Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.541
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν πίνουν ιδιαίτερα πολύ καφέ οι Ισπανοί:
Infographic: Europe's Top Ten Coffee-Drinking Nations
Κι από που προκύπτει ότι δεν πίνουν πολύ καφέ οι Ισπανοί από αυτό το λινκ; Επειδή δεν είναι στις τοπ 10 χώρες το 2015;

Στις τοπ χώρες σε κατανάλωση καφέ είναι: Coffee Consumption Statistics By Country, Per Capita, & More - How The World Drinks Coffee (2024 Report) | BigCupOfCoffee.com.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι από που προκύπτει ότι δεν πίνουν πολύ καφέ οι Ισπανοί από αυτό το λινκ; Επειδή δεν είναι στις τοπ 10 χώρες το 2015;

Στις τοπ χώρες σε κατανάλωση καφέ είναι: Coffee Consumption Statistics By Country, Per Capita, & More - How The World Drinks Coffee (2024 Report) | BigCupOfCoffee.com.
21οι στους 24 στην ανά κάτοικο κατανάλωση
Coffee Consumption by Country 2024

ή 24οι στους 49
Which Countries Consume the Most Coffee? - Perk Coffee

Σιγά την κατανάλωση.

Γενικά δεν ασχολούνται και πολύ με τον καφέ οι Ισπανοί, άντε ένα στα γρήγορα μετά το φαγητό. Αν αφαιρέσουμε από την κατανάλωση τους Ιταλούς τουρίστες που τρέχουν αριστερά και δεξιά στην Ισπανία να πίνουν καφέδες για να γκρινιάξουν, θα ήταν και χαμηλότερα. Αντίθετα στη μπύρα είναι από τους τοπ καταναλωτές, πίνουν τριπλάσια από τους Ιταλούς
List of countries by beer consumption per capita - Wikipedia
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.541
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
21οι στους 24 στην ανά κάτοικο κατανάλωση
Coffee Consumption by Country 2024

ή 24οι στους 49
Which Countries Consume the Most Coffee? - Perk Coffee

Σιγά την κατανάλωση.

Γενικά δεν ασχολούνται και πολύ με τον καφέ οι Ισπανοί, άντε ένα στα γρήγορα μετά το φαγητό. Αν αφαιρέσουμε από την κατανάλωση τους Ιταλούς τουρίστες που τρέχουν αριστερά και δεξιά στην Ισπανία να πίνουν καφέδες για να γκρινιάξουν, θα ήταν και χαμηλότερα. Αντίθετα στη μπύρα είναι από τους τοπ καταναλωτές, πίνουν τριπλάσια από τους Ιταλούς
List of countries by beer consumption per capita - Wikipedia
Στην Ισπανία υπάρχει η merienda. Το διάλειμμα κατά τις 10 η ώρα που οι Ισπανοί αποδημουν μαζικά στις τοπικές καφετέριες. Είναι η ώρα που αν πας σε καφέ δεν θα μπορείς να μπεις. Το βασικό πράγμα που πίνουν είναι καφές κι επειδή είναι πολύ γκουρμιεδιαρηδες το συνδυάζουν με σάντουιτς με αλλαντικά, χαμον 10 η ώρα το πρωί. Τελικά όντως ο καφές πρέπει να καταστρέφει τους γευστικους κάλυκες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Ισπανία υπάρχει η merienda. Το διάλειμμα κατά τις 10 η ώρα που οι Ισπανοί αποδημουν μαζικά στις τοπικές καφετέριες. Είναι η ώρα που αν πας σε καφέ δεν θα μπορείς να μπεις. Το βασικό πράγμα που πίνουν είναι καφές κι επειδή είναι πολύ γκουρμιεδιαρηδες το συνδυάζουν με σάντουιτς με αλλαντικά, χαμον 10 η ώρα το πρωί. Τελικά όντως ο καφές πρέπει να καταστρέφει τους γευστικους κάλυκες.
A, OK.

Βέβαια η merienda είναι κολατσιό κι όχι καφεκατάποση κι οι Ιταλοί εξακολουθούν να πίνουν περισσότερο καφέ από τους Ισπανούς. Οι δε Ισπανοί ασχολούνται τόσο με τον καφέ που το 66% της κατανάλωσης τους είναι no name brands και κυρίως robusto, όχι arabica. Γενικά αν έχεις φάει χάλια λογικό είναι τουλάχιστον να τα σπρώξεις στον καφέ να μη σου μείνει η γεύση της μαρακονίλας, τους κατανοώ τους Ιταλούς.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γράψε ένα σχόλιο και για το ανέκδοτο με το όνομα "Ισπανικός καφές". Για λάο που πίνει τόσο καφέ είναι εντυπωσιακό πόσο χάλια είναι. Είναι η Ισπανική σταθερά εν τω μεταξύ, από τη μία άκρη ως την άλλη ο καφές δεν πίνεται.
Για τι καφε και φαγητο να συζηταμε? Ετσι για να γελαμε? Αφου οι ανθρωποι δεν εχουν φαγητο. Ολοι οι ισπανοφωνοι, απλα δεν το εχουν με το φαγητο και τον καφε. Ασε τα χαλια τυπου κουβας, κ. Αμερικης, βραζιλιας και η ισπανια δεν το χει καθολου, ενα κακεκτυπο της ιταλικης κουζινας ειναι οπως αλλωστε κ η γλωσσα τους, ιταλικα με ενα -os στο τελος. Το ειπε αριστα ο Yorgos και συμφωνω απολυτα: οι ανθρωποι μπυρα πινουν κ μονο γι αυτο και αξιζει, διασκεδαση κ μπυρα. Αυτο δεν κανει η ευρωπαικη νεολαια στη βαρκελωνη;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.450
Likes
5.355
οι ανθρωποι μπυρα πινουν κ μονο γι αυτο και αξιζει, διασκεδαση κ μπυρα. Αυτο δεν κανει η ευρωπαικη νεολαια στη βαρκελωνη;
Στη Μαδρίτη έχει τεράστιες ουρές τα ΣΚ και όχι μονό για να μπεις σε μπαρ κλαμπ. Δεν ήταν λίγες οι φορές που άπλα φύγαμε. Έχει ελεγχόμενο αριθμό θαμώνων. Πιο πολύ κόσμο έξω βλέπεις να περιμένει παρά μέσα. Αυτό δεν είναι διασκέδαση. Το άλλο με την ποτοαπαγόρευση ισχύει ακόμα; Στη Βαρκελώνη σε κυνηγούσαν να σου πουλήσουν μπυρα μετά από κάποια ώρα. Και δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις γυμνόστηθος στη πόλη ούτε καν οδεύοντας προς την παράλια. Άλλα μπορείς να κάνεις μπαφους οπουδήποτε.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.239
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Στη Μαδρίτη έχει τεράστιες ουρές τα ΣΚ και όχι μονό για να μπεις σε μπαρ κλαμπ. Δεν ήταν λίγες οι φορές που άπλα φύγαμε. Έχει ελεγχόμενο αριθμό θαμώνων. Πιο πολύ κόσμο έξω βλέπεις να περιμένει παρά μέσα. Αυτό δεν είναι διασκέδαση. Το άλλο με την ποτοαπαγόρευση ισχύει ακόμα; Στη Βαρκελώνη σε κυνηγούσαν να σου πουλήσουν μπυρα μετά από κάποια ώρα. Και δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις γυμνόστηθος στη πόλη ούτε καν οδεύοντας προς την παράλια. Άλλα μπορείς να κάνεις μπαφους οπουδήποτε.

Που να τα ξέρει αυτά ο @Yorgos αφού κοιμάται από τις 8.:lol:
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.450
Likes
5.355
Που να τα ξέρει αυτά ο @Yorgos αφού κοιμάται από τις 8.:lol:
Και το ξέρει και ψεύδεται. Κατά βάθος είναι λάτρης της μακαρονάδας. Απλά η μακρόχρονη διαμονή σε ισπανόφωνες περιοχές χάλασε το γούστο του στα φαγητά. Το τσίλι κον καρνέ κάνει κακό τελικά.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
859
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
και εγω στην κουζινα ψηφιζω casio a pepe....αλλα νομιζω στα υπολοιπα κερδιζει η Ισπανια!
Για πεστε καμια ιδεα τι ιδιαιτερο να δοκιμασω και που μιας και παω στην Πολη της Καταλονιας συντομα την οποια και εκτιμω και υπεραγαπω!(2η φορα επισκεσκεψη αλλες 2 εχω παει Ρωμη)

Νομιζω οι Καταλανοι πινουν οχι Μπυρα.....αλλα Cana και ενα αλλο δικο τους Μπραντυ σαν τοπικο ποτο οπως εμεις πινουνμε το Ουζο τσιπουρο και ρακι! Ενω οι Ιταλοι δεν εχουν τετοια γουστα... αν δε κανω λαθος!
 

Attachments

tatooine

Member
Μηνύματα
1.450
Likes
5.355
και εγω στην κουζινα ψηφιζω casio a pepe....αλλα νομιζω στα υπολοιπα κερδιζει η Ισπανια!
Για πεστε καμια ιδεα τι ιδιαιτερο να δοκιμασω και που μιας και παω στην Πολη της Καταλονιας συντομα την οποια και εκτιμω και υπεραγαπω!(2η φορα επισκεσκεψη αλλες 2 εχω παει Ρωμη)

Νομιζω οι Καταλανοι πινουν οχι Μπυρα.....αλλα Cana και ενα αλλο δικο τους Μπραντυ σαν τοπικο ποτο οπως εμεις πινουνμε το Ουζο τσιπουρο και ρακι! Ενω οι Ιταλοι δεν εχουν τετοια γουστα... αν δε κανω λαθος!
Το ρόλοι Casio δεν θα το σχολιάσω.....
Προτείνω να πας στα μακντοναλντς, θα φας καλύτερα χωρίς εκπλήξεις. 🤣🤣🤣
 

nikoponis

Member
Μηνύματα
11
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ωραίο thread, με ένταση, αλέγκρο και πικάντικο, όπως θα έπρεπε να ειναι ένα λατινικό ντέρμπι δηλαδή! Εμένα μου αρέσουν και οι δυο χώρες και παραδόξως σαν να συμπληρώνουν η μια την άλλη. Η Ισπανία δεν έχει Ρώμη, δεν έχει Φλωρεντία, Βενετία, Μιλάνο, Μπολόνια, Σιένα, κλπ κλπ, δεν έχει αυτή τη γραφικότητα της Ιταλίας, την ιστορία, την αίσθηση μεγαλείου και ρομαντισμού, τη μουσική. Η Μαδρίτη από τις πιο αδιάφορες πρωτεύουσες που έχω πάει, αν δεν υπήρχε το Πραδο (από τα καλύτερα μουσεία που έχω πάει) δεν υπάρχει κάτι άλλο να μου έχει μείνει (άντε και το Bernabeu). H Βαρκελώνη σαφώς ανώτερη και πιο ενδιαφέρουσα, με αρνητικό βέβαια τον υπερβολικό τουρισμό. Επίσης Σεβίλλη, Κόρδοβα, Τολέδο έχουν μια μοναδικότητα και μαγεία με το ανακάτεμα των διάφορων επιρροών. Γευστικά, και οι δυο χώρες με ικανοποίησαν (με προβάδισμα στους μακαρονάδες, όχι όμως λόγω σπαγγέτι και πίτσας), δεν έχω πάει όμως Χώρα των Βάσκων που θεωρείται η κορυφαία κουζίνα στη χώρα. Ωραία και γευστικά τα tapas και τα pintxos, πάντως γενικά η Ιταλία ειναι κορυφή (για να μην αρχίσω και για τα γλυκά). Στα κρασιά, δεν υπάρχει καν σύγκριση. Όσον αφορά τον κόσμο, οι Ισπανοί μου φάνηκαν κάπως πιο απόμακροι (οι δε Καταλανοι έως και σνομπ).
Θα ψηφίσω Ιταλία, λοιπόν, αλλά θέλω να ξαναπάω και Ισπανία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.375
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom