Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το αεροδρομιο που φθανουμε ειναι το μαρκο πολο που δεν εχω ιδεα ποσο μακρια ειναι απο το κεντρο και πως πας στο κεντρο. Δευτερο τι προτεινετε για ξενοδοχειο? Εως 400 ευρο για 4 βραδια κοντα στο κεντρο. To rbnb ειναι καλη λυση για βενετια? Επισης η ζωη ειναι ακριβη? Και τελος τι συμφερει στις μετακινησεις?
Το αεροδρόμιο είναι 20 λεπτά περίπου από την Piazzale Roma με λεωφορείο και κόστος 8€ ανά άτομο, με βαπορέτο 15€ ανά άτομο, ή με θαλάσσιο ταξί με κόστος κάπου στα 120€! Στο κέντρο πας με τα πόδια ή με βαπορέτο με εισιτήριο για ημερήσιο 20€, για 2 ημέρες 30€, για 3 ημέρες 40€, πάντα κατά άτομο. Για ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο θα πρέπει να είσαι λίγο πιο γενναίος με το πορτοφόλι σου για κάτι αξιοπρεπές και γενικά όσο πλησιάζεις στο κέντρο τόσο πιο ακριβά γίνονται όλα.
 
Last edited:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τα βρισκω καπου συγκεκριμενα στο διαδυκτιο?
Ήμουν εκεί πριν από ένα μήνα και είχα δει τις τιμές. Υποθέτω ότι αν το γκουγκλάρεις κάτι θα βρεις. Επίσης για το ξενοδοχείο, όπως λέει και ο @Viaggi, μάλλον θα χρειαστεί να αυξήσεις λίγο το μπάτζετ σου.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εμείς μείναμε στο Casa Emma. Σε πολύ καλό σημείο, πρόσφατα ανακαινισμένο και πολύ κοντά στα χρήματα που διαθέτεις. Το βλέπω στα 480 ευρώ για τις μέρες που θέλεις. Ρίξε μια ματιά αν θέλεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα, αν θυμάμαι καλά το hotel casanova είναι σε ένα δρόμο ακριβώς πίσω από την piazza san marco , δηλαδή σε πάρα πολύ καλό σημείο.
Εγώ την τελευταία φορά που πήγα έμεινα στο hotel torino, και αυτό πολύ κοντά στην πλατεία.
Τα δωμάτια ήταν πλήρως ανακαινισμένα και πάρα πολύ καλό πρωινό.
Μπες να το δεις στο booking, για τις ημερομηνίες σου το basic δωμάτιο με πρωινό το δίνει 436 ευρώ και ειλικρινά ήταν πολύ καλό, κεντρικότατο και καθαρό.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Επίσης για το θέμα της γόνδολας νομίζω πως δεν χρειάζεται να ψαχτείς από τώρα αλλά πηγαίνοντας εκεί να ξεκλέψεις 10 λεπτά από τη μέλλουσα γυναίκα σου και να πας για πληροφορίες κατευθείαν.
Σε πάρα πολλά σημεία έχει σταθμούς που ξεκινούν οι γόνδολες''gondola station'' οπότε θα μπορείς να το προγραμματίσεις και να ζητήσεις ότι θέλεις και το εννοώ.
Ανάλογα με το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις σου κάνουν ή μάλλον σου παρέχουν ότι θέλεις.
Από ζωντανή μουσική με ακορντεόν και τραγουδιστή μέχρι σαμπανιέρα με κρυστάλλινα ποτήρια.
Αν θυμάμαι καλά η τιμή για βόλτα 40 λεπτών είναι περίπου 70 ευρώ και αν θέλεις βόλτα την ώρα του ηλιοβασιλέματος η τιμή πάει περίπου 80-90 ευρώ αλλά πάντα υπάρχει το περιθώριο να ζητήσεις καλύτερη .
Και βέβαια θα μπορούσες να ζητήσεις πληροφορίες και βοήθεια για το θέμα αυτό από το ξενοδοχείο σου.
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επίσης για το θέμα της γόνδολας νομίζω πως δεν χρειάζεται να ψαχτείς από τώρα αλλά πηγαίνοντας εκεί να ξεκλέψεις 10 λεπτά από τη μέλλουσα γυναίκα σου και να πας για πληροφορίες κατευθείαν.
Σε πάρα πολλά σημεία έχει σταθμούς που ξεκινούν οι γόνδολες''gondola station'' οπότε θα μπορείς να το προγραμματίσεις και να ζητήσεις ότι θέλεις και το εννοώ.
Ανάλογα με το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις σου κάνουν ή μάλλον σου παρέχουν ότι θέλεις.
Από ζωντανή μουσική με ακορντεόν και τραγουδιστή μέχρι σαμπανιέρα με κρυστάλλινα ποτήρια.
Αν θυμάμαι καλά η τιμή για βόλτα 40 λεπτών είναι περίπου 70 ευρώ και αν θέλεις βόλτα την ώρα του ηλιοβασιλέματος η τιμή πάει περίπου 80-90 ευρώ αλλά πάντα υπάρχει το περιθώριο να ζητήσεις καλύτερη .
Και βέβαια θα μπορούσες να ζητήσεις πληροφορίες και βοήθεια για το θέμα αυτό από το ξενοδοχείο σου.
Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι τα αγγλικα μου ειναι λιγα. Υπαρχει πουθενα καποια σελιδα που να μπορεις να το προγγραματισεις αυτο? Δηλαδη τη βολτα με τη γονδολα.
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Μαλλον στο hotel casanova θα κλεισω. Εχω διαβασει οτι ειναι προσφατα ανακαινησμενο. Η τιμη μου φενεται καλη. 470 για 4 βραδια.
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Το αεροδρόμιο είναι 20 λεπτά περίπου από την Piazzale Roma με λεωφορείο και κόστος 8€ ανά άτομο, με βαπορέτο 15€ ανά άτομο, ή με θαλάσσιο ταξί με κόστος κάπου στα 120€! Στο κέντρο πας με τα πόδια ή με βαπορέτο με εισιτήριο για ημερήσιο 20€, για 2 ημέρες 30€, για 3 ημέρες 40€, πάντα κατά άτομο. Για ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο θα πρέπει να είσαι λίγο πιο γενναίος με το πορτοφόλι σου για κάτι αξιοπρεπές και γενικά όσο πλησιάζεις στο κέντρο τόσο πιο ακριβά γίνονται όλα.
Απο την piazzale roma για να παω στην πλατεια σαν μαρκο. Παω με τα ποδια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.173
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom