Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτο που θελω να πω με το check in ειναι οτι πχ για Βαρκελωνη που ειχα πεταξει η τοτε εταιρία δεν διεθετε on line check in για συγκεκριμενα αεροδρομια οχι για ολα.
Μπες στο link σχετικά με το check in που σου παρέθεσα παραπάνω. Είναι από την επίσημη σελίδα της εταιρείας. Σε περίπτωση που εξαιρεθεί κάποιο αεροδρόμιο θα το γράψουν εκεί. Επίσης γράφουν πολύ καθαρά σε ποιές περιπτώσεις δεν ενδείκνυται το web check in. Προσωπικά προτιμήσα να κάνω στο αεροδρόμιο επειδή δεν βρήκα το σύστημα στη σελίδα της scoot πολύ εύχρηστο.


Οσο για το connection το παρατηρησα οτι ολα πανε μεσω Σιγκαπουρης. Ειναι κατι που πρεπει να προσεξω? Οκ το εισιτηριο ειναι εναιο απλα περιμενω την αλλη πτηση. Παλευεται τοσες ωρες? Αυτο αναρωτιομουν. Εχω ξαναπαει μακρυνο αλλα οχι με τοσο low cost εταιρια. Φο βαμαι θα βαρεσω ενεση τοσες ωρες.
Το αεροδρόμιο Changi της Σιγκαπούρης είναι μεγάλο και έχεις αρκετά πράγματα να κάνεις. Αν έχεις πολλές ώρες αναμονής μπορείς να βγεις και στην πόλη. Από εκεί και πέρα οι πτήσεις καθαυτές σίγουρα είναι ζόρι καθώς δεν έχεις ούτε φαγητό, ούτε οθόνη με ταινίες κλπ (εκτός και αν πληρώσεις εξτρά ). Αλλά με κουβέντα, βιβλίο, tablet και λίγο ύπνο κάτι γίνεται.

Τελος με τις αποσκευες εχω συνηθίσει με ryan να εχω την χειραποσκευη μου και ενα backpack ή τσαντα χειρος μεσαιου μεγεθους. Δεν θα θελα βαλιτσα γτ σκεφτομαι θα μου ανεβασει το κοστος σε ολες τις πτησεις. Και τις ενδιαμεσες. Ποσο εφικτο ειναι δεν ξερω!
Σου έγραψα παραπάνω τα επιτρεπόμενα μεγέθη στις χειραποσκευές. Εγώ με χειραποσκευή πήγα Ταϋλάνδη το καλοκαίρι και δεν είχα πρόβλημα.
 
Μηνύματα
5
Likes
2
Το Changi είναι από μόνο του αξιοθέατο, εάν όμως θές και έχεις ώρα, μπορέις να περάσεις το Imigration (χωρίς καθόλου καθυστέρηση) να πάρεις το μετρό (κόστος 2,5 SGD = 1,7 €,1way) σε κανένα 1/2-ωρο θα είσαι στη πόλη,
ανάλογα με την ώρα επιλέγεις στόχο (αν είναι ηλιοβασίλεμα πήγαινε στο 1-altitute bar), ξανά μετρό και πάλι πίσω.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
20/6/2017 ξεκινησε πτησεις απο αθηνα για Σιγκαπουρη, 20/6/2018 ξεκινα πτησεις απο βερολινο για Σιγκαπουρη. Δευτερα, Τεταρτη, Παρασκευη, Κυριακη TXL - SIN 0925 - 0335 (Απο αθηνα θα εχει Τριτες, πεμπτες, Σαββατα και Κυριακες). Επιστροφή (για βερολινο) ΔΕ, ΤΕ, ΠΑ, ΚΥ SIN - TXL 0020 - 0725.
 

travelparty

Member
Μηνύματα
25
Likes
13
τι κόλπα ειναι αυτα της Scoot και χρεώνει περίπου 7 ευρώ ανά πτήση όταν πληρώσεις με κάρτα?

θέλω να κλείσω αθήνα - Μπανγκοκ με επιστροφή για 2 άτομα και όταν πάω να πληρώσω μου βγάζει +55 ευρώ στο σύνολο

γίνεται να πληρώσουμε χώρις αυτή την χρέωση???
 

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ.Πρώτα φορά γράφω αφού και πρώτη φορά σκέφτομαι να πάω;; με low cost εταιρία. Κάθε χρόνο ταξιδεύω Πουκετ και είδα τη προσφορά της scoot.Έχει για Αθήνα Πουκετ στα 366€ και με 20kg βαλίτσα στα 485,85€. Η χαμηλότερη τιμή που είχα ηταν6543€ με Turkish 3 πτήσεις, αλλά αυτό συνέβη μια μόνο φορά. Συνήθως η τιμή είναι στα 670-840€. ( μιλάμε βέβαια για 15.12 και 14 1 επιστροφή ) περίοδο υψηλής κίνησης και τιμών. Θα μπορούσα να πάρω νερό από το αεροδρόμιο περνά στο αεροπλάνο; και με λίγα σνακ π.χ. κάνα κρακερ θα τη βγάλω τόσες ωρες; Εντάξει θα έχω ταμπλέτα και κινητό και κάτι θα γίνει τι λετε;
Επίσης αυτό με τη κάρτα ισχύει χρεώνει εξτρα; .και το τελευταίο είναι εντάξει στις πτήσεις, έχει ποτέ αναβάλει η ακυρώσει πτήση ,για καθυστερήσεις είναι σχετικό σε όλες μπορεί να συμβεί.
 

fotini1984

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!Ηθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει αν όταν κλείνεις εισιτήρια με τη scoot από το site η τελική τιμή είναι διαφορετική από αυτή που αναφέρεται στο βήμα λίγο πριν βάλεις τον αριθμό της πιστωτικής..
 

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
Καλημέρα σε όλους. Αγόρασα εισιτήριο Αθήνα Πουκετ 15.12 με 14.1 επιστροφή .Επέλεξα να το πάρω σκέτο με 365,80€. Είδα πως οπότε θέλω μπορώ να προσθέσω βαλίτσα από το σάϊτ της εταιρίας με 120€ και φαγητό με 35€. Δεν το έκανα και μάλλον δεν θα πάρω. Πιστεύω πως με κάνα σάντουιτς ο.κ. Το σημαντικότερο είναι το νερό,με κανονικες εταιριες τόσα χρόνια που πάω Πουκετ πλήρωνα πανάκριβα και το φαγητό μόνο γέλια σε πιάνουν όταν το βλέπεις. Αλώστε όταν κάθεσε δεν πείνάς. Στο θέμα των αποσκευών. Ζύγισα 10 μπλουζάκια,8παντελόνια κοντά, σλιπ μαγιό, και το τάμπλετ μαζι με το φορτιστη μαζί με τη βαλιτσα με τις ροδες συν ένα σακίδιο μέσα και ήταν 8,200kg.Μια χαρά κάτω από τα 10 της εταιρίας .Πώς το βλέπετε μια χαρά δεν είναι.;

Καλησπέρα παιδιά!Ηθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει αν όταν κλείνεις εισιτήρια με τη scoot από το site η τελική τιμή είναι διαφορετική από αυτή που αναφέρεται στο βήμα λίγο πριν βάλεις τον αριθμό της πιστωτικής..
Αγόρασα με visa eurobank καμιά έξτρα χρέωση Η αγορά είναι πρόσφατη το Σάββατο
 
Last edited by a moderator:

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
τι κόλπα ειναι αυτα της Scoot και χρεώνει περίπου 7 ευρώ ανά πτήση όταν πληρώσεις με κάρτα?

θέλω να κλείσω αθήνα - Μπανγκοκ με επιστροφή για 2 άτομα και όταν πάω να πληρώσω μου βγάζει +55 ευρώ στο σύνολο

γίνεται να πληρώσουμε χώρις αυτή την χρέωση???
Παράξενο εμένα δεν μου έβγαλε τίποτα έξτρα με τη πιστωτική. Όμως σε κάποια φάση της κράτησης σου έχει προεπιλεξει κάθισμα, αυτό πρέπει να είναι, στην επιλογή καθίσματος πάνω μπορείς να το αφαιρέσεις και γυρίζει χωρίς εξτρα 55 €
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλημέρα σε όλους. Αγόρασα εισιτήριο Αθήνα Πουκετ 15.12 με 14.1 επιστροφή .Επέλεξα να το πάρω σκέτο με 365,80€. Είδα πως οπότε θέλω μπορώ να προσθέσω βαλίτσα από το σάϊτ της εταιρίας με 120€ και φαγητό με 35€. Δεν το έκανα και μάλλον δεν θα πάρω. Πιστεύω πως με κάνα σάντουιτς ο.κ. Το σημαντικότερο είναι το νερό,με κανονικες εταιριες τόσα χρόνια που πάω Πουκετ πλήρωνα πανάκριβα και το φαγητό μόνο γέλια σε πιάνουν όταν το βλέπεις. Αλώστε όταν κάθεσε δεν πείνάς. Στο θέμα των αποσκευών. Ζύγισα 10 μπλουζάκια,8παντελόνια κοντά, σλιπ μαγιό, και το τάμπλετ μαζι με το φορτιστη μαζί με τη βαλιτσα με τις ροδες συν ένα σακίδιο μέσα και ήταν 8,200kg.Μια χαρά κάτω από τα 10 της εταιρίας .Πώς το βλέπετε μια χαρά δεν είναι.;
Ναι, μια χαρά. Κι εγώ με χειραποσκευή είχα πάει και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Επίσης γενικά δεν στα ζυγίζουν. Και λίγο παραπάνω να σου βγει το βάρος στην επιστροφή με πιθανά ψώνια κλπ δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σχετικά με φαγητό-νερό: προτείνω να προμηθευτείς ένα παγούρι και να το γεμίζεις με νερό μετά τους ελέγχους (πχ στη Σιγκαπούρη υπάρχει έλεγχος στην είσοδο του κάθε gate και δεν μπορείς να περάσεις αν έχεις νερό μαζί σου. Αφού όμως περάσεις τον έλεγχο και πριν μπεις στο αεροπλάνο υπάρχουν βρύσες με πόσιμο νερό που μπορείς να γεμίσεις το παγούρι/θερμός σου). Τα νερά που πουλάει η scoot είναι πανάκριβα, βέβαια στην ανάγκη αγοράζεις (εμείς αγοράσαμε). Για τα σάντουιτς δεν θα σου πει κανείς τίποτα, εκτός κι αν έχουν κάτι που μυρίζει έντονα μέσα.
 

travelparty

Member
Μηνύματα
25
Likes
13
Παράξενο εμένα δεν μου έβγαλε τίποτα έξτρα με τη πιστωτική. Όμως σε κάποια φάση της κράτησης σου έχει προεπιλεξει κάθισμα, αυτό πρέπει να είναι, στην επιλογή καθίσματος πάνω μπορείς να το αφαιρέσεις και γυρίζει χωρίς εξτρα 55 €
όχι δεν είναι αυτό σίγουρα, έβγαλα την επιλογή καθίσματος και δεν έβαλα κάτι άλλο extra

στο τελευταίο στάδιο όταν επέλεξα τρόπο πληρωμής πρόσθετε την χρέωση

λίγο που το έψαξα από σχόλια στο tripadvisor και από ένα pdf που βρήκα στο site τους με τις τιμές, σε κάθε πτήση ανα άτομο χρεώνουν κάπου 7€ για έξοδα πληρωμής

ίσως να το έβγαλαν και να μη στο είχε
 

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
όχι δεν είναι αυτό σίγουρα, έβγαλα την επιλογή καθίσματος και δεν έβαλα κάτι άλλο extra

στο τελευταίο στάδιο όταν επέλεξα τρόπο πληρωμής πρόσθετε την χρέωση

λίγο που το έψαξα από σχόλια στο tripadvisor και από ένα pdf που βρήκα στο site τους με τις τιμές, σε κάθε πτήση ανα άτομο χρεώνουν κάπου 7€ για έξοδα πληρωμής

ίσως να το έβγαλαν και να μη στο είχε
Εγώ βρήκα τη προσφορά από το skyscanner ,όμως μετά μπαίνεις κανονικά στο σάϊτ της Scoot και από εκεί κάνεις την αγορά και τι να πω δεν μου έβγαλε τίποτε έξτρα. Δοκίμασε ξανά μήπως το αλαξαν όντως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom