Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
Η συγκεκριμένη εταιρεία, όπως ανέφερα και εγώ σε προηγούμενο μήνυμα, βγάζει θέσεις αυτόματα, εκτός κι αν τις έχει προεπιλέξει κάποιος. Και στην δική μου πτήση το σύστημα με έβαλε να κάτσω μακριά από το συνεπιβάτη μου, κάτι που συνέβη και σε πολύ άλλο κόσμο. Το ότι οι αεροσυνοδοί έκαναν ό, τι μπόρεσαν και μας "βόλεψαν" ήταν φυσικά στα υπέρ τους, αλλά δεν ήταν υποχρεωμένες να το κάνουν. Αν θέλαμε να κάτσουμε ντε και καλά μαζί θα αγοράζαμε θέση, ή δεν θα πετούσαμε με low-cost. Το ίδιο ισχύει και για την οικογένεια με το μικρό παιδί που λες.
μικρο παιδι δεν ταξιδευει μακρια απο τους γονεις! Απαγορευται, όπως ενημερωθηκαμε μετα. θα μπορουσαμε να κανουμε μεγαλη ιστορια στην εστω low cost εταιρεια. Αλλά αφου τα βολεψαμε μονοι μας... δεν ειμαστε τετοιοι ανθρωποι.

Μα φταίει ο άσχετος και ηλίθιος υπάλληλος της Scoot που έμεινε ξέμπαρκο το μικρό παιδί όχι οι γονείς! Και ευτυχώς που βρέθηκαν και διαδοχικές θέσεις γιατί κάποιοι ανεύθυνοι, άσχετοι και ηλίθιοι γονείς επιβιβάζονται και έχουν την απαίτηση να αλλάξεις θέση για να κάτσουν μαζί με το τέκνο τους (το θυμούνται όταν είναι να πετάξουν όχι όταν είναι να δώσουν 5 ευρώ για μια θέση)...
σε ευχαριστω για το χαρακτηρισμο!Ας κρατας και μια επιφυλαξη μηπως δεν εισαι παντογνωστης, γιατι όπως ειδες ανεφερα, οτι πραγματι μετα που καθισε πανω απο το σβερκο του η παλια υπάλληλος, ολοι οσοι ζητουσαν να καθισουν μαζι, ως δια μαγειας γινοταν! αλλά όπως ειπα οι συνεπιβατες μας ηταν ανθρωποι με καλη διαθεση και αντιληψη του αυτονοητου(ευτυχως δεν ησουν εσυ δηλ) και αλλαξαμε. Εσυ μην αλλαξεις ποτε την πολυτιμη θεση σου στο αεροπλανο!!!
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δυστυχώς επιβεβαιώνεις ότι έγραψα... με το έτσι θέλω επειδή κάποιος έχει παιδί, πρέπει και να μην πληρώσει κράτηση θέσεων και να κάνει φασαρία στο τσεκίν. Λυπάμαι τους υπαλλήλους που πρέπει να εξυπηρετήσουν τέτοιους πελάτες. Και ναι δε θα άλλαζα την πολύτιμη θέση που θα είχα προπληρώσει ή που θα μου είχε δοθεί σε ταξίδι 10 ωρών για να βολέψω κάποιους που οι ίδιοι δεν ενδιαφέρονται για το παιδί τους (αφού αφήνουν την κράτηση θέσεων στην τύχη).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μικρο παιδι δεν ταξιδευει μακρια απο τους γονεις! Απαγορευται, όπως ενημερωθηκαμε μετα.
Θα μπορούσες να πεις απο που ηταν η ενημέρωση ? Απ' οτι ξερω δυστυχώς δεν απαγορεύεται. Υπαρχει συσταση μονο, διαβάστε τη. Ακομα κ στις ΗΠΑ με τοσο ισχυρες ενώσεις καταναλωτων δεν το εχουν καταφερει ακομα.
http://www.caa.co.uk/Passengers/On-board/Seating-allocation/
https://www.google.gr/amp/s/www.cnb...-and-crowded-skies-with-kids-this-summer.html
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
το μόνο κακό του travelstories είναι το ότι βρίθει από βασιλιάδες του political correct, οι οποίοι χωρίς προφανή λόγο αντιμετωπίζουν με αγένεια και τιμωρητική διάθεση Ιεράς Εξέτασης οσους πιθανόν παραστράτησαν από τον απόλυτα ορθό δρόμο...
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
η ιδια η εταιρεια το παραδεχτηκε. Υπαρχει κ στο site της διευκρινηση οτι δεν δεχεται ασυνοδευτα παιδια διοτι δεν μπορουν οι αεροσυνοδοι να ασχοληθουν με το δεσιμο ζωνης κ γενικα οτι αφορα την ασφαλεια στο αεροσκαφος κατα την πτηση. Βεβαια στην πραξη δεν πιστευω οτι δεν θα ασχολουθουν. Οχι οτι το δικο μου παιδι χρειαζεται καμια τετοια βοηθεια. Ο πιο πειθαρχημενος επιβατης ειναι. δεν σηκωνεται σχεδον ποτε, δεν λυνεται, σε αντιθεση με κατι αλλους ενηλικες που στα κενα αερος θυμουνται να ανοιξουν τα ντουλαπια και να βγαλουν απο τη χειραποσκευη οτι φανταστεις.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.563
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εγώ πάντως αν θελήσω να ταξιδέψω με την γυναίκα μου στην διπλανή θέση , απλά πληρώνω για αυτό. Δεν έχει να κάνει με άτομα, ηλικίες ή φύλο. Παίζουμε το παιχνίδι της κάθε εταιρείας,με τους νόμους της. Απλή λογική , χωρίς παρεξήγηση.
Φιλικά, Βασίλης
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
η ιδια η εταιρεια το παραδεχτηκε. Υπαρχει κ στο site της διευκρινηση οτι δεν δεχεται ασυνοδευτα παιδια διοτι δεν μπορουν οι αεροσυνοδοι να ασχοληθουν με το δεσιμο ζωνης κ γενικα οτι αφορα την ασφαλεια στο αεροσκαφος κατα την πτηση. Βεβαια στην πραξη δεν πιστευω οτι δεν θα ασχολουθουν. Οχι οτι το δικο μου παιδι χρειαζεται καμια τετοια βοηθεια. Ο πιο πειθαρχημενος επιβατης ειναι. δεν σηκωνεται σχεδον ποτε, δεν λυνεται, σε αντιθεση με κατι αλλους ενηλικες που στα κενα αερος θυμουνται να ανοιξουν τα ντουλαπια και να βγαλουν απο τη χειραποσκευη οτι φανταστεις.
Οι ασυνόδευτοι ανήλικοι (Unaccompanied minors - UM) είναι εντελώς άλλο θέμα, καθώς απαιτούν ειδική φροντίδα κατά την πτήση, αλλά κυρίως ειδική διαχείριση στα αεροδρόμια. Παράδειγμα τέτοιας υπηρεσίας από την Aegean: https://el.aegeanair.com/taksidepste/eidikes-periptoseis/asynodeyta-paidia/ (προσοχή στο ότι η υπηρεσία είναι υποχρεωτική). Η Scoot διευκρινίζει απλώς ότι δεν παρέχει τέτοια υπηρεσία και γι αυτό δε μπορούν να ταξιδέψουν μαζί της ασυνόδευτοι ανήλικοι.
 

oliamic

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Σιγκαπούρη - Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φίτζι
Μόλις γύρισα κ εγώ με τη scoot Αθήνα - Σιγκαπούρη. Παρατήρησα οτι φαγήτο σε αφήνουν να έχεις αρκεί να το τρως διακριτικά. Εγώ πλήρωσα φαγητό το οποίο δεν ήταν τίποτα σπουδαίο και άρα μετάνιωσα που το πλήρωσα. (είδα οτι σε ελάχιστους πήγαν φαγητό) . Επίσης, αφού έχεις απογειωθεί και μετά, δεν σε άφηναν να αλλάξεις θέση να πας σε άδειες μπροστινές, ούτε να ξαπλώσεις σε 3 θέσεις άδειες πχ, έκτος κ αν πληρώσεις (στο 1ο δρομολόγιο όλα αυτά γιατί στην επιστροφή μας άφησαν και να ξαπλώσουμε και να αλλάξουμε θέσεις.)
Το αεροπλάνο ολοκαίνουριο και σύγχρονο . Οι θέσεις στενές (της aegean πχ είναι μεγαλύτερες κ έχουν περισσότερο χώρο για τα πόδια).
Οι θέσεις 7α και 7β στην silence ήταν χωρίς παράθυρο τελικά.
Σε γενικές γραμμές αρκετά καλή η σκουτάρα! Την προτείνω σε όλους και θα την επέλεγα πάλι !
 

vaultdweller

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
καλημερα παιδια εχω προγραμματισει ταξιδακι για χονγκ κονγκ μεσω σιγκαπουρης με scoot το μονο που με απασχολει ειναι οτι το μεσοδιαστημα πτησεων ειναι 1h,35' στη σιγκαπουρη μηπως γινει καμμια καθυστερηση και εχω θεμα.αν και καπου διαβασα για το scoot thru που λενε πως τακτοποιουν τυχον θεματα με καθυστηρησεις αλλα ποτε δεν ξερεις... κατα τα αλλα απο οσο διαβαζω καταλαβαινω πως ειναι μια τιμια εταιρεια πληρωνεις λιγοτερα οποτε πρεπει να συμβιβαστεις στην ιδεα οτι δεν θα εχεις τις ιδιες ανεσεις με αλλες ακριβοτερες εταιρειες. check in μπορεις να κανεις και να ξεμπερδευεις απο το site τους ή πρεπει να γινει στο αεροδρομιο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom