Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
καλημερα παιδια εχω προγραμματισει ταξιδακι για χονγκ κονγκ μεσω σιγκαπουρης με scoot το μονο που με απασχολει ειναι οτι το μεσοδιαστημα πτησεων ειναι 1h,35' στη σιγκαπουρη μηπως γινει καμμια καθυστερηση και εχω θεμα.αν και καπου διαβασα για το scoot thru που λενε πως τακτοποιουν τυχον θεματα με καθυστηρησεις αλλα ποτε δεν ξερεις... κατα τα αλλα απο οσο διαβαζω καταλαβαινω πως ειναι μια τιμια εταιρεια πληρωνεις λιγοτερα οποτε πρεπει να συμβιβαστεις στην ιδεα οτι δεν θα εχεις τις ιδιες ανεσεις με αλλες ακριβοτερες εταιρειες. check in μπορεις να κανεις και να ξεμπερδευεις απο το site τους ή πρεπει να γινει στο αεροδρομιο?
Check in μονο στο αεροδρόμιο. Απλα έπιβεβαιωσε οτι το εισητηριο σου περιλαμβάνει και το scoot throu.αν οχι να το κανεις
 

vaultdweller

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Check in μονο στο αεροδρόμιο. Απλα έπιβεβαιωσε οτι το εισητηριο σου περιλαμβάνει και το scoot throu.αν οχι να το κανεις
ευχαριστω πολυ για την απαντηση. ναι στο εισητηριο γραφει πανω με ενα σηματακι το scoot thru.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλημέρα
Ταξιδεύω με την scoot για Σιγκαπούρη. Φθάνω 4,30am, θέλω να κλείσω την επόμενη πτήση. Έχει στις 7,45am & στις 9,30am. Ποιά να προτιμήσω? Προλαβαίνω με αυτήν που είναι νωρίτερα?
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εγω για ασφαλεια θα εκλεινα 9,30
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Πιστεύω ότι 3+ ώρες είναι υπεραρκετές.... Εφόσον βεβαίως δεν έχεις αλλαγή αεροδρόμιου κτλ...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημέρα
Ταξιδεύω με την scoot για Σιγκαπούρη. Φθάνω 4,30am, θέλω να κλείσω την επόμενη πτήση. Έχει στις 7,45am & στις 9,30am. Ποιά να προτιμήσω? Προλαβαίνω με αυτήν που είναι νωρίτερα?
Εξαρτάται από τα τέρμιναλ (άφιξης - αναχώρησης). To Changhi είναι μεγάλο αεροδρόμιο αλλά υπάρχει καλή οργάνωση και εξυπηρέτηση. Κανονικά, ούτε με των 07:45 την αναχώρηση έχεις πρόβλημα αλλά δες λίγο τα των αεροπορικών εταιριών που ταξιδεύεις.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Είαναι και οι δύο πτήσεις στο τέρμιναλ 2
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα και από μένα. Θέλω να κάνω μία μίνι ανακαιφαλαίωση για να δω αν κατάλαβα καλά.

Για να κάτσεις μαζί με κάποιον (στα σίγουρα) πρέπει να το προπληρώσεις.
Η απλή βασική θεση περιλαμβάνει μόνο την θέση και thats it.
Με φαγητό κουτσά στραβά την βολεύεις να κρατάς κάτι μαζί.

Και τώρα οι απορίες μου:
Στο τελείως απλό εισιτήριο η μόνη αποσκευή σου είναι η χειραποσκευή;
Το check in στο αεροδρόμιο ισχύει μονο για Αθήνα ή γενικά είναι έτσι;
Θέλω να κάνω σιγκαπούρη- πουκετ. Απο πουκέτ (ή κάτι άλλο παρόμοιο) πχ έχει γυρίσει κανείς; -παλεύεται; Βλέπω δεν έχει απ ευθείας μονο με σύνδεση.
Οι θέσεις είναι πχ σαν της ryan? Από θέμα βολής και χώρου.
 
Last edited:

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Όπως τα λες είναι με πολύ φθηνά εισιτήρια. Θα σας πω περισσότερα όταν γυρίσω.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και τώρα οι απορίες μου:
Στο τελείως απλό εισιτήριο η μόνη αποσκευή σου είναι η χειραποσκευή;
Μπορείς να έχεις είτε μια χειραποσκευή μέχρι 10 κιλά, είτε μία χειραποσκευή + μία μικρότερη τσάντα ή laptop συνολικού βάρους 10 κιλά (στην πράξη δεν είναι πολύ πιθανό να στα ζυγίζουν).
http://www.flyscoot.com/en/fly-scoot/before-you-fly/baggage

Το check in στο αεροδρόμιο ισχύει μονο για Αθήνα ή γενικά είναι έτσι;
Δεν είμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς. Δες γενικά για το check in εδώ:
http://www.flyscoot.com/en/fly-scoot/at-the-airport/checking-in
Εγώ έκανα τόσο κατά τη μετάβαση, όσο και στην επιστροφή check in στο αεροδρόμιο και η διαδικασία ήταν η ίδια τόσο στην Αθήνα όσο και στη Μπανγκόγκ.

Θέλω να κάνω σιγκαπούρη- πουκετ. Απο πουκέτ (ή κάτι άλλο παρόμοιο) πχ έχει γυρίσει κανείς; -παλεύεται; Βλέπω δεν έχει απ ευθείας μονο με σύνδεση.
Και πάλι δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα τι εννοείς.
Εγώ πέταξα Αθήνα-Μπανγκόγκ μέσω Σιγκαπούρης (όλες οι πτήσεις γίνονται με ανταπόκριση στη Σιγκαπούρη). Το εισιτήριο είναι ενιαίο. Αν πάλι θες να ταξιδέψεις Σιγκαπούρη και από εκεί να κάνεις σε δεύτερο χρόνο πτήση για Πουκέτ, μπορείς να δεις και άλλες εταιρείες. Εμένα ας πούμε μου άρεσε περισσότερο η air asia που κάνει επίσης πτήσεις στην περιοχή.

Οι θέσεις είναι πχ σαν της ryan? Από θέμα βολής και χώρου.
Είναι μεγαλύτερες και πιο άνετες από τη ryan, σίγουρα όμως αρκετά περιορισμένες για τόσο μεγάλο ταξίδι.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπερα και ευχαριστω για την βοηθεια.

Αυτο που θελω να πω με το check in ειναι οτι πχ για Βαρκελωνη που ειχα πεταξει η τοτε εταιρία δεν διεθετε on line check in για συγκεκριμενα αεροδρομια οχι για ολα.

Οσο για το connection το παρατηρησα οτι ολα πανε μεσω Σιγκαπουρης. Ειναι κατι που πρεπει να προσεξω? Οκ το εισιτηριο ειναι εναιο απλα περιμενω την αλλη πτηση. Παλευεται τοσες ωρες? Αυτο αναρωτιομουν. Εχω ξαναπαει μακρυνο αλλα οχι με τοσο low cost εταιρια. Φο βαμαι θα βαρεσω ενεση τοσες ωρες.

Τελος με τις αποσκευες εχω συνηθίσει με ryan να εχω την χειραποσκευη μου και ενα backpack ή τσαντα χειρος μεσαιου μεγεθους. Δεν θα θελα βαλιτσα γτ σκεφτομαι θα μου ανεβασει το κοστος σε ολες τις πτησεις. Και τις ενδιαμεσες. Ποσο εφικτο ειναι δεν ξερω!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.758
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom