Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

pan

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Περού;
αν και οι δυο πολεις μου αρεσουν θα προτημισω την Βαρκελωνη.
Ειναι πιο underground πολη με πιο πολλη ζωη. (και εχει και θαλασσα!!!)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μιας και μόλις γύρισα από Μαδρίτη, χρησιμοποιώντας τα κριτήρια που είχα χρησιμοποιήσει και στο πρώτο travel-war, να ρίξω την ψήφο μου....
Ρε συ taver είμασταν μαζί στη Μαδρίτη? Αν τόξερα θα πηγαίναμε για καφεδάκι ή για μπύρες. Τι ανοιξιάτικες μέρες που έκανε!!!
Συμφωνώ σε ότι προείπες:
Τη Βαρκελώνη τη λάτρεψα σαν φοιτητής - γιατί είναι πόλη που απευθύνεται σε φοιτητές. Όσο ωριμάζουμε όμως, βάζουμε μυαλό και έχουμε και άλλες απαιτήσεις. Γι'αυτό δαγκωτό στη Μαδρίτη.
 

Μαρ

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουενος Αιρες
Επιλεγω την Μαδριτη για τα υπεροχα μουσεια , τα ωραια παρκα τις υπεροχες γιορτες του Αγιου Ισιδωρου για την φανταστικη ατμοσφαιρα . Η βαρκελωνη ειναι μια ομορφη ευρωπαικη πολη αλλα η Μαδριτη δεν παιζεται ειναι η πολη που ζει ο ηρωας του Ααρτουρο Περεθ Ρεβερτε ο Λοχαγος Αλατριστε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τη Βαρκελώνη τη λάτρεψα σαν φοιτητής - γιατί είναι πόλη που απευθύνεται σε φοιτητές. Όσο ωριμάζουμε όμως, βάζουμε μυαλό και έχουμε και άλλες απαιτήσεις. Γι'αυτό δαγκωτό στη Μαδρίτη.
Μαδρίτη... για όσους ξέρουν από ταξίδια...
 

thanos_madrid

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Madrid....

Μαδρίτη χωρίς δεύτερη σκέψη..

Μετά από πολλές επισκέψεις τα τελευταία χρόνια στην Ισπανία μπορώ να πω ότι είμαι ερωτευμένος με την Ισπανική πρωτεύουσα. Η Μαδρίτη δεν έχει τόσους οπαδούς όσους η Βαρκελώνη, καθώς δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή, δηλαδή δεν είναι η πόλη που με μια πρώτη ματιά θα σε κάνει να την αγαπήσεις.

Μπορώ να πω ότι η Μαδρίτη δεν είναι όμορφη, αλλά είναι ωραία. Μια πόλη για να ζήσεις. Δεν είναι όμορφη με την παραδοσιακή έννοια της λέξης, δηλαδή δεν έχει τον πολύ μεγάλο αριθμό από εντυπωσιακά και λαμπερά κτίρια, όπως η Βαρκελώνη. Έχει βέβαια, εκτός από τα ανάκτορα και άλλα ιστορικά κτίρια, αρκετά παλιά και καλοδιατηρημένα κτίρια των δύο προηγούμενων αιώνων, αλλά δεν είναι αυτά που ταυτοποιούν την πόλη. Η Μαδρίτη συνδυάζει φοβερά το παλιό με το καινούργιο (τα παλιά κτίρια και τα αμέτρητα μπλοκ πολυκατοικιών με την εξωτερική επένδυση τούβλου), την παλιά αριστοκρατική ατμόσφαιρα με το μοντέρνο αέρα μιας σύγχρονης πόλης. Έχει μια μεσογειακή κουλτούρα, όπως όλη η Ισπανία, ενισχυμένη όμως από τον κεντροευρωπαϊκό τρόπο ζωής. Συνδυάζει δηλαδή το πνεύμα της περιπέτειας, που επικρατεί στη Μεσόγειο, και την οργάνωση της Κεντρική Ευρώπης.
Είνια η πόλη με το φοβερό συγκοινωνιακό σύστημα, με τους αμέτρητους πεζοδρόμους, τους εντυπωσιακούς κήπους, τα πάρκα, τα μεγάλα πεζοδρόμια, τα πολλά μουσεία, τα εστιατόρια, τα παραδοσιακά της καφενεία και πάνω από όλα τον κόσμο της..... Είναι η πόλη του Bario Salamanca, του Chamberi, της Plaza Alonso Martinez, του αγαπημένου Paseo de Recoletos, του Retiro, των Κήπων του Sabatini, του Santiago Bernabeu, της Plaza Oriente, του Fuencharal και της Moncloa...:D
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Νομιζω η μεγαλη διαφορα της Βαρκελωνης απο τη Μαδριτη ειναι η θαλασσα. Χαριζει στην πολη μια αλλη προοπτικη. Κατα τα αλλα και οι 2 εχουν αξιοθεατα, μουσεια, γειτονιες για βολτες κλπ.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Μαδρίτη! Ξεχωριστή ατμόσφαιρα, διαφορετική αίσθηση... Το Retiro, οι δρόμοι της, τα αριστοκρατικά κτίρια, οι γειτονιές της, τα bar της, οι άνθρωποι, δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, μάλλον όλα μαζί...

Τη Βαρκελώνη τη νιώθω πιο απομακρυσμένη, πιο ξένη. Ίσως έχει να κάνει με τους ανθρώπους της; Με το ότι είναι πιο τουριστική και το κέντρο της είναι μαζεμένο οπότε βλέπεις κάθε τόσο τουρίστες ενώ στη Μαδρίτη βλέπεις κυρίως τους κατοίκους της (πολύ σημαντικό για εμένα); Έχω νιώσει και μια μικρή ανασφάλεια σε κάποιες στιγμές στη Βαρκελώνη...
 

giorgosg

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
Στην Βαρκελώνη πέρασα πολύ καλά. Νοίκιασα αυτοκινητάκι με 12 ευρώ από το internet (Opel Corsa 2007 παρακαλώ), φόρτωσα στο gpsάκι μου τους χάρτες της Ισπανίας και γύρισα όλη την πόλη, έκανα εκδρομές, παραλίγο να αποκλειστώ από τα χιόνια και άλλα πολλά. Αν βρω λίγο χρόνο θα γράψω την ιστορία μου μιας και ήτανε σκέτη περιπετεία....
 

stamosgr

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Μαδρίτη εννοείται! Και όχι μόνο επειδή την ζω εδώ και ενάμιση χρόνο αλλά απλούστατα επειδή έχει ταυτότητα και όχι κόμπλεξ.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Λοιπόν...κάθισα, το σκέφτηκα...αφομοίωσα και την Μαδρίτη...και αποφάσισα τελικά να ψηφίσω την Μαδρίτη!

Νομίζω ότι η πρωτεύουσα είχε άλλον αέρα, που χωρίς να ξέρω το γιατί, με κέρδισε κάπως περισσότερο!

Και οι δύο πόλεις είναι πανέμορφες...και οι δύο έχουν κάποια στοιχεία που σε κερδίζουν περισσότερο ή λιγότερο, και οι δύο πόλεις πρέπει να αποτελούν για μένα σημείο αναφοράς στον ταξιδιωτικό χάρτη του κάθε Ευρωπαίου, αλλά ίσως επειδή θεωρώ ότι η Βαρκελώνη είναι υπερεκτιμημένη σε κάποιον βαθμό, ίσως κι επειδή είναι πιο τουριστική, νομίζω ότι βρήκα στην Μαδρίτη αυτό που δεν μπόρεσα να ανακαλύψω στην Βαρκελώνη κι αναζητούσα από την Ισπανία.

Βέβαια, οκ, καμία από τις δύο δεν είναι Ρώμη! :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.985
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom