Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ετοιμαζόμαστε κι εμείς σιγά, για οδικό στην Πόλη και Προύσα και γύρο Βοσπόρου, με τον 4 μηνών λιονταράκο μας.
Θα μείνουμε Φατίχ, και δεν υπάρχει σχέδιο ακόμη. Το σίγουρο είναι ότι θα περπατήσουμε πολύ. ;)
Με το γυρισμό, θα δώσω πληροφορίες και συμβουλές για όσους πάνε με μωρά:)
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Ετοιμαζόμαστε κι εμείς σιγά, για οδικό στην Πόλη και Προύσα και γύρο Βοσπόρου, με τον 4 μηνών λιονταράκο μας.
Θα μείνουμε Φατίχ, και δεν υπάρχει σχέδιο ακόμη. Το σίγουρο είναι ότι θα περπατήσουμε πολύ. ;)
Με το γυρισμό, θα δώσω πληροφορίες και συμβουλές για όσους πάνε με μωρά:)
Σιγουρα θα εισαι καλυτερα απο εμενα που πηγα με παιδια 3 και 5 ετων αντιστοιχα γιατι το δικο σου θα ειναι στο καροτσι και δεν θα διαμαρτυρεται για το περπάτημα ;). Εγω αυτο που εκανα ηταν να παρκαρω το αυτοκινητο μου σε παρκινγκ που ηταν πολυ οικονομικα για να μην περπαταμε πολυ και ηταν πολυ καλα. Ηταν το δευτερο βεβαια ταξιδι μου στην Πολη και εχοντας δει σχεδόν όλα τα βασικα αξιοθέατα, το προσάρμοσα σε καποιο βαθμο και στα δικα τους γούστα (ενυδρειο, μινιατουρες, βόλτα με άμαξα στα Πριγκιπόνησα).
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Καλησπέρα στην παρέα του forum. Ετοιμάζουμε και μεις ενα οδικό ταξίδι στην Πόλη τέλη Σεπτεμβρίου και θα με ενδιέφερε να μάθω εντυπώσεις από κάποιον που πήγε πρόσφατα. Οι απορίες μου έχουν να κάνουν κυρίως με το κλίμα που επικρατεί γενικά -δεδομένων των συνθηκών ,μιας και δν είναι και οι καλύτερες - και αν είναι προτιμότερο να κινηθούμε εντός της πόλης με το δικό μας ι.χ. ή με τα ΜΜΜ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Για κάποιον που έχει πάει αρκετές φορές στην Πόλη, υπάρχουν διαφορές σε σχέση με πριν από 2-3 χρόνια.
Για κάποιον που πάει πρώτη φορά, μπορεί και να μην πάρει "μυρωδιά" από τις συνθήκες που αναφέρεις.
Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, εννοείται με μεταφορικά μέσα εντός της πόλης.
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση ! Είναι μεγάλο απωθημένο για μένα η Πόλη. Που προτείνεις να αφήσουμε το αυτοκινητο; Θα μένουμε στην περιοχή του Φατιχ. Υποθέτω θα βρούμε κάποιο ιδιωτικό πάρκινγκ στην περιοχή ή να προτιμήσουμε πάρκινγκ εκτός πόλης;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Στο Fatih υπάρχουν αρκετά ξενοδοχεία με δικό τους parking (αρκετά και δωρεάν).
Ειδάλλως υπάρχουν παντού στην πόλη ανοιχτά parking με φύλακα με κόστος κοντά στα 10 ευρώ/ημέρα
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Σε ευχαριστώ πολύ ! Κοίταξα στην περιοχή γύρω από το ξενοδοχείο στο οποίο έχω κάνει προκράτηση (Ersu hotel) και δν μπόρεσα να εντοπίσω κάποιο parking μέσω Google maps. Αφού όμως υπάρχει αφθονία, κάποιο θα βρούμε όταν φτάσουμε. Και μια ακόμη ερώτηση αν μου επιτρέπεις. Θα ταξίδευες αυτήν την περίοδο στην περιοχή ή σε προβλημάτιζει η ασφάλεια ; Δεν δίστασα στιγμή για το ταξίδι αλλά σχεδόν όλοι όσοι τους λέω γι' αυτό δν το θεωρούν καλή ιδεα. Ευχαριστώ και πάλι!
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Άκυρο , όσον αφορά το parking! έχει ακριβώς δίπλα από το ξενοδοχείο,μόλις το εντόπισα!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Προσωπικά θα ταξίδευα. Πήγα πριν ένα 8μηνο τελευταία φορά και σκοπεύω να ξαναπάω σε λίγους μήνες.
Βέβαια ο καθένας είναι διαφορετικός χαρακτήρας και έχει το αίσθημα του κινδύνου αναπτυγμένο με διαφορετικό τρόπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom