Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Λέω να πάω Κωνσταντινούπολη με αμάξι στις 30 του μηνός για να πάρω δυο φίλες μου από Ρωσία..υπάρχει κανένα πρόβλημα οδικώς ή κάτι που πρέπει να προσέχω?
Δες για αρχή εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Στην-Κωνσταντινούπολη-με-το-αμάξι-μου.28019/
http://www.travelstories.gr/community/threads/οδικως-στην-κωνσταντινουπολη.52202/#post-604428
 

Krolina

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
καλησπερα σε ολους
ετοιμαζομαστε με τον αντρα μου και τον μικρο μας δυο ετων να παμε κωνσταντινουπολη για 4 μερες αρχες ιουνιου και εχω κλεισει ξενοδοχειο στη περιοχη φατιχ
δεν εχουμε ξανα παει και γνωριζω λιγα πραγματα ισα ισα οσα εχω διαβασει εδω
αν μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι τα βασικα πραγματα που πρεπει να γνωριζω πηγαινοντας στην πολη ωστε να μην ψαχνομαι τελευταια στιγμη
οπως παραδειγμα καπου διαβασα εδω πως πρεπει να βγαλω μια καρτα για τον αυτοκινητοδρομο οταν περασω τα συνορα
τα ευρω που θα τα αλλαξω καλυτερα ελλαδα η τουρκια
γενικα θελω πληροφοριες
επειδη δεν παμε για πολλες μερες τι αξιζει πιο πολυ να προλαβω να επισκεφτουμε
ολες οι απαντησεις σας και συμβουλες σας θα ειναι παρα πολυ χρησιμες σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Αν και δεν έχω φρέσκες πληροφορίες καθώς εμείς πήγαμε το καλοκαίρι του 2014, θα αντιγράψω ένα mail με κάποιες πληροφορίες που έστειλα σε έναν φίλο που ταξίδεψε λίγο μετά από εμάς.

Τα τουρκικά σύνορα έχουν 4 φάσεις. Στην πρωτη περνάς αμέσως, στη δεύτερη δίνεις διαβατήρια, στην τριτη τα χαρτιά του αυτοκινήτου και γίνεται ένας τυπικός έλεγχος στο πορτ παγκαζ. Όταν γίνει και αυτό, παρκαρε το αυτοκίνητο κάπου αριστερα , γύρνα με τα ποδιά στο duty free και ψάξε για το ανταλλακτηριο της ΑKBANK οπου θα κανεις τις πρωτες λίρες με προμήθεια 3%. Ο δρόμος μέχρι την εθνική τους Ανδριανούπολης Κων/πολης είναι αρκετα καλος με 2 ρεύματα ανα κατευθυνση, χωρίς πολλή κινηση και παρα πόλλα βενζιναδικα. Μόλις μπεις εθνική, αμέσως πριν τα πρωτα διόδια στριψε δεξια, περνά κάτω απο την εθνικη και να βρεθείς στην απεναντι πλευρα των διοδίων. Εκεί σε ενα PTT θα βγαλεις την κάρτα διοδίων HGS με 35 λίρες και αφού κολλήσεις το αυτοκόλλητο στο παρμπρίζ περνάς στις ανάλογες λωρίδες και όταν πας και στο γυρισμό. € μπορείς να βρεις να αλλαξεις στα ανταλλακτηρια που υπαρχουν πάντου και λέγονται doviz, αλλά και να βγαλεις χρήματα με την κάρτα αναληψεων απο μηχανηματα τραπέζης, με προμήθεια απο 3 έως 5% Το ΑΤΜ της finasbank που μάλλον κρατούσε μονο 1 € ανα συναλλαγή δεν ηταν σε βολική τοποθεσία. Αρα μάλλον να εχεις και κάποια € μαζί σου.
Αν δώσετε ταυτότητες στα σύνορα, σας δίνουν ενα άσπρο χαρτάκι που πρεπει να επιστρέψετε στην επιστροφη.

Εμείς δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου το αυτοκίνητο μέσα στην πόλη παντού πήγαμε με τα πόδια, το τραμ, ή το λεωφορείο.
Για πιο οικονομικές μετακινήσεις προμηθευτείτε την Istanbul Kart, την προπληρωμένη κάρτα μεταφορών. Θα τη βρείτε σε κιόσκια δίπλα σε κεντρικούς σταθμούς όπως Eminonu, Sultanahmet, Taksim Square, Beyazit/ Kapali Carsi (Grand Bazaar) κ.α. Η αγορά της κοστίζει ;;;;;; και από εκεί και πέρα τη «φορτώνετε» με διαδρομές.


Με ένα μικρό 2 ετών οι μετακινήσεις θα είναι αρκετά πιο δύσκολες οπότε φαντάζομαι θα πρέπει να περιοριστείτε στα πολύ κεντρικά δηλ. Αγία Σοφία Μπλέ τζαμί, αγορές, Γέφυρα - πύργος του Γαλατά, κρουαζιέρα στον Βόσπορο.
Αν κάνεις μία αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες για το που θα πρέπει να πάτε.
Καλά να περάσετε.
 

Krolina

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Με βοήθησες παρά πολύ σε ευχαριστώ
Σκέφτομαι να αλλάξω κάποια χρήματα από εδώ Ελλάδα η καλύτερα εκεί;
Επίσης την περιοδο που παμε αυτή θεωρεθεωρ φουλ σεζόν για να ξέρω τι με περιμένει απο θέμα ουρες
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Με βοήθησες παρά πολύ σε ευχαριστώ
Σκέφτομαι να αλλάξω κάποια χρήματα από εδώ Ελλάδα η καλύτερα εκεί;
Επίσης την περιοδο που παμε αυτή θεωρεθεωρ φουλ σεζόν για να ξέρω τι με περιμένει απο θέμα ουρες
Θεωρητικά ο τουρισμός έχει δεχτεί μεγάλο πλήγμα στην Κωνσταντινούπολη, οπότε φαντάζομαι ότι ουρές δεν θα βρεις, εκτός και πέσεις σε περίοδο Ραμαζανιού ή Μπαιράμι όπως εμείς, όπου γινόταν γενικά χαμός από Τούρκους που επέστρεφαν για την γιορτή και πολλούς μουσουλμάνους άλλων χωρών. Όχι ότι είχαμε κάποιο πρόβλημα, πέραν του φοβερού συνωστισμού και της κίνησης για να φτάσουμε στην πόλη. Ψάξε λίγο αν τις μέρες που θα πάτε "παίζει" κάποια τέτοια γιορτή.
Για το συνάλλαγμα, αν σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια, κάνε λίγο από εδώ, αν και είχαμε πληρώσει αρκετά και με κάρτα και στο ξενοδοχείο με €.Εμείς το πρώτο μας συνάλλαγμα το είχαμε κάνει στα σύνορα κυρίως για την κάρτα των διοδίων.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Πολύ θα με ενδιέφερε αν καταφέρεις να μάθεις ρωτώντας τους υπεύθυνους, όταν πας εκεί ( ή ξέρει κάποιος από το φόρουμ) εάν το αυτοκόλλητο μου αυτό (για τα διόδια) ισχύει ακόμη, και αν μπορώ να φορτώσω χρήματα για επόμενη επίσκεψή μου στην χώρα ή πρέπει να κάνω την διαδικασία από την αρχή;;;;
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Αν και δεν έχω φρέσκες πληροφορίες καθώς εμείς πήγαμε το καλοκαίρι του 2014, θα αντιγράψω ένα mail με κάποιες πληροφορίες που έστειλα σε έναν φίλο που ταξίδεψε λίγο μετά από εμάς..
Και εμείς αυτήν την ιστορία γιατί δεν την διαβάσαμε????:(!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Και εμείς αυτήν την ιστορία γιατί δεν την διαβάσαμε????:(!!
Τον καιρό εκείνο δεν είχα ακόμη ασχοληθεί με το σπορ της συγγραφής ταξιδιωτικών ιστοριών;)
Σκέφτομαι όταν τελειώσω με την Καρδίτσα να γράψω για την Ρουμανία που την έχω πιο πρόσφατη. Αν βρω το κουράγιο και τον χρόνο ίσως σκαλίσω την μνήμη μου και για την Κωνσταντινούπολη:):):)
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Τον καιρό εκείνο δεν είχα ακόμη ασχοληθεί με το σπορ της συγγραφής ταξιδιωτικών ιστοριών;)
Σκέφτομαι όταν τελειώσω με την Καρδίτσα να γράψω για την Ρουμανία που την έχω πιο πρόσφατη. Αν βρω το κουράγιο και τον χρόνο ίσως σκαλίσω την μνήμη μου και για την Κωνσταντινούπολη:):):)
Ευχαριστησή μου να τις διαβάσω και τις δυο φυσικά!!
Αλλά επειδή στην Ρουμανία πήγα σχετικά πρόσφατα η ιστορία της Κωνσταντινούπολης θα μου φανεί πιο χρήσιμη..
Και Κωνσταντινούπολη βέβαια πήγα δυο φορές (με τελευταία φορά το 2010) αλλά επειδή πήγαμε με γκρουπ δεν το ευχαριστηθήκαμε όσο θέλαμε..Άλλωστε στην Κωνσταντινούπολη όσες φορές και να πας νομίζω δεν την χορταίνεις.
Οπότε ένα μελλοντικό οδικό υπάρχει στην λίστα..και σίγουρα μια ιστορία,από κάποιον που το έχει πραγματοποιήσει και που έχει οργάνωση,είναι πολύτιμη για πληροφορίες!!!!
Νομίζω αν δεν κάνω λάθος και η @Grerena ενδιαφερόταν για το συγκεκριμένο οδικό..οπότε έχεις φανς!!
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ευχαριστησή μου να τις διαβάσω και τις δυο φυσικά!!
Αλλά επειδή στην Ρουμανία πήγα σχετικά πρόσφατα η ιστορία της Κωνσταντινούπολης θα μου φανεί πιο χρήσιμη..
Και Κωνσταντινούπολη βέβαια πήγα δυο φορές (με τελευταία φορά το 2010) αλλά επειδή πήγαμε με γκρουπ δεν το ευχαριστηθήκαμε όσο θέλαμε..Άλλωστε στην Κωνσταντινούπολη όσες φορές και να πας νομίζω δεν την χορταίνεις.
Οπότε ένα μελλοντικό οδικό υπάρχει στην λίστα..και σίγουρα μια ιστορία,από κάποιον που το έχει πραγματοποιήσει και που έχει οργάνωση,είναι πολύτιμη για πληροφορίες!!!!
Νομίζω αν δεν κάνω λάθος και η @Grerena ενδιαφερόταν για το συγκεκριμένο οδικό..οπότε έχεις φανς!!
Προσυπογράφω και εγώ. @vasiliss ο λαός θέλει Κωνσταντινούπολη!!!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom