Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γειά σε όλους!Εγώ θέλω να σας βάλω πιο δύσκολα διότι θα βρεθώ για λιγότερες μέρες στη Σικελία και θα ήθελα να μου υποδείξετε τα highlights.Έχουμε κλείσει ήδη διαμονή 2 μέρες Παλέρμο και 2 Κατάνια. Προσγειωνόμαστε Κατάνια όπου και φεύγουμε κατευθείαν για Παλέρμο και επιστρέφουμε Κατάνια από όπου και θα φύγουμε. Συνολικά είναι 4 γεμάτα 24ωρα.
Εμας δύσκολα ? Εσυ εχεις τα δύσκολα...πας 2 μερες Αθηνα +2 Θεσσαλονικη, τι να δεις? Πασαλειμμα. Δεν προλαβαινεις ουτε τα χαιλαιτς. Δες οτι εχει γραφει στις ιστοριες κ διαλεξε αναλογα με τα ενδιαφεροντα σου.
Αλλιως κανε αυτο που πρεπει κ μεινε σε μια απο τις δυο πολεις.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εφαγα πολυ προσφατα κ στο buatta. Πολυ καλο. Πιατα οριτζιναλ αλλα πειραγμενα, περιβαλλον οχι λαικο αλλα η γειτονια αφθαστη σε αυτό. Καλες τιμές, αψογο προσωπικό. Bucatini, anelleti κ αρνι που δοκιμασα υπεροχα.
http://www.buattapalermo.it/en/
Εριξα μια ματιά στο site του εστιατορίου και είδα ότι τα ζυμαρικά τα έχει σαν πρώτο πιάτο. Αυτό σημαίνει ότι οι μερίδες είναι μικρές ή μπορεί να το πάρει κάποιος και σαν κυρίως πιάτο και να φάει κανονικά;
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εριξα μια ματιά στο site του εστιατορίου και είδα ότι τα ζυμαρικά τα έχει σαν πρώτο πιάτο. Αυτό σημαίνει ότι οι μερίδες είναι μικρές ή μπορεί να το πάρει κάποιος και σαν κυρίως πιάτο και να φάει κανονικά;
Αυτη ειναι συζητηση για ολη την Ιταλια...εξαρταται ποσο πεινας. Οι μεριδες ειναι, οπως παντου, σαφως μικροτερες απο το κλασικο πιατο μας "μακαρονια κιμα". Βεβαια με πρωτο ζυμαρικα κ ορεκτικο μπορει καποιος να χορτασει...εγω οχι.
Αν και ειναι κριμα να μη δοκιμασεις τα κυριως (το αρνι, μπακαλιαρος σκοτωνουν...) τουλαχιστον παρτε ορεκτικα κ πρωτα τοπικα (ανελετι ν.1)
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Για να φτάσουμε στην όμορφη μεσαιωνική πόλη Έριτσε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το αυτοκίνητο άπο άποψη δρόμων και πάρκινγκ ή προτείνεται η επιλογή του τελεφερίκ από Τράπανι:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Για να φτάσουμε στην όμορφη μεσαιωνική πόλη Έριτσε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το αυτοκίνητο άπο άποψη δρόμων και πάρκινγκ ή προτείνεται η επιλογή του τελεφερίκ από Τράπανι:
δικη σου η επιλογη. με ΙΧ πας ανετα, με τελεφερικ ειναι ισως πιο εντυπωσιακο. αλλα με το ΙΧ πας-φευγεις οποτε θες, το παρκιν δρομο εχει 1 Ε/ωρα ενω το αλλο εχει ωραρια και 9Ε/ατομο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν κανει τπτ...ξεχασα να αναφερω κ τον αερα στα μειον του τελεφερικ...πχ τωρα ειναι κλειστο..
κ για το παρκιν εχει μεγαλη σημασια η μερα κ η ωρα που θα πας. αν ειναι δηλ ΣΚ ή ωρα αιχμης (10.00-13.00, 16.00-20.00) θα βρεις με δυσκολια..

http://www.funiviaerice.it/orari.php
 

chrisafr9

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Ν.Ζηλανδία
καλημέρα, έχω προγραμματίσει για τις επόμενες μέρες ταξίδι για Μάλτα - Σικελία , θα ήθελα να ρωτήσω αν το πρόγραμμα που έχω κάνει μπορεί να βγει και αν είναι και κάτι άλλο sos που θα πρέπει να δω...Κατανια είναι η βάση μου..
1η μέρα Κατανια - Συρακούσες(πρέπει να δω και Ragusa?) - Κατανια
2η μέρα Κατανια - Μεσίνα - Ταορμίνα - Κατανια
3η μέρα Κατανια - Παλέρμο - Κεφαλου - Κατανια
4η μέρα Κατανια - πεζοπορία - ανάβαση Etna

παρακαλώ οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη...ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλημέρα, έχω προγραμματίσει για τις επόμενες μέρες ταξίδι για Μάλτα - Σικελία , θα ήθελα να ρωτήσω αν το πρόγραμμα που έχω κάνει μπορεί να βγει και αν είναι και κάτι άλλο sos που θα πρέπει να δω...Κατανια είναι η βάση μου..
1η μέρα Κατανια - Συρακούσες(πρέπει να δω και Ragusa?) - Κατανια
2η μέρα Κατανια - Μεσίνα - Ταορμίνα - Κατανια
3η μέρα Κατανια - Παλέρμο - Κεφαλου - Κατανια
4η μέρα Κατανια - πεζοπορία - ανάβαση Etna

παρακαλώ οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη...ευχαριστώ
Καλημέρα. Που είναι η Μάλτα στο πρόγραμμα;
 

chrisafr9

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Ν.Ζηλανδία
Καλημέρα. Που είναι η Μάλτα στο πρόγραμμα;
Ναι τη Μάλτα δεν την έβαλα γιατί είναι μόνο για δυο μέρες επομένως οι επιλογές είναι περιορισμένες...Βαλέτα,Μεδίνα ,Ραμπάτ....η αρχή γίνεται με Μάλτα,μετά Σικελία και επιστροφή από Ρώμη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλημέρα, έχω προγραμματίσει για τις επόμενες μέρες ταξίδι για Μάλτα - Σικελία , θα ήθελα να ρωτήσω αν το πρόγραμμα που έχω κάνει μπορεί να βγει και αν είναι και κάτι άλλο sos που θα πρέπει να δω...Κατανια είναι η βάση μου..
1η μέρα Κατανια - Συρακούσες(πρέπει να δω και Ragusa?) - Κατανια
2η μέρα Κατανια - Μεσίνα - Ταορμίνα - Κατανια
3η μέρα Κατανια - Παλέρμο - Κεφαλου - Κατανια
4η μέρα Κατανια - πεζοπορία - ανάβαση Etna

παρακαλώ οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη...ευχαριστώ
θα επρεπε να το συζηταμε σε νεο θεμα, οχι σε ιστορια αλλου μελους...
δεν λες με τι μεσο. υποθετοντας με ΜΜΜ λοιπον:
1. δεν προλαβαινεις κ Ragusa. αν μεινει χρονος τοτε Noto. η Siracusa ειναι πολη των 150+ χιλ κατοικων...με πολλα αξιοθεατα. κριμα να κανεις ταξιδια ξεπετα.
2. Μεσσινα βγαλτη. κ πολλα δεν λεει κ δεν προλαβαινεις.
3. οπως κ στο 1..το Παλερμο ειναι πολη των 800+χιλ κατοικων με αξιοθεατα που θελεις 3 μερες για τα χαιλαιτς. να πας και Cefalu? η Σικελια ειναι σαν την Πελοποννησο. ε δεν μπορεις να τη στριμωξεις σε 4 μερες. κατα τη γνωμη μου επελεξε μια πλευρα κ μεινε εκει. αν θελεις οπωσδηποτε κ Παλερμο, τοτε αφιερωσε ολη τη μερα και απο πολυ νωρις. δηλ θα ειναι μια εξουθενωτικη μερα αν βαλεις κ τις 5+ ωρες της μετακινησης απο Κατανια.
4. οκ. αν κ η εκδρομη αυτη ειναι ειδικου ενδιαφεροντος, δεν ειναι στα χαιλαιτς του νησιου κατ εμε παντα. Πολυ καλυτερο ηφαιστειο για επισκεψη ειναι ο Βεζουβιος ή στη Σαντορινη. εδω ουτε δαση, ουτε θέα ιδιαιτερη. αλλα φυσικα περι ορεξεως..

Fotolia_77452322_L.jpg
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
4. οκ. αν κ η εκδρομη αυτη ειναι ειδικου ενδιαφεροντος, δεν ειναι στα χαιλαιτς του νησιου κατ εμε παντα. Πολυ καλυτερο ηφαιστειο για επισκεψη ειναι ο Βεζουβιος ή στη Σαντορινη. εδω ουτε δαση, ουτε θέα ιδιαιτερη. αλλα φυσικα περι ορεξεως..

View attachment 219587
Πας εκει με συγκοινωνια απο Κατανια; Δεν το ειχα στο νου αλλα δεν ειναι και κακη ιδεα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.412
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom