Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλημέρα. Κάτι συνεβει και δεν είχα ειδοποιήσεις ,έτσι τώρα μόλις το είδα ,έχει περάσει καιρός ίσως δεν βοηθώντας πλέον. Εγώ αγόρασα το εισιτήριο με προσφορά 365 για Αθήνα Πουκετ. Μετά είδα πως αν είχα γράφει στο Scoot insider καθώς και στη κάρτα πόντων της sigapoore θα μπορούσα να έχω κάποιες έξτρα δυνατότητες και μελον τικ ες προδφορες. Μπείτε να το δείτε ίσως είναι καλύτερα έτσι και για την αγορά του εισιτηρίου. Επίσης έχουν και τηλέφωνο στο αεροδρόμιο και λίγες ημέρες πριν πετάξω θα ρωτήσω για σιγουριά αν πρέπει να τυπώσω τη κάρτα επιβίβασης εγώ η στα γκισέ χωρίς κανένα πρόβλημα η έξτρα χρέωση. Μοναδική εμπειρία που είχα με low cost ήταν με air Asia Πουκετ-Μπαγκογκ όπου μόνο με screen shot στα γκισέ τύπων αν χωρίς εξτρα χρέωση αλλά αν δεν είχες έξτρα βαλίτσα είχαν και μηχάνημα με κωδικό. .. Τώρα εδώ θα δούμε Γιαυτό είναι καλό αν κάποιος που πέταξε πρόσφατα να μας ενημερώσει σχετικά .
Σ'ευχαριστώ πολύ..Κάθε πληροφορία μου είναι χρήσιμη ακόμη..Μέχρι τον Φεβρουάριο έχω αρκετό καιρό...

Γιαυτό είναι καλό αν κάποιος που πέταξε πρόσφατα να μας ενημερώσει σχετικά .
Συμφωνώ..Όποιος έχει ταξιδέψει πρόσφατα ας μας δώσει τα φώτα του σχετικά με το check in απο Αθήνα.Βασικά εγώ έχω απορία άν γίνεται online τελικά γιατί απ'ότι διάβασα παραπάνω δεν γίνεται ή έστω αν γίνεται σε μηχάνημα...Και μια τελευταία απορία..Κάνουμε check in απο Αθήνα με προορισμό Πουκέτ π.χ. ,γίνεται στάση στην Σιγκαπούρη κ όταν έρθει η ώρα πάμε απ'ευθείας για τον τελικό μας προορισμό.Όχι πάλι check in έτσι;;Μπορεί να πέταξα κ κοτσάνα τώρα αλλά πρώτη φορά σε άλλη ήπειρο τι να κάνω;Αγχώνομαι..Και ειδικά όταν τα κανονίσω όλα μόνη μου πρώτη φορά!!!!
 
Last edited by a moderator:

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
αν τσεκαρεις για τον τελικο προορισμο, που ειναι το καλυτερο, δεν χρειαζεται νεο check in. Σε αυτη την περιπτωση θα εχεις και τα 2 boarding pass στα χερια σου, οπότε... Δεν ειναι παντα (όπως μας ειπαν στο αεροδρομιο οι υπαλληλοι της scoot) εφικτο αυτο. Αν το ασυστημα δινει τη δυνατοτητα, τοτε φυσικα και στο κανουν.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Μετά είδα πως αν είχα γράφει στο Scoot insider καθώς και στη κάρτα πόντων της sigapoore θα μπορούσα να έχω κάποιες έξτρα δυνατότητες και μελον τικ ες προδφορες. .
Μόλις το έψαξα και ξεκίνησα την διαδικασία εγγραφής αλλα είναι πολύ μπέρδεμα φίλε μου.Ζητάνε πολλές διευθύνσεις κ χώρες και δεν καταλαβαίνεις πότε πρέπει να βάλεις τα δικά σου κ πότε για Σιγκαπούρη (που την προτείνει έτσι κι αλλιώς,γι'αυτό δεν ξέρεις αν την έχουν προτεινόμενη ως ισχύ ή αν πρέπει να διορθώσεις αυτά τα σημεία για να βάλεις τα δικά σου και μόνο στοιχεία).Εν τω μεταξύ και η μετάφραση στην ιστοσελίδα της scoot δεν είναι καλή κ μπερδεύεσαι.

αν τσεκαρεις για τον τελικο προορισμο, που ειναι το καλυτερο, δεν χρειαζεται νεο check in. Σε αυτη την περιπτωση θα εχεις και τα 2 boarding pass στα χερια σου, οπότε... Δεν ειναι παντα (όπως μας ειπαν στο αεροδρομιο οι υπαλληλοι της scoot) εφικτο αυτο. Αν το ασυστημα δινει τη δυνατοτητα, τοτε φυσικα και στο κανουν.
Ευχαριστώ πολύ!!!!
 
Last edited by a moderator:

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Για την πτήση Αθήνα-Σιγκαπούρη,σκέτο εισιτήριο,χωρίς γεύμα,ακόμα κι αν κρατάμε εμείς κάποια σνάκ ίσως χρειαστεί να αγοράσουμε έστω ένα μπουκαλάκι νερό.Δέχονται τα ευρώ;Επειδή έχουμε σκοπό να αλλάξουμε χρήματα εκεί γιατί αν υπάρχει ανταλλακτήριο απο Αθήνα θα είναι σίγουρα και πιο ακριβό,αλλά αν είναι και δέχονται ευρώ να μην αλλάζουμε απο δω,γι'αυτό ρωτάω..Η απορία ισχύει όμως και για Σιγκαπούρη-Αθήνα για να ξέρω να υπολογίσω πότε να εξαντλήσω το ξένο νόμισμα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για την πτήση Αθήνα-Σιγκαπούρη,σκέτο εισιτήριο,χωρίς γεύμα,ακόμα κι αν κρατάμε εμείς κάποια σνάκ ίσως χρειαστεί να αγοράσουμε έστω ένα μπουκαλάκι νερό.Δέχονται τα ευρώ;Επειδή έχουμε σκοπό να αλλάξουμε χρήματα εκεί γιατί αν υπάρχει ανταλλακτήριο απο Αθήνα θα είναι σίγουρα και πιο ακριβό,αλλά αν είναι και δέχονται ευρώ να μην αλλάζουμε απο δω,γι'αυτό ρωτάω..Η απορία ισχύει όμως και για Σιγκαπούρη-Αθήνα για να ξέρω να υπολογίσω πότε να εξαντλήσω το ξένο νόμισμα.
Μπορείς σίγουρα να πληρώσεις με κάρτα όπως και να 'χει. Δε θυμάμαι να σου πω τι δέχονται, εικάζω όμως ότι για να αγοράσω τα νερά με κάρτα μάλλον ήθελαν να πληρώσουμε σε τοπικό νόμισμα.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Μπορείς σίγουρα να πληρώσεις με κάρτα όπως και να 'χει. Δε θυμάμαι να σου πω τι δέχονται, εικάζω όμως ότι για να αγοράσω τα νερά με κάρτα μάλλον ήθελαν να πληρώσουμε σε τοπικό νόμισμα.
Α ok!!!!Οπότε δεν αγχώνομαι καθόλου.Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
Μόλις ταξίδεψα με scoot για Σιγκαπούρη δέχονται ευρω μέσα στο αεροπλάνο για να αγοράσεις οτιδήποτε θελεις.
Ναι έτσι δείχνει όντως πώς είναι αφού μου έστειλαν από το Scoot insider προσφορές για φαγητό και νερά αναψυκτικά μέσα στο αεροπλάνο και έχουν τιμές σε ευρώ. Βέβαια στην επιστροφή στη δεύτερη πτήση ( η πρώτη Πουκετ Σιγκαπούρη είναι πολύ μικρη) Σιγκαπούρη Αθήνα πιστεύω να δέχονται ευρώ και πάλι όπως στο Αθήνα Σιγκαπούρη.
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
Παιδια καλησπέρα σας και απο εμένα έκλεισα εισιτήριο τον δεκέμβριο Αθήνα - Πουκέτ και ήθελα να ρωτήσω τι δικαιούμαι σε βαλίτσα ! Στην υπενθύμιση που μου έστειλαν με μειλ γράφει
Cabin Baggage
Two (2) pieces of carry-on luggage with a maximum total combined weight of 10kg.
Δηλαδή μπορώ να έχω την κλασσική βαλίτσα τύπου ραινερ με τα ροδακια και μαζι έξτρα άλλη μία μπακπακ σχολική ας πούμε? Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!
 

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
Παιδια καλησπέρα σας και απο εμένα έκλεισα εισιτήριο τον δεκέμβριο Αθήνα - Πουκέτ και ήθελα να ρωτήσω τι δικαιούμαι σε βαλίτσα ! Στην υπενθύμιση που μου έστειλαν με μειλ γράφει
Cabin Baggage
Two (2) pieces of carry-on luggage with a maximum total combined weight of 10kg.
Δηλαδή μπορώ να έχω την κλασσική βαλίτσα τύπου ραινερ με τα ροδακια και μαζι έξτρα άλλη μία μπακπακ σχολική ας πούμε? Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!
Δεκέμβριο; δεν πιστεύω να είσαι 15 και να ταξιδεύουμε μαζί. .. και εγώ θα έχω μια με ροδακια η άλλη μιλά για πολύ μικρή να χώρα ένα λαπτοπ τώρα για τα 10 κιλά φίλος που πήγε πολύ πρόσφατα μου είπε πως δεν του τη ζύγισαν καθόλου.Θα έχω και 5-6 συσκευασίες των 100ml με αντιηλιακά που δεν τα βρίσκω κάτω σε ένα σακουλάκι διάφανο με φερμουάρ που έχω και θα τα έχω σε ένα πολύ μικρό σακιδιο που τα χωρά μαζί με το ταμπλέτ μετά βίας. Αλώστε δεν χρειάζομαι και τίποτα άλλο .Τώρα για το μέγεθος της δεύτερης τσάντας στη μόνη low-cost που έχω ταξιδέψει (πουκετ-μπαγκογκ,με Αιρ Άσια ) στην επιστροφή η γυναίκα είχε μια έξτρα σακούλα με ψώνια και δεν της είπαν τίποτα για τη Scoot ίσως μας ενημερώσει κάποιος που να το έχει κάνει
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά είναι πολύ χαλαροί με τα μεγέθη των χειραποσκευών (σε λογικά πάντα πλαίσια).
Η δεύτερη (μικρή) χειραποσκευή μπορεί να έχει άνετα μέγεθος σχολικής τσάντας (όπως και στις περισσότερες low lost πρακτικά).
Όταν είχα ταξιδέψει εγώ κανείς δεν μας ζύγισε τις χειραποσκευές. Του συνταξιδιώτη μου ήταν αρκετά μεγαλύτερη και βαρύτερη από το επιτρεπόμενο, αλλά δεν είχε κανένα ζήτημα ούτε με scoot, ούτε με air asia που κάναμε τις εσωτερικές πτήσεις. Απλά να διευκρινίσω ότι ταξιδεύαμε με backpacks και όχι με βαλιτσάκια και γενικώς έχω παρατηρήσει ότι όλοι είναι πιο χαλαροί με τα σακίδια.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Εγώ για χειραποσκευή αγόρασα βαλιτσάκι με 2 ρόδες και έχει και ιμάντες που γίνεται και backpack.Άν σε δούν με backpack δεν στο ζυγίζουν..Τώρα για 2η τσάντα επιτρέπεται τόσο όσο να χωράει κάτω απο το μπροστινό κάθισμα.Λογικά η σχολική που αναφέρεται παραπάνω,υπολογίζω οτι είναι απο τις απλές τύπου polo οπότε θα χωράει άνετα..Κυρίως τους ενδιαφέρει (αν την ζυγίσουν τελικά) να μην ξεπερνούν στο σύνολο τα 10 κιλά..Πράγμα δύσκολο όμως για μια χειραποσκευή.Εγώ μέχρι και πιστολάκι που θα βάλω ζυγίζω μάξιμουμ 7.5-8 κιλά μαζί και με τα ml που θα έχω μαζί.Τα καλοκαιρινά ρούχα δεν ζυγίζουν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom