Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
. Αν μιλάμε για ολόκληρες χώρες όμως, είναι αλλιώς.
Σωστα, ηρθες στα λογια μου. Βρες μου λοιπον στην Ισπανια μια Βενετια, Φλωρεντια, Ναπολη, Κομο, Σπολετο κι αλλα χιλια χωρια της ιταλικης επαρχιας διαμαντια. Η να συγκρινουμε Παλερμο με Λας Παλμας, Καπρι με Ιμπιζα; Δεν αντεχει η συγκριση. Ειπαμε για νυχτερινη διασκεδαση, κλαμπινγκ κι εγω ψηφιζω ισπανια. Για παραλιες αστο..και Το Ριμινι φαινεται παραδεισος μπροστα τους.
IMG_1224.jpeg
IMG_1225.jpeg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σωστα, ηρθες στα λογια μου. Βρες μου λοιπον στην Ισπανια μια Βενετια, Φλωρεντια, Ναπολη, Κομο, Σπολετο κι αλλα χιλια χωρια της ιταλικης επαρχιας διαμαντια.
Πες μου ότι δεν έχεις γυρίσει την Ισπανία χωρίς να μου πεις ότι δεν έχεις γυρίσει την Ισπανία είναι το ποστ. Αλλά νταξ εδώ βαφτίσαμε τα μακαρόνια με κιμά φαγητό κι όχι φαστ φουντ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.451
Likes
5.360
Πες μου ότι δεν έχεις γυρίσει την Ισπανία χωρίς να μου πεις ότι δεν έχεις γυρίσει την Ισπανία είναι το ποστ. Αλλά νταξ εδώ βαφτίσαμε τα μακαρόνια με κιμά φαγητό κι όχι φαστ φουντ.
Τα τρως όμως τα μακαρόνια και σου αρέσουν. Και τα τρως και ψεύδεσαι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα τρως όμως τα μακαρόνια και σου αρέσουν. Και τα τρως και ψεύδεσαι.
Και τα πατατάκια τα τρώω και μου αρέσουν, απλά δεν τα θεωρώ "κουζίνα". Δε θα πλήρωνα ποτέ για να μου μαγειρέψουν ζυμαρικά, όπως δε θα πλήρωνα να μου φέρουν δρακουλίνια στο πιάτο.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πες μου ότι δεν έχεις γυρίσει την Ισπανία χωρίς να μου πεις ότι δεν έχεις γυρίσει την Ισπανία είναι το ποστ. Αλλά νταξ εδώ βαφτίσαμε τα μακαρόνια με κιμά φαγητό κι όχι φαστ φουντ.
Εν τω μεταξυ χωρες ισπανοφωνες κ μη με ανυπαρκτη κουζινα (κουβα, βραζιλια, χιλη, κ. Αμερικη, ισπανια) ιταλικα τρωνε οταν θελουν να φανε καλα δηλ οχι ρυζι-φασολια. Απολαυσε κι εσυ τη μιλανεζα σου οπως εκατομμυρια ισπανοφωνοι οταν ξεκολλησεις απο το μυθο παστα-πιτσα-μαντολινο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εν τω μεταξυ χωρες ισπανοφωνες κ μη με ανυπαρκτη κουζινα (κουβα, βραζιλια, χιλη, κ. Αμερικη, ισπανια) ιταλικα τρωνε οταν θελουν να φανε καλα
Αυτά τα πιστεύεις όταν τα γράφεις ή μαζεύεστε πολλοί σκουπιδοφάγοι και τα λέτε μεταξύ σας τρώγοντας πανετόνε μπας και τα πιστέψετε;

Ανύπαρκτη κουζίνα η βραζιλιάνικη, σε ευχαριστούμε για την επίδειξη γαστρονομικής κουλτούρας, ανυπέρβλητος.
Το ότι θέλουν να φάνε "καλά" και πάνε σε ιταλικό μπαίνει στο πάνθεον ατάκας στο φόρουμ.
Στην Ισπανία όταν κάποιος λέει "πάμε σε ιταλικό" ο όρος που χρησιμοποιείται είναι basura ( = σκουπίδια) κι είναι περίπου όπως λέμε στα ελληνικά "πάω να χτυπήσω ένα βρώμικο". Που μια χαρά είναι και τα βρώμικα για συγκεκριμένες περιστάσεις αλλά δεν έχουν την ψευδαίσθηση οι καντινιέρηδες πως αποτελούν κουζίνα. Τα ιταλικά πάλι νομίζουν ότι είναι και haute cousine. Καλά κάνουν εδώ που τα λέμε, αφού βρίσκουν θύματα και τα πληρώνουν. Συνεχίζουμε με επιχειρήματα όπως ότι το Κόμο είναι καλύτερο από το Τολέδο, η Νάπολη από τη Σεβίλλη και το Μιλάνο από τη Βαρκελώνη, αλά για κάποιο λόγο σε όποιους έχουν πάει και στις δύο χώρες η Ιταλία εξακολουθεί να πατώνει. Μα στραβοί είναι; Άκου πράγματα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Αυτά τα πιστεύεις όταν τα γράφεις
2.Ανύπαρκτη κουζίνα η βραζιλιάνικη,
3.Στην Ισπανία όταν κάποιος λέει "πάμε σε ιταλικό"
4.Τα ιταλικά πάλι νομίζουν ότι είναι και haute cousine.
5. όπως ότι το Κόμο είναι καλύτερο από το Τολέδο, η Νάπολη από τη Σεβίλλη και το Μιλάνο από τη Βαρκελώνη,
1. Μου τα πανε. Μιλανεζα μου συστησαν στην κουβα κ στη μαδριτη για να φαω καλα.
2. Οχι καλε, εχει φασολια κ μπριζολες
3. Εννοει στις πολεις οτι πανε για φαι οχι για μπουρδες. Στο Μπιλμπαο ετσι μου παν.
4. Οχι βεβαια. Haute κ μοριακες μπουρδες εχει η ισπανια μονο. Η Ιταλια εχει μονο καλο φαι.
5. Κατι ξεχασες. Βενετια ειπα. Ιδια με σεβιλλη ε; Φλωρεντια ειπα, ιδια με τολεδο; Ναπολη, ιδια με βαρκελωνη; Τι καπρι τι ιμπιζα, μια απο τα ιδια. Για μπυρες κ κλαμπ καλα ειναι. Τπτ παραπανω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Μου τα πανε. Μιλανεζα μου συστησαν στην κουβα κ στη μαδριτη για να φαω καλα.
Σταμάτα να ζητάς συμβουλές από Ιταλούς για φαγητό όταν ταξιδεύεις κι ίσως μια μέρα φας καλά.
2. Οχι καλε, εχει φασολια κ μπριζολες
Πες μου ότι είσαι ανίδεος χωρίς να μου πεις ότι είσαι ανίδεος.
3. Εννοει στις πολεις οτι πανε για φαι οχι για μπουρδες. Στο Μπιλμπαο ετσι μου παν.
Πάλι με Ιταλούς μιλούσες; Κόφτο.
4. Οχι βεβαια. Haute κ μοριακες μπουρδες εχει η ισπανια μονο. Η Ιταλια εχει μονο καλο φαι.
:haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: Μοσχαράκι Ρώμης, κριθαράκι με άλλο όνομα κι αραντσίνι του τρίλεπτου, κουράστηκαν τα παλικάρια. Α ξέασα και το ψωμί με τυρί στο φούρνο (πίτσα). Μερακλήδες!!

5. Κατι ξεχασες. Βενετια ειπα. Ιδια με σεβιλλη ε;
Δεν ξέρω, έσπρωχνα Γιαπωνέζους και δεν μπόρεσα να δω κάτι παραπάνω από τρίποδα. Η μια είναι να τη ζεις η άλλη για κανά διήμερο και μόνο αν ξέρεις πολεμικές τέχνες και σου αρέσουν τα τουριστοχώρια με σουβενιράτζες.
Φλωρεντια ειπα, ιδια με τολεδο;
Ε όχι και ίδια, θα ήθελε. Μη μπλέκουμε τώρα με τις βούρτσες.
Προφανώς όχι ίδια, σα να συγκρινουμε ιταλική και ισπανική κουζίνα, η δημιουργία με το πλαστικό δεν μπορούν να είναι τα ίδια.

Τι καπρι τι ιμπιζα, μια απο τα ιδια. Για μπυρες κ κλαμπ καλα ειναι. Τπτ παραπανω.
Τίποτε απολύτως :haha::haha::haha::haha:, μάθετε μπαλίτσα στον άρχοντα, μιλάει ο είμαι μακαρονάς τι να κάνουμε. Δε μας απάντησες βέβαια γιατί ανάμεσα σε όσους έχουν πάει και στις δύο χώρες χάνει η Ιταλία, σκέψου-σκέψου δε θα το βρεις.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.541
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εν τω μεταξυ χωρες ισπανοφωνες κ μη με ανυπαρκτη κουζινα (κουβα, βραζιλια, χιλη, κ. Αμερικη, ισπανια) ιταλικα τρωνε οταν θελουν να φανε καλα δηλ οχι ρυζι-φασολια. Απολαυσε κι εσυ τη μιλανεζα σου οπως εκατομμυρια ισπανοφωνοι οταν ξεκολλησεις απο το μυθο παστα-πιτσα-μαντολινο.
Γράψε ένα σχόλιο και για το ανέκδοτο με το όνομα "Ισπανικός καφές". Για λάο που πίνει τόσο καφέ είναι εντυπωσιακό πόσο χάλια είναι. Είναι η Ισπανική σταθερά εν τω μεταξύ, από τη μία άκρη ως την άλλη ο καφές δεν πίνεται.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.821
Μου τα πανε. Μιλανεζα μου συστησαν στην κουβα κ στη μαδριτη για να φαω καλα.
Σε είδαν ότι έχεις εγκεφαλικό κόλημα με την Ιταλία και ήθελαν να σε ξεφορτωθούν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γράψε ένα σχόλιο και για το ανέκδοτο με το όνομα "Ισπανικός καφές". Για λάο που πίνει τόσο καφέ
Δεν πίνουν ιδιαίτερα πολύ καφέ οι Ισπανοί:
Infographic: Europe's Top Ten Coffee-Drinking Nations

Ως γνωστόν ο καφές σκοτώνει τους γευστικούς κάλυκες
Here is why your morning coffee can be messing with your taste buds
το οποίο μπορεί να εξηγεί και το χάλι της ιταλικής κουζίνας και το γούστο των φίλων της.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.451
Likes
5.360
Δεν πίνουν ιδιαίτερα πολύ καφέ οι Ισπανοί:
Infographic: Europe's Top Ten Coffee-Drinking Nations

Ως γνωστόν ο καφές σκοτώνει τους γευστικούς κάλυκες
Here is why your morning coffee can be messing with your taste buds
το οποίο μπορεί να εξηγεί και το χάλι της ιταλικής κουζίνας και το γούστο των φίλων της.
Ε δεν τρώγεσαι.... 🤣🤣🤣
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.390
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom