Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

magdion

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλημέρα καλώς σας βρήκα.Στο παρελθόν ταξιδεύαμε πολύ έχουμε γυρίσει την ευρώπη και την ελλάδα σχεδόν όλη.Τώρα μεγάλοι κάπως θέλουμε να πάμε 7 ημέρες σικελία,μας το προσφέρει δώρο ο γυιος ξέρουμε ιταλικά έχουμε πάει από ρωμη και επάνω και θέλουμε να διαλέξουμε που να μείνουμε κατάνια η παλέρμο και θέλουμε να μάθουμε αν υπάρχει σιδηροδρομικό δίκτυο μεταξύ τους και που υπάρχει νυκτερινή ζωή εννοώ μπαράκια,θα πάμε μέσα ιουνίου και για μπάνια δεν μας ενδιαφέρει γιατί θα πάμε μονεμβασιά η σύρο το καλοκαίρι.ευχαριστώ πολύ..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλημέρα καλώς σας βρήκα.Στο παρελθόν ταξιδεύαμε πολύ έχουμε γυρίσει την ευρώπη και την ελλάδα σχεδόν όλη.Τώρα μεγάλοι κάπως θέλουμε να πάμε 7 ημέρες σικελία,μας το προσφέρει δώρο ο γυιος ξέρουμε ιταλικά έχουμε πάει από ρωμη και επάνω και θέλουμε να διαλέξουμε που να μείνουμε κατάνια η παλέρμο και θέλουμε να μάθουμε αν υπάρχει σιδηροδρομικό δίκτυο μεταξύ τους και που υπάρχει νυκτερινή ζωή εννοώ μπαράκια,θα πάμε μέσα ιουνίου και για μπάνια δεν μας ενδιαφέρει γιατί θα πάμε μονεμβασιά η σύρο το καλοκαίρι.ευχαριστώ πολύ..
Προσωπικά είχα κλείσει με Volotea το Αθήνα-Παλέρμο και μετά από μία εβδομάδα έφυγα από Κατάνια με Aegean, ενδιάμεσα είχα μείνει σε Cefalu kai Taormina. Από 2 βράδια σε Παλέρμο, 2 Cefalu, 2 Taormina.
Μεταξύ ολων των παραπάνω είχε μετακινηθεί με τρένο, πολύ εύκολα, μόνο το Taormina-Catania Fontanarossa(αεροδρόμιο) έκανα με λεωφορείο, γιατί ο σταθμός των τρένων στην Taormina είναι κάτω στο Giardini-Naxos και βόλευε περισσότερο το λεωφορείο.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα
Προγραμματίζω ένα ταξίδι στην Σικελία 23/6 με 6/7
Άφιξη στο Παλέρμο 23/6 και αναχώρηση απο Κατάνια 6/7.
Πως να μοιράσω τις ημέρες?
Θα ξεκινήσω με 4 ημέρες στο Παλέρμο (θα πάω και Cefalu)
Τις τελευταίες 4 στην Κατάνια.
Συνολικά είναι 13. Που αλλού να βάλλω διανυκτέρευση?
Διαφορες σκέψεις είναι Argigento,Enna,Noto,Taormina, Ragusa.
Ευχαριστώ .
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
εύχομαι @aspa μου να κάνεις τον καλύτερο δυνατό προγραμματισμό και να περάσεις τέλεια στην Σικελία. δυστυχώς δεν έχω καμία γνώση του νησιού αλλά αυτός που την ξέρει από έξω είναι ο @Samion και θα σε καθοδηγήσει με τον καλύτερο τρόπο για να παίρνουμε και εμείς ιδέες.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Συγγνώμη αλλά η Cefalu απέχει μισή ώρα απο Παλέρμο και θα πρέπει να αλλάξει ξενοδοχείο;;
Ναι γιατί όχι(αν και σίγουρα κάνει 1 ώρα); Θα κάνει τις βόλτες στην πόλη, παραλία και βουνό, το μπανάκι της ήρεμα και ωραία, φαγητό. Άντε αν δεν μείνει 2 βράδια σε Cefalu, κρίμα να μην μείνει έστω ένα βράδυ.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
23/06-24/06 Παλέρμο
25/06-26/06 Cefalu
27/06-28/06 Taormina
29/06-30/06 Siracusa
01/07-02/07 Noto
03/07-06/07 Catania
Βλεπω οτι δεν προτεινεις διανυκτερευση νοτιοδυτικα, Agrigento, selinunte πως τα βλεπουμε; Ακομα και Ερικουσα. Καλυπτονται με μονοημερες απο παλερμο; Θα παω κι εγω τον αυγουστο, για 8 μερες, και παιρνω ιδεες....
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
Μία από τα ίδια: Θα πάω Σικελία για 8 διανυκτερεύσεις, πηγαίνω Παλέρμο, φεύγω από Κατάνη στις αρχές Ιουλίου. Σκέφτομαι για 4 διανυκτερεύσεις στο Παλέρμο για να γυρίσω το δυτικό τμήμα του νησιού (Τσεφαλού, Εγέστα, Ακράγαντα, Σελινούντα, κλπ), 2 διανυκτερεύσεις Συρακούσες (θα δούμε και παράσταση στο Φεστιβάλ Αρχαίου Ελληνικού Θεάτρου) και 2 Ταορμίνα. Ο κύριος προβληματισμός μου έγκειται στο θέμα ''κίνηση-πάρκινγκ'', εάν και κατά πόσο βολεύει να είναι το Παλέρμο σημείο εκκίνησης, την Κατάνη θα την αποφύγω..
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ
3 βράδια Palermo (Cefalu)
2 βράδια Agrigento ( Egesta,Selinunde,Gela)
3 βράδια Siracusa (Piazza Armerina,Ortigia,museo archeologico,theatro Greco)
3 βράδια Taormina (Reggio Calabria,museo archeologico,Bronzi di Riace,theatro Greco)
2
βράδια Catania (Etna,theatro Romano & Massimo Bellini)
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Εχω προγραμματίσει κι' εγώ τον Σεπτέμβριο γιά Σικελία καί έχω βάλει διανυκτερεύσεις καί σε Αιολίδες Νήσους ( συγκεκριμένα στο Λίπαρι) με σκοπό να δώ την έκρηξη τού Στρόμπολι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βλεπω οτι δεν προτεινεις διανυκτερευση νοτιοδυτικα, Agrigento, selinunte πως τα βλεπουμε; Ακομα και Ερικουσα. Καλυπτονται με μονοημερες απο παλερμο; Θα παω κι εγω τον αυγουστο, για 8 μερες, και παιρνω ιδεες....
Το νησι θυμιζω ειναι σαν την Πελοποννησο σε εκταση. Μπορεις να δεις την Πελοποννησο σε 8 μερες? Αν ειναι δυνατόν...εδω προταθηκε να βγεις κ εκτος νησιού... Τετοια άνεση χρονου δηλ..εχετε δει κανα χαρτη με αποστασεις ?

Μία από τα ίδια: Θα πάω Σικελία για 8 διανυκτερεύσεις, πηγαίνω Παλέρμο, φεύγω από Κατάνη στις αρχές Ιουλίου. Σκέφτομαι για 4 διανυκτερεύσεις στο Παλέρμο για να γυρίσω το δυτικό τμήμα του νησιού (Τσεφαλού, Εγέστα, Ακράγαντα, Σελινούντα, κλπ), 2 διανυκτερεύσεις Συρακούσες (θα δούμε και παράσταση στο Φεστιβάλ Αρχαίου Ελληνικού Θεάτρου) και 2 Ταορμίνα. Ο κύριος προβληματισμός μου έγκειται στο θέμα ''κίνηση-πάρκινγκ'', εάν και κατά πόσο βολεύει να είναι το Παλέρμο σημείο εκκίνησης, την Κατάνη θα την αποφύγω..
Ξεκαθερισε λιγο τα χαιλαιτ κ τι ακριβως θελεις να δεις. Το κεντρο της Κατανια που θες να αποφυγεις ειναι unesco heritage. κλπ. Δεν μπορεις να τα δεις ολα σε 8 μερες. Περιορισου στα χαιλαιτς. Για καποιον θα ηταν κ το αουτλετ, για μενα κ για τόσο χρονο θα ηταν Παλερμο (πρωτευουσα 2-3 μερες μονο αυτη), Cefalu, Taormina, Συρακουσες κ Κατανια. Στη διαδρομη Agrigento, Noto. Το 2ο γινεται ημερησια απο Κατανια, το 1ο θελει ωρες, ισως στη διαδρομη απο Παλερμο για Κατανια. Που σε αυτες μαλλον θα πρεπει να βαλεις τις διανυκτερευσεις σου. Αν δεν εισαι πολυ on the road.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom