The official off-topic

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Λέγεται ότι η πρώτη χρήση ξύλινης και όχι μεταλλικής σούβλας για το σουβλάκι (δηλαδή το καλαμάκι), ξεκίνησε τη δεκαετία του '50 από τη Λιβαδειά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν θέλω να παραγγείλω μια πίτα με κοτομπέικον στην Αθήνα θα πρέπει να τη ζητήσω σουβλάκι με κοτοπουλομπεικονοκαλαμάκι?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Αν θέλω να παραγγείλω μια πίτα με κοτομπέικον στην Αθήνα θα πρέπει να τη ζητήσω σουβλάκι με κοτοπουλομπεικονοκαλαμάκι?
Οχι βεβαια. ;)

Αχ, η Αθηνα εχει ομορφιες και τοσα να κανεις και να δεις αλλα οσο παει αλλαζει προς το χειροτερο :( Φανταζομαι αυτο ομως συμβαινει και σε αλλες πολεις απλα εδω στον υπερθετικο βαθμο.
ΘΕΜΑ - Αυτή είναι η νέα Αθήνα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τότε ας μου εξηγήσει κάποιος αν παραγγείλω αυτό τι θα μου έρθει στο τραπέζι.

Καλαμάκι σουβλακι κοτόπουλο

Καλαμάκι για να πιω, σουβλάκι με χοιρινά κομμάτια και λαχανικά ανάμεσα ή κοτόπουλο?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κάποιος/α με γλωσσόφαγε και τράκαρα. Ποιος άραγε;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έρση, πήρες ένα αστείο και το γύρισες σε σοβαρή συζήτηση. Νομίζω είναι πασιφανές πως όσοι το διάβασαν ως αστείο το αντιμετώπισαν, όμως στις απαντήσεις σου υπερβάλλεις και δημιουργείς και λάθος εντυπώσεις (βλέπε ΚΙΚΙ). Αυτό το λαϊκό νταιλίκι που περιγράφεις ισχύει παντού στην Ελλάδα, συμπεριλαμβανομένης της Αθήνας την οποία παινεύεις ασυνείδητα. Γιατί παίνεμα είναι, βάσει των υπολοίπων που λες, η δήθεν μετριοπάθεια των κατοίκων της Αθήνας και η ρεαλιστική προσέγγισή τους απέναντι στην πόλη τους. Βέβαια ο καθένας έχει τις εμπειρίες του. Οι δικές μου περιλαμβάνουν πολλούς Αθηναίους να κοιτούν με απέχθεια τις επαρχιακές πόλεις - περιλαμβανομένης της Θεσσαλονίκης - ως δευτεροκλασάτες. Και να αναφέρονται στην Αθήνα ως μια μητρόπολη όπου όλα είναι τέλεια, και όσα δεν είναι τέλεια, περιγράφονται ως αναγκαία κακά της μητροπολιτικής ζωής.
Σε κάθε περίπτωση, ποιος νοιάζεται τώρα για αυτά; Γιατί τα συζητάμε ακριβώς από χθες;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Τότε ας μου εξηγήσει κάποιος αν παραγγείλω αυτό τι θα μου έρθει στο τραπέζι.

Καλαμάκι σουβλακι κοτόπουλο

Καλαμάκι για να πιω, σουβλάκι με χοιρινά κομμάτια και λαχανικά ανάμεσα ή κοτόπουλο?
Αν ζητησεις αυτο κατα πασα πιθανοτητα θα ζητησει ο σερβιτορος διευκρινηση για να μη κανει λαθος. "Καλαμακι κοτοπουλο σκετο ή πιτα καλαμακι κοτοπουλο" κατι τετοιο θα ρωτησει μαλλον ;)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Βαλιτσούλα υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που λένε πως στην Αθήνα είναι όλα τέλεια??!!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Yeeeees αλλά εγώ μαζεύω και τους τρελούς μάλλον γύρω μου! Μου είπε μια Αθηναία τις προάλλες που ήμουν Θεσσαλονίκη ότι μισεί αυτή την πόλη, γιατί κανείς δε ξέρει να οδηγεί. Όλοι πάνε σαν τρελοί και δε σέβονται τον πεζό (όντως) σε αντίθεση με την Αθήνα που έχουν οδηγική παιδεία καθώς είναι πραγματική πόλη - και μάλιστα σταματάνε στις διαβάσεις χωρίς φανάρια για να περάσουν οι πεζοί.

Δεδομένου ότι η κοπέλα δε ζει στο Κολωνάκι, το θεωρώ τουλάχιστον ατυχές σχόλιο....
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τι πίνει και δεν μας δίνει? Σόρι κιόλας αλλά ή αυτό συμβαίνει ή όντως μαζεύεις όλους τους τρελούς! :rolleyes:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Yeeeees αλλά εγώ μαζεύω και τους τρελούς μάλλον γύρω μου! Μου είπε μια Αθηναία τις προάλλες που ήμουν Θεσσαλονίκη ότι μισεί αυτή την πόλη, γιατί κανείς δε ξέρει να οδηγεί. Όλοι πάνε σαν τρελοί και δε σέβονται τον πεζό (όντως) σε αντίθεση με την Αθήνα που έχουν οδηγική παιδεία καθώς είναι πραγματική πόλη - και μάλιστα σταματάνε στις διαβάσεις χωρίς φανάρια για να περάσουν οι πεζοί.

Δεδομένου ότι η κοπέλα δε ζει στο Κολωνάκι, το θεωρώ τουλάχιστον ατυχές σχόλιο....
Και στο Κολωνάκι να ζούσε, πάλι ατυχές θα ήταν το σχόλιο.

Η οδηγική παιδεία είναι τραγική. Όχι μόνο δε σκέφτεται κανείς να σταματήσει στις διαβάσεις χωρίς φανάρια, αλλά και σε αυτές με τα φανάρια, ο καημένος ο πεζός προσπαθεί να βρει χώρο να περάσει ανάμεσα στα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια που είναι σταματημένα επάνω τους.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom