TravelStories v.2

sotisdiv

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Σε browser Firefox που είναι και ο κύριος browser που χρησιμοποιώ, υπάρχει πρόβλημα με την κύλιση της σελίδας. Ρολλάρω απο το Mouse και ανταποκρίνεται μετά απο 1-2 δευτερόλεπτα γεγονός που δεν συνέβαινε στην προηγούμενη version όπως επίσης δεν συμβαίνει σε καμία άλλη ιστοσελίδα.
Επίσης έχω διαπιστώσει οτι έχει ''βαρύνει'' αρκετά η σελίδα στην φόρτωση της και γενικότερα κάθε φορά που κάνεις κλίκ αργεί να φορτώσει καθιστώντας δύσκολη την πολύωρη περιήγηση.

Επίσης, υπάρχει κάποια ρύθμιση για όσους χρησιμοποιούν wide οθόνες να γεμίσει όλη η οθόνη και όχι μόνο το κέντρο της; Παράδειγμα εγώ χρησιμοποιώ 23" 16:9, 1920x1080 και η σελίδα εμφανίζεται μόνο στο κέντρο της οθόνης αφήνοντας ουσιαστικά τα πλαινά άδεια.(Ξέρω πολλά ζητάω, απλά επειδή σε άλλο φόρουμ υπάρχει η σχετική ρύθμιση και δεδομένου οτι το σύνολο των χρηστών πλέον χρησιμοποιούν τέτοιου τύπου οθόνες είπα μήπως θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι κι εδώ).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε browser Firefox που είναι και ο κύριος browser που χρησιμοποιώ, υπάρχει πρόβλημα με την κύλιση της σελίδας. Ρολλάρω απο το Mouse και ανταποκρίνεται μετά απο 1-2 δευτερόλεπτα γεγονός που δεν συνέβαινε στην προηγούμενη version όπως επίσης δεν συμβαίνει σε καμία άλλη ιστοσελίδα.
Επίσης έχω διαπιστώσει οτι έχει ''βαρύνει'' αρκετά η σελίδα στην φόρτωση της και γενικότερα κάθε φορά που κάνεις κλίκ αργεί να φορτώσει καθιστώντας δύσκολη την πολύωρη περιήγηση.
Εγώ δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα με κανέναν από τους browser μου και σε κανέναν υπολογιστή. Τι έκδοση ff έχεις για να το δω; Υπάρχει άλλος που έχει αντίστοιχο θέμα;

Επίσης, υπάρχει κάποια ρύθμιση για όσους χρησιμοποιούν wide οθόνες να γεμίσει όλη η οθόνη και όχι μόνο το κέντρο της; Παράδειγμα εγώ χρησιμοποιώ 23" 16:9, 1920x1080 και η σελίδα εμφανίζεται μόνο στο κέντρο της οθόνης αφήνοντας ουσιαστικά τα πλαινά άδεια.(Ξέρω πολλά ζητάω, απλά επειδή σε άλλο φόρουμ υπάρχει η σχετική ρύθμιση και δεδομένου οτι το σύνολο των χρηστών πλέον χρησιμοποιούν τέτοιου τύπου οθόνες είπα μήπως θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι κι εδώ).
Όχι. Και ο λόγος είναι απλός, είναι επιλογή μας και όχι έλλειψη δυνατότητας του σάιτ ή κάτι τέτοιο. Αν γέμιζε όλη η οθόνη, κάθε χρήστης θα είχε διαφορετική "εμπειρία πλοήγησης", δηλαδή αλλού θάβλεπε τα κουτιά που πρέπει, αλλού τα κείμενα, αλλού τις φωτογραφίες, κλπ. Θα ήταν με λίγα λόγια αδύνατη η σχεδίαση ενός όμορφου σάιτ για ΟΛΕΣ τις δυνατές αναλύσεις. Επομένως έχει επιλεχθεί η διάσταση που βλέπεις. Υπάρχει εξάλλου και ένας άλλος λόγος που έχει να κάνει με τη χρήση του internet γενικώς, και έχει να κάνει με την ανάγνωση κειμένων. Σκέψου τώρα αυτό το κείμενο που είναι αυστηρά οριοθετημένο σε ένα πλάτος πχ 15 λέξεων ανά γραμμή, να το βλέπεις "απλωμένο" σε όλο το πλάτος της οθόνης σου. Κάθε παράγραφος θα ήταν μια γραμμή!! Είναι απίστευτα κουραστικό και δυσκολεύει αφάνταστα την ανάγνωση μεγάλων κειμένων.

Ελπίζω να σε κάλυψα. :xmas_smile:
 

sotisdiv

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Η έκδοση FF είναι η 3.5.6 που κυκλοφόρησε στις 15 Δεκ. 2009.
Πάντως με Chrome δουλεύει ρολόι ;)
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Σε browser Firefox που είναι και ο κύριος browser που χρησιμοποιώ, υπάρχει πρόβλημα με την κύλιση της σελίδας. Ρολλάρω απο το Mouse και ανταποκρίνεται μετά απο 1-2 δευτερόλεπτα γεγονός που δεν συνέβαινε στην προηγούμενη version όπως επίσης δεν συμβαίνει σε καμία άλλη ιστοσελίδα.
Επίσης έχω διαπιστώσει οτι έχει ''βαρύνει'' αρκετά η σελίδα στην φόρτωση της και γενικότερα κάθε φορά που κάνεις κλίκ αργεί να φορτώσει καθιστώντας δύσκολη την πολύωρη περιήγηση.
Το πιο πιθανό είναι να έχεις ρυθμίσει πολύ χαμήλα τη μνήμη cache του browser σου.
Ανέβασε τα ΜΒ και μάλλον θα διορθωθεί το πρόβλημα.
Συνήθως στις default ρυθμίσεις πάει μια χαρά.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Εγώ δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα με κανέναν από τους browser μου και σε κανέναν υπολογιστή. Τι έκδοση ff έχεις για να το δω; Υπάρχει άλλος που έχει αντίστοιχο θέμα;
Προσωπικά δεν εχω τέτοιο θέμα,
αλλά αναφέρθηκε τέτοιο θέμα στην συνάντηση της Πάτρας το περασμένο Σάββατο και συγκεκριμένα απο το μέλος leon00 που αυτή τη στιγμή απολαμβάνει το Παρίσι :xmas_cool:
Συγκεκριμένα ερωτηθη απο τον λεον00 αν και σε εμενα αργει το ανοιγμα του φορουμ μετα την νέα εκδοση, οπως συμβαίνει σε αυτον...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
jefe, γιατί για να δω το social forum πρέπει να έχω κάνει login? Αν δεν κάνω (είναι κάποιες φορές που βαριέμαι και απλά χαζεύω), δε μου το δείχνει. Με τα άλλα θέματα δεν έχω κανένα πρόβλημα.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Σε browser Firefox που είναι και ο κύριος browser που χρησιμοποιώ, υπάρχει πρόβλημα με την κύλιση της σελίδας. Ρολλάρω απο το Mouse και ανταποκρίνεται μετά απο 1-2 δευτερόλεπτα γεγονός που δεν συνέβαινε στην προηγούμενη version όπως επίσης δεν συμβαίνει σε καμία άλλη ιστοσελίδα.
Επίσης έχω διαπιστώσει οτι έχει ''βαρύνει'' αρκετά η σελίδα στην φόρτωση της και γενικότερα κάθε φορά που κάνεις κλίκ αργεί να φορτώσει καθιστώντας δύσκολη την πολύωρη περιήγηση.
εχω και γω το ιδιο προβλημα ακριβως οπως το περιγραφεις ,η προηγουμενη εκδοση ηταν σιγουρα πιο ελαφρια,χρησιμοποιω firefox 3.5.7
υ.γ.sorry για την αργοπορημενη απαντηση
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
jefe, γιατί για να δω το social forum πρέπει να έχω κάνει login? Αν δεν κάνω (είναι κάποιες φορές που βαριέμαι και απλά χαζεύω), δε μου το δείχνει. Με τα άλλα θέματα δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Απάντηση στην ερώτηση σου εδώ...
http://www.travelstories.gr/%F0%E5%...ories-gr/12821-social-forum-members-only.html
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom