The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φεστιβάλ κινηματογράφου αύριο στην Αβάνα. Έχουμε περιγραφή ταινιών, αλλά πρόγραμμα δεν έχουμε. Δεν ξέρουμε σε ποιο σινεμά τι ώρα δείχνουν ποια ταινία. Παίρνω τηλέφωνο στον αριθμό πληροφοριών του φεστιβάλ, ρωτάω πότε θα βγει το τιμημένο πρόγραμμα.

- "Α, μάλλον αύριο σύντροφε"
- Τι μάλλον ρε παιδιά; Αύριο ξεκινάει το φεστιβάλ!
- Ε και τι θες, να το βγάλουμε ΜΕΤΑ το φεστιβάλ;

Και μου' το κλεισε. Εγώ ξέρω ότι από τότε που πέθανε ο καημένος ο Γκεβάρα https://es.wikipedia.org/wiki/Alfredo_Guevara έχουν αναλάβει την "οργάνωση" κάτι τυχάρπαστοι που ούτε γέλιο δεν προκαλούν. Πέρυσι είχαμε διακοπή ρεύματος σε τρεισ ταινίες (όπου δεν υπήρχε ένας σύντροφος με φακό να βγάλει τον κόσμο έξω και γίνανε κουλουβάχατα οι άνθρωποι, έπεφτε ο ένας πάνω στον άλλον), δυο ταινίες όπου τις έδειξαν με υπότιτλους ... άλλων ταινίων, μια τουλάχιστον που έγινε λάθος στη μπομπίνα και "έφαγαν" 25' του έργου με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις πότε πέθανε ο Χ πρωταγωνιστής και το αποκορύφωμα όπου στην παρουσίαση μιας ταινίας σηκώθηκε ο σκηνοθέτης, έκανε την παρουσίαση...και μετά μας έδειξαν άλλη. Το Γκούφη να βάζαμε τόσες πατάτες δε θα γίνονταν και γινόμαστε ρεζίλι και στους ξένους.

Τουλάχιστον από την περιγραφή των ταινιών φαίνεται να ήρθαν και πάλι ταινιάρες. Ειδικά τη Χιλή τη βλέπω πολύ δυνατή φέτος, όπως και τη διοργανώτρια, στα κάτω της η Βενεζουέλα (λογικό με αυτά που τραβάει η χώρα), ενιχυμένη εκ πρώτης όψεος η Κολομβία και περιμένω χαζομάρες από τη Βραζιλία (σύνηθες) και άκρα από την Αργεντινή (3-4 ταινίες δυναμίτες και μερικές για τα μπάζα) όπως πάντα. Για να δούμε τι θα δούμε... Κυριολεκτικά, αφού απ' ό,τι φαίνεται...θα μπαίνεις στην αίθουσα και μετά θα μαθαίνεις τι θα δεις!

edit: έβγαλαν το πρόγραμμα! της πρώτης ημέρας... με τη σημείωση ότι "υπόκειται σε αλλαγές λόγω καθυστερημένης υποβολής των ταινιών"... Δηλαδή αυτοί οι κακοί οι ξένοι σκηνοθέτες φταίνε που μέχρι χτες είχα δυο Γερμανούς που δεν τους είχαν πει ούτε πού θα γίνει η τελετή έναρξης...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το Σεπτέμβρη που τον είδα στη Σύμη, με πιο casual ντύσιμο, μου φάνηκε το ίδιο....αντιπαθητικός.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Σάββατο βράδυ είμαι σε ταξί στην Πανεπιστημίου. Λίγο πριν την πλατεία Συντάγματος βλέπω το ζεύγος Γεωργιάδη να περπατάει χέρι χέρι. Ξαφνικά αυτή κάνει πιρουέτα και αυτός την τραβά με φόρα στα στιβαρά του μπράτσα και την φιλά στο στόμα ενώ αυτή λυγίζει με χάρη το γόνατό της.
Δεν είχε και σακουλάκι για εμετό το καταραμένο το ταξί...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.935
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ο Silversurfer πήρε φόρα και ξεκαθαρίζει τα πράγματα. :p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φεστιβάλ Κινηματογράφου με Διοργανωτές το Γκούφη και το Ραν Ταν Πλαν Μέρος Βου

Βγάλανε το πρόγραμμα. Όχι μόνο της αυριανής αλλά και της μεθαυριανής ημέρας. Σε μια χώρα όπου το δελτίο καιρού λέει μόνο τον αυριανό καιρό (ΠΟΤΕ για τις επόμενες ημέρες) το λες και πρόοδο. Μάλιστα υπάρχει και λινκ στο σάιτ όπου κάνεις κλικ πάνω σε κάθε ταινια για να διαβάσεις τη σύνοψη. Πριτς! Τα λινκ σε οδηγούν στο απόλυτο κενό.

Στην αρχή λοιπόν είχαμε τις συνόψεις, λιγουρευόμασταν και λιμπιζόμασταν τις ταινίες αλλά δεν ξέραμε πού και πότε τις δείχνουν. Τώρα ξέρουμε ποια ταινία παίζεται πόυ, αλλά δεν ξέρουμε τι σόι ταινία είναι αυτή. Θα μου πεις δε φτάνει που σε λένε τον τίτλο, τον κινηματογράφο και την ώρα, θες να ξέρεις και λεπτομέρειες, αχάριστε; Να πας, να στηθείς στην ουρά (εμφιαλωμένα μπουκάλια νερό πάλι εξαφανίστηκαν, όβερ, είμαστε χώρα με 3,5 εκ τουρίστες πλέον χωρίς πόσιμο νερό βρύσης και εμφιαλωμένο δεν υπάρχει, παρότι παρασκευάζεται στη χώρα), να κορακιάσεις, να μπεις, να δεις μια ταινία στην τύχη κι άμα σου αρέσει. Που θες και σπόιλερ. Φυσικά υπάρχει και η τυπωμένη βερσιόν αλλά όπως κάθε χρόνο εξαφανίστηκε μια εβδομάδα πριν το φεστιβάλ, όσοι προνοήσαμε έχει καλώς, οι άλλοι να δουν ό,τι τους λάχει.

Επίσης μου φαίνεται καταπληκτική η ιδέα ότι ταινία με θέμα τον Πάπα παίζεται στην ίδια αίθουσα αμέσως μετά από σεξουαλικώς ε... προχώ ντοκιμαντερ (για την πρώτη τραν-βουλευτή στην ιστορία του νησιού). Έτσι, να συναντιούνται στους σινεμάδες τρανσέξουαλ και νούντσιοι να γνωρίζονται, κάτι καλό θα προκύψει κι από κει, του νόου ας μπέτερ.

Κι απ' ό,τι μαθαίνω έκαναν και overbooking σε κάτι δύσμοιρους αλλοδαπούς που ήρθαν να κάνουν ένα ντοκιμαντέρ για το φεστιβάλ και τους έστειλαν...στο Κάγιο Σάντα Μαρία. Δυο τσιγάρα δρόμος είναι, ούτε 500 χιλιόμετρα μακριά, θα πηγαινοέρχονται λέει με ταξί κάθε μέρα. Αν γυρίσουν κανά ντοκιμαντέρ για το πόσο μπαχαλάουα είναι η "οργάνωση" φέτος μετά θα λέμε ότι είναι εγκάθετοι, τους έστειλαν οι ιμπεριαλιστές κλπ κλπ.

Ρεπορτάζ από τις ταινίες σε καμιά εβδομαδα. Προς το παρόν ασχολούμεθα με τις σταυρωτές του Ουέιντ, τις γάμπες του Λεμπρόνα και τα κινούμενα σαρκικά όρη των τσιρλίντερ των Χιτ (ζαλίστηκα). Α πήρα και φωτογραφική μηχανή... οι τιμές εδώ είναι ίδιες με του Κωτσόβολα πάντως.

Η ζωή είναι ωραία και χωρίς σπόιλερ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
edit: το διορθώσανε το θέμα στην ιστοσελίδα, άμεσα κιόλας. Βελτιωνόμεθα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πες μου ότι έδωσες μια 500άρα χωρίς να πάρεις 4000 μίλια, να φαρμακωθώ...
Κάτι λιγότερο από 400άρα Χ 4 μίλια έκαστο ευρώπουλο. Κι ανάθεμα αν μάθω πώς λειτουργεί το μαραφέτι. Προς το παρόν αντί για drive του ΛεΜπρον με βλέπω να βγάζω τα μασημένα φυστίκια στο δάπεδο μπροστά μου.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
@paefstra οτι θυμαμαι χαιρομαι κ λυπαμαι που ξεχασα να σου πω ευχαριστω για τα 19 ευρω...bp θερμανση remember?;) αν καποτε γνωριστουμε σου κερναω φυσικο χυμο ροδι
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
@Yorgos προλαβαινεις να μου πεις ποια καμερα πηρες τελικα?δινω ως 400 ευρω, ειμαι μεταξυ sony 5000l και samsung nx3000.
για mirrorless μιλαω εχω καμια 5000αρια compact και μια dslr γκουμουτσα αλλα μονο mirrorless ισως μπορεσω να χρησιμοποιησω!σαν το φιλμ δεν εχει ομως!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom