Travel war: Χριστούγεννα στο Λονδίνο ή στο Παρίσι;

Εορταστικό Λονδίνο vs εορταστικό Παρίσι!


  • Total voters
    80

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
chrisbd, μας αποστομωσες :xmas_mrgreen:

Επειδη τεθηκε θεμα συγκρισης, αυτο που εχει σημασια ειναι τι προσφερουν τη συγκεριμενη εορταστικη περιοδο τα δυο καταστηματα στον επισκεπτη σαν ολοτητες δηλ. και απο πλευρας ποικιλίας, ποιότητας, τιμων κλπ και δευτερευοντως βεβαια οσον αφορα στο ψυχαγωγικο κομματι (διακοσμηση, happenings κλπ)
με αλλα λογια ποιο απο τα δυο αυτα καταστηματα προσελκυει περισσοτερο τον επισκεπτη κυριως να ψωνισει αλλα και να φαει, να πιει, να ψυχαγωγηθει

Και μονο το γεγονος της έναρξης της περιοδου των χειμερινων εκπτωσεων απο τη 2η ημερα των Χριστουγεννων στο Λονδινο, θετει το δημοφιλεστερο πολυκαταστημα του εκτος συναγωνισμου :xmas_wink:

Όντως το Harrods προσφέρει τα πάντα.Επίσης μου αρέσει που εκτός από τα ακριβά είδη και φίρμες που βρίσκεις παντού στον κόσμο, το Harrods έχει τόσα δικά του είδη που έχουν χαρακτήρα.Επίσης έχουν άριστη σχέση ποιότητας-τιμής.Μου αρέσει να πηγάινω σε ένα πολυκατάστημα που δεν είναι απλώς ένα στυλ Notos (αυτό το βρίσκω και στην Ελλάδα),αλλά με είδη και σχέδια που δεν υπάρχουν αλλού.Αυτό για τα πολυκαταστήματα που συγκρίνατε.Κατά τα άλλα συνεχίστε την κουβέντα σας...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Λοιπόν έχω βρεθεί και στις δυο πόλεις Πρωτοχρονιά και ψηφίζω Παρίσι.

Μου έβγαλε περισσότερο αριστοκρατικό και γκλαμουράτο στιλ.

Καλά σε στολισμό βιτρινών δεν το συζητώ το Παρίσι υπερτερεί με διαφορά. Μόνο και μόνο η Galleries Lafayette με τον απίστευτο στολισμό της και βιτρίνα της φθάνει.
Τα λαμπιόνια στα Champs-Élysée για εμένα δε συγκρίνονται με κανένα στολισμό στο Λονδίνο.

Ασε που στο Λονδίνο αυτές οι ορδές ντόπιων και τουριστών να μπαίνουν στα μαγαζιά και να ψωνίζουν ο,τι βρουν μπροστά τους δεν με τρέλανε κιόλας.

Από πλευράς διασκέδασης και οι δύο πόλεις έχουν πολλές επιλογές, αλλά τόσα χρόνια στην κρατική τηλεόραση την Παραμονή πρωτοχρονιάς βλέπαμε τα προγράμματα του lido και του moulin rouge, οπότε τι καλύτερο που μου δόθηκε η ευκαιρία να παρακολουθήσω από κοντά ένα τέτοιο φαντασμαγορικό σοου.

Εαν και δεν είναι το πλέον σημαντικό μην ξεχνάμε στο Παρίσι υπάρχει και η Ντισνευλαντ που αυτές τις μέρες βάζει τα γιορτινά της.

Γενικώς το εορταστικό κλίμα στο Παρίσι ήταν περισσότερο στιλατο.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Ε καλα, ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα της εδω ψηφοφοριας, οποιος εχει περασει τις γιορτες και στις δυο πολεις μπορει ευκολα να αντιληφθει, πως το Λονδινο κερδιζει με χαρακτηριστικη ανεση.
συμφωνώ απολύτως!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάνει Χριστούγεννα στο Παρίσι αλλά δεδομένου οτί η πόλη δεν είναι τόσο στα γούστα μου δεν νομίζω να μπορέσω ποτέ να συγκρίνω το δικό της χριστουγεννιάτικο κλίμα με τη μαγεία και την υπέρτατη γοητεία του εορταστικού Λονδίνου!Οι υπέροχοι στολισμοί,μουσικές στο δρόμο,κρύο και παρέα με ένα ζεστό τσαγάκι απολαμβάνοντας την πανέμορφη London bridge!!!
Καλές γιορτές σε όλους οπουδήποτε κι αν τις περάσετε:xmas_biggrin:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ποια ειναι πιο ωραία μπαμπά? η Σκύλλα ή η Χάρυβδη?
απο το κακο στο χειρότερο.

:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:
Eγραψες παλι !!!!!!
Αν ξαναβρεθεις στη Ρωμη πηγαινε στο ομώνυμο εστιατόριο Scilla-Cariddi τα ειδα ολα εκει μεσα
taver το ξερω off topic :xmas_redface:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σημερα περασα απο Champs Elysees. Τι καρακιτς χουλα χουπ ειναι αυτα που εχουν φορεσει στα δεντρα;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Είχα βρεθεί πριν 2 χρόνια μέσα Δεκέμβρη στο Λονδίνο. Ειλικρινά δεν με εντυπωσίασε καθόλου. Μάλιστα σε παράδρομους στο κέντρο δεν υπήρχε καν κάτι να σου θυμίζει γιορτές. Μετά πετάχτηκα στη Μαδέιρα κι εκεί να δείτε στολισμό και κακό. Στο γιορτινό Παρίσι έχω βρεθεί πιο παλιά και δεν μπορώ να ανακαλέσω λεπτομέρειες για να κάνω τη σύγκριση. Και μιας και μιλάμε για γιορτινή ατμόσφαιρα καλό θα ήταν να ανοίξει topic ποιά ή ποιές πόλεις (μικρές μεγάλες) έχουν τον καλύτερο εορτινό διάκοσμο
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Εορταστικό Παρίσι , απλά παραμυθένιο !!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Τι να πρωτοσχολιασεις..εορταστικο harrords?στολισμος?το show με τα πυροτεχνηματα την παραμονη πρωτοχρονιας?ή τις εκπτωσεις που εχουν και γυρνας πισω +2 βαλιτσες εξτρα?!θα ηθελα βεβαια να δω και το εορταστικο Παρισι αλλα ως τωρα το Λονδινο εχει κλεψει την καρδια μου!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Τι να πρωτοσχολιασεις..εορταστικο harrords?στολισμος?το show με τα πυροτεχνηματα την παραμονη πρωτοχρονιας?ή τις εκπτωσεις που εχουν και γυρνας πισω +2 βαλιτσες εξτρα?!θα ηθελα βεβαια να δω και το εορταστικο Παρισι αλλα ως τωρα το Λονδινο εχει κλεψει την καρδια μου!
Πίστεψέ με αξίζει με 1000 το γιορτινό Παρίσι σε περίοδο Χριστουγέννων - Πρωτοχρονιάς αν εξαιρέσεις το τσουχτερό κρύο , στη πανέμορφη Πόλη του Φωτός . Για Χριστούγεννα στο Λονδίνο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και Λονδίνο είχα πάει τέλη καλοκαιριού .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom