Travel War: Μεξικό vs Περού

Travel War: Μεξικό vs Περού


  • Total voters
    36
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Δεν έβαζες Κούβα μπας και ψηφιζαμε😭😭...
Επειδή μας αρέσει να τους συμπεριλαμβάνουμε όλους και προσωπικά με ενδιαφέρει, τι θα ψήφιζες σ' αυτή την περίπτωση και γιατί;
Αρχιτεκτονική: Δυνατές και οι δύο χώρες, χωρίς να είναι κορυφή πάντως. Κι επίσης έχουν και πολλά πολλά εκτρώματα, φαβέλες κλπ. Εμένα μου αρέσει αρχιτεκτονικά το Μέξικο Σίτυ λίγο πιο πολύ από τη Λίμα, έχει και περίεργες γειτονιές και στα διαμαντάκια θα βάλω και το Tlacotalpan και πολλές από τις πόλεις βορείως του Μέξικο Σίτυ βεβαίως, από Zacatecas μέχρι Miguel de Allende, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η Morelia. Το Περού έχει το φοβερό Κούσκο (ξεχωρίζει από οτιδήποτε άλλο στην ήπειρο λόγω "ζωντανής" αρχιτεκτονικής , έχει πολύ ωραίες πόλεις στα βόρεια, συν μερικές στα νότια, συν κάποια αλλά όχι πολλά χωριά, συν κάποια τέρατα. Το σκορ είναι 7-8 υπέρ του Μεξικού για μένα εδώ.
Επικό σχόλιο-σύγκριση, που εννοείται πως περίμενα όταν έβαζα το war, αλλά εδώ στην αρχιτεκτονική μας τα χαλάς, με τόσα ταξίδια και στις δυο χώρες μας την ξεπέταξες με μια παραγραφούλα; Ποιες είναι οι τοπ για σένα πόλεις σε κάθε χώρα (αιτούμαι τουλάχιστον δεκάδα);
Επίσης μου κάνει εντύπωση ο ένας πόντος διαφορά, οι πόλεις του Μεξικού φαίνονται πολύχρωμες με κουκλίστικα σημεία και δρόμους, από άποψη φωτογένειας θα περίμενα 2-3 βαθμούς διαφορά κι όχι μια ανάσα. Επίσης, τι εννοείς "ζωντανή" αρχιτεκτονική;
Αυτό το war μου θυμίζει την ερώτηση "τι σας αρέσει, η θάλασσα ή το βουνό;" Μαντέψτε ποιος θα κερδίσει, γιατί περί ου ο λόγος για πολιτισμό απο τη μεριά των Ελλήνων
Αυτό το σχόλιο δεν το πολυκαταλαβαίνω. Μέχρι στιγμής προηγείται το Περού, τι μας λέει αυτό για τον πολιτισμό των Ελλήνων;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτό το σχόλιο δεν το πολυκαταλαβαίνω. Μέχρι στιγμής προηγείται το Περού, τι μας λέει αυτό για τον πολιτισμό των Ελλήνων;
Γιατί θα έπρεπε να μας λέει κάτι για το πολιτισμό των Ελλήνων;...

Το σχόλιο μου δεν αφορούσε τον ελληνικό πολιτισμό και την σχέση των Ελλήνων με αυτόν, αλλά την σχέση των Ελλήνων με τα ταξίδια και το πολιτισμικό στοιχείο των χωρών που επισκέπτονται. Έχει μεγάλη διαφορά το ένα απο το άλλο. Εννοείται οτι το σχόλιο μου δεν αφορούσε εσένα σαν εκκινητή του παρόντος war.

Το πολιτισμικό στοιχείο των δύο χωρών έχει πολύ δύναμη σαν συγκριτικό στοιχείο, οπότε για να μπορέσουν να ξεχωρίσουν και να ¨παλέψουν¨ οι δύο αυτές χώρες σε ένα war απομένει το στοιχείο της φύσης. Οι Έλληνες είναι "επιρρεπείς" στη θάλασσα και δεν το λέω υποτιμητικά. Το Περού δεν φημίζεται για τις παραλίες του και τις χαλαρωτικές διακοπές. Άρα;....

Μη σε ξεγελάει το σκορ σε ένα war που γίνεται κυρίως για ψυχαγωγικούς σκοπούς, και για να μαζεύουμε πληροφορίες βεβαίως βεβαίως! Οι περισσότεροι που έχουν ψηφίσει ήδη, έχουν πάει μόνο σε μία απο τις δύο χώρες που συμμετέχουν στο war, αν σου λέει κάτι αυτό. Εγώ θα παραμείνω η σπαστική εδώ μέσα και δεν θα ψηφίσω, γιατί δεν έχω πάει ακόμα Μεξικό, παρόλο που έχω το δάχτυλο πάνω απο το κουμπί! Είμαι εγκρατής άνθρωπος....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κυρίως οι Έλληνες πάντως για πολιτισμό ταξιδεύουν και πολύ λιγότερο για μπάνια, αυτό είναι κάτι που το έχουν στη χώρα τους σε ποιότητα που δεν το συναντάς σχεδόν πουθενά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μάλλον έχω χαμηλή αντίληψη των όσων γράφονται εδω μέσα, και να φανταστείς οτι βρίσκομαι στο μεγαλύτερο ταξιδιωτικό φόρουμ της Ελλάδας!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γενικώς. Πχ στο Μεξικό που συζητάμε, οι Έλληνες που πάνε για μπάνια είναι ελάχιστοι σε σχέση με αυτούς που τρέχουν σε πόλεις, ναούς, φεστιβάλ, Μέρες των Νεκρών, κλπ.

Στην Κούβα που είναι παραδίπλα, τα ίδια, σε αντίθεση με άλλους λαούς.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Οι περισσότεροι που έχουν ψηφίσει ήδη, έχουν πάει μόνο σε μία απο τις δύο χώρες που συμμετέχουν στο war, αν σου λέει κάτι αυτό.
Αν έχεις επισκεφθεί τον ένα προορισμό και σου άρεσε πολύ και ο άλλος σου είναι αδιάφορος γιατί να μην ψηφίσεις; Αν δεν έχεις πάει σε κανένα από τα 2 και το ένα είναι ταξίδι όνειρο και το άλλο ταξίδι εφιάλτης γιατί να μην ψηφίσεις;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kαλά travel war είναι, δε θα βγει κι ο Κασιδιάρης αν ψηφίσει και κόσμος που δεν έχει πάει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν έχεις επισκεφθεί τον ένα προορισμό και σου άρεσε πολύ και ο άλλος σου είναι αδιάφορος γιατί να μην ψηφίσεις; Αν δεν έχεις πάει σε κανένα από τα 2 και το ένα είναι ταξίδι όνειρο και το άλλο ταξίδι εφιάλτης γιατί να μην ψηφίσεις;
Δεν βάζω εγώ κανόνες στο παιχνίδι και απ όσο έχω καταλάβει δεν υπάρχουν κανόνες. Οπότε δεν καταλαβαίνω την ερώτηση που μου κάνεις. Δεν είπα σε κανένα πως να ψηφίζει. Μια διαπίστωση έκανα. Ο καθένας έχει τα κριτήρια του για να ψηφίζει και φαντάζομαι οτι και εγώ έχω δικαίωμα να έχω τα δικά μου. Αν δεν έχω δει κάτι πως να το συγκρίνω με κάτι άλλο; Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πω την άποψη μου για αυτά που έχω επισκεφτεί, και να εκφράσω τις προσδοκίες μου ή τις επιφυλάξεις μου για όσα δεν έχω δει.
Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρόκειται να λάβω υπ όψιν μου σοβαρά το αποτέλεσμα ενος τέτοιου παιχνιδιού ως αντικειμενικό κριτήριο για να επισκεφτώ ένα ταξιδιωτικό προορισμό ή να τον απορρίψω. Το αποτέλεσμα όλων αυτών των war δεν μου λέει τίποτα. Ο χαβαλές είναι καλός, όταν υπάρχει φυσικά.

ΥΓ. Στο Περού όπου και αν έφαγα ήταν κάτι παραπάνω απο νόστιμα! Εξαίρεση μόνο ένα εστιατόριο στο Κούσκο. Στο Μεξικό αν δεν είναι καυτερό το φαγητό θα τους κάνω μήνυση!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Γιατί θα έπρεπε να μας λέει κάτι για το πολιτισμό των Ελλήνων;...

Το σχόλιο μου δεν αφορούσε τον ελληνικό πολιτισμό και την σχέση των Ελλήνων με αυτόν, αλλά την σχέση των Ελλήνων με τα ταξίδια και το πολιτισμικό στοιχείο των χωρών που επισκέπτονται. Έχει μεγάλη διαφορά το ένα απο το άλλο. Εννοείται οτι το σχόλιο μου δεν αφορούσε εσένα σαν εκκινητή του παρόντος war.

Το πολιτισμικό στοιχείο των δύο χωρών έχει πολύ δύναμη σαν συγκριτικό στοιχείο, οπότε για να μπορέσουν να ξεχωρίσουν και να ¨παλέψουν¨ οι δύο αυτές χώρες σε ένα war απομένει το στοιχείο της φύσης. Οι Έλληνες είναι "επιρρεπείς" στη θάλασσα και δεν το λέω υποτιμητικά. Το Περού δεν φημίζεται για τις παραλίες του και τις χαλαρωτικές διακοπές. Άρα;....

Μη σε ξεγελάει το σκορ σε ένα war που γίνεται κυρίως για ψυχαγωγικούς σκοπούς, και για να μαζεύουμε πληροφορίες βεβαίως βεβαίως! Οι περισσότεροι που έχουν ψηφίσει ήδη, έχουν πάει μόνο σε μία απο τις δύο χώρες που συμμετέχουν στο war, αν σου λέει κάτι αυτό. Εγώ θα παραμείνω η σπαστική εδώ μέσα και δεν θα ψηφίσω, γιατί δεν έχω πάει ακόμα Μεξικό, παρόλο που έχω το δάχτυλο πάνω απο το κουμπί! Είμαι εγκρατής άνθρωπος....
Έβγαλε η TAP πάλι την κλασική της πλέον προσφορά, με τιμές από 380 από διάφορες πόλεις της Ευρώπης.
Έτσι είχαμε πάει πέρυσι από Βαρκελώνη, ψήσου. 😊
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Περσι βρεθηκα στο Μεξικο και φετος στο Περου μετα απο 12 χρονια.Σιγουρα ειναι οι 2 τοπ προορισμοι στην Λατινικη Αμερικη με πολυ τουρισμο.Δεν ειμαι γαστροφαγος και απεχθανομαι τις εκπομπες μαγειρικης, ποτε δεν εδινα σημασια στο φαγητο γιατι πανταμε συνεπαιρναν οι εικονες οι ρυθμοι οι ανθρωποι της Λ Αμερικης ,Το Περου εχει φοβερη κουζινα το μεξικο πολυ πικαντε , οι εικονες με τους αυτοχθονες οπου και αν πας στο Περου ειναι μοναδικες δηλ εχει κατι οριτζιναλ αυτο που βλεπει καποιος στις φωτο που δεν εχει παει ποτε στο Περου .
Η λιμα κατ εμε ειναι η ποιο ομορφη πρωτευουσα στην Λατινικη Αμερικη με το ιστορικο της κεντρο και την ακτογραμη της που δεν χορταινα καθημερινα να κατεβαινω στην Μαλεκον και να περπαταω ακουγοντας τον ωκεανο ,μοναδικη αισθηση ,και φυσικα το ποιο ομορφο ηλιοβασιλεμα.Η μοναδικη πρωτευουσα πανω στον ωκεανο , ειναι και το Μπαιρες με το Μοντεβιδεο με θαλασσα αλλα πολλη λασπη ρε παιδι μου.
Το Ματσου Πιτσου δεν ειναι κατι ξεχωριστο στην Λ Α αλλα για ολοκληρο τον κοσμο.
Πηγα περσι στο Τσιτσεν Ιτζα δεν το θεωρω κατι ιδιαιτερο και ας ειναι ενα απο τα 7 θαυματα του συγχρονου κοσμου ,μακραν καλυτερο το Τεοτιχουανακ.Το Περου αν ειχε τις παραλιες του Μεξικο και φυσικα τις τουριστικες υποδομες θα ηταν παρα πολυ μακρια απο το δευτερο.
Για καποιο που δεν εχει παει ποτε οποια και αν επιλεξει θα τον αποζημιωσει.
Θα κλεισω με τρεις λεξεις
Machu Picchu , Cordillera,Amazonia.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γιατί θα έπρεπε να μας λέει κάτι για το πολιτισμό των Ελλήνων;...

Το σχόλιο μου δεν αφορούσε τον ελληνικό πολιτισμό και την σχέση των Ελλήνων με αυτόν, αλλά την σχέση των Ελλήνων με τα ταξίδια και το πολιτισμικό στοιχείο των χωρών που επισκέπτονται. Έχει μεγάλη διαφορά το ένα απο το άλλο. Εννοείται οτι το σχόλιο μου δεν αφορούσε εσένα σαν εκκινητή του παρόντος war.

Το πολιτισμικό στοιχείο των δύο χωρών έχει πολύ δύναμη σαν συγκριτικό στοιχείο, οπότε για να μπορέσουν να ξεχωρίσουν και να ¨παλέψουν¨ οι δύο αυτές χώρες σε ένα war απομένει το στοιχείο της φύσης. Οι Έλληνες είναι "επιρρεπείς" στη θάλασσα και δεν το λέω υποτιμητικά. Το Περού δεν φημίζεται για τις παραλίες του και τις χαλαρωτικές διακοπές. Άρα;....

Μη σε ξεγελάει το σκορ σε ένα war που γίνεται κυρίως για ψυχαγωγικούς σκοπούς, και για να μαζεύουμε πληροφορίες βεβαίως βεβαίως! Οι περισσότεροι που έχουν ψηφίσει ήδη, έχουν πάει μόνο σε μία απο τις δύο χώρες που συμμετέχουν στο war, αν σου λέει κάτι αυτό. Εγώ θα παραμείνω η σπαστική εδώ μέσα και δεν θα ψηφίσω, γιατί δεν έχω πάει ακόμα Μεξικό, παρόλο που έχω το δάχτυλο πάνω απο το κουμπί! Είμαι εγκρατής άνθρωπος....
Ως συνήθως, συμφωνώ μέχρι τελείας. Ούτε εγώ ψήφισα και δεν πρόκειται καθώς δεν έχει ακόμα πραγματοποιηθεί το ταξίδι-όνειρο στο Περού, ενώ και η μία επίσκεψη στο Μεξικό ήταν περιορισμένου χρόνου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.848
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom