Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος aspa, στις 26 Μαρτίου 2017.

1. aspa

aspa Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βιρμανία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γυρος του κοσμου
    Καλησπέρα
    Προγραμματίζω ένα ταξίδι στην Σικελία 23/6 με 6/7
    Άφιξη στο Παλέρμο 23/6 και αναχώρηση απο Κατάνια 6/7.
    Πως να μοιράσω τις ημέρες?
    Θα ξεκινήσω με 4 ημέρες στο Παλέρμο (θα πάω και Cefalu)
    Τις τελευταίες 4 στην Κατάνια.
    Συνολικά είναι 13. Που αλλού να βάλλω διανυκτέρευση?
    Διαφορες σκέψεις είναι Argigento,Enna,Noto,Taormina, Ragusa.
    Ευχαριστώ .

Last edited: 26 Μαρτίου 2017
    Dina Z and makisg like this.

2. makisg

makisg Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Σικελία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νησιά Φίτζι
    εύχομαι @aspa μου να κάνεις τον καλύτερο δυνατό προγραμματισμό και να περάσεις τέλεια στην Σικελία. δυστυχώς δεν έχω καμία γνώση του νησιού αλλά αυτός που την ξέρει από έξω είναι ο @Samion και θα σε καθοδηγήσει με τον καλύτερο τρόπο για να παίρνουμε και εμείς ιδέες.

aspa likes this.
  3. jimp

jimp Member

23/06-24/06 Παλέρμο
    25/06-26/06 Cefalu
    27/06-28/06 Taormina
    29/06-30/06 Siracusa
    01/07-02/07 Noto
    03/07-06/07 Catania

aspa likes this.
  4. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Σικελία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Συγγνώμη αλλά η Cefalu απέχει μισή ώρα απο Παλέρμο και θα πρέπει να αλλάξει ξενοδοχείο;;

5. jimp

jimp Member

Ναι γιατί όχι(αν και σίγουρα κάνει 1 ώρα); Θα κάνει τις βόλτες στην πόλη, παραλία και βουνό, το μπανάκι της ήρεμα και ωραία, φαγητό. Άντε αν δεν μείνει 2 βράδια σε Cefalu, κρίμα να μην μείνει έστω ένα βράδυ.

6. depy!!!

depy!!! Member

Επόμενο Ταξίδι:
    U S A
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΠΕΡΟΥ - ΧΙΛΗ
    Βλεπω οτι δεν προτεινεις διανυκτερευση νοτιοδυτικα, Agrigento, selinunte πως τα βλεπουμε; Ακομα και Ερικουσα. Καλυπτονται με μονοημερες απο παλερμο; Θα παω κι εγω τον αυγουστο, για 8 μερες, και παιρνω ιδεες....

7. kill_bill

kill_bill Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Σικελία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αγία Πετρούπολη
    Μία από τα ίδια: Θα πάω Σικελία για 8 διανυκτερεύσεις, πηγαίνω Παλέρμο, φεύγω από Κατάνη στις αρχές Ιουλίου. Σκέφτομαι για 4 διανυκτερεύσεις στο Παλέρμο για να γυρίσω το δυτικό τμήμα του νησιού (Τσεφαλού, Εγέστα, Ακράγαντα, Σελινούντα, κλπ), 2 διανυκτερεύσεις Συρακούσες (θα δούμε και παράσταση στο Φεστιβάλ Αρχαίου Ελληνικού Θεάτρου) και 2 Ταορμίνα. Ο κύριος προβληματισμός μου έγκειται στο θέμα ''κίνηση-πάρκινγκ'', εάν και κατά πόσο βολεύει να είναι το Παλέρμο σημείο εκκίνησης, την Κατάνη θα την αποφύγω..

aspa likes this.
  8. LIK

LIK Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΠΑΝΤΟΥ
    3 βράδια Palermo (Cefalu)
    2 βράδια Agrigento ( Egesta,Selinunde,Gela)
    3 βράδια Siracusa (Piazza Armerina,Ortigia,museo archeologico,theatro Greco)
    3 βράδια Taormina (Reggio Calabria,museo archeologico,Bronzi di Riace,theatro Greco)
    2
    βράδια Catania (Etna,theatro Romano & Massimo Bellini)

aspa likes this.
  9. kalove

kalove Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ασία ( Βιετνάμ, Καμπότζη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ιαπωνια, αμαζονιος
    Εχω προγραμματίσει κι' εγώ τον Σεπτέμβριο γιά Σικελία καί έχω βάλει διανυκτερεύσεις καί σε Αιολίδες Νήσους ( συγκεκριμένα στο Λίπαρι) με σκοπό να δώ την έκρηξη τού Στρόμπολι.

10. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    Το νησι θυμιζω ειναι σαν την Πελοποννησο σε εκταση. Μπορεις να δεις την Πελοποννησο σε 8 μερες? Αν ειναι δυνατόν...εδω προταθηκε να βγεις κ εκτος νησιού... Τετοια άνεση χρονου δηλ..εχετε δει κανα χαρτη με αποστασεις ?

Ξεκαθερισε λιγο τα χαιλαιτ κ τι ακριβως θελεις να δεις. Το κεντρο της Κατανια που θες να αποφυγεις ειναι unesco heritage. κλπ. Δεν μπορεις να τα δεις ολα σε 8 μερες. Περιορισου στα χαιλαιτς. Για καποιον θα ηταν κ το αουτλετ, για μενα κ για τόσο χρονο θα ηταν Παλερμο (πρωτευουσα 2-3 μερες μονο αυτη), Cefalu, Taormina, Συρακουσες κ Κατανια. Στη διαδρομη Agrigento, Noto. Το 2ο γινεται ημερησια απο Κατανια, το 1ο θελει ωρες, ισως στη διαδρομη απο Παλερμο για Κατανια. Που σε αυτες μαλλον θα πρεπει να βαλεις τις διανυκτερευσεις σου. Αν δεν εισαι πολυ on the road.

aspa, katkats and kill_bill like this.
  11. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    Οχι. Ημερησια η περνώντας. Enna? Μονο για το (φοβερο) αουτλετ. Κοιτα εναλλακτικες τύπου san vito lo capo (τελεια παραλια κ φαι), mazara (για σελινουντα). Τη νοτια ακτη απεφυγε τη, πλην Agrigento.

Ωραιο προγραμμα με τα.χαιλαιτ μεσα.λιγο ανισοβαρες προς τα ανατολικα. Οκ, ωραια ειναι αλλα οχι κ μια βδομαδα..ειπα εναλλακτικές πιο πανω. Κ να μη μεινεις Νοτο...δε χαθηκε ο κοσμος..με την Cefalu συμφωνώ κ επαυξανω. Αρχες ιουλιου θα ειμαι κι εγω εκει για 10 μερες περιπου. Σφυριξτε οι ενδιαφερομενοι.

aspa, katkats and Vegerazaros like this.
  12. depy!!!

depy!!! Member

Επόμενο Ταξίδι:
    U S A
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΠΕΡΟΥ - ΧΙΛΗ
    Φυσικα και δε γινεται να δεις ολο το νησι σε 8 μερες. Εγω σκεφτομουν να μεινω 4 μερες κατανια και τις 2 απ αυτες να παω ημερισια μια Μεσσινα, Ταορμινα και μια Συρακκουσες. Μετα διαμονη 4 μερες παλερμο και μια ημερησια σε ακραγαντα και αλλη μια κεφαλου. Πιστευεις οτι ειναι ανεδαφικο;

Αλλη σκεψη ειναι να νοικιασω για 2 μερες αυτοκινητο στο παλερμο και να κανω τον κυκλο απο ερικκουσα, σελινουντα, ακραγαντα και να γυρισω απο κεφαλου πισω. Με μια διανυκτερευση δηλαδη καπου στη μεση. Αλλα το να νοικιαςω αυτοκινητο στη σικελια με φοβιζει καπως....

Last edited by a moderator: 28 Μαρτίου 2017
    LIK and kill_bill like this.