Ryanair Ακυρώσεις πτήσεων από Ryanair

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Αποζημίωση ξέρεις αν παίζει;
Συμφωνα με τον νομο είδα κάτι για 250 ευρώ ανα πτήση. Και εμένα την πτήση για αμβούργο μου ακύρωσαν
Στο email ακύρωσης που μου έστειλαν έγραφε λίγο πριν το τέλος ότι ''Καθώς ενημερωθήκατε σχετικά με την συγκεκριμένη ακύρωση, 14 ημέρες πριν (ή νωρίτερα) από την προγραμματισμένη ημερομηνία αναχώρησης, δεν δικαιούστε αποζημίωση σύμφωνα με τον Κανονισμό EU 261/2004.''
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.771
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τελικά για την αλλαγή ημερομηνίας πληρώνουμε και τη διαφορά;
 

Spyros_Pan

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Μου ακυρώθηκε δρομολόγιο επιστροφής από Θεσσαλονίκη προς Αθήνα στα τέλη Οκτωβρίου. Το σύστημα μου επέτρεψε αλλαγή και στα δύο δρομολόγια χωρίς επιπλέον χρέωση. Μετά από λίγες ώρες ήρθε στο e-mail και ένα κουπόνι 80ε.
Ευτυχώς δεν είχα κάποια σοβαρή δουλειά ούτε και κρατήσεις ξενοδοχείων, οπότε μια χαρά βγήκε το κουπόνι.
Το θέμα είναι ότι σε κάποιους θα κοστίζουν πολύ τέτοιες ακυρώσεις-μεταβολές και τα 80ε δεν θα φτάνουν για να καλύψουν τις ζημιές.
Πάντως φαίνεται στην αναζήτηση ότι δεν υπάρχουν πλέον πάρα πολλά δρομολόγια, ειδικά για εξωτερικό!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Θύμα των ακυρώσεων κ γω! Έχω κλείσει easyjet από Θεσνικη προς Βερολίνο κ με Ryanair από το Βερολίνο στη Μαδρίτη για Χριστουγεννα. Κ σήμερα λαμβάνω εμαιλ ότι ακυρώνεται η πτήση ΒερολίνοΜαδρίτη. Κ αυτό χαλάει όλη την οργάνωση κ καταστρέφει το ταξίδι, γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάμε από το Βερολίνο στη Μαδρίτη. Όποτε τους ζητάω να μου το αλλάξουν σε Θεσνικη Μαδρίτη μέσω Ρώμης. Αλλά δεν μπορούν λέει. Πρέπει το δρομολόγιο να είναι από αεροδρόμιο της ίδιας χώρας! Ενω στο εμαιλ γράφει ξεκάθαρα ότι ο εκπρόσωπος θα αλλάξει την πτήση ακριβώς όπως τη χρειάζεται ο ταξιδιώτης!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Το δρομολόγιο ήταν 29/12 με 4/1 από Skg προς sxf κ 29/12με 3/1 από sxf προς mad. Η Ryanair ακύρωσε τη βραδινή πτήση από sxf προς Μαδρίτη κ την έκανε 9μιση το πρωί. Εγώ όμως φτάνω στις 13:30 όποτε δε μπορω να πάρω αυτή τη πτήση κ άλλη δεν υπάρχει!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Θύμα των ακυρώσεων κ γω! Έχω κλείσει easyjet από Θεσνικη προς Βερολίνο κ με Ryanair από το Βερολίνο στη Μαδρίτη για Χριστουγεννα. Κ σήμερα λαμβάνω εμαιλ ότι ακυρώνεται η πτήση ΒερολίνοΜαδρίτη. Κ αυτό χαλάει όλη την οργάνωση κ καταστρέφει το ταξίδι, γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάμε από το Βερολίνο στη Μαδρίτη. Όποτε τους ζητάω να μου το αλλάξουν σε Θεσνικη Μαδρίτη μέσω Ρώμης. Αλλά δεν μπορούν λέει. Πρέπει το δρομολόγιο να είναι από αεροδρόμιο της ίδιας χώρας! Ενω στο εμαιλ γράφει ξεκάθαρα ότι ο εκπρόσωπος θα αλλάξει την πτήση ακριβώς όπως τη χρειάζεται ο ταξιδιώτης!
Το Βερολίνο-Μαδρίτη υπάρχουν οι πτήσεις στο σαιτ της ραιαν. Ποιά ημερομηνία ακυρώθηκε? Δηλαδή σου ζητούν να αλλάξεις την πτήση και να πετάξεις από αεροδρόμιο της Γερμανίας? Μήπως σε βολεύει να πας αμβούργο ένα 2ωρο με το τρένο και να πετάξεις από εκεί...
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλή ιδέα το Αμβουργο. Έχει πτήση το βράδυ στις 29/12 προς Μαδρίτη. Είναι όντως 2 ώρες; Θα έχουμε κ 4 χρόνο παιδί μαζί μας. Είναι ταλαιπωρείς; Ποσό κοστίζει περίπου η μετακίνηση κ με τι; Στο rone2rio βλέπω flixbus με 30€ το ατομο
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.771
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όποτε τους ζητάω να μου το αλλάξουν σε Θεσνικη Μαδρίτη μέσω Ρώμης. Αλλά δεν μπορούν λέει. Πρέπει το δρομολόγιο να είναι από αεροδρόμιο της ίδιας χώρας! Ενω στο εμαιλ γράφει ξεκάθαρα ότι ο εκπρόσωπος θα αλλάξει την πτήση ακριβώς όπως τη χρειάζεται ο ταξιδιώτης!
@hlhjac Πώς επικοινώνησες μαζί τους; Με e-mail στα αγγλικά ή ήσουν τυχερός και βρήκες ανοιχτό το live chat?
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλή ιδέα το Αμβουργο. Έχει πτήση το βράδυ στις 29/12 προς Μαδρίτη. Είναι όντως 2 ώρες; Θα έχουμε κ 4 χρόνο παιδί μαζί μας. Είναι ταλαιπωρείς; Ποσό κοστίζει περίπου η μετακίνηση κ με τι; Στο rone2rio βλέπω flixbus με 30€ το ατομο
Στο σαιτ της d bahn βγάζει τα δρομολόγια μέχρι τις 9/12 διότι είναι πολύ νωρίς ακόμα. Πάντως δειγματοληπτικά που έβαλα διάφορες ημερομηνίες τα δρομολόγια κάθε μέρα βλέπω είναι σχεδόν τα ίδια. Π.Χ. στις 9/12 έχει Βερολίνο-Αμβούργο στις 14.39 και φτάνει 16.21 (κόστος 30€), μετά έχει 15.06 και φτάνει 17.11 (κόστος 20€) , 15.42 και φτάνει 17.24 (κόστος 30€), 16.39 και φτάνει 18.23 (κόστος 20€). To Flixbus δεν συνφέρει κάνει το λιγότερο 3 ώρες και 15 λεπτά. Μπορεις να δεις στο σαιτ τους τα δρομολόγια. https://shop.flixbus.com/search?rid...42.771994144.1506547450-1182406726.1506547450

Εναλλακτικά κοιμάσαι στις 29/12 στο Βερολίνο και φεύγεις για Μαδρίτη στις 30/12 με το πρωινό!
 
Last edited by a moderator:

Teos jazz

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Καλημέρα και από εμένα
Με ακύρωσε η Ryanair πτήση από Θεσσαλονίκη για Μπρατισλάβα 11/12 -15/12 ....Αλλά έχω πληρώσει ξενοδοχείο στην Βιέννη όπου θα διεμενα!
Τι προτείνετε?
Α. Να πάω με Austria air ίδιες ημ/νιες στα 157€ εισιτήριο?
Β. Να μην πάω καθόλου κ να χάσω το ταξίδι?
Γ. Να βρώ κάποιον να αγοράσει την κράτηση μου στο ξενοδοχείο?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom