Αυστρία Vienna Hotels

korina80

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Έχει κάποιος υπόψιν του τι παίζει με τα τρένα Βουδαπέστη-Βιέννη?
Θέλω να κλείσω για 27/12 και η mav-start μου απάντησε ότι ακόμα δεν έχει βγάλει δρομολόγια γι αυτές τις ημερομηνίες και η obb μου βγάζει not available.
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τους ουγγρικούς σιδηροδρόμους? Είναι αξιόπιστοι?
Μπορείς να κάνεις τη διαδρομή και με τους αυστριακούς και να βγάλεις τα εισητήρια από βουδαπέστη?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
τα εισιτήρια βγαίνουν συνήθως 30 ή 40 μέρες πριν την διαδρομή. και οι Ουγγρικοί είναι μια χαρα
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από την εμπειρία μου με τη mav. Εκτός του ότι τα τρένα ήταν στην ώρα τους ,οι αμαξοστοιχίες (Βουδαπέστη-Βιέννη) ήταν της obb. Eίχα κλείσει μέσω του site μια μέρα πριν το ταξίδι. Περιττό να πω ότι υπαρχει μεγάλη διαφορά τιμής (είναι πιο φτηνά) αν κλείσεις μέσω mav . Προσπάθησε ξανά. Το site ίσως πέφτει. Εγώ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, αλλά κάποιοι στο tripadvisor το θεωρούσαν προβληματικό.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα είμαι μια εβδομάδα πριν τα χριστούγεννα Βιέννη, έχω κλείσει στο Savoyenn που είναι δίπλα στους κήπους του Belvedere...με προβληματίζει λίγο η απόσταση του από το κέντρο μόνο για το βράδυ όμως...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θα είμαι μια εβδομάδα πριν τα χριστούγεννα Βιέννη, έχω κλείσει στο Savoyenn που είναι δίπλα στους κήπους του Belvedere...με προβληματίζει λίγο η απόσταση του από το κέντρο μόνο για το βράδυ όμως...
Καθόλου να μη σε προβληματίζει. 5 στάσεις με ΜΜΜ για Karlsplatz, ένα 20-λεπτο με τα πόδια, κεντρικοί δρόμοι. Kein problem.
 

korina80

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Έχει πάει κάποιος από το forum Χριστούγεννα Βουδαπέστη-Βιέννη? Θα πάω τη βδομάδα ανάμεσα σε χριστούγεννα και πρωτοχρονιά 3 μέρες βουδαπέστη και 3 βιέννη (ελπίζοντας να κλείσω με το τρένο της mav που ακόμα δεν έχει βγάλει στο net τα δρομολόγια γι αυτές τις μέρες.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πως είναι αυτές τις μέρες σε αυτές τις πόλεις?
Έχει κόσμο και ζωή? Βρίσκεις να πας φας? Είναι ανοικτά κάποια καταστήματα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα είμαι μια εβδομάδα πριν τα χριστούγεννα Βιέννη, έχω κλείσει στο Savoyenn που είναι δίπλα στους κήπους του Belvedere...με προβληματίζει λίγο η απόσταση του από το κέντρο μόνο για το βράδυ όμως...
Έχεις και τραμ και S-bahn έξω από την πόρτα σου... Τι άλλο θες? (Ένα-δυο τετράγωνα - δε θυμάμαι ακριβώς - όπως πηγαίνεις προς το κέντρο επί της Rennweg είναι η ζυθοποιεία Salm Brau. Εκτός από πρώτης ποιότητας μπύρα, έχει και εξαιρετικό φαγητό).
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
για την Βιέννη που είχα πάει και εγω τέτοιες μέρες 26-30/12 μια χαρά ήταν...όλα ανοικτά και πολύς κόσμος....δεν εχεις προβλημα σε αυτό...και στην βουδαπέστη το ίδιο....πάλι τις ιδιες ημερομηνίες είχα παέι...
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχεις και τραμ και S-bahn έξω από την πόρτα σου... Τι άλλο θες? (Ένα-δυο τετράγωνα - δε θυμάμαι ακριβώς - όπως πηγαίνεις προς το κέντρο επί της Rennweg είναι η ζυθοποιεία Salm Brau. Εκτός από πρώτης ποιότητας μπύρα, έχει και εξαιρετικό φαγητό).
Συγγνώμη αλλά το S-bahn τι είναι??Γιατί εγώ μάλλον έχω ασχοληθεί μόνο με τραμ και μετρο..:shock: Την Salm Brau την βάζω στη λίστα μου!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συγγνώμη αλλά το S-bahn τι είναι??
Σκέψου το ως κάτι σα γρήγορο μετρό (κανονικό τραίνο που κινείται όμως μέσα στην πόλη). Στην Αθήνα, το αντίστοιχο θα ήταν ο Προαστιακός.

Από τη στάση Rennweg, μπροστά από το ξενοδοχείο σου, περνάνε και απευθείας τρένα για το αεροδρόμιο (κάθε 30').
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σκέψου το ως κάτι σα γρήγορο μετρό (κανονικό τραίνο που κινείται όμως μέσα στην πόλη). Στην Αθήνα, το αντίστοιχο θα ήταν ο Προαστιακός.

Από τη στάση Rennweg, μπροστά από το ξενοδοχείο σου, περνάνε και απευθείας τρένα για το αεροδρόμιο (κάθε 30').
Οκ κατάλαβα και σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!Βασικά τώρα που ανέφερες το τραίνο που πάει αεροδρόμιο, έχουμε ένα αρκετά μεγάλο δίλημμα..Θα έχουμε αυτοκίνητο για τις πρώτες 4 ημέρες που θα είμαστε Salzburg ώστε να κάνουμε μονοήμερες εκδρομές σε Hallstatt και ίσως Μόναχο, σκεφτόμαστε λοιπόν να το κρατήσουμε και κατά την διαμονή μας στην Βιέννη...Θεωρείτε πως είναι περιττό έξοδο?Απλά το σκεφτήκαμε για να μετακινηθούμε προς το αεροδρομιο πιο άνετα και μήπως κάνουμε κάποια βόλτα στα προάστια της Βιέννης. (Σορρυ, ξέρω πως είμα off topic!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom