Travel-Wars #2: Βιέννη vs Πράγα

TRAVEL-WAR #2: Βιέννη vs Πράγα


  • Total voters
    151

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τοσα ωραια πραγματα γραφηκαν για τη Βιεννη και να παθω τετοιο καζο απο τη Skyeurope!
Η Βιεννη ηταν η πρωτη πολη του εξωτερικου που επισκεφθηκα οταν ημουν εξι χρονων. Μετα ξαναπηγα μηνα του μελιτος, και απο τοτε εχω να ξαναπαω. Πραγα δεν εχω παει ακομη. Πριν ψηφισω θα παρακολουθησω τον travelwar μηπως και την ονειρικη μου Βιεννη την κερδιση στην συνειδηση μου η φαντασιακη Πραγα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καταγγέλω ότι ο Traveller καταστρατήγησε τους κανόνες της ψηφοφορίας, καθώς δεν αιτιολόγησε τη ψήφο του στη Βιέννη (ούτε μια κακία δεν έγραψε για τη μισητή του Πράγα, που φίλοι του διαδίδουν sto φόρουμ ότι την έχει επισκεφθεί επτά (7) φορές) και χρησιμοποιεί αθέμιτους τρόπους για να προσελκύσει ψηφοφόρους της Βιέννης.
Οι φίλοι της πανέμορφης Πράγας θα αντεπιτεθούμε από αύριο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.746
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου αρέσει η Βιέννη αλλά για μένα παραείναι ''αυτοκρατορική", ακριβή,απρόσιτη για να τη ζήσεις...έχω την αίσθηση ότι στην Βιέννη θα είμαι πάντα επισκεπτης ,όσο κι άν μου αρέσει πάντα θα υπάρχει "κάτι"ανάμεσά μας...Πάντα θα πρέπει να ανακαλύψω πράγματα,να τα πληρώσω ακριβά (είτε σε χρήμα είτε σε προσπάθεια).....

Εγώ πάλι που έχω ζήσει πάνω από ένα χρόνο στη Βιέννη τη βρήκα πολύ οικονομική. Δεν ξέρω καμία ευρωπαϊκή πόλη με τέτοιο βιοτικό επίπεδο σε τόσο χαμηλές τιμές. Δεν ήταν φτηνότερη από την Πράγα, αλλά εκείνη την εποχή αισθητά φθηνότερη από την Αθήνα (και μιλάω για πριν το ευρώ, οπότε και η Αθήνα ξέφυγε τελείως) ή πόλεις όπως το Λονδίνο, το Παρίσι, η Μαδρίτη ή η Στοκχόλμη και με καλύτερες υπηρεσίες από όλες αυτές.

Σε συγκοινωνίες, καθαριότητα, δραστηριότητες, ποιότητα ζωής, ασφάλεια, καιρό, ιστορία, μουσεία, αυθεντική κουλτούρα η σύγκριση είναι απλά άνιση. Μόνο στο κόστος υπερτερούσε η Πράγα και στην κατηγορία "κουκλίστικη". Ο υπερτουρισμός τη Πράγας την καταρρακώνει ακόμη περισσότερο και κυρίως το ότι δεν ξέρουν να το διαχειριστούν και έχουν έναν ελληνικό αρπακολισμό, κρίμα γιατί το ιστορικό της κέντρο είναι πανέμορφο.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ψήφισα την Βιέννη
Γιατί από την πρώτη στιγμή που την αντίκρισα, την αγάπησα.
Δίνει τα πάντα στους ανθρώπους της, χωρίς να κάνει διάκριση αν είναι κάτοικος ή επισκέπτης.
Σε αυτή την πόλη δεν νοιώθεις ότι είσαι τουρίστας. Γιατί ούτε οι κάτοικοι, ούτε η πόλη σου συμπεριφέρεται ως περαστικό που θα τους τα ακουμπήσεις.
Υπέροχα μουσεία, ανεπανάληπτη ατμόσφαιρα, ευκολοδιάβατη, καθαρή, γλυκειά και πάντα γελαστή, ακόμα κι όταν ο καιρός μαυρίζει.
Τα καφέ είναι όλα τα λεφτά, μετά τα μουσεία. Κάθεσαι με τις ώρες, διαβάζεις, χαζεύεις, χουχουλιάζεις και κανείς δεν σε κάνει να νοιώσεις ότι το παράκανες με το άραγμα, όπως καλή ώρα πράττουν τα γκαρσόνια στη φιλενάδα μας τη Νέα Υόρκη.
Η Πράγα είναι όμορφη, με μια δική της ατμόσφαιρα, αλλά κάπου χάσανε το τρένο με τον τουρισμό.
Είναι κάτι σαν εφαρμογή της παροιμίας, "είπανε του τρελού να χ... κτλ κτλ..."
'Εχω επισκεφθεί και στις δύο.
Στη Βιέννη δεκάδες φορές, στην Πράγα μία και δεν με έκανε να θέλω να γυρίσω πάλι κοντά της.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Σαφως, ψηφιζω Πραγα. Εχω επισκεφτει και τις δυο πρωτευουσες και ομολογω οτι μου αρεσουν παρα πολυ και οι δυο.Δινω ομως ενα μικρο προβαδισμα στην Πραγα γιατι ειναι μια κουκλιστικη πολη με υπεροχη αρχιτεκτονικη, πολυ γραφικη αλλα κυριως ειναι για μενα, πιο ''μαζεμενη'' κατασταση απο την Βιεννη.Και οικονομικοτερη βεβαια χωρις να υστερει σε τιποτα και με τις τεχνες της να σου δινουν την αισθηση οτι ειναι περισσοτερο μεσα στην καθημερινοτητα των κατοικων και οχι ''αποστειρωμενες'', ακριβες και ελιτιστικες.Μην ξεχνατε την jazz σκηνη της Πραγας, που ειναι απο τις καλυτερες παγκοσμια. Για ολα αυτα λοιπον και για πολλα αλλα που θα τα ανακαλυψετε επιτοπου, ψηφιζω Πραγα.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μμμμ ταλαντεύτηκα αρκετά, η αριστοκρατική Βιέννη ή η ακατέργαστη Πράγα; και στις δύο πόλεις έμεινα αρκετό καιρό ως φιλοξενούμενη μου άρεσαν αρκετά, αρνητικά από την Πράγα μου έμεινε η αγένεια των κατοίκων και από την Βιέννη ο σνομπισμός τους, θετικά η Πράγα μου άρεσε για το μποέμικο στυλ της και τις γέφυρές της, όμως η καλλιέργεια, η οργάνωση και η πολιτική της Βιεννέζικης κοινωνίας με κέρδισε και την έχω κρατήσει ως πόλη πρότυπο, για αυτό και για μένα Βιέννη δαγκωτό.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εμένα δεν μου κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι έχουν βρεθεί 7 συμφορμίτες να ψηφίσουν Πράγα , εδώ υπάρχουν και άλλοι που πηγαίνουν διακοπές στη Βουλγαρία, αλλά το ότι η διαχείριση έβαλε στην ψηφοφορία αυτές τις δύο πόλεις... το αποτέλεσμα είναι ήδη γνωστό και τα ποσοστά Σταλινικά...

Δεν θα γράψω πολλά γιατί δεν χρειάζονται να πεις πολλά... όποιος έχει έστω και την ελάχιστη ταξιδιωτική παιδεία δεν θα μπορούσε ποτέ να συγκρίνει την πρωτεύουσα της αυτοκρατορίας με τον τουριστικό οχετό των ανύπαρκτων... η επιτομή του σικ ενάντια στην επιτομή του κιτσ... στην Βιέννη μπορεί να κάτσεις μια ζωή και στην Πράγα ένα τριήμερο... στην Βιένη θα δεις τα πάντα στον υπερθετικό και θα φας υπέροχα ενω στην Πράγα θα εξαντλήσεις τον τουριστικό ζωολογικό κήπο σε 2-3 μέρες και θα ψάχνεις με αγωνία κάπου να φας...

Ας είμαστε σοβαροί η σύγκριση αποτελεί ύβρη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φωτογένεια: Η Πράγα εδώ κερδίζει με τα χέρια κατεβασμένα. Τα σοκάκια, το ποτάμι με τις γέφυρες, το κάστρο, οι στέγες... 0-1.
Αρχιτεκτονική - Ρυμοτομία: Η πόλη των Ringstrasse, με τα τεράστια πάρκα και τους ελεύθερους χώρους, κερδίζει με διαφορά.1-1.
Συγκοινωνίες: Τι να λέμε τώρα... 2-1.
Φαγητό: Σνίτσελ και στρούντελ από τη μία, κότσια και γκούλας από την άλλη. Κερδίζει μάλλον η Αυστρία επειδή το δικό τους είναι εξαγώγιμο όταν το Τσέχικο είναι εισαγωγής. 3-1.
Ιστορία: Η πρωτεύουσα των Αψβούργων απέναντι σε μια δευτεροκλασσάτη πόλη της αυτοκρατορίας τους. 4-1.
Παλάτια: Τι να λέμε τώρα... 5-1.
Μουσεία: Σοβαρά πιστεύει κανείς ότι η Πράγα ότι έχει και μουσεία? 6-1.
Σύγχρονη Ιστορία: Άνοιξη της Πράγας vs. πατρίδα του Χίτλερ. 6-2.
Μοντέρνα Τέχνη: Klimt vs Mucha: 6-3.
Μουσική: Όταν η Βιέννη έχει βγάλει ένα Mozart... 7-3
Όπερες: Ως κτίρια, ισοπαλία. Κλασικό παλιό βαρύ ιστορικό κτήριο από τη μία, ανακατασκευασμένο πολυλειτουργικό κτήριο αρχών του 20ου αιώνα από την άλλη, με τοιχογραφίες του Mucha κ.α. Αλλά όταν μπαίνει στην εξίσωση και η παράσταση, με τη μουσική, τα σκηνικά, τους ηθοποιούς... 8-3.
Γυναίκες: Χωρίς άλλα σχόλια, 8-4.
Καφέ: 9-4.
Διασκέδαση (ημερήσια): Από μόνο του το Prater αρκεί για το 10-4.
Διασκέδαση (νυκτερινή): Ισοπαλία.
Tourist traps: Όσο χρεώνουν όπως χρεώνουν τα Εβραικά αξιοθέατα στην Πράγα, ένας πόντος ακόμα για τη Βιέννη. 11-4.
Shopping: Δεν είναι ο τομέας μου... Αλλά δυτικοευρωπαική ποικιλία από τη μία, ανατολικοευρωπαικές τιμές από την άλλη. Επειδή στη Βιέννη υπάρχουν και ευκαιρίες αλλά στην Πράγα υπάρχουν μόνο φασόν αλυσίδες, ψηφίζω Βιέννη κι εδώ. 12-4.
Εκκλησίες: Stephansdom vs St Vitus: Ισοπαλία.
Γλώσσα: Γερμανικά vs. Τσέχικα, 13-4.
Νόμισμα: Ευρώ vs. Κορώνες, 14-4.

Έχει νόημα να συνεχίσω κι άλλο?


ΥΓ: Άντε για την τιμή των όπλων, ένας πόντος ακόμα για την Πράγα, για το Μαύρο θέατρο (έτσι γενικώς). 14-5.
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Δεν πήγα ούτε στην μία ούτε στην άλλη, αν και Αυστρία θα πάω για πρωτοχρονιάτικες διακοπες. Έριξα την ψήφο μου στην Βιέννη επειδή ο γιος μου, που πήγε την ερωτεύτηκε και μου είπε τα καλύτερα, την περιέγραψε με τα ωραιότερα λόγια...οπότε
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.766
Τα έχουμε πει 1000 φορές...με καλύπτει πλήρως το πόνημα του Traveller και η εξής φράση, έστω και στην υπερβολή της:

"τι σχέση έχει τώρα η πρωτεύουσα των Αψβούργων με την θλιβερή επαρχιακή πολίχνη της Πράγας..."

Βιέννη λοιπόν, όχι γιατί η Πράγα μας χαλάει, αλλά άλλο Λωζάνη και άλλο Κοζάνη....αυτός ο πόλεμος δεν έχει πλάκα, πάμε για Λονδίνο vs ΝΥ να γίνει της κακομοίρας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.502
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom