• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για το μήνα Ιανουάριο 2019 !!

Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

mourohavlos

Member
Λέω να πάω Κωνσταντινούπολη με αμάξι στις 30 του μηνός για να πάρω δυο φίλες μου από Ρωσία..υπάρχει κανένα πρόβλημα οδικώς ή κάτι που πρέπει να προσέχω?
Δες για αρχή εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Στην-Κωνσταντινούπολη-με-το-αμάξι-μου.28019/
http://www.travelstories.gr/community/threads/οδικως-στην-κωνσταντινουπολη.52202/#post-604428

Anastasis06

Member
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μελβούρνη
Καλημέρα,

Έπειτα από πολλή σκέψη, αποφάσισα να εγκαινιάσω το καινούριο μου αμαξάκι με ένα road trip στην Κωνσταντινούπολη. Αφού μένω και Αλεξανδρούπολη δεν θα ναι και μεγάλη η απόσταση. Αλλά ιδού η απορία. Ως ψυχαναγκαστικος με την οργάνωση, εκεί που έψαχνα για τα διόδια στην Τουρκία, βλέπω ότι έχει έχει αλλάξει το σύστημα διοδίων και κάτι γίνεται με ένα ηλεκτρονικό τσιπακι. Δεν έβγαλα άκρη .Μπορεί καποιος να μου πει από που βγάζω αυτό το τσιπακι και πόσο θα κοστίσουν τα διόδια;

Ευχαριστώ πολύ.

gr8capture

Member
Καλημέρα!
Την επόμενη εβδομάδα ξεκινάμε με την σύντροφο και την κόρη μου για ένα οδικό ταξιδάκι στην Κωνσταντινούπολη.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε , που θα μπορούσαμε να αφήσουμε το αυτοκίνητο (parking με χρέωση φυσικά!!) προκειμένου να αποφύγουμε την χαοτική κίνηση της πόλης.
Μία πρώτη σκέψη είναι το parking του αεροδρομίου Ataturk, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω αφενός αν εξυπηρετείται ακόμα από τα Havabus, και αφετέρου δεν ξέρω πόσο μεγάλη παράκαμψη θα πρέπει να κάνω (εννοώ πόσο μακριά θα είναι από τις οδικές αρτηρίες που συνδέουν Ελλάδα με Κωνσταντινούπολη).
Κάθε συμβουλή δεκτή!!

Bosporos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Καλημερα, το Ataturk δεν λειτουργει πια και το αλλο αεροδρομιο ειναι πολυ μακρια. Το ξενοδοχειο παρκινγκ δεν εχει?

japetus

Member
Νομίζω είναι υπερβολική η ανησυχία σας για την οδήγηση στην Πόλη. Δεν χρειάζεται να μετακινήστε με το αυτοκίνητο καθημερινά, αλλά αν επιλέξετε ένα ξενοδοχείο με δικό του πάρκινγκ ή συνενοηθείτε με τη ρεσεψιόν για κάποιο στην περιοχή, δεν θα έχετε πρόβλημα να μεταβείτε σε αυτό και να ξαναοδηγήσετε πάλι όταν είναι να φύγετε.

gr8capture

Member
καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. όχι, δυστυχώς δεν υπάρχει πάρκινγκ στο ξενοδοχείο (air bnb για την ακρίβεια) γιατί ήθελα να είμαστε όσο το δυνατό πιό κεντρικά. ασφαλώς και υπάρχουν γύρω αρκετά αλλά θυμήθηκα πέρισυ που είχα ξαναπάει αεροπορικώς , πόσο άνετα κινήθηκα με το havatas από αεροδρόμιο και μου φάνηκε καλή ιδέα.

SissySt

Member
Καλησπέρα σε όλους!!!
Ετοιμάζουμε ένα ταξίδι στην Πόλη παρεα με τους κουμπάρους μας. Θα μείνουμε κεντρικά σε Airbnb βρήκαμε εκτός να αφήσουμε το αμάξι ώστε να μην μπλέξουμε στο κέντρο.
Πάμε στις ερωτήσεις ..
Μου είπαν για κάρτα διοδίων , γνωρίζει κάποιος από που την προμηθεύομαι;
Επίσης έχετε υπόψιν τι συμφέρει να κάνουμε με roaming η αγορας sim? Με προβληματίζει ότι θα χρειαστώ ίντερνετ στην διαδρομή για gps .
Επίσης καμια καλή πρόταση για βόλτα κλπ που να μην είναι τουριστική;;; .
Ευχαριστούμε πολύ!

connosp

Member
Καλησπέρα σε όλους!!!
Ετοιμάζουμε ένα ταξίδι στην Πόλη παρεα με τους κουμπάρους μας. Θα μείνουμε κεντρικά σε Airbnb βρήκαμε εκτός να αφήσουμε το αμάξι ώστε να μην μπλέξουμε στο κέντρο.
Πάμε στις ερωτήσεις ..
Μου είπαν για κάρτα διοδίων , γνωρίζει κάποιος από που την προμηθεύομαι;
Επίσης έχετε υπόψιν τι συμφέρει να κάνουμε με roaming η αγορας sim? Με προβληματίζει ότι θα χρειαστώ ίντερνετ στην διαδρομή για gps .
Επίσης καμια καλή πρόταση για βόλτα κλπ που να μην είναι τουριστική;;; .
Ευχαριστούμε πολύ!
Εγώ θα σε πω για κρουαζιέρα, από αποβάθρα στη Εminonu, 6ωρη μέχρι Αnadolu Kavagi σε αφήνουν 2.5ω για φαγητό κόστος 25λ περίπου 4 ευρώ. http://en.sehirhatlari.istanbul/en/timetable/full-bosphorus-cruise-362.html

japetus

Member
Κάρτα διοδίων HGS μπορείτε να βγάλετε αν βολεύει η ώρα και η μέρα και είναι ανοιχτά, στο ταχυδρομείο PTT στα τουρκικά σύνορα. Μόλις μπείτε στο τουρκικό τελωνείο. πριν περάσετε τον έλεγχο διαβατηρίων, σταματάτε στα duty free όπου έχει μέσα το ταχυδρομικό κατάστημα. Δίνετε άδεια κυκλοφορίας και διαβατήριο/ταυτότητα και κάποιο ποσό και την εκδίδετε.
Λέτε όμως ότι θα αφήσετε το αυτοκίνητο και δεν θα μετακινείστε με αυτό. Ίσως σας συμφέρει να πάτε στην Πόλη από τον παραλιακό δρόμο τότε, τον D100 από τη Συλληβρία, που δεν έχει διόδια..

Για ίντερνετ δες στο αντίστοιχο θέμα που έχει ανοιχτεί, για χρήση όμως στο gps χρησιμοποιείστε ένα πρόγραμμα με offline χάρτες..

Για βόλτες, πες μας πρώτα εσύ τί πρόγραμμα/μέρες έχετε ήδη υπόψη σας και να κάνουμε ανάλογες προτάσεις..

Pilgrim

Member
@SissySt Πια λυση βρηκατε για το αυτοκινητο; Με σκανδαλιζει η ιδεα να παω ξανα με το δικο μου αλλα να μπορεσω να το αφησω σε καποιο κλειστο ασφαλες parking περιφερειακα, και να συνεχισω με λεωφορειο. Το να οδηγεις μεσα στην Πολη θελει ατσαλινα νευρα, τυχη και υπομονη που δεν διαθετω :rolleyes-80:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.776
Μέλη
37.741
Νεότερο μέλος
Miltosdoxa4

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom