Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Μόνο εγώ δεν είδα να γίνεται έλεγχος πουθενά στο βαπορέτο?
Το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ και ένιωθα ανόητος και τσακ να ο έλεγχος! Και μια μανδηλοφορούσα κυρία άρπαξε πρόστιμο! Τόσες δικαιολογίες που βρήκε να πει ούτε εγώ όταν πήγαινα αδιάβαστος στο σχολείο!!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ νομίζω ότι 3-4 μέρες είναι υπεραρκετές για Βενετία. Εισιτήριο για Βαπορέτα βγάλε μόνο την ημέρα που θα πας Μπουράνο-Μουράνο όπως είπες και η @taxidiara .Τώρα αν θες να δεις πώς να συνδυάσεις την Βενετία με την Βερόνα ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/bologna-venice-verona-bergamo.57226/ μιας και το κάναμε τον Ιούνιο και δεν το μετανιώσαμε.
 

giospy

Member
Μηνύματα
16
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχολμη
Ευχαριστω, θα το δω τωρα
Εγώ νομίζω ότι 3-4 μέρες είναι υπεραρκετές για Βενετία. Εισιτήριο για Βαπορέτα βγάλε μόνο την ημέρα που θα πας Μπουράνο-Μουράνο όπως είπες και η @taxidiara .Τώρα αν θες να δεις πώς να συνδυάσεις την Βενετία με την Βερόνα ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/bologna-venice-verona-bergamo.57226/ μιας και το κάναμε τον Ιούνιο και δεν το μετανιώσαμε.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
γιατί ίσως 5 μέρες του φαίνονται πολλές για Βενετία..
Άμα δεν ξέρεις όντως μπορεί να νομίζεις ότι είναι πολλές.

Εχω κλεισει ταξιδι 6 με 10 Νοεμβρη
Οι πέντε ημέρες είναι καθαρές? Η φθάνεις αργά την πρώτη και φεύγεις νωρίς την τελευταία? Γιατί αν είναι έτσι και πας και ημερήσια Βερόνα σου μένουν δύο ημέρες καθαρές για Βενετία.

Εγώ νομίζω ότι 3-4 μέρες είναι υπεραρκετές για Βενετία.
Ναί είναι υπεραρκετές για να καταλάβεις ότι (και) αυτή η πόλη δεν εξαντλείται σε 3-4 ημέρες!:)
 
Last edited:

giospy

Member
Μηνύματα
16
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχολμη
Άμα δεν ξέρεις όντως μπορεί να νομίζεις ότι είναι πολλές.


Οι πέντε ημέρες είναι καθαρές? Η φθάνεις αργά την πρώτη και φεύγεις νωρίς την τελευταία? Γιατί αν είναι έτσι και πας και ημερήσια Βερόνα σου μένουν δύο ημέρες καθαρές για Βενετία.


Ναί είναι υπεραρκετές για να καταλάβεις ότι (και)αυτή η πόλη δεν εξαντλείται σε 3-4 ημέρες!:)
Φτάνω απόγευμα φεύγω νωρίς απόγευμα. Άρα μου λέτε να εκμεταλλευτώ όλες τις μέρες στην Βενετία; Ήταν κ αυτό μια επιλογή...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Άρα μου λέτε να εκμεταλλευτώ όλες τις μέρες στην Βενετία;
Κάποιοι από αυτούς που απαντήσαμε έχουμε σαφώς αυτή την άποψη. Υπό την προυπόθεση ότι ξέρεις τι μπορεί να σου προσφέρει η πόλη από την πλευρά της τέχνης και της ιστορίας και ότι αυτά εμπίπτουν στα ενδιαφέροντά σου. Αν για σένα οι προσδοκίες σου για την Βενετία είναι απλώς ωραία κτίρια πάνω στο νερό, αλλάζει το πράγμα, αν και πολλοί συγκινούνται μόνο από την εξωτερική της όψη. :)
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα και από μένα.Συμφωνώ ότι όλες τις μέρες πρέπει να μείνετε στη Γαλανοτάτη Βενετία.
Εχω πάει 2 φορές κι όμως ακόμα έχει τοσα πολλά πράγματα που θελω να δω.Και βέβαια θελω να ξαναζήσω αυτό το υπέροχο συναίσθημα που νιώθεις όταν περπατωντας χανεσαι στα αμέτρητα σοκάκια της.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εμένα όχι 5, αλλά ούτε 25 δεν θα με έφταναν! 4 μέρες μείναμε και δεν είδαμε ούτε το 1/4 από αυτά που θέλαμε να δούμε. Η Βενετία δεν είναι απλά μια πόλη... είναι σα να είσαι πρωταγωνιστής σε ένα παραμύθι, σε ένα όνειρο :) Όπου και να σταθείς, όπου και να βρεθείς τα μάτια σου γεμίζουν από ομορφιά.

Ας αφήσουμε όμως τα ποιητικά... και να πάμε και στα "πρακτικά"... Η Βενετία είναι πανέμορφη και εκατομμύρια τουρίστες την επισκέπτονται κάθε χρόνο. Το καλό είναι ότι οι περισσότεροι συνωστίζονται γύρω από τον Άγιο Μάρκο και το Ριάλτο. Εκεί υπάρχει το αδιαχώρητο. Ιδιαίτερα από το πρωί μέχρι μετά το μεσημέρι που κυκλοφορούν και κάτι χιλιάδες επιπλέον τουρίστες από τα κρουαζιερόπλοια. Λίγα μέτρα πιο πέρα τα πράγματα είναι πιο ήρεμα. Εκεί μπορείς να απολαύσεις τα δεκάδες, εκατοντάδες κανάλια με τα γραφικά γεφυράκια, τα υπέροχα σπίτια, παλάτια, μουσεία, εκκλησίες, όλα αυτά δηλαδή που την κάνουν μοναδική.

Μην παραλείψετε να πάτε στη συνοικία των Ελλήνων και να επισκεφθείτε την εκκλησία του Αγίου Γεωργίου και το μουσείο. Στο μουσείο εκτίθενται βυζαντινές εικόνες και εικόνες των κρητικών εργαστηρίων του 15ου, 16ου και του 17ου αιώνα. Το μουσείο είναι εξαιρετικό και είναι κρίμα πραγματικά που δεν είναι τόσο δημοφιλές και δεν έχει μεγάλη επισκεψιμότητα.

Επίσης προσοχή όταν έχει ομίχλη γιατί ακυρώνονται τα δρομολόγια από τα βαπορέτα, οπότε μπορεί να αλλάξει όλο σας το πρόγραμμα αν έχετε προγραμματίσει εκδρομή σε κάποιο άλλο νησί. Εμείς πριν τρεις μέρες που ήμασταν εκεί δυσκολευτήκαμε πολύ να προλάβουμε το λεωφορείο μας που έφευγε από το σταθμό του Μέστρε γιατί τα καραβάκια δεν κινούνταν εξαιτίας της ομίχλης και έπρεπε να πάμε στον Άγιο Μάρκο για να πάρουμε από εκεί κάποιο βαπορέτο. Απ' ό,τι μας είπαν όταν υπάρχει ομίχλη τα καραβάκια κινούνται μόνο μεταξύ Αγίου Μάρκου και Piazzale Roma.

Και κάτι τελευταίο... ένα μέρος της μαγείας της Βενετίας είναι να την περπατήσεις και να χαθείς στα αμέτρητα στενά της δρομάκια τα οποία οδηγούν, πού αλλού; σε κανάλια. Και μετά να πρέπει να γυρίσεις πίσω και να ξαναχαθείς και να ξαναβρεθείς σε "υδάτινο αδιέξοδο". Κάνοντας όμως όλες αυτές τις διαδρομές και τριγυρνώντας στα σοκάκια της θα ανακαλύψεις γωνιές μοναδικής ομορφιάς που θα σου δώσουν την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε μια άλλη εποχή.
 

giospy

Member
Μηνύματα
16
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχολμη
Εμένα όχι 5, αλλά ούτε 25 δεν θα με έφταναν! 4 μέρες μείναμε και δεν είδαμε ούτε το 1/4 από αυτά που θέλαμε να δούμε. Η Βενετία δεν είναι απλά μια πόλη... είναι σα να είσαι πρωταγωνιστής σε ένα παραμύθι, σε ένα όνειρο :) Όπου και να σταθείς, όπου και να βρεθείς τα μάτια σου γεμίζουν από ομορφιά.

Ας αφήσουμε όμως τα ποιητικά... και να πάμε και στα "πρακτικά"... Η Βενετία είναι πανέμορφη και εκατομμύρια τουρίστες την επισκέπτονται κάθε χρόνο. Το καλό είναι ότι οι περισσότεροι συνωστίζονται γύρω από τον Άγιο Μάρκο και το Ριάλτο. Εκεί υπάρχει το αδιαχώρητο. Ιδιαίτερα από το πρωί μέχρι μετά το μεσημέρι που κυκλοφορούν και κάτι χιλιάδες επιπλέον τουρίστες από τα κρουαζιερόπλοια. Λίγα μέτρα πιο πέρα τα πράγματα είναι πιο ήρεμα. Εκεί μπορείς να απολαύσεις τα δεκάδες, εκατοντάδες κανάλια με τα γραφικά γεφυράκια, τα υπέροχα σπίτια, παλάτια, μουσεία, εκκλησίες, όλα αυτά δηλαδή που την κάνουν μοναδική.

Μην παραλείψετε να πάτε στη συνοικία των Ελλήνων και να επισκεφθείτε την εκκλησία του Αγίου Γεωργίου και το μουσείο. Στο μουσείο εκτίθενται βυζαντινές εικόνες και εικόνες των κρητικών εργαστηρίων του 15ου, 16ου και του 17ου αιώνα. Το μουσείο είναι εξαιρετικό και είναι κρίμα πραγματικά που δεν είναι τόσο δημοφιλές και δεν έχει μεγάλη επισκεψιμότητα.

Επίσης προσοχή όταν έχει ομίχλη γιατί ακυρώνονται τα δρομολόγια από τα βαπορέτα, οπότε μπορεί να αλλάξει όλο σας το πρόγραμμα αν έχετε προγραμματίσει εκδρομή σε κάποιο άλλο νησί. Εμείς πριν τρεις μέρες που ήμασταν εκεί δυσκολευτήκαμε πολύ να προλάβουμε το λεωφορείο μας που έφευγε από το σταθμό του Μέστρε γιατί τα καραβάκια δεν κινούνταν εξαιτίας της ομίχλης και έπρεπε να πάμε στον Άγιο Μάρκο για να πάρουμε από εκεί κάποιο βαπορέτο. Απ' ό,τι μας είπαν όταν υπάρχει ομίχλη τα καραβάκια κινούνται μόνο μεταξύ Αγίου Μάρκου και Piazzale Roma.

Και κάτι τελευταίο... ένα μέρος της μαγείας της Βενετίας είναι να την περπατήσεις και να χαθείς στα αμέτρητα στενά της δρομάκια τα οποία οδηγούν, πού αλλού; σε κανάλια. Και μετά να πρέπει να γυρίσεις πίσω και να ξαναχαθείς και να ξαναβρεθείς σε "υδάτινο αδιέξοδο". Κάνοντας όμως όλες αυτές τις διαδρομές και τριγυρνώντας στα σοκάκια της θα ανακαλύψεις γωνιές μοναδικής ομορφιάς που θα σου δώσουν την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε μια άλλη εποχή.
Με έφτιαξες για τα καλά :)
 

maria13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους,
σχεδιάζω ένα ταξίδι με τον άντρα μου για Φλωρεντία μέσα Δεκεμβρίου και λέμε για ολοήμερη εκδρομή Βενετία! Εχω στο μυαλό μου να πάμε με τρένο απλα αυτό που δεν ξέρω είναι πως θα πάω από τον σιδηροδρομικό σταθμό στην πλατεία του Αγίου Μάρκου μιας και η απόσταση στο χάρτη φαίνεται αρκετή! Επίσης να μου πείτε ποσο θα μου κοστίσει γιατί είμαι άνθρωπος του προγραμματισμού και βγάζω από τώρα τα έξοδα κλπ. Τέλος τι θα μου προτείνατε να κάνω (πχ βόλτα με γόνδολα? αξίζει?) Που να φάμε ωραία και όχι τόσο τσιμπημένα και τουριστικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Από τον Σταθμό Santa Lucia παίρνεις το vaporeto με κόστος 7,5€ και πας πλατεία Αγίου Μάρκου. Αν θες την γνώμη μου όμως μιάς και η Φλωρεντία είναι η πιο όμορφη πόλη του κόσμου (προσωπική άποψη) μην χάσεις τις μέρες αλλού. βόλτα με γόνδολα δεν νομίζω ότι αξίζει 30€ για μισή ώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom