Δουλειές στην Αυστραλία

Mimona

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το ξέρω αλλά το θέμα είναι κατά πόσο είναι ρεαλιστικό αυτό που του λέει.. Κατά ποσο φερ' ειπείν είναι αναγνωρίσημο ένα χαρτί απο ΤΕΕ κτλ.. Ξέχασα να πω πως δεν ξέρει αγγλικά. Λέει του είπε ο θείος του πως υπάρχουν παραθυράκια.. τι να πω, ίσως..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σας,
Διάβασα όλες τις σελίδες και κατάλαβα τους τροπους εισόδου στην χώρα. Ομως έχω ένα φίλο που ισχυρίζεται πως μπορεί ο θείος του να τον προσκαλέσει, ο οποίος έχει υπηκοότητα. Εγώ του λέω πως δεν παίζει τέτοιο πράγμα και πως κάτι άλλο θα εννοεί ο θείος. Σωστά;; Μετά μου λέει πως του είπε ο θείος πως το χαρτί που έχει από τα ΤΕΕ (τεχνικο επαγγελματικο εκπαιδευτηριο) για μηχανοτεχνίτης αυτοκινήτων μετράει πολύ στην Αυστραλία κτλ... Εγω απ'ό,τι κατάλαβα από δω, ούτε αυτό ισχύει. Λέει πως θα πάει σε έναν γνωστο του θειου και θα δουλέψει εκεί και θα βγάζει 500 δολάρια την μέρα.. Ολα αυτά του τα είπε ο θείος!!! Ρε παιδιά παίζει τέτοιο πράγμα;; μήπως τον πιάσουν κορόιδο;;
Το ξέρω αλλά το θέμα είναι κατά πόσο είναι ρεαλιστικό αυτό που του λέει.. Κατά ποσο φερ' ειπείν είναι αναγνωρίσημο ένα χαρτί απο ΤΕΕ κτλ.. Ξέχασα να πω πως δεν ξέρει αγγλικά. Λέει του είπε ο θείος του πως υπάρχουν παραθυράκια.. τι να πω, ίσως..
Μα σοβαρά τώρα, εσένα όλα αυτά σου φαίνονται λογικά; Το παρόν θέμα το έχεις διαβάσει καθόλου για να δεις τί γράφω για αντίστοιχες περιπτώσεις; Πρόσκληση από συγγενή δεν υφίσταται, μόνο από εταιρεία που σε κάνει sponsor, και μετά τις πρόσφατες αλλαγές αυτό έγινε εξαιρετικά δύσκολο. Αυτά με το χαρτί από τα τεε δεν ισχύουν, αλλά και να ήταν έτσι, δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στη βίζα για τη μετανάστευση. Τα 500 δολλάρια τη μέρα τα βγάζουν στελέχη εταιρειών τεχνολογίας με 15 χρόνια εμπειρία, οπότε μπορείς να καταλάβεις αν όλα αυτά που λένε του φίλου σου είναι ρεαλιστικά.

Και το καλύτερο μας το κράτησες για το τέλος - μέσα σε όλα δεν μιλάει αγγλικά. Πέραν των τυπικών προσόντων που απαιτούνται (τα οποία προφανώς δε τάχει ψάξει στο παραμικρό) πώς ακριβώς δηλαδή θα πάει σε μια χώρα που η βασική γλώσσα είναι τα αγγλικά, να εργαστεί, να ζήσει;

Καλησπέρα και από εμένα. Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά και βοήθεια που μας προσφέρεται. Σκοπεύω να έρθω με την οικογένεια μου του χρόνου τον χειμώνα (Ελλάδα) για μόνιμη εγκατάσταση. Έχω έρθει Μελβούρνη 2 φορές και ξέρω αρκετά πράγματα για την ζωή και εργασία εκεί , βέβαια σκοπεύω να έρθω με φοιτητική βίζα και να σπουδάσω κάτι το οποίο θα έχει μέλλον στην Αυστραλία ώστε να μου δώσουν μετά άδεια παραμονής. Θα έρθουμε για κάποιο διάστημα 2 3 μηνών για να τακτοποιήσουμε πράγματα αλλά και για να ενημερωθούμε καλύτερα. Δεν γνωρίζω βέβαια αν σε αυτό παίζει ρόλο η ηλικία μου. Του χρόνου θα είμαι 38 και έχω κάποιο φόβο στο ότι μετά από κάποια ηλικία δεν δέχονται φοιτητές ή ακόμα και εργαζόμενους. Οι συγγενείς μου εκεί μου είπαν ότι με 2 μισθούς ανειδίκευτου εργάτη τα βγάζεις πέρα οικονομικά. Έχουν προθυμοποιηθεί να μας φιλοξενήσουν για όσο καιρό χρειαστεί αλλά δεν θέλω να γινόμαστε βάρος και θα προτιμούσα να βρούμε και σπίτι. Δεν ξέρω κατά πόσο ακούγονται εφικτά όλα αυτά μιας και δεν έχω ψάξει καθόλου τις βίζες και απλά ακολουθώ τις συμβουλές των συγγενών που μου προτείνουν να πάω εκεί πρώτα και μετά θα τακτοποιηθούν όλα.
Γεια χαρά,

θα σου πρότεινα να διαβάσεις το παρόν θέμα από την αρχή που έχει πάρα πολλές πληροφορίες σχετικά. Αυτό με τη φοιτητική βίζα το κάνουν πολλοί, αλλά στο τέλος έχουν το ίδιο πρόβλημα που έχεις και τώρα, ότι δηλαδή δεν έχουν βίζα μόνιμης παραμονής. Στο τέλος των σπουδών σου θα πρέπει πάλι να βρεις εργοδότη να σου κάνει sponsor τη βίζα εργασίας. Δεδομένου ότι με τη φοιτητική βίζα δε θα μπορείς να δουλέψεις νόμιμα full time, αυτό κάνει την όλη διαδικασία εξαιρετικά δύσκολη.

Πολύς κόσμος εδώ έρχεται με φοιτητική βίζα "και θα δούμε μετά", αλλά δεν περνάνε καλά γιατί συνήθως καταλήγουν να εργάζονται full time (γιατί δε τους φτάνουν τα χρήματα για να ζήσουν) παράνομα σε έλληνες εργοδότες που τους φέρονται άσχημα, και χωρίς εργασιακά δικαιώματα.

Πρέπει να κάτσεις να ψάξεις αναλυτικά τις διαθέσιμες βίζες, να δεις ποια μονοπάτια υπάρχουν προς βίζα μόνιμης παραμονής ή έστω βίζα εργασίας, και να δεις ποια βήματα πρέπει να κάνεις προς αυτήν την κατεύθυνση. Πρέπει να είσαι ενημερωμένος όχι μόνο για να ξέρεις τις ρεαλιστικές σου πιθανότητες να μείνεις στην Αυστραλία, αλλά και για να είσαι προετοιμασμένος για τις συνθήκες που θα συναντήσεις εδώ με βάση το πλάνο σου, ειδικά αν σκοπεύεις να φέρεις και την οικογένειά σου μαζί.
 

Mimona

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εννοείται πως τα διάβασα όλα και εννοείται πως μου φαίνονται τρελά μετά από όλα αυτά που έμαθα από σενα και από τα άλλα μέλη που έγραψαν πάνω στο θέμα. Απλώς παραξενεύτηκα τρομερά με την σιγουριά του.. Πραγματικά βρέθηκα σε σύγχυση.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί του τα λέει όλα αυτά... και θέλω να τον βοηθήσω, γιατί, όχι τίποτ' άλλο, θα πάρει και το παιδάκι του μαζί και τους βλέπω εκει παράνομους, να έχουν ξοδέψει ένα κάρο λεφτά και να γυρίζουν πίσω έχοντας χάσει και τα λίγα που είχαν
 
Last edited:

Stakis79

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση σου. Έχω διαβάσει το θέμα από την αρχή και γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να πετύχω την παραμονή. Οι συγγενείς μου εκεί θα μας πάρουν για δουλειά στις επιχειρήσεις που διαθέτουν έως ότου πάρω το πτυχίο και μετά θα προσπαθήσουμε να βρούμε σπόνσορα μέσω των γνωστών τους έτσι ώστε να πετύχουμε τον στόχο μας. Έχω δουλειά στην Ελλάδα και το ρίσκο που θα πάρω είναι οικονομικό μιας και θα βάλω υπάλληλο στην θέση μου ούτως ώστε αν δεν καταφέρω τελικά να μείνω να γυρίσω στην δουλειά που έχω εδώ. Έχω αποταμιεύσει τα χρήματα για τις όλες διαδικασίες και πιστεύω πως αξίζει να τα ρισκάρω για μια καλύτερη ποιότητα ζωής όχι για μένα αλλά για το παιδί(α) μου σε πρώτη φάση μιας και έχω ζήσει έστω και σαν τουρίστας 2 φορές την ζωή εκεί. Μπορεί να είμαι ονειροπόλος μιας και δεν έχω κανένα πτυχίο στα χέρια μου και θα έρθω εκεί να σπουδάσω οτιδήποτε μπορεί να πετύχει τον στόχο παραμονής μας στην χώρα αλλά πιστεύω πάρα πολύ ότι και οι συγγενείς μου θα μας δώσουν την κάθε δυνατή βοήθεια για την ολοκλήρωση των στόχων μας. Στην τελική ακόμα και αν μετά το πέρας της τουριστικής βίζας δεν μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη θα πούμε ότι κάναμε μεγάλες διακοπές και απλά ξοδέψαμε κάποια χρήματα τα οποία τα θεωρούμε είδη χαμένα. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο που διαθέτεις αν τελικά καταφέρουμε και έρθουμε θα ήθελα πολύ να συναντηθούμε για να σε κεράσω εναν καφέ και να τα πούμε και από κοντά .
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ονειροπόληση δεν είναι καθόλου κακή - χωρίς αυτήν δε θα κάναμε ποτέ τίποτα, παρά μόνο αν ήταν 100% σίγουρο και ασφαλές. Από το τελευταίο σου μήνυμα καταλαβαίνω ότι είσαι πιο συνειδητοποιημένος απ'ότι φαινόταν αρχικά, το οποίο είναι πολύ θετικό.

Κάτι τελευταίο που ήθελα να σου πω είναι ότι το γεγονός ότι δεν έχεις κάποιο πτυχίο δε θα έπρεπε να σου δημιουργεί ανασφάλεια ή να σε κάνει να νιώθεις μειονεκτικά. Η αγορά στην Αυστραλία δεν είναι τόσο κολλημένη με τα πτυχία όπως είναι οι αγορές της Ευρώπης και των ΗΠΑ, και υπάρχουν πάρα πολλές δουλειές που μπορείς να κάνεις χωρίς πτυχία που βγάζουν πάρα πολύ καλά λεφτά.

Εγώ να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά, και αν κατέβεις στείλε μου μήνυμα να βρεθούμε, εγώ μένω στο Keysborough στα νοτιοανατολικά προάστια.
 

Stakis79

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Η ονειροπόληση δεν είναι καθόλου κακή - χωρίς αυτήν δε θα κάναμε ποτέ τίποτα, παρά μόνο αν ήταν 100% σίγουρο και ασφαλές. Από το τελευταίο σου μήνυμα καταλαβαίνω ότι είσαι πιο συνειδητοποιημένος απ'ότι φαινόταν αρχικά, το οποίο είναι πολύ θετικό.

Κάτι τελευταίο που ήθελα να σου πω είναι ότι το γεγονός ότι δεν έχεις κάποιο πτυχίο δε θα έπρεπε να σου δημιουργεί ανασφάλεια ή να σε κάνει να νιώθεις μειονεκτικά. Η αγορά στην Αυστραλία δεν είναι τόσο κολλημένη με τα πτυχία όπως είναι οι αγορές της Ευρώπης και των ΗΠΑ, και υπάρχουν πάρα πολλές δουλειές που μπορείς να κάνεις χωρίς πτυχία που βγάζουν πάρα πολύ καλά λεφτά.

Εγώ να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά, και αν κατέβεις στείλε μου μήνυμα να βρεθούμε, εγώ μένω στο Keysborough στα νοτιοανατολικά προάστια.
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθεια, ελπίζω όλα να πάνε καλά και του χρόνου να ετοιμαζόμαστε για κάτω . Δεν γνωρίζω την περιοχή που είσαι , εμείς το πρώτο διάστημα θα είμαστε στο Oakleigh λογικά που μένει ο ένας ο θείος μου. Ευχαριστώ για τις ευχές θα σου στείλω μύνημα όταν κατέβουμε ;).
 

Mimona

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση σου. Έχω διαβάσει το θέμα από την αρχή και γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να πετύχω την παραμονή. Οι συγγενείς μου εκεί θα μας πάρουν για δουλειά στις επιχειρήσεις που διαθέτουν έως ότου πάρω το πτυχίο και μετά θα προσπαθήσουμε να βρούμε σπόνσορα μέσω των γνωστών τους έτσι ώστε να πετύχουμε τον στόχο μας. Έχω δουλειά στην Ελλάδα και το ρίσκο που θα πάρω είναι οικονομικό μιας και θα βάλω υπάλληλο στην θέση μου ούτως ώστε αν δεν καταφέρω τελικά να μείνω να γυρίσω στην δουλειά που έχω εδώ. Έχω αποταμιεύσει τα χρήματα για τις όλες διαδικασίες και πιστεύω πως αξίζει να τα ρισκάρω για μια καλύτερη ποιότητα ζωής όχι για μένα αλλά για το παιδί(α) μου σε πρώτη φάση μιας και έχω ζήσει έστω και σαν τουρίστας 2 φορές την ζωή εκεί. Μπορεί να είμαι ονειροπόλος μιας και δεν έχω κανένα πτυχίο στα χέρια μου και θα έρθω εκεί να σπουδάσω οτιδήποτε μπορεί να πετύχει τον στόχο παραμονής μας στην χώρα αλλά πιστεύω πάρα πολύ ότι και οι συγγενείς μου θα μας δώσουν την κάθε δυνατή βοήθεια για την ολοκλήρωση των στόχων μας. Στην τελική ακόμα και αν μετά το πέρας της τουριστικής βίζας δεν μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη θα πούμε ότι κάναμε μεγάλες διακοπές και απλά ξοδέψαμε κάποια χρήματα τα οποία τα θεωρούμε είδη χαμένα. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο που διαθέτεις αν τελικά καταφέρουμε και έρθουμε θα ήθελα πολύ να συναντηθούμε για να σε κεράσω εναν καφέ και να τα πούμε και από κοντά .
να σε ρωτήσω κάτι;; γιατί δεν θα συνέχιζες την εργασία στις επιχειρήσεις των συγγενών σου και θα αναζητήσεις μετά αλλού; δεν μπορούν αυτοι να γίνουν σπονσορ;;
 

Stakis79

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
να σε ρωτήσω κάτι;; γιατί δεν θα συνέχιζες την εργασία στις επιχειρήσεις των συγγενών σου και θα αναζητήσεις μετά αλλού; δεν μπορούν αυτοι να γίνουν σπονσορ;;
Σπονσορ γίνονται μόνο σε εργασία που έχει ανάγκη η Αυστραλία σε εργατικό δυναμικό και βγάζει κάθε χρόνο μια λίστα με τα επαγγέλματα που χρειάζονται. Οι συγγενείς μου έχουν επιχειρήσεις εστίασης και συγκεκριμένα κοτοπουλαδικα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να με κάνουν σπονσορ.
 

Mimona

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σπονσορ γίνονται μόνο σε εργασία που έχει ανάγκη η Αυστραλία σε εργατικό δυναμικό και βγάζει κάθε χρόνο μια λίστα με τα επαγγέλματα που χρειάζονται. Οι συγγενείς μου έχουν επιχειρήσεις εστίασης και συγκεκριμένα κοτοπουλαδικα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να με κάνουν σπονσορ.
Α οκ κατάλαβα, Ευχαριστώ πολυ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθεια, ελπίζω όλα να πάνε καλά και του χρόνου να ετοιμαζόμαστε για κάτω . Δεν γνωρίζω την περιοχή που είσαι , εμείς το πρώτο διάστημα θα είμαστε στο Oakleigh λογικά που μένει ο ένας ο θείος μου. Ευχαριστώ για τις ευχές θα σου στείλω μύνημα όταν κατέβουμε ;).
To Oakleigh είναι πολύ κοντά από εδώ - εκεί πάνε οι μικρές σχολείο. :)
 

Jinthegod

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση; το πτυχίο τεε μετράει στην Αυστραλία; δηλαδή εργοδότης από Αυστραλία μπορεί να σε κάνει πρόσκληση και προσληψη με αυτό το πτυχίο;; ευχαριστώ πολύ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλημέρα, το πτυχίο σου δεν έχει καμία σχέση με την πρόσκληση από εργοδότη. Εργοδότης μπορεί να κάνει πρόσκληση άσχετα με το πτυχίο σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom