Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
εχω κανει ειδη τη κρατηση

ξαναβρηκα το pdf https://www.flyscoot.com/images/plan-your-trip/scoot_fees_chart_EN.PDF

Payment Processing Fee SGD 10 , δηλαδη καπου 7 ευρω
Ναι φαίνεται να είναι έτσι,βέβαια λέει για ταξίδι εκτός Σιγκαπουρης, αν εννοεί τελικό προορισμό τότε και εμένα θα με χρέωνε αφού πάω Πουκετ. Τους πήρες στο τηλέφωνο εδώ Ελλάδα να σου το εξηγούσαν καλύτερα; Τι στην ευχή μου έκαναν εμένα ειδικη "περιποίηση" και μου τα χάρισαν; είναι ενδιαφέρον να μάθουμε τι συμβαίνει πιστεύω πως θα ενδιαφέρει και άλλους εδώ στο φόρουμ
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Γρήγορη ερώτηση επειδή έκλεισα εισιτήρια για Ασία με Scoot. Δεν έβαλα την έξτρα ασφάλεια που παρέχει γιατί ανεβαίνει αρκετά η τιμή, θα είμαι καλυμένος με κάποια άλλη ασφάλεια για όλο το ταξίδι (που έχει και άλλες πτήσεις); Χρειάζεται γενικά ή να το αφήσω τελείως;
 

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
Γρήγορη ερώτηση επειδή έκλεισα εισιτήρια για Ασία με Scoot. Δεν έβαλα την έξτρα ασφάλεια που παρέχει γιατί ανεβαίνει αρκετά η τιμή, θα είμαι καλυμένος με κάποια άλλη ασφάλεια για όλο το ταξίδι (που έχει και άλλες πτήσεις); Χρειάζεται γενικά ή να το αφήσω τελείως;
Υπάρχουν ταξιδιωτικές ασφάλειες που με περίπου 46-50€ για ένα μήνα σε καλύπτουν και για νοσοκομειακές υπηρεσίες και πολλά άλλα, εγώ πετώ το Δεκέμβριο και θα πάρω μια τέτοια να είμαι σίγουρος
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλησπέρα!!!!Εδώ και καιρό ελέγχω απο την ιστοσελίδα της scoot τις πτήσεις για μια συγκεκριμένη ημερομηνια τον Ιανουάριο Αθήνα-Πουκέτ κ απ'ότι βλέπω έχει αυξηθεί λιγάκι. Απο την άλλη έχω ακούσει οτι βγαίνουν έκτακτες προσφορές περίπου 8 εβδομάδες πριν την ημερομηνία επιλογής σε μέρες απο Τρίτη έως Πέμπτη.Μήπως ξέρει κανείς αν όντως ισχύει αυτό με την Scoot;; Ή πρέπει να κλείσω τα εισιτήρια απο τώρα που έτσι κι αλλιώς οι τιμές είναι ακόμα σχετικά καλές μέχρι Φεβρουάριο που με ενδιαφέρει;;(Άν και έχουν ήδη πάρει μια μικρή άνοδο)

Επίσης για την ταξιδιωτική ασφάλεια που αναφέρει παραπάνω ο φίλος μας έχω κι εγώ απορία.Απο τι τιμές παίζουν και πού μπορώ να κλείσω;;
 
Last edited by a moderator:

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Γειά σας!!!!Θέλω να κλείσω αεροπορικά εισιτήρια με την Scoot..Τα βρίσκω πολύ οικονομικά σε σχέση με άλλες αεροπορικές εταιρίες αν και δεν παρέχουν καμια άνεση (καθώς low cost) αλλά δεν πειράζει,θα περάσουν οι ώρες!!! Βασικά ερωτήματα :1.)Η πληρωμή θα γίνει με απλή κάρτα mastercard της Εθνικής,ζητάνε ημ.λήξης της κάρτας που δεν βλέπω να γράφει κάπου.Μήπως ξέρετε που μπορώ να την βρώ; και κωδικό CVV2 που απ'ότι καταλαβαίνω είναι αυτοί οι τυπωμένοι αριθμοί στην πίσω μεριά της κάρτας στο άσπρο πλαίσιο.......2.)Την κράτηση θα την κάνω τουλάχιστον 9 μήνες πρίν γιατί έχω τσεκάρει οτι είναι πιο οικονομικά στις ημερομηνίες που με ενδιαφέρουν.Θα μου στείλουν στο email την κράτηση με τον κωδικό κ τα στοιχεία πτήσης.Πρέπει και να τα εκτυπώσω ή δεν χρειάζεται;;Μήν έχω έξτρα χρεώσεις..Το ckeck in θα το κάνω στο αεροδρόμιο για πιο σιγουριά οπότε για την κάρτα επιβίβασης δεν ανησυχώ..Και 3.)Να κλείσω και για τα 2 άτομα σε μια διαδικασία ή ξεχωριστά ένα ένα;;Πώς είναι καλύτερα;; Ας απαντήσει κάποιος βρε παιδιά γιατί το κεφάλι μου είναι καζάνι και επειδή δεν έχω ξανακλείσει μόνη μου αεροπορικά κ είναι κ η πρώτη φορά που πάμε Ασία θέλω να πάνε όλα καλά!!!!!
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Τελικά βρήκα την ημερομηνία λήξης και τον κωδικό cvv απο την visa του συζύγου μου όπου και θα χρησιμοποιήσουμε τελικά..Αλλά άν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τα υπόλοιπα τα οποία είναι:1)Να κλείσω και τα 2 εισιτήρια μαζί ή ένα ένα χωριστά;;2)Να εκτυπώσω το εισιτήριο ή να το αφήσω σε ηλεκτρονική μορφή; Και 3)Σκέφτομαι να κάνω check in ηλεκτρονικά αλλά επειδή μπορεί κάτι να μην κάνω σωστά,ίσως να το κάνω στο αεροδρόμιο.Θα ήθελα την γνώμη σας γι'αυτό κ αν είναι όντως εύκολο κ σίγουρο να μου στείλει κάποιος την διαδικασία μήπως κ το κάνω ηλεκτρονικά..Με προβληματίζει το συγκεκριμένο θέμα γιατί θα προηγηθεί μια έξτρα πτήση απο Ηράκλειο-Αθήνα κ αν υπάρξει καθυστέρηση θα είμαι με το άγχος να προλάβω..Οποιαδήποτε πληροφορία κ εμπειρία σας θα μου είναι χρήσιμη!!!!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
τουλαχιστον εγω που ταξιδεψα μαρτιο δεν υπηρχε η δυνατοτητα για ηλεκτρονικο check in
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Και με τα εισιτήρια τι ακριβώς γίνεται;;Χρειάζονται εκτύπωση ή αρκεί ένα screenshot?
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
σε αυτο ας απαντησει καποιος αλλος, εμεις εχουμε ενα κολλημα να εχουμε τα παντα και hard copy, οποτε δεν εχω ασχοληθει αν χρειαζεται ή οχι, δεν υπαρχει εισιτηριο ή κρατηση που δεν εχω και εκτυπωμενο μεσα σε φακελο
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Η αλήθεια είναι οτι έτσι νιώθεις μεγαλύτερη ασφάλεια..Απλώς εγώ τα κλείνω απο android και δεν έχω εκτυπωτή.Πρέπει να πάω κάπου να μου τα εκτυπώσουν γι'αυτό ρωτάω.Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.717
Likes
11.332
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1)Να κλείσω και τα 2 εισιτήρια μαζί ή ένα ένα χωριστά;;2)Να εκτυπώσω το εισιτήριο ή να το αφήσω σε ηλεκτρονική μορφή; Και 3)Σκέφτομαι να κάνω check in ηλεκτρονικά αλλά επειδή μπορεί κάτι να μην κάνω σωστά,ίσως να το κάνω στο αεροδρόμιο.Θα ήθελα την γνώμη σας γι'αυτό κ αν είναι όντως εύκολο κ σίγουρο να μου στείλει κάποιος την διαδικασία μήπως κ το κάνω ηλεκτρονικά..Με προβληματίζει το συγκεκριμένο θέμα γιατί θα προηγηθεί μια έξτρα πτήση απο Ηράκλειο-Αθήνα κ αν υπάρξει καθυστέρηση θα είμαι με το άγχος να προλάβω..Οποιαδήποτε πληροφορία κ εμπειρία σας θα μου είναι χρήσιμη!!!!
1. Για ποιό λόγο να μην κλείσεις και τα δύο μαζί; Καλύτερα μαζί, να έχετε και περισσότερες πιθανότητες να σας βάλει το σύστημα να κάτσετε παρέα.
2. Εγώ είχα κάνει στο αεροδρόμιο επειδή μου είχε φανεί λίγο μπερδευτική η ιστοσελίδα της εταιρείας.
Γενικά καλό είναι αφού πετάς από άλλη πόλη να αφήσεις ένα σεβαστό περιθώριο μεταξύ των δύο πτήσεων, καθώς δεν θα γίνουν με την ίδια εταιρεία κι αν χάσεις με ευθύνη σου τη διηπειρωτική θα χάσεις αυτόματα και το ταξίδι και τα χρήματα του εισιτηρίου.
Όσο για την εκτύπωση της κράτησης δεν χάνεις κάτι να την κάνεις, ενός λεπτού δουλειά είναι, αν και το λογικό είναι να μη χρειάζεται να δώσεις στους υπαλλήλους του τσεκίν κάτι εκτός των διαβατηρίων σας.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!Θα έχουμε αρκετό χρόνο καθώς φτάνουμε Αθήνα το πολύ 7.30 το πρωί κ η μεγάλη μας πτήση είναι 12 παρά..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.109
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom