Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πας εκει με συγκοινωνια απο Κατανια; Δεν το ειχα στο νου αλλα δεν ειναι και κακη ιδεα.
Τη γνωμη μου την ειπα. Μια πολυωρη εκδρομη σε ενα ηφαίστειο που οκ, καλο ειναι αλλα υπαρχουν πολυ ωραιοτερα, θα την εκανα αμα είχα μεγαλη ανεση χρονου. Σε σενα, που αν θυμαμαι καλα σου λείπουν SOS απο το νησι (Agrigento, Selinunte, Erice, Marsala, San Vito, Enna, Piazza Armerina και και και...) δεν θα την προτεινα...παντως παει μπας ανετα.
http://www.aziendasicilianatrasporti.it/
 

chrisafr9

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Ν.Ζηλανδία
θα επρεπε να το συζηταμε σε νεο θεμα, οχι σε ιστορια αλλου μελους...
δεν λες με τι μεσο. υποθετοντας με ΜΜΜ λοιπον:
1. δεν προλαβαινεις κ Ragusa. αν μεινει χρονος τοτε Noto. η Siracusa ειναι πολη των 150+ χιλ κατοικων...με πολλα αξιοθεατα. κριμα να κανεις ταξιδια ξεπετα.
2. Μεσσινα βγαλτη. κ πολλα δεν λεει κ δεν προλαβαινεις.
3. οπως κ στο 1..το Παλερμο ειναι πολη των 800+χιλ κατοικων με αξιοθεατα που θελεις 3 μερες για τα χαιλαιτς. να πας και Cefalu? η Σικελια ειναι σαν την Πελοποννησο. ε δεν μπορεις να τη στριμωξεις σε 4 μερες. κατα τη γνωμη μου επελεξε μια πλευρα κ μεινε εκει. αν θελεις οπωσδηποτε κ Παλερμο, τοτε αφιερωσε ολη τη μερα και απο πολυ νωρις. δηλ θα ειναι μια εξουθενωτικη μερα αν βαλεις κ τις 5+ ωρες της μετακινησης απο Κατανια.
4. οκ. αν κ η εκδρομη αυτη ειναι ειδικου ενδιαφεροντος, δεν ειναι στα χαιλαιτς του νησιου κατ εμε παντα. Πολυ καλυτερο ηφαιστειο για επισκεψη ειναι ο Βεζουβιος ή στη Σαντορινη. εδω ουτε δαση, ουτε θέα ιδιαιτερη. αλλα φυσικα περι ορεξεως..

View attachment 219587
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ...ναι οι μετακινήσεις είναι με τρένο-λεωφορείο,συμφωνώ αλλά δυστυχώς για τώρα αυτό το λίγο ...μια γεύση, θα επιστρέψω σίγουρα για περισσότερο στο άμεσο μέλλον.Ναι τον βεζούβιο τον έχω επισκεφτεί και Σαντορίνη βέβαια....
Ευχαριστώ και πάλι έχετε δίκιο, σίγουρα θα κάνω μια αναδιανομή σε χρόνο και μέρη

* Ταορμίνα τη βάζω να υποθέσω μιας και είναι πιο κοντά σε σχέση με τα υπόλοιπα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ...ναι οι μετακινήσεις είναι με τρένο-λεωφορείο,συμφωνώ αλλά δυστυχώς για τώρα αυτό το λίγο ...μια γεύση, θα επιστρέψω σίγουρα για περισσότερο στο άμεσο μέλλον.Ναι τον βεζούβιο τον έχω επισκεφτεί και Σαντορίνη βέβαια....
Ευχαριστώ και πάλι έχετε δίκιο, σίγουρα θα κάνω μια αναδιανομή σε χρόνο και μέρη

* Ταορμίνα τη βάζω να υποθέσω μιας και είναι πιο κοντά σε σχέση με τα υπόλοιπα
Ταορμίνα ναι είναι κοντα αλλα με τα ΜΜΜ θα χανεις χρονο. Τη μερα εκεινη δηλ μοίρασε τη με την περιηγηση της ιδιας της Κατανια.
Ετνα με λεωφορειο παλι θελεις ολη μερα αν κ ειναι οικονομικατο.
Την αλλη Συρακούσες κ την αλλη την πιο κουραστικη Παλερμο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Να κανω κι εγω μια ερωτηση, αφου εβαλες την Enna στα must. Ειναι εφικτο να φυγει καποιος με τρενο απο Παλέρμο, να κανει σταση στην Enna και να συνεχισει για Κατανια το βραδυ; Εξεταζω και τη διανυκτερευση στην Enna, υπαρχει χρονος. Το rome2rio μου βγαζει λεωφορειο μια φορα τη μερα απο Παλερμο ειτε τρενο και λεωφορειο απο Caltanisetta που μου φαινεται ταλαιπωρια.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να κανω κι εγω μια ερωτηση, αφου εβαλες την Enna στα must. Ειναι εφικτο να φυγει καποιος με τρενο απο Παέρμο, να κανει σταση στην Enna και να συνεχισει για Κατανια το βραδυ; Εξεταζω και τη διανυκτερευση στην Enna, υπαρχει χρονος.
Ακριβώς γι αυτο την εβαλα. Για μια on the road σταση. Γίνεται ανετοτατα κ με τα ΜΜΜ. Πολυ καλη η παλια πολη κ η θεα απο το κάστρο. Σε μια καθαρη μερα βλεπεις ολη την κεντρικη Σικελια...Δεν ειναι για διανυκτερευση, πολυ μικρη καλυτερα συνεχιζεις Κατανια. Κ προλαβαινεις κι αλλη σταση στο Dittaino για ψωνια...
Εννοειται ολα αυτα μετα την απαραιτητη στάση Cefalu...;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το rome2rio μου βγαζει..
Μπουρδες σου βγαζει..Μετα αδικα τα λεω σκουπιδοσαιτ...
Χειμωνα τωρα εχει 4 τραινα τις καθημερινες, 3 ΚΥ. Και 8-10 λεωφορεια την ημερα..ολα απευθειας σε 1.45. Ξεκινας πρωι, κανεις τη βολτα σου, καφε φαγητο, πας διπλα στο outlet αν θες κ συνεχιζεις για Κατανια. Πολυ κοντα από κει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Μα το κοιταζω εδω και καιρο και ειχα απογοητευτει. Εχω την υποψια οτι το λεωφορειο θα βολευει καλυτερα, γιατι ειδα τον σιδηροδρομικο σταθμο πολυ εξω απο την πολη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα το κοιταζω εδω και καιρο και ειχα απογοητευτει. .
Ντροπή που δεν ρωτουσες παντως...σιγα το πραγμα, κοπος μας ειναι? Το σαιτ τρενιταλια το ξερεις...
Μην πολυασχολεισαι παντως με τα δρομολόγια, εχει αστικο, μιλαμε για 5-6' αποσταση η Enna bassa με την Enna alta..δηλ απο σταθμο-ιστορικο κεντρο. Αλλιως παρε λεωφορειο για Enna alta απευθείας. αν δεν σε βολευουν οι ωρες του κ για bassa ειπαμε μισο τσιγαρο δρομος...
http://www.saisautolinee.it/
 

chrisafr9

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Ν.Ζηλανδία
Ταορμίνα ναι είναι κοντα αλλα με τα ΜΜΜ θα χανεις χρονο. Τη μερα εκεινη δηλ μοίρασε τη με την περιηγηση της ιδιας της Κατανια.
Ετνα με λεωφορειο παλι θελεις ολη μερα αν κ ειναι οικονομικατο.
Την αλλη Συρακούσες κ την αλλη την πιο κουραστικη Παλερμο..
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπέρα. Επειδή μάλλον πάλι για Σικελία μας βλέπω και φέτος το καλοκαίρι, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποια αξιόπιστη εταιρία (και αντίστοιχη ιστοσελίδα) μεταφορών με λεωφορείο στο νησί, πχ Παλέρμο->Αγκριτζέντο, Αγκριτζέντο->Κατάνια κ.α.

Είδα πιο πάνω μία εταιρία που προτείνει ο @Samion αλλά είναι στα ιταλικά.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα. Επειδή μάλλον πάλι για Σικελία μας βλέπω και φέτος το καλοκαίρι, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποια αξιόπιστη εταιρία (και αντίστοιχη ιστοσελίδα) μεταφορών με λεωφορείο στο νησί, πχ Παλέρμο->Αγκριτζέντο, Αγκριτζέντο->Κατάνια κ.α.

Είδα πιο πάνω μία εταιρία που προτείνει ο @Samion αλλά είναι στα ιταλικά.
καθε εταιρεια εχει αλλη γραμμη πλην ελαχιστων εξαιρεσεων. ολες αξιοπιστες ειναι κ με καλη εξυπηρετηση. υπαρχουν μηχανες αναζητησης για ολες μαζι, εμπιστευομαι μονο τα σαιτ των ιδιων των εταιρειων. κ στα ιταλικα να ειναι δεν ειναι τπτ να δεις τα ωραρια. οι γραμμες που θες εκτελουνται απο

http://www.cuffaro.info/orari-e-partenze-cuffaro-autoservizi/palermo-agrigento.html
http://www.saistrasporti.it/
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom