Πολωνία Πληροφορίες για Κρακοβία

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τα ίδια ακριβώς λέγαμε κ εμείς, μας είχαν πει τελευταίο βανακι 6,30 κ τελικά έφευγε 5.25 στο δρόμο γινόταν χαμός είχαμε κλείσει ξενάγηση 3.30 το βανακι έφτασε 4 και μια ταλαιπωρία κ πριν κ μετά ....Τελικά μας έκαναν χάρη που μας άφησαν να μπούμε γιατί είχαμε πληρώσει ξενάγηση....Παντού χαμος δεν χωρούσες στα δωμάτια κ τελικά τα είδαμε όλα βιαστικά κ τρέχαμε να προλάβουμε.....Στο δε βαν της επιστροφης μαμάδες με παιδιά αγκαλιά όρθιες 2 ώρες και γενικά ένοιωσα σαν μετανάστης σε τουρκικό ψαραδικο...
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Τα ίδια ακριβώς λέγαμε κ εμείς, μας είχαν πει τελευταίο βανακι 6,30 κ τελικά έφευγε 5.25 στο δρόμο γινόταν χαμός είχαμε κλείσει ξενάγηση 3.30 το βανακι έφτασε 4 και μια ταλαιπωρία κ πριν κ μετά ....Τελικά μας έκαναν χάρη που μας άφησαν να μπούμε γιατί είχαμε πληρώσει ξενάγηση....Παντού χαμος δεν χωρούσες στα δωμάτια κ τελικά τα είδαμε όλα βιαστικά κ τρέχαμε να προλάβουμε.....Στο δε βαν της επιστροφης μαμάδες με παιδιά αγκαλιά όρθιες 2 ώρες και γενικά ένοιωσα σαν μετανάστης σε τουρκικό ψαραδικο...
Χαχαχαχα τι ωραία...Λες Οκτώβρη που θα πάμε εμείς να έχει πάλι τόσο κόσμο;;Ξέρει κανένας;γιατί έχω διαβάσει άπειρες ιστορίες για Άουσβιτς και πρώτη φορά διαβάζω για τόσο χαμό...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Βαγγέλη μην ξεχνάς ότι πήγες Αύγουστο και μάλιστα Σάββατο. Οκτώβρη δε θα έχει τόση κίνηση,πόσο μάλλον αν είναι και καθημερινή!

Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω!! :haha:
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Την κινηση δεν την έκανα οι τουρίστες το βανακι ήταν γεματο ντοπιους που κατεβαιναν στη διάρκεια της εκδρομής...Στο αουσβιτς κατέβηκαμε 4 άτομα!!!!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Κίνηση γενικά μιλάω! Και μέσα στο Άουσβιτς που είπες οτι γινόταν χαμός.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Φαντάζομαι θα έχει λιγότερα γκρουπ τότε μέσα αλλά η μεταφορά με το βανακι θα είναι πάλι τα ίδια χάλια..Το θέμα είναι ότι δεν αξίζει το βανακι για μένα μετά από αυτά που είδα..
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Φαντάζομαι θα έχει λιγότερα γκρουπ τότε μέσα αλλά η μεταφορά με το βανακι θα είναι πάλι τα ίδια χάλια..Το θέμα είναι ότι δεν αξίζει το βανακι για μένα μετά από αυτά που είδα..
@varar78 καλησπέρα! Μολις είδα οτι επισκέφτηκες την Κρακοβία και ξέρω ότι είσαι ο άνθρωπος μου!
Μετα την Βουδαπεστη που πηγα πολυ ενημερωμένη απο εσένα θέλω τα φώτα σου και για Κρακοβία
Θα πάω 28-11 με 01-12 για τρεις μέρες και θέλω να μου πεις πως πήγες στο Αουσβιτς. Επειδή δεν έχουμε πολύ χρόνο θέλουμε να πάμε οργανωμένα και στο Αουσβιτς και στα αλατωρυχεία. Εσύ πως πήγες; Σου άρεσε η Κρακοβία; Έχεις κανένα μέρος να προτείνεις; Ανυπομονώ για την απάντηση σου.
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
@varar78 καλησπέρα! Μολις είδα οτι επισκέφτηκες την Κρακοβία και ξέρω ότι είσαι ο άνθρωπος μου!
Μετα την Βουδαπεστη που πηγα πολυ ενημερωμένη απο εσένα θέλω τα φώτα σου και για Κρακοβία
Θα πάω 28-11 με 01-12 για τρεις μέρες και θέλω να μου πεις πως πήγες στο Αουσβιτς. Επειδή δεν έχουμε πολύ χρόνο θέλουμε να πάμε οργανωμένα και στο Αουσβιτς και στα αλατωρυχεία. Εσύ πως πήγες; Σου άρεσε η Κρακοβία; Έχεις κανένα μέρος να προτείνεις; Ανυπομονώ για την απάντηση σου.

ψαξε μερικες σελίδες πίσω , υπάρχουν πολλοι tour operators που μπορείς να βρεις και να κλείσεις online . δες και στο getyourguide. να εχεις μαζι σου γαντια ,κασκολ , σκουφο απαραίτητα . ολα τα αλλα θα τα βρεις ψαχνωντας στην πολη και στα στενα .
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Γυριστε λιγο και την πολη,ειναι μαγευτικη,σαν να εισαι σε αλλη εποχη.Καλα και τα αλατωρυχεια κτλπ αλλα δεν καταλαβαινω γιατι τοση λιγη σημασια στην ιδια την Κρακοβια
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα μηνύματα που δεν είχαν σχέση με το θέμα έχουν διαγραφεί, όπως θα γίνει και με οποιοδήποτε άσχετο μήνυμα από εδώ και κάτω, σας παρακαλώ μείνετε on topic.

Όσοι έχουν προτάσεις για το πώς το φόρουμ μπορεί να λειτουργεί καλύτερα, ευχαρίστως να τις στείλετε είτε στη σχετική ενότητα είτε με προσωπικό μήνυμα σε μένα. Τα ταξιδιωτικά θέματα δεν είναι ο χώρος για τέτοια συζήτηση.
 

Sharkvas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας,
εχω ταξιδεψει Βαρσοβια . Καταπληκτικα. Τωρα έκλεισα μαζι με τα παιδια 8 και 10 Κρακοβια τελος Νοεμβρη. Θα μεινω στην Εβραικη.
Εχω κλεισει για αλατορυχεια οχι ομως μεταφορικο για κει. Ειδα οτι εχει ενα λεωφορειο σωστα? Επίσης δεν μπορω να βρω πως να κλεισω για το καστρο της Wawel και για συγκεκριμενα δωματια του πχ αυτο με τα οπλα. . Στο επισημο site λεει οτι τα κλεινεις από κει. Ξερει κανεις? Από ουρες τι παιζει? Θα ειμαι για τρεις βραδιες. Επισης καλοδεχουμενη προταση τι αλλο να δουμε που να εχει ενδιαφερον και στους πιτσιρικαδες.
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σας,
εχω ταξιδεψει Βαρσοβια . Καταπληκτικα. Τωρα έκλεισα μαζι με τα παιδια 8 και 10 Κρακοβια τελος Νοεμβρη. Θα μεινω στην Εβραικη.
Εχω κλεισει για αλατορυχεια οχι ομως μεταφορικο για κει. Ειδα οτι εχει ενα λεωφορειο σωστα? Επίσης δεν μπορω να βρω πως να κλεισω για το καστρο της Wawel και για συγκεκριμενα δωματια του πχ αυτο με τα οπλα. . Στο επισημο site λεει οτι τα κλεινεις από κει. Ξερει κανεις? Από ουρες τι παιζει? Θα ειμαι για τρεις βραδιες. Επισης καλοδεχουμενη προταση τι αλλο να δουμε που να εχει ενδιαφερον και στους πιτσιρικαδες.
Ευχαριστω εκ των προτερων
Πήγαινε καλύτερα με ουμπερ στα αλατωρυχεία αφού θα είστε 4 άτομα, θα γλιτώσετε ταλαιπωρία και χρόνο..Στο κάστρο απλά πρέπει να πάτε νωρίς για να κόψετε εισιτήρια γιατί έχουν στανταρ αριθμό εισιτηρίων που κόβουν, εγώ όταν είχα πάει ναι μεν δεν είχε ουρές αλλά είχε θέσεις μόνο για μερικά και όχι για όλα όσα ήθελα..

Καλησπέρα,
Γύρισα απο την Πολωνία πριν 2 εβδομάδες. Τα του ταξιδιού θα τα αναφέρω ποιο αναλυτικά σε άλλο thread.
Θα ήθελα όμως να σας αναφέρω ένα πράγμα που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση ώστε να αποφύγουν παρόμοια συμπεριφορά κάποιοι φίλοι συμφορουμίτες στο μέλλον.
Είχα νοικιάσει αυτοκίνητο απο την εταιρία global απο το υποκατάστημα τους στο αεροδρόμιο του Κατοβίτσε.
Η τιμή τους ήταν super και το αυτοκίνητο ήταν πολύ καλό. Όταν ήμουν στο γραφείο τους στο αεροδρόμιο, πριν μου δώσουν το κλειδί, με έβαλαν να υπογράψω ένα χαρτί που ανέφερε κάποιες γρατσουνιές στο όχημα. Εγώ τους είπα ότι δεν μπορώ να υπογράψω εάν δεν δω πρώτα το όχημα......και η κοπέλα που εξυπηρετούσε μου είπε ότι το όχημα ήταν στο parking του αεροδρομίου (μου έδειξε τον χώρο που θα το βρω) και ότι εάν είχα κάποια ένσταση και δεν ταίριαζαν οι γρατσουνιές του οχήματος με το χαρτί θα μπορούσα να γυρίσω και να της το αναφέρω.
Τέλος πάντων προχώρησα στην διαδικασία αφού είχα σκοπό να τσεκάρω το όχημα, απλά μου έκανε εντύπωση πως κατά της παραλαβή του οχήματος δεν ήταν κάποιος άνθρωπος της εταιρίας να τα δούμε μαζί και έψαχνα τις γρατσουνιές μόνος μου. (βέβαια όπως κατάλαβα αργότερα υπήρχε λόγος για αυτό).
Για να μην πολυλογώ, αφού τσέκαρα τις γρατσουνιές και ήταν κατά προσέγγιση ίδιες με το χαρτί, πήρα το αυτοκίνητο και έφυγα.
Κράτησα το αυτοκίνητο 4 ημέρες και το επέστρεψα ακριβώς στο ίδιο σημείο που το είχα παραλάβει (εννοείτε χωρίς να μεταβληθεί η κατάσταση στην οποία το πήρα).
Κατά την παράδοση των κλειδιών στο γραφείο της Global εντός του αεροδρομίου του Κατοβίτσε.....μου έκανε εντύπωση ξανά ότι κανένας άνθρωπος της εταιρίας δεν τσέκαρε το αυτοκίνητο που μόλις είχα αφήσει.
Σε ερώτηση μου ξανά στο γραφείο (άλλη κοπέλα αυτή την φορά), μου ανέφερε ότι το αυτοκίνητο θα ελεγχθεί αργότερα και στην συνέχεια θα αποδεσμεύσουν το ποσό της εγγύησης (500€).
Παρότι λοιπόν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα μπορούσαν να πουν το οτιδήποτε αργότερα, επειδή είχα πραγματικά το αυτοκίνητο στην κατάσταση που το πήρα δεν αγχώθηκα και πήρα την πτήση του γυρισμού.
Την επόμενη ημέρα λοιπόν μου έρχεται ένα mail από την εταιρία ότι είχα καπνίσει τάχα στο αυτοκίνητο και βρέθηκαν στάχτες μέσα σε αυτό και μου ανέφεραν ότι θα δεσμεύσουν απο την κάρτα μου το ποσό των 500zl (περίπου 120€).Μάλιστα είχαν επισυνάψει στο mail 2 φωτογραφίες με κάποια υπολείμματα στάχτης από το εσωτερικό του αυτοκινήτου σε μεγέθυνση.
Το κακό βέβαια είναι ότι ούτε εγώ, ούτε η σύζυγος είμαστε καπνιστές και εννοείτε ότι δεν φιλοξενήσαμε άλλον άνθρωπο που κάπνισε εντός του αυτοκινήτου.
Στέλνω λοιπόν αμέσως απάντηση στο mail, αναφέρω ότι δεν είμαι καπνιστής, ότι αυτή η χρέωση είναι αδιανόητη από την στιγμή που δεν τσέκαραν το αυτοκίνητο εκεί επιτόπου όπως είχα ζητήσει, και επίσης ότι στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καν εάν πρόκειται για το αυτοκίνητο που νοίκιασα εγώ, (οι φωτογραφίες είναι κοντινές απο το πάτωμα ενός αυτοκινήτου..........και δείχνουν υπολείμματα στάχτης. Τους ανέφερα δε ότι διαφωνώ με την συγκεκριμένη χρέωση και θα ήθελα πριν γίνει οποιαδήποτε χρέωση να επικοινωνήσει μαζί μου το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της εταιρίας.
Αποτέλεσμα.......η χρέωση έγινε κανονικά.......έχω στείλει πάνω από πέντε mail στην εταιρία Global rent a car και συγκεκριμένα στο τμήμα customer care team (που αναφερόταν στο αρχικό mail σε περίπτωση που θέλεις να επικοινωνήσεις με κάποιον) και δεν έχω πάρει καμία απάντηση.
Πιθανόν να μην πάρω και ποτέ, απλά επειδή εγώ γνωρίζω ότι δεν είμαι ελέφαντας και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να το αποδείξω.........και όντας πεπεισμένος πλέον ότι πρόκειται για απατεώνες..........τουλάχιστον θα ήθελα να το κοινοποιήσω για να μην την πατήσουν και άλλοι στο μέλλον.

Κατά τα άλλα Κρακοβία και Ζακοπάνε είναι ερωτεύσιμα.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά θεωρώ ότι θα βοηθήσει κάποιους.
Είναι τόσα τα ψιλά γράμματα που δεν ξέρεις πλέον από που θα σου την φέρουν. Καλό είναι αν μπορείτε να τραβάτε φωτογραφίες του αυτοκινήτου τη στιγμή της κράτησης κυρίως αν υπάρχουν επίμαχα σημεία που μπορείτε να κατηγορηθείτε ότι τα προκαλέσατε εσείς. Από εκεί και πέρα αυτό με το τσιγάρο μπορεί αν πέσεις σε απατεώνες να ρίξει ένα τασάκι κάτω και να σου κάνει απατεωνιά..Θα έπρεπε να υπήρχε ένα ξεκάθαρο feedback και οι κλέφτες να τιμωρούνται με κακή κριτική και όχι έτσι...Ακόμα και αν σου γυρίσουν την εγγύηση μπορούν να σου χρεώσουν ένα ποσό όπως έκαναν σε εμένα άλλη εταιρεία επειδή λέει πέρασα το όριο ταχύτητας για 10 χιλίομετρα και για να δώσουν τα στοιχεία μου στην τροχαία με χρέωσαν 50 ευρώ δωράκι πέρα από το κόστος της κλήσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.440
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom