' άλλο. Καμμία αναφορά στο περιεχόμενο. Εκείνο προσδιορίζεται όταν παραγγέλνεις: "Μπουγάτσα με...". Πόσο δύσκολο είναι πια να το καταλάβει κανείς;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ποπω και όλα αυτά ξεκίνησαν επειδή η Φενια λέει το ΦΟΥΞΙΑ φουξ !!
Εμένα θα μου πει κανείς πως να πάρω το πιστοποιητικό γεννήσεως από το ΥΠΟ ΚΑΤΑΛηΨΗ δημαρχείο μπάς και βγάλω αυτή τη ρημαδα την νέα ταυτότητα και ανανεωσω το διαβατήριο ; :mad:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.539
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κι αυτό γιατί αφ' ενός υπάρχει έλλειψη παιδείας κι αφ' ετέρου γιατί κανείς δε θέλει να παραδεχθεί το λάθος του. Τό' χουμε γράψει και ξαναγράψει αλλά "φωνή βοώντος εν τη ερήμω":

Μπουγάτσα είναι τουρκική λέξη και προσδιορίζει αυτό το είδος πίτας με το πολύ λεπτό φύλλο και τον τρόπο κατασκευής της. Αυτό και τίποτ' άλλο. Καμμία αναφορά στο περιεχόμενο. Εκείνο προσδιορίζεται όταν παραγγέλνεις: "Μπουγάτσα με...". Πόσο δύσκολο είναι πια να το καταλάβει κανείς;
Εσύ που παραδόξως συμφωνείς μαζί μου, να σου πω ότι κάποτε έψαχνα την καταγωγή της μπουγάτσας και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η καταγωγή της είναι άγνωστη. Σα λέξη είναι πιθανότατα τουρκική μιας και αρχίζει από μπ- .
Δε νομίζω ότι είναι έλλειψη παιδείας το να μη ξέρεις τί σημαίνει,
και ούτε θα πρεπε να μας απασχολεί.
Το θέμα είναι πεντανόστιμη :cool:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.539
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ποπω και όλα αυτά ξεκίνησαν επειδή η Φενια λέει το ΦΟΥΞΙΑ φουξ !!
Εμένα θα μου πει κανείς πως να πάρω το πιστοποιητικό γεννήσεως από το ΥΠΟ ΚΑΤΑΛηΨΗ δημαρχείο μπάς και βγάλω αυτή τη ρημαδα την νέα ταυτότητα και ανανεωσω το διαβατήριο ; :mad:
Πάλι εγώ είμαι το μήλον της Έριδος; Πώς γίνεται αυτο;;;;
Θα αυτομπαναριστώ.


Λίτσαααααα, και που να ακούσεις πώς λέω τη μπαλαλάικα :bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπουγάτσα είναι τουρκική λέξη και προσδιορίζει αυτό το είδος πίτας με το πολύ λεπτό φύλλο και τον τρόπο κατασκευής της. Αυτό και τίποτ' άλλο. Καμμία αναφορά στο περιεχόμενο. Εκείνο προσδιορίζεται όταν παραγγέλνεις: "Μπουγάτσα με...". Πόσο δύσκολο είναι πια να το καταλάβει κανείς;
Δεκτό αυτό. Αλλά γιατί η πιτα που παρασκευάζεται με αυτόν τον τρόπο δεν λέγεται τυρόπιτα οπως η κουρού, η σφολιάτα η χωριάτικη; Όλες αυτές με διαφορετικό είδους φύλλου είναι φτιαγμένες, και διαφορετικό τρόπο παρασκευής, αλλά το κοινό χαρακτιριστικό τους είναι οτι η γέμισή τους είναι τυρί.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κι αυτό γιατί αφ' ενός υπάρχει έλλειψη παιδείας κι αφ' ετέρου γιατί κανείς δε θέλει να παραδεχθεί το λάθος του. Τό' χουμε γράψει και ξαναγράψει αλλά "φωνή βοώντος εν τη ερήμω":

Μπουγάτσα είναι τουρκική λέξη και προσδιορίζει αυτό το είδος πίτας με το πολύ λεπτό φύλλο και τον τρόπο κατασκευής της. Αυτό και τίποτ' άλλο. Καμμία αναφορά στο περιεχόμενο. Εκείνο προσδιορίζεται όταν παραγγέλνεις: "Μπουγάτσα με...". Πόσο δύσκολο είναι πια να το καταλάβει κανείς;
Φυσικά...το θέμα μου είναι ότι και ΛΑΘΟΣ να ήταν το να λέμε "μπουγάτσα με τυρί" και να έπρεπε να λέμε τυρόπιτα, ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ? Δηλαδή πρέπει να πιάνεται ο άλλος να βγάζει και ανέκδοτα, και να κοροιδεύει, επειδή δεν καταλαβαίνει μια ονομασία;

Όσο για τα υπόλοιπα...δε θα πω σε έναν κρητικό πώς να φάει ή να αποκαλέσει το ντάκο του, αλλά ας μη μου λέει ένας Αθηναίος πώς να αποκαλέσω τη μπουγάτσα μου, Σερραία είμαι! Και ναι, υπάρχει και μπουγάτσα με κιμά και με σπανάκι και με πράσο :clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μμμμ... φαίνεται ότι δεν έχεις κάνει ελεύθερο κάμπινγκ, Έρση... :) ούτε και ναυαγός! :haha:
Ναυαγός όχι δεν έχω κάνει!
Ελεύθερο καμπιγκ στο Κρυαρίτσι πλειστάκις!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεκτό αυτό. Αλλά γιατί η πιτα που παρασκευάζεται με αυτόν τον τρόπο δεν λέγεται τυρόπιτα οπως η κουρού, η σφολιάτα η χωριάτικη; Όλες αυτές με διαφορετικό είδους φύλλου είναι φτιαγμένες, και διαφορετικό τρόπο παρασκευής, αλλά το κοινό χαρακτιριστικό τους είναι οτι η γέμισή τους είναι τυρί.
Τότε γιατί λες μπουγάτσα κρέμα και δε λες κρεμόπιτα;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εν τω μεταξύ με όλα αυτά μου άνοιξε η όρεξη...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Όσο για τα υπόλοιπα...δε θα πω σε έναν κρητικό πώς να φάει ή να αποκαλέσει το ντάκο του, αλλά ας μη μου λέει ένας Αθηναίος πώς να αποκαλέσω τη μπουγάτσα μου, Σερραία είμαι! Και ναι, υπάρχει και μπουγάτσα με κιμά και με σπανάκι και με πράσο :clap:
Καλοφάγωτες λοιπόν τις κιμαδοπιτες, τις σπανακόπιτες και τις πρασόπιτες!
Τότε γιατί λες μπουγάτσα κρέμα και δε λες κρεμόπιτα;
Γιατί είναι το μόνο που ξεχωρίζει και δεν υπάγεται σε άλλη κατηγορία, δεν υπάρχει κατηγορία "κρεμόπιτα".
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom