Δουλειές στην Αυστραλία

Jinthegod

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Μπορεί δηλαδή κάποιος εργοδότης πχ ηλεκτρολόγος να μου κάνει πρόσκληση για εργασία στον συγκεκριμένο τομέα χωρίς να έχω πτυχίο στην ειδικότητα;Δεν έχω ιδέα για το πως λειτουργεί εκεί το σύστημα και μάλλον έχω καταλάβει λάθος. ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
O εργοδότης που σου κάνει πρόσκληση πρέπει να αποδείξει στο κράτος με κάποιο τρόπο ότι έχεις περισσότερα προσόντα από τους ντόπιους. Το πτυχίο βοηθάει σε αυτό, αλλά κυρίως βοηθάει η επαγγελματική εμπειρία. Και βέβαια η διαδικασία της πρόσκλησης γίνεται για συγκεκριμένες κατηγορίες επαγγελμάτων.
 

Jinthegod

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Μάλιστα.. Τώρα κατάλαβα..! Νόμιζα πως το πτυχίο ήταν απαραίτητο για να μπορέσει ο εργοδότης να κάνει την πρόσκληση. Ηλεκτρολόγος εγκατάστασεων έχει ζήτηση στην Αυστραλία; (και για να μην γίνομαι κουραστικός, αν ξέρεις και σου είναι εύκολο έχεις κάποιο λινκ με ποια επαγγελματα έχουν ζήτηση;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν έχω ιδέαν αν έχει ζήτηση, και ξαναλέω δεν έχει σημασία μόνο αν έχει ζήτηση, σημασία έχει αν είναι στις λίστες με τα επαγγέλματα που μπορούν οι εργοδότες να κάνουν sponsor. Η λίστα για την 457 βίζα είναι εδώ:

https://www.legislation.gov.au/Details/F2017L00848

Και βέβαια πρέπει να ξέρεις καλά αγγλικά.
 

stefanelos9

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας!Να ρωτησω αν υπαρχει ζητηση για μουσικους σε νυχτερινα κεντρα ή και για μαθηματα;; Ευχαριστω
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έτσι είναι. Πρόσφατα ωστόσο έγιναν μεγάλες αλλαγές και βγήκαν από τις λίστες πάρα πολλά επαγγέλματα. Θα σου πρότεινα να δεις ποια έχουν μείνει.
 

Kostas98

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Είμαι 20 ετών έχω πτυχιο ηλεκτρολόγου εγκαταστατη. Και μου έκαναν πρόταση από μια ελληνική εταιρία ανελκυστήρων να δουλέψω στην τεχνική υποστήριξη που έχουν στην Αυστραλία. Θα ήθελα να σε ρωτήσω, πόσο πάει το ενοίκιο και πόσα χρήματα χρειάζεται κάποιος για τς βασικές ανάγκες;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια χαρά,

Η εταιρεία που σου έκανε την πρόταση θα σε σπονσοράρει για βίζα? Και ποια βίζα είναι αυτή, γνωρίζεις? Αυτό είναι το πιο βασικό που πρέπει να δεις για αρχή.

Όσον αφορά ενοίκια και έξοδα, πρέπει να μου πεις για ποια περιοχή μιλάς - άλλο το κόστος ζωής σε μια επαρχία του queensland και άλλο το κόστος στο Σύδνεϋ.
 

Kostas98

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ναι η εταιρία θα αναλάβει τι βιζα. Ακόμα όμως δε γνωρίζω ποια βιζα είναι. Και η εταιρία βρίσκεται στο σύδνεϋ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μάθε για τη βίζα στο μεταξύ, αλλά για ενοίκια δες στο www.realestate.com.au - θα διαπιστώσεις ότι παίζουν πολύ ανάλογα την περιοχή και το τί σπίτι ψάχνεις.

Τώρα για τα έξοδα διαβίωσης, είσαι μόνος σου ή με σύντροφο/οικογένεια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom