The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Samion

Member
Μηνύματα
10.377
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
11 Νοεμβρίου 2015, ώρα 22.00

Το Mega προβάλλει σε πρώτη μετάδοση το Django, την σχετικά πρόσφατη ταινιάρα του Ταραντίνο.

Πάει δώδεκα και κάτι ψιλά. Η σκηνή δείχνει τον μεγαλοτσιφλικά Λεονάρντο ΝτιΚάπριο στην έπαυλή του να αναλύει (γλαφυρά) ότι τα κρανία των "νέγρων" είναι διαφορετικά από των λευκών. Πίσω του ένα άγαλμα (ελληνικό; ρωμαϊκό; κάτι τέτοιο τέλος πάντων) όπου δύο γυμνοί άντρες παλεύουν.

Στο Μega δεν άρεσε το άγαλμα όμως. Το Mega έχει ένα επίπεδο φίλε μου, δεν μπορεί να δείχνει μαρμάρινους κώλους. Δείχνει μόνο αληθινούς. Στο δελτίο των 8 συνήθως. Οπότε, ναι, εξαφάνισαν τον κώλο του αγάλματος. Σόρρυ Κουέντιν.

Η σκηνή όπως είναι κανονικά:



Και η ίδια σκηνή όπως την έδειξε το Mega:



Θα μπορούσε να γραφτεί ένα βαθύ άρθρο για την υποκρισία της τηλεόρασης, την μεσαιωνικού τύπου και ανυπέρβλητης ηλιθιότητας λογοκρισία και τη χυδαία παρέμβαση στο καλλιτεχνικό έργο. Αλλά τελικά, αυτοί οι μικροί θεούληδες του μοντάζ, αυτά τα φωτισμένα μυαλά που θα έκαναν μεγάλη καριέρα στο Ιράν και στη Σαουδική Αραβία κατάφεραν να κάνουν κάθε σχολιασμό περιττό.

http://messygreeksalad.blogspot.gr/2015/11/ga.html?spref=fb
Δηλ σε μια εποχη που κοιτανε να εξασφαλισουν το τελευταιο ευρω πληρωσαν για να κανουν λογοκρισια σε αγαλμα? Σιγα...πολυ φορα πηρε η φαντασια κ το μενος του αρθρογραφου.
Μηπως πολυ απλα πηραν την φθηνοτερη κοπια που βρηκαν? Πχ η κινεζικη εκδοχη ειχε τετοια λογοκρισια...στο ελληνικής καταγωγης αγαλμα που η μονη σωζομενη ρωμαικη εκδοχη εκτιθεται στο Uffizi.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μηπως πολυ απλα πηραν την φθηνοτερη κοπια που βρηκαν? Πχ η κινεζικη εκδοχη ειχε τετοια λογοκρισια...
Πολύ πιθανό να συνέβη κάτι τέτοιο, όμως και πάλι το κανάλι έχει την ευθύνη των επιλογών του.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.377
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πολύ πιθανό να συνέβη κάτι τέτοιο, όμως και πάλι το κανάλι έχει την ευθύνη των επιλογών του.
Ειναι σιγουρο οτι κατι τετοιο εγινε. Οπως και σιγουρο οτι κανεις δεν το ελεγξε. Οπως και ο αρθρογραφος
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.212
Και αναρωτιόμουν μόνο εγώ παρατήρησα την <<θολούρα>> στο συγκεκριμένο σημείο του αγάλματος;:rolleyes:
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μια ενδιαφέρουσα πρόταση για ημερήσια εκδρομούλα με τα παιδάκια μας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων του Παιδιού.
 

Attachments

paefstra

Member
Μηνύματα
13.104
Likes
41.355
Και πολλοί άλλοι που δεν σκοπεύουν να κάνουν τη χάρη και να "χαρίσουν" τα σπίτια τους σε όποιους έρθουν απ'έξω με λεφτά να τα αγοράσουν...δεν συνεχίζω για να μην γίνει κι άλλο off topic....Τέσπα είναι νωρίς για να πούμε για όλο το 2016...στην πορεία θα δείξει...
Έρχομαι από δω για να μη φορτώνω το θέμα με off topic απαντήσεις. Εν αναμονή του νόμου για τα κόκκινα δάνεια φοβάμαι ότι θα δούμε να χάνουν τα σπίτια τους χιλιάδες ιδιοκτήτες, παρά τις καλές τους προθέσεις.
Τέλος πάντων, χωρίς διάθεση κριτικής, οι μη ιδιοκτήτες ακινήτων στην Ελλάδα είναι πιο χαλαροί από τους ιδιοκτήτες σήμερα: ρίχνουν το ενοίκιο στα τάρταρα και δεν φορτώνονται και τον ΕΝΦΙΑ. Τα ρέστα μπορούν να τα επενδύσουν σε κινητή περιουσία σε μια χρεωκοπημένη χώρα ή σε ακίνητη σε μη χρεωκοπημένη χώρα....
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Έρχομαι από δω για να μη φορτώνω το θέμα με off topic απαντήσεις. Εν αναμονή του νόμου για τα κόκκινα δάνεια φοβάμαι ότι θα δούμε να χάνουν τα σπίτια τους χιλιάδες ιδιοκτήτες, παρά τις καλές τους προθέσεις.
Τέλος πάντων, χωρίς διάθεση κριτικής, οι μη ιδιοκτήτες ακινήτων στην Ελλάδα είναι πιο χαλαροί από τους ιδιοκτήτες σήμερα: ρίχνουν το ενοίκιο στα τάρταρα και δεν φορτώνονται και τον ΕΝΦΙΑ. Τα ρέστα μπορούν να τα επενδύσουν σε κινητή περιουσία σε μια χρεωκοπημένη χώρα ή σε ακίνητη σε μη χρεωκοπημένη χώρα....
Μπορεί κάποιος να έχει ήδη σπίτι και για συναισθηματικούς ή άλλους λόγους να μην θέλει να το χάσει (λογικό). Κάποιος που δεν έχει, πχ εγώ αν δεν είχα, δεν θα αγόραζα στην παρούσα φάση. Αλλά αν το έχεις ήδη, τι θα κανεις; Θα κάτσεις να το χάσεις;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.104
Likes
41.355
Με την επιφύλαξη ότι ρωτάς έναν απαισιόδοξο άνθρωπο, τα δεδομένα είναι τα εξής: Τα σπίτια των 150.000 ευρώ πριν μια πενταετία, μεταπωλούνται σήμερα στις 80.000 ευρώ. Σε λίγο καιρό θα μεταπωλούνται στις 40.000 ευρώ ή και λιγότερο.
Ρωτάς τα παιδιά σου αν χρειάζονται σπίτι πραγματικά ή προτιμούν ξερω γω ράβδους χρυσού, bitcoins ή γερές σπουδές και 2 πολύ γερες βαλίτσες και επενδύεις στο αποχαιρετιστήριο πάρτι για τη μετανάστευσή τους. Κοινώς αν είχα σπίτι θα το "σκότωνα" χθες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.212
Μπορεί κάποιος να έχει ήδη σπίτι και για συναισθηματικούς ή άλλους λόγους να μην θέλει να το χάσει (λογικό). Κάποιος που δεν έχει, πχ εγώ αν δεν είχα, δεν θα αγόραζα στην παρούσα φάση. Αλλά αν το έχεις ήδη, τι θα κανεις; Θα κάτσεις να το χάσεις;

Έτσι είναι αλλά εκτός αυτού, για τα σπίτια συχνά ίδρωσαν κυριολεκτικά για δεκαετίες οι γονείς για να τα βρουν τα παιδιά τους, όσοι μπορούν να μην τα χαρίσουν σε "κοράκια" θα το κάνουν.

Τέλος πάντων, χωρίς διάθεση κριτικής, οι μη ιδιοκτήτες ακινήτων στην Ελλάδα είναι πιο χαλαροί από τους ιδιοκτήτες σήμερα: ρίχνουν το ενοίκιο στα τάρταρα και δεν φορτώνονται και τον ΕΝΦΙΑ. Τα ρέστα μπορούν να τα επενδύσουν σε κινητή περιουσία σε μια χρεωκοπημένη χώρα ή σε ακίνητη σε μη χρεωκοπημένη χώρα....
Για τα ακίνητα σε άλλες χώρες που αναφέρεσαι, θα δούμε πρώτον αν θα προχωρήσει η φορολόγηση και αυτών, δεύτερον σε κάποιες χώρες είναι απλά απλησίαστες οι τιμές, τρίτον μένει να δούμε σε ποιες ακόμα χώρες θα έρθει κατάρρευση οικονομική και πιθανόν να χάσουν πολύ περισσότερα όσοι επενδύσουν, τέταρτον πολλοί που έχουν χρήματα έρχονται και επενδύουν στην Ελλάδα,συχνά όχι απερίσκεπτα...
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Με την επιφύλαξη ότι ρωτάς έναν απαισιόδοξο άνθρωπο, τα δεδομένα είναι τα εξής: Τα σπίτια των 150.000 ευρώ πριν μια πενταετία, μεταπωλούνται σήμερα στις 80.000 ευρώ. Σε λίγο καιρό θα μεταπωλούνται στις 40.000 ευρώ ή και λιγότερο.
Ρωτάς τα παιδιά σου αν χρειάζονται σπίτι πραγματικά ή προτιμούν ξερω γω ράβδους χρυσού, bitcoins ή γερές σπουδές και 2 πολύ γερες βαλίτσες και επενδύεις στο αποχαιρετιστήριο πάρτι για τη μετανάστευσή τους. Κοινώς αν είχα σπίτι θα το "σκότωνα" χθες.
Το δικό μου σπίτι το έχτισε ο παππούς μου με πολύ κόπο και πολλές στερήσεις. Το να το "σκοτώσω" δεν είναι επιλογή για μένα. Επίσης ο ενφια που πληρώνω δεν θα έφτανε ούτε για δύο ενοίκια. Προφανώς θα προτιμούσα να μην πλήρωνα καθόλου ενφια (άλλωστε σαν προσωρινό μέτρο επιβλήθηκε αρχικά). Αλλά τι να κάνουμε τώρα. Δεν μου αρέσει η απαισιοδοξία. Υπάρχουν και χειρότερα από το δικό μου ενφια ας πούμε.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τέλος πάντων, χωρίς διάθεση κριτικής, οι μη ιδιοκτήτες ακινήτων στην Ελλάδα είναι πιο χαλαροί από τους ιδιοκτήτες σήμερα: ρίχνουν το ενοίκιο στα τάρταρα και δεν φορτώνονται και τον ΕΝΦΙΑ.
Συμφωνώ στη χαλαρότητα που νιώθουν οι μη ιδιοκτήτες, όμως τα ενοίκια δεν έχουν πέσει στα τάρταρα, τουλάχιστον όχι σε όλες τις περιοχές της Αττικής. Ενδεικτικά εγώ πληρώνω 500 ευρώ για διαμέρισμα 105 τμ σε πολυκατοικία του '81 και δεν μπορώ να βρω φτηνότερο, βασικά δεν βρίσκω καθόλου καθώς δεν νοικιάζονται σπίτια στην περιοχή. Γενικά σε Αγία Παρασκευή, Χολαργό και πέριξ οι τιμές έχουν μειωθεί βέβαια σε σχέση με το 2005-2006 (που τότε ήταν στα ύψη, κάτω από 600-700 ευρώ αξιοπρεπές σπίτι δεν έβρισκες ούτε κατά διάνοια), αλλά όχι υπερβολικά και ούτε αντίστοιχα με την μείωση που έχουν υποστεί οι μισθοί και γενικά τα εισοδήματα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.104
Likes
41.355
Στο κέντρο υπάρχει πάνω από 30% μείωση. Ολοι οι συνάδελφοί μου (κι εγώ) μετακομίσαμε από περσι σε πολύ φτηνότερα σπίτια. Φίλη μου πληρώνει ενοίκιο όσο η μισή δόση του δανείου που πήρε ο ιδιοκτήτης για να "επενδύσει" σε ακίνητο, οποίος φορτώνεται και ΕΝΦΙΑ. Δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση του, ειδικά αν έπρεπε να το ρευστοποιήσει ξαφνικά.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.256
Μηνύματα
885.306
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom